احتمال چرخش غربی عربی به سمت اسد!
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 22 خرداد 1400
کد خبر : ۱۶۶۰۷۳
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۹
محور غربی عربی در طول پنج سال گذشته از هیچ کوششی برای تغییر سیاسی در نظام سوریه دریغ نکردند اما نتیجه آن به دلخواه این محور نبود.
احتمال چرخش غربی عربی به سمت اسد!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، کشورهایی که این روزهای تلخ را برای مردم سوریه رقم زدند؛ اکنون خودشان درگیر بحران های متعددی شده اند.
عربستان سعودی در همه جنگ های برون مرزی شکست خورد و برآیند فاجعه باری برای خود و دیگران رقم زد. این کشور در جنگ های داخلی خود نیز وضع خوبی ندارد. هفته گذشته سعودی ها با چندین انفجار در شهرهای مختلف عربستان مواجه بودند. سعودی ها دریافتند که تهدید جدی در داخل مرزهای عربستان است نه در یمن یا ایران و سوریه. نه حوثی ها در یمن و نه ایران شیعه و همسایه و نه نظام سوریه تهدید اول علیه امنیت و ثبات عربستان سعودی نیستند بلکه تهدید در داخل این کشور نهفته است. جنگ واقعی که عربستان باید وارد آن شود در یمن، سوریه، عراق، یا لیبی نیست بلکه در داخل مرزهای آن است. در چنین جنگی، جنگنده های «طوفان قاطعیت» یا تانک های پیشرفته آمریکایی کارایی ندارند، بلکه این جنگی است مبتنی بر عقل و اندیشه و جنگی برای از بین بردن فساد و اجرای اصلاحات سیاسی و اجتماعی.

ترکیه نیز روزهای خوبی را سپری نمی کند. از بمب گذاری و تهدید در مراکز تجاری و امنیتی ترکیه گرفته تا اوضاع بد اقتصادی. گردشگری ترکیه به شدت آسیب دیده است. هفته گذشته فرودگاه آتاتورک از حملات تروریستی به خود لرزید. درگیری ها با پ ک ک هم به صورت پراکنده در مناطق جنوبی ترکیه ادامه دارد.

کشورهای اروپایی هم بعد از گرانترین طلاق تاریخ یعنی جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا، در شوک به سر می برند. به این شوک باید بحران آوارگان و هجوم شهروندان کشورهای درگیر داعش از جمله لیبی، سوریه، عراق و برخی کشورهای افریقایی را افزود. شنیده شدن زمزمه های ملی گرایی و رویکرد جدید نژادپرستی در برخی کشورها هم نگرانی کمی نیست برای اتحادیه ای که سالهای زیادی از عمر سیاسی آن نمی گذرد.
در این باره سایت دبکا وابسته به رژیم صهیونیستی هم نوشت: تحولات غم انگیز و غیر قابل پیش‌بینی در نتیجه رای انگلیسی‌ها به خروج از اتحادیه اروپا در حال رقم خوردن است.

کشورهای عربی بر این باورند بهتر است در مبارزه با داعش از لحاظ نظامی به اروپا و آمریکا تکیه نداشته باشند و ایده رایج نزد این کشورها این است که ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا و برخی کشورهای اروپایی ضعیف است بنابراین امیدی به مداخله بیش‌تر ائتلاف بین المللی در جنگ علیه داعش نیست.

سایت دبکا افزود: در سایه این ارزیابی‌ها امروز در برخی پایتخت‌های عربی حرف‌هایی شنیده می‌شود که کسی تا پیش از این جرات نداشت به زبان بیاورد و آن هم از برداشته شدن تحریم‌های بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و همکاری نظامی با آن علیه داعش است.

دبکا تاکید کرد: بنابراین هم اینک ثابت شده که سخن بشار اسد از ابتدای جنگ در سوریه درباره مبارزه با تروریسم و افراط گرایی درست بود و در صورتی که این سخنان اعراب از قالب اندیشه‌های مطرح به عمل مبدل شود ما به دنبال همه پرسی انگلیس شاهد زلزله‌ای سیاسی در خاورمیانه خواهیم بود.

گزارش این سایت اسرائیلی بیش‌تر از اینکه تحلیلی باشد حامی اطلاعاتی فاش نشده است بخصوص که رژیم آل سعود به رغم موفقیت در سرگردم کردن سوریه به مشکلات داخلی و دور کردن آن از نقش پیشگامانه خود در منطقه با بحران مالی و اقتصادی ناشی از حمایت‌های بی وقفه از گروه‌های تروریستی در سوریه روبرو است با وجود اینکه عربستان در مدت اخیر تلاش می‌کند ایده تهدید خود توسط داعش را ترویج دهد.

اما امارات عربی متحده با وجود اینکه در طی بحران سوریه دنباله رو عربستان بود اما در بیش‌تر اوقات تلاش داشت همه پل‌های پشت سر خود را با دمشق خراب نکند، اما موضع بحرین در قبال سوریه نیز در گرو موضع ریاض است و همین قضیه در خصوص کویت صدق می‌کند اگرچه کویت خصومتی در حد عربستان از خود نشان نداد.

کشور عمان نیز در چندین مرحله به قصد پادرمیانی در بحران سوریه وارد عمل شد و به نسبت دیگر شیخ نشین‌ها میانه‌رو‌تر است بنابراین گزارش سایت عبری دبکا نشان می‌دهد که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در نتیجه خسارات مالی و سرمایه گذاری زیان‌آوری که روی حمایت از تروریسم در سوریه داشتند در پس پرده زمزمه‌هایی در بین آنها جریان دارد.

طولانی شدن مدت حمایت مسلحانه از گروه‌های تروریستی و سرایت داعش به خارج از مرزهای سوریه و تهدید آن علیه بسیاری از کشورها خطر داعش را برای شیخ نشین‌ها نیز بیش‌تر کرده است همه این مسائل نشان می‌دهد که در برهه پیش رو زلزله‌ای سیاسی در منطقه که همانا چرخش به سوی بشار اسد است روی خواهد داد. برخی خبرها هم از دیدارهای محرمانه مقامات غربی عربی با مقامات دمشق به بیرون درز کرده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °