افزایش 21 درصدی صادرات غیرنفتی ایران

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:34 - چهارشنبه 07 اسفند 1398
کد خبر : ۱۶۸۳۸۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۱
صادرات غیرنفتی در چهار ماهه اول سال‌ به بیش از 16 میلیارد دلار رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال 21 درصد افزایش داشته است.
افزایش 21 درصدی صادرات غیرنفتی ایران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، گمرک ایران اعلام کرد: از ابتای سال تاکنون، 12 میلیارد و 865 میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد.

با توجه به این میزان واردات و صادرات در مدت مذکور، تراز تجاری کشورمان مثبت بوده و با افزایش 4 میلیارد دلاری می‌توان گفت بهترین عملکرد تجارت خارجی کشورمان در سال‌های اخیر به ثبت رسیده است.

در چهار ماهه نخست امسال 41 میلیون و 161 هزار تن کالا به ارزش 16 میلیارد و 308 میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از حیث وزن 36 و 37 صدم درصد و از لحاظ ارزش 21 و 11 صدم درصد افزایش نشان می‌دهد.

در همین مدت 9 میلیون و 958 هزار تن کالا به ارزش 12 میلیارد و 865 میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال پیش از نظر وزن 12 و 79 صدم درصد و از لحاظ ارزش 7 و 12 صدم درصد کاهش داشته است.

عمده‌ترین کالاهای صادراتی کشورمان در 4 ماهه نخست امسال محصولات پتروشیمی با 13 میلیون و 438 هزار تن و ارزش 5 میلیارد و 679 میلیون دلار بود و سهم ارزشی سایر کالاها 65 و 18 صدم درصد بوده است.

متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی در این مدت 396 دلار و متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی یک هزار و 292 دلار بوده است.

در این مدت عمده اقلام وارداتی شامل برنج به ارزش 475 میلیون دلار و سهم ارزشی 3 و 70 صدم درصد، ذرت دامی به ارزش 335 میلیون دلار و سهم ارزشی 2 و 60 صدم درصد، لوبیای سویا به ارزش 315 میلیون دلار و سهم ارزشی 2 و 45 صدم درصد، کنجاله سویا به ارزش 240 میلیون دلار و سهم ارزشی یک و 87 صدم درصد و قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری ردیف 8703 بنزینی با حجم سیلندر 2000 سی‌سی با ساخت داخل 14 درصد تا کمتر از 30 درصد به استثنای لاستیک به ارزش 227 میلیون دلار و سهم ارزشی یک و 77 صدم درصد بوده است.

چین، امارات متحده عربی، جمهوری کره، ترکیه و هند پنج کشور عمده صادرکننده کالا به ایران بوده‌اند.

علاقه‌مندی ترکمنستان به توسعه همکاری‌های گمرکی با ایران

افزایش همکاری‌های گمرکی و تجاری بین گمرکات ایران و ترکمنستان در دیدار رؤسای گمرکات دو کشور مورد تأکید قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، دکتر مسعود کرباسیان در دیدار رئیس گمرک ترکمنستان که در رأس هیأتی به تهران سفر کرده است، با اشاره به سفر دو سال پیش رئیس جمهوری کشورمان به ترکمنستان اهمیت توسعه همکاری‌های گمرکی دو کشور را مورد تأکید قرار داد و گفت: ایران و ترکمنستان چندین یادداشت تفاهم همکاری با یکدیگر امضا کرده‌اند که باید جنبه عملی به خود بگیرد.

وی با بیان اینکه روابط دو کشور همسایه ایران و ترکمنستان مطلوب است، توسعه همکاری‌های ترانزیتی را مهم خواند و اظهارداشت: ترکمنستان دروازه ورود ایران به تعدادی از کشورهای آسیای میانه ازجمله قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان و حتی شمال افغانستان است و خوشبختانه کمیسیون مشترک دو کشور به ریاست وزیر راه و شهرسازی ایران از فعال‌ترین کمیسیون‌های مشترک اقتصادی است.

رئیس‌کل گمرک ایران گفت: ایران و ترکمنستان پتانسیل‌های زیادی در زمینه سایر همکاری‌ها ازجمله همکاری صنعتی و کشاورزی دارند که در صورت نیاز می‌توانند از آنها استفاده کرد. وی تأکید کرد: علاوه بر ترانزیت دو کشور می‌توانند محصولات تولیدی یکدیگر را به نحو مناسب‌تر و راحت‌تر مبادله کنند.

کرباسیان در بخش دیگری از سخنان خود به توانایی بالای گمرک لطف آباد که در مرز مشترک ایران و ترکمنستان قرار دارد ، اشاره کرد و گفت: این گمرک از امکانات و تجهیزات بسیار خوبی برخوردار است و یکی از ایکس‌ری‌های پیشرفته ما در این گمرک نصب شده و سگ‌های موادیاب نیز در آنجا مستقر هستند.

وی خطاب به رئیس گمرک ترکمنستان افزود: البته شما هم در منطقه آرتیق گمرک خوبی ایجاد کرده‌اید که می‌تواند به سهولت و سرعت تبادل کالا و محموله‌های ترانزیت کمک کند. رئیس کل گمرک ایران همچنین با اشاره به برخی محدودیت‌های ایجاد شده در گمرک سرخس از سوی ترکمنستان خواهان رفع این محدودیت‌های زمانی و همکاری بیشتر طرف ترکمنی شد.

کرباسیان ایجاد دروازه‌های مشترک گمرکی بین ایران و برخی از کشورهای همسایه مورد اشاره قرار داد و گفت: عملیاتی شدن چنین دروازه‌ای بین گمرکات ایران و ترکمنستان می‌تواند از دوباره‌کاری و کنترل‌های مجدد گمرکی جلوگیری کند و موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ها شود.

وی در همین زمینه به مزایای ایجاد و توسعه دروازه‌های مشترک گمرکی ازجمله افزایش سرعت و صحت تبادل اطلاعات، جلوگیری از فساد احتمالی و حذف کاغذ اشاره کرد و گفت: ما در حال نهایی کردن این طرح با برخی از کشورهای همسایه هستیم و امیدواریم بتوانیم در آینده آن را با ترکمنستان نیز اجرایی کنیم.

رئیس کل گمرک در ادامه، چگونگی راه‌اندازی سامانه جامع گمرکی در گمرکات اجرایی ایران و مزایای آن را برای رئیس گمرک ترکمنستان و هیأت همراه تشریح کرد و در مورد تسهیلاتی که گمرک ایران برای سهولت ترانزیت فراهم کرده ازجمله به‌کارگیری سیستم تیر الکترونیکی توضیحاتی داد.

براساس این گزارش ممد خان چاکی اف رئیس گمرک ترکمنستان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران و ملاقات با همتای ایرانی خود به موضوع تأسیس دروازه مشترک مرزی در گمرک ترکمنستان اشاره کرد و گفت: این موضوع در پروتکل‌ها و مذاکرات دوجانبه مطرح شده و در آینده نزدیک اجلاس مشترک مرزی دو کشور برگزار خواهد شد.

چاکی اف افزود: ما به موفقیت های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران افتخار می کنیم.

وی در مورد افزایش تردد کامیون‌های ایرانی از مرزهای گمرکی ترکمنستان اطمینان داد و افزود: در گمرک کشور ما اقداماتی برای الکترونیکی کردن رویه‌ها ازجمله پیاده‌سازی پنجره واحد تجارت خارجی انجام شده و در حال تکمیل است.

چاکی اف با بیان اینکه گمرک ترکمنستان در مورد پذیرش کامیون‌های ترانزیتی دارای مجوز کارنه‌تیر هیچ مشکلی ندارد، اظهارداشت: در آینده نزدیک امور مربوط به ترانزیت در گمرکات هم‌مرز با ایران به‌صورت شبکه‌ای و آنلاین صورت خواهد گرفت و این امر به‌طور قطع توسعه حمل‌ونقل با ایران را به دنبال خواهدداشت و ما از این موضوع بسیار خوشحال هستیم.

شایان ذکر است که ایران و ترکمنستان تاکنون 5 تفاهم‌نامه و موافقت‌نامه همکاری‌های گمرکی با یکدیگر امضا کرده‌اند که اجرایی شدن آنها می‌تواند موجب افزایش چند برای حجم تجارت فی‌مابین شود. ارزش صادرات ایران به ترکمنستان در سال 2015 بالغ بر 805 میلیون دلار و واردات کشورمان از این کشور 15 میلیون و 200 هزار دلار بوده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۸°