یزد و میبد، شهر جهانی نساجی سنتی و زیلو می شوند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 30 خرداد 1400
کد خبر : ۱۶۸۹۷۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۷
برنامه ثبت ملی و جهانی یزد به عنوان شهر جهانی نساجی سنتی، و شهر میبد برای هنر صنعت زیلوبافی، در دستور کار میراث فرهنگی یزد قرار دارد.
یزد و میبد، شهر جهانی نساجی سنتی و زیلو می شوند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مشاور معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: شهرهای یزد و میبد در سال 2017 پس از ثبت ملی، به ترتیب به عنوان شهر جهانی نساجی سنتی و زیلو به مجمع عمومی شورای جهانی صنایع دستی معرفی می شوند.

امید شیوا اظهار داشت: ایران پیشنهاد داده از این پس همه شهرهایی که برای ثبت جهانی به مجمع عمومی شورای جهانی صنایع دستی معرفی می شود، ابتدا در کشور خود ثبت ملی شوند که با استقبال مواجه شده است. بر این اساس یزد و میبد تا یک ماه آینده به ترتیب به عنوان شهر نساجی سنتی و زیلو ثبت ملی می شوند و سپس برای ثبت در شورای جهانی صنایع دستی معرفی خواهند شد.

ایران به همراه چین و هند جزو سه کشور برتر جهان در حوزه صنایع دستی است. کشورمان با داشتن چهار شهر جهانی پس از چین با پنج شهر جهانی، دارای بیشترین شهرهای جهانی در حوزه صنایع دستی است.
اصفهان، تبریز، مشهد و لالجین همدان به ترتیب به عنوان شهر جهانی صنایع دستی، فرش دستباف، سنگهای قیمتی و سفال به ثبت رسیده اند.

در یزد بیش از 50 رشته صنایع دستی وجود دارد که هنرمندان و صنعتگران به صورت انفرادی و کارگاهی به انجام آن مشغولند. تاکنون 47 پرونده در حوزه ثبت آثار ناملموس در استان یزد به ثبت رسیده است.


لازم به توضیح است، اصفهان، میزبان هجدهمین مجمع عمومی شورای جهانی صنایع دستی از سوم تا ششم مهر ماه امسال خواهد بود.

دانلود

برچسب ها: زیلو ، ثبت ملی ، فرش
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °