اردوغان قول داد ارتش را به سرعت سازماندهی کند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:18 - جمعه 22 فروردين 1399
کد خبر : ۱۶۷۸۵۳
تاریخ انتشار : جمعه ۰۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۴
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در گفتگو با خبرگزاری رویترز اذعان کرد ضعف‌های بزرگ در سرویس‌های اطلاعاتی داریم که زمینه تلاش برای کودتای 15 ژوییه را فراهم کرد و قول داد به سرعت ارتش را دوباره سازماندهی کند.
اردوغان قول داد ارتش را به سرعت سازماندهی کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رجب طیب اردوغان یک روز پس از اعلام وضعیت اضطراری در کشور، گفت: احتمال تلاش جدید برای کودتا همچنان وجود دارد اما کار آسانی نخواهد بود چرا که «ما هوشیارتر خواهیم بود.»
اردوغان که در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا با خبرگزاری رویترز گفتگو می کرد، افزود: «روشن است که ضعف‌های مهمی در سرویس‌های اطلاعاتی ما وجود داشت، لازم نیست که آن را کتمان یا انکار کرد. من این موضوع را به رئیس سرویس‌های ملی اطلاعات گفتم.»
رئیس جمهور ترکیه گفت: ممکن است نشست شورای عالی نظامی که قرار بود اول اوت برگزار شود، به منظور تسریع سازماندهی دوباره ارتش یک هفته جلو بیفتد.

ریاست شورای عالی نظامی ترکیه که بر نیروهای مسلح نظارت می کند، برعهده نخست وزیر است و علاوه بر نخست وزیر از وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح تشکیل شده است.
اردوغان گفت: «همه به کاری که باید انجام شود، می اندیشند و در مهلتی کوتاه، ساختار جدید ارتش شکل خواهد گرفت. مطئمنم با این ساختار جدید، نیروهای مسلح جانی تازه خواهند گرفت.»
وی افزود: «فکر می کنم که باید درس‌های مهمی از همه این رویدادها گرفت. این یک روند ادامه دار است و ما هرگز متوقف نخواهیم شد. ما بسیار فعالانه ادامه می دهیم و به این منظور طرح‌هایی داریم.»

رئیس جمهور ترکیه هیچ چیز مانع تمدید سه ماهه وضعیت اضطراری در صورت لزوم نخواهد شد.
وی افزود: «وضعیت اضطراری به معنای برقراری مقررات منع آمد و رفت نیست، مردم می توانند به خیابان‌ها بیایند، به اموراتشان بپردازند و زندگی روزمره خود را ادامه دهند.»
اردوغان افزود: با جنبش فتح الله گولن (که در آمریکا در تبعید به سر می برد و اردوغان آن را مسئول کودتای نظامی در کشورش می داند) مثل یک سازمان تروریستی جدایی طلب برخورد خواهد شد و مبارزه با آن را هم‌تراز مبارزه دولت خود با کردها قرار داد.
رئیس جمهور ترکیه خاطر نشان کرد: «ما در جایی که ممکن است آنها حضور داشته باشند، به نبرد ادامه می دهیم. این افراد به نهادهای دولتی نفوذ و بر ضد دولت شورش کردند.»
وی در پاسخ به پرسشی در مورد تغییر ساختار حکومت به سمت رژیم ریاستی بر ضرورت رسیدن به اجماع با مخالفان در این خصوص تأکید کرد.
وی گفت: «اگر نتوانیم در این خصوص به اجماع دست پیدا کنیم ممکن است تصمیم گیری را به مردم واگذار کنیم و همه‌پرسی برگزار شود.»

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۳°