سخنان ضدچینی اوباما پس از دیدار با همتای چینی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:41 - چهارشنبه 22 مرداد 1399
کد خبر : ۱۷۴۹۶۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۴
رئیس جمهوری آمریکا در گفتگوی اختصاصی با شبکه خبری سی ان ان گفت: این که چین از (لحاظ وسعت) از دیگر کشورهای منطقه بزرگتر است به تنهایی نمی تواند دلیلی باشد که قلدر مآبانه رفتار کند.
سخنان ضدچینی اوباما پس از دیدار با همتای چینی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، باراک اوباما گفت: در حوزه مسائل امنیتی نیز اگر چین توافق نامه ای را امضاء کند که درباره مسائل دریایی ناظر بر حکمیت بین المللی باشد، باید به آن پایبند بماند.
وی گفت: از جمله سخنانی که تلاش کرده ام به شی جینپینگ رئیس جمهور چین بگویم، این بوده است که یکی از دلایل به قدرت رسیدن ایالات متحده این بوده که خودش را مهارکرده است! چین باید به قوانین بین المللی پایبند باشد.
باراک اوباما تاکید کرد: وقتی ما خودمان را به یک سری از هنجارها و قوانین بین المللی مقید می کنیم، به علت آن نیست که مجبوریم این کار را انجام بدهیم بلکه به آن علت است که می دانیم در بلند مدت، ایجاد یک نظم بین المللی قوی به نفع ما است و به نفع چین هم خواهد بود.
او گفت: وقتی ما می بینیم آنها (چین) هنجارها و قوانین بین المللی را نقض می کنند همانطور که در برخی از موارد در آبهای دریای چین جنوبی شاهد بوده ایم یا در برخی از رفتارهای آنها در حوزه سیاست های اقتصادی را شاهد بوده ایم، بی تردید نگران می شویم و به چینی ها گفته ایم که این کارهایشان عواقبی در پی خواهد داشت.
اوباما ادامه داد: اما درعین حال، تلاش کرده ایم در گفتگو با چینی ها بر این نکته نیز تاکید داشته باشیم که اگر آنها در قالب هنجارهای بین المللی و قوانین بین المللی فعالیت کنند، ما شریک هم خواهیم بود و هیچ دلیلی وجود نداردکه نتوانیم در عرصه تجاری، رقیبانی دوست هم باشیم و در زمینه رسیدگی به بسیاری از مشکلات متعدد بین المللی که برای هردوی ما تهدید هستند، شرکای مهمی باشیم.

بیانیه کاخ سفید درباره دیدار اوباما با شی جینپینگ
در پایان دیدار روسای جمهور چین و آمریکا، کاخ سفید هم بیانیه ای درباره دیدار اوباما با شی جینپینگ منتشر کرد.
یه گزارش پایگاه اینترنتی کاخ سفید در بخش هایی از این بیانیه آمده است: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و شی جینپینگ رئیس جمهور چین روز سوم سپتامبر دیداری دو جانبه در حاشیه برگزاری اجلاس گروه بیست در هانگجو در چین برگزار کردند. در این دیدار دو طرف نظرات خود را درباره مسائل مختلف منطقه ای، بین المللی و دوجانبه بیان داشتند. رئیس جمهور اوباما و رئیس جمهور شی در این دیدار بر تعهد خود برای تعامل با هم برای مدیریت سازنده اختلافات و تعمیق روابط در حیطه های مختلف تاکید کردند.

 دیدار روسای جمهور چین و آمریکا در هانگژوی چین
آمریکا و چین بر وجود منافع مشترک برای دو کشور در وجود یک عراق باثبات تاکید می کنند و از تلاش های دولت عراق برای اجرای اصلاحات و مبارزه با تروریسم حمایت می کنند. هر دو طرف مراتب نگرانی شدید خود را درباره اوضاع انسانی در عراق اعلام می کنند و آماده اند که میزان ارسال کمک های خود را به عراق افزایش دهند و همکاریهای خود را بهبود بخشند.
آمریکا و چین بر تعهد خود برای یک افغانستان با صلح، ثبات و مرفه تاکید می کنند و تصمیم دارند که همکاری های خود را در تمامی حیطه ها برای حمایت از دولت این کشور افزایش دهند. دو کشور به تعامل با هم و از جمله در گروه چهارجانبه برای حمایت از فرآیند صلح افغان محور ادامه خواهند داد.دو طرف مایلند تا در کنفرانس حمایت از افغانستان که به میزبانی اتحادیه اروپا در پنجم اکتبر برگزار خواهد شد،شرکت کنند.آمریکا و چین مایلند که حمایت های ضد تروریسم خود را در صورت درخواست و میل دولت افغانستان به این کشور ارائه کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °