روی خط خبر- آسیب شناسی مصرف دخانیات در ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 04 بهمن 1400
کد خبر : ۱۷۲۵۴۹
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۷
رئیس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت با بیان اینکه راهکارهای مختلفی را کشورهایی که موفق بوده اند، پیش گرفته اند که در کاهش مصرف سیگار نیز موثر بوده است، گفت: اگر اطلاع رسانی صحیح باشد و مردم نیز همکاری و همراهی کنند موفق خواهیم بود.
روی خط خبر/ آسیب شناسی مصرف دخانیات در ایران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سالانه حدود 10 هزار میلیارد تومان صرف استعمال دخانیات می شود و بیش از سه برابر این مقدار نیز صرف هزینه درمان این افراد می شود. در برنامه امروز روی خط خبرآسیب شناسی مصرف دخانیات در ایران با حضور دکتر صادق نیت رئیس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت در استودیوی شبکه خبر مورد بررسی بیشتر قرار گرفت.

صادق  نیت رئیس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت

رئیس مرکز سلامت و محیط و کار وزارت بهداشت گفت: برای کاهش مصرف سیگار راهکارهای مختلفی را کشورهایی که موفق بوده اند، پیش گرفته اند که در کاهش مصرف سیگار نیز موثر بوده است. سازمان بهداشت جهانی و کنوانسیون بین المللی که کشورهای زیادی درآن شرکت کرده بودند راهکارهای مناسبی ارائه کرده اند که کشورهای پیشرفته و کشروهای در حال توسعه مثل ترکیه و برزیل توانسته اند به راهکارهای کاهش مصرف سیگار عمل کنند و موفق هم بوده اند.

دکتر صادق نیت در ادامه افزود: عدم مصرف دخانیات در اماکن عمومی یکی از موارد مهمی بوده است که موفق بوده ایم و مردم نیز همکار کرده اند و تذکر داده شده است. اماکنی که رعایت نمی کنند باید برخورد شود. وی افزود: در اماکنی مثل اتوبوس، تاکسی، سینما و بیمارستان کمتر می شود که دخانیات مصرف شود اما اگر موردی مشاهده شود به دستگاه قضایی معرفی می شود.

دکتر صادق نیت گفت: 85 درصد مردم سیگار و قلیون نمی کشند و حق دارند شرایطی فراهم شود تا در محلی مثل رستوران، سینما و غیره که مراجعه می کنند در معرض دود قرار نگیرند که باید اطلاع رسانی شود. وی گفت: در روی پاکت سیگار نباید تبلیغ شود فقط باید مضرات مصرف سیگار اطلاع رسانی شود. در رسانه های عمومی مثل صدا و سیما نیز باید اطلاع رسانی شود. وی درباره استفاده از مواد دخانی در فیلم ها که جنبه تبلیغی دارد نیز گفت: در بعضی کشورها این موارد رعایت شده است اما بررسی مرکز تحقیقاتی نشان داده است که در کشور ما نمایش مصرف سیگار در فیلم ها در سه دهه گذشته کاهش که نداشته، افزایش هم داشته است و بررسی های مقایسه ای این دهه با دو دهه قبل نشان داده که مصرف سیگار در سریال ها و فیلم ها چندین برابر شده است.

وی افزود: کارهای انجام شده است که در فیلم ها و نمایش های پرمخاطب این مواد استفاده نشود. هنرپیشه های ارزشمندی داریم که اگر به این موضوع توجه کنند موفقتر خواهیم بود.

دکتر صادق نیت درباره قیمت پایین سیگار نیز گفت: دست زیاد است و سودهای هنگفتی در آن مطرح است که به واسطه ها می رسد. وی افزود: به طور مثال سیگار کره ای که در کشور ما کمتر از یک دلار فروخته می شود در خود کشور کره حداقل 5 برابر بالاتر عرضه می شود . این تفاوت به این دلیل است که اجازه نمی دهند، در آن کشورها سیگار به راحتی و به قیمت پایین به دست مردم و جوانان برسد حتی در کشورهای فقیر همسایه نیز قیمت سیگار بسیار بالاست.

وی افزود: تفاوت قیمت سیگار تا به دست مصرف کننده برسد به واسطه ها می رسد. ما وقتی می گوییم مالیات افزایش یابد سعی بر این است که این مالیات صرف توسعه، درمان، آموزش و کارهای دیگر شود. در بودجه سال قبل علی رغم مخالفت ها افزایش مالیات بر سیگار در مجلس تصویب و ابلاغ شد، قرار شد که امسال افزایش مالیات قابل قبولی نسبت به سالهای قبل داشته باشیم. وی افزود: سالهای قبل رند میزان مالیات کاهش جدی داشت اما امسال سعی داریم 20 تا 25 درصد مالیات را افزایش دهیم.

مسجدی دبیر جمعیت مبارزه با دخانیات
مسجدی دبیر جمعیت مبارزه با دخانیات نیز در ارتباط تلفنی با برنامه درباره افزایش قیمت و افزایش مالیات بر سیگار گفت: افزایش مالیات با افزایش قیمت فرق دارد. مالیات از تولید کننده و وارد کننده دریافت می شود در صورتی که افزایش قیمت را مصرف کننده می پردازد.
وی گفت: قانون گفته است و دولت باید مالیات را بر اساس خرده فروشی بگیرد. صحبت اصلی نحوه گرفتن مالیات از وارد کننده است. دولت باید افزایش مالیات را از قیمتی بگیرد که به دست مصرف کننده می رسد و این افزایش مالیات را از تولید کننده و وارد کننده بگیرد که هنوز متاسفانه در کشور ما اتفاق نیافتاده است.
مسجدی گفت: با میزان تورم تنها کالایی که نسبت به تورم ارزان شده است، سیگار است. وی افزود: از سیگار بدتر قلیان است.
دبیر جمعیت مبارزه با دخانیات گفت: امسال اگر درست عمل شود تقریبا 20 درصد قیمت خرده فروشی قرار است مالیات بگیریم در صورتی که این رقم باید 80 درصد باشد و این رقم صرف توسعه فضاهای آموزشی در کشور شود.

در ادامه دکتر صادق نیت با تایید گفته های آقای مسجدی گفت: سعی بر این است که مالیات بر اساس قیمتی که به دست مصرف کننده می رسد دریافت شود ولی از مصرف کننده نباید این مالیات گرفته شود فقط از تولید کننده و وارد کننده قرار است که افزایش مالیات گرفته شود تا حاشیه سود کمتری به دست واسطه برسد.
وی درباره مصرف قلیان در سفره خانه ها نیز گفت: تا زمانی که مردم همراهی کنند موفق خواهیم بود . اطلاع رسانی باید صحیح باشد تا مردم مضرات مصرف قلیان را بدانند و قلیان را کنار بگذارند.

دانلود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷.۵۹°    ۷.۹۹°