تیتر امشب- عادت کردن به پول مفت نفت، باید تغییر کند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:56 - چهارشنبه 06 اسفند 1399
کد خبر : ۱۷۳۳۷۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۳ شهريور ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۸
معاون علمی فناوری رئیس جمهور گفت: اقتصاد کشور به سمت بکارگیری جوانان تحصیلکرده روی آورده است، به طوری که بخشی از این جوانان در شرکت های استارتاپ خود مشغول فعالیت هستند و برخی از این شرکت ها توانسته اند درآمد بالایی کسب کنند.
تیتر امشب/ عادت کردن به پول مفت نفت، باید تغییر کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سورنا ستاری معاون علمی فناوری رئیس جمهور با حضور در استودیو تیتر امشب گفت: ارتباط بین صنعت و دانشگاه یک ارتباط دو طرفه است.

آقای ستاری افزود: در دانشگاههای مطرح کشور تغییر رویکرد و نوع نگرش صنعتی و دانش مبتنی بر بازار در حال شکل گیری است.

وی گفت: صنعتی که با پول مفت نفت رشد کرده باشد آینده دار نیست و به دنبال دانش هم نمی رود. دانش واقعی را یک محقق و یک کارآفرین ایجاد می کند.

معاون علمی، فناوری رئیس جمهور گفت: ما به پول مفت نفت عادت کردیم. چرا کشورهایی که منابع زیرزمینی دارند پیشرفت نمی کنند؛ وی افزود: وقتی اتکا به نیروی انسانی باشد این مسائل حل می شود. این مشکلات که بسیاری از آن فرهنگی است در کشور ما وجود دارد.

وی افزود: بدنه لخت دولتی این مشکلات را نمی تواند حل کند و ما به دنبال حل این مسائل هستیم.

ستاری گفت: یکی از بهترین دستگاههایی که در این زمینه و در بحث تولید داخل همکاری می کند و پیشرو است وزارت جهاد کشاورزی است.

آقای ستاری گفت: اکنون در بسیاری از دانشگاه های مطرح و نخبه پرور کشور، فرهنگ دانش بنیان در حال شکل گیری است و این اتفاق در حال وقوع است اما هنوز حجم خیلی زیادی از دانشجویان درگیر این پروسه و این زیست بوم نشده اند.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد اشتغال و زمینه سازی برای کارآفرینی نیازمند اصلاحات عمیق فرهنگی در حوزه اقتصاد است که بیش از 100 سال مبتنی بر درآمدهای نفتی اداره شده است.

ستاری با بیان اینکه تفکر در اقتصاد دانش بنیان، نگرش جدیدی است که به مرور و آهستگی در حال شناخته شدن است، افزود: این تفکرات جدید از جمله این که دانشگاه ها درآمدزا هستند و محل هزینه نیستند،

دارایی های اصلی یک کشور نیروی انسانی آن است و لزوم اصلاح اقتصاد خام فروشی، همگی تفکراتی هستند که نیازمند فرهنگ سازی و ایجاد باور در جامعه هستند که به کمک همه ستادها و سازمان ها تحقق می یابد.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: نقطه پرگار کشور در بحث توسعه اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت: بازار تجارت الکترونیک در دو سال آینده به ارزش 80 میلیارد دلار می رسد. چون ایران بازار بزرگی است؛ این عامل باعث شده بسیار از افرادی که از کشور مهاجرت کردند ، برگردند.

ستاری طرز تفکر مدیران قدیمی به پژوهش را اشتباه بر شمرد و گفت: پول دولت برای کار تجاری نیست، دولت باید در مباحث تحقیقی و پژوهشی سرمایه گذاری کند که قرار نیست تا 10 سال آینده کار تجاری در ان انجام شود.

ستاری گفت: اخیرا بحث صندوق های خطر پذیر را در بورس وارد کردیم و 6 صندوق ثبت شده است.

معاون رئیس حمهور با اشاره به شکل گیری بزرگترین برندهای معتبر بین المللی بدون کمک های دولتی گفت: از این نوع شرکتها در ایران هم ایجاد شده اند، شرکتهایی که بازار خوبی دارند و از زیر زمین ها و پارکینگ های خانگی برخاسته اند.

معاون رئیس جمهور گفت: تفکر حاکمی که می گوید با کاهش قیمت نفت کشور ضرر می کند، یک اشتباه بزرگ است و نمی توان با پول نفت کشور را اداره کرد؛ این موضوع را اکثر مدیران درک کرده اند.

دانلود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۱°