ایران از آتش بس در سوریه استقبال می کند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:34 - يکشنبه 15 تير 1399
کد خبر : ۱۷۶۱۱۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۷
معاون عربی، آفریقایی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران از هرگونه آتش بسی و طرح صلحی که به فاجعه انسانی جاری در سوریه خاتمه داده و یا آن را محدود کرده و متضمن حل سیاسی بحران سوریه باشد استقبال می کنیم.
ایران از آتش بس در سوریه استقبال می کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حسین جابری انصاری روز یکشنبه در یک نشست خبری در موسسه خدمات مشاوره ای جوانان و پژوهش های اجتماعی آستان قدس رضوی در مشهد به توافق اخیر روسیه و آمریکا در زمینه بحران سوریه اشاره و بیان کرد: هرگونه توافق و راه حلی در بحران سوریه باید بر سه بعد انسانی، امنیتی و سیاسی مبتنی باشد.

وی ادامه داد: بحران سوریه از یک سو مساله ای امنیتی است زیرا گروههای تروریستی با حضور گسترده امنیت آن کشور، منطقه و جهان را به هم زده اند لذا هر راه حل و توافقی بدون توجه به این بعد بحران ابتر خواهد بود.

معاون عربی، آفریقایی وزارت امور خارجه بعد دوم این بحران را مساله سیاسی آن ذکر و بیان کرد: مطالباتی از سوی بخشهایی از جامعه سوریه برای تغییر وجود دارد که بطور طبیعی در ارائه هر راه حلی در بحران آن کشور باید بطور جدی مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین بر این نکته تاکید کرد که فاجعه انسانی که در نتیجه بحران سوریه ایجاد شده نیازمند راه حل فوری و اضطراری است و باید محور عمل قرار گیرد.جابر انصاری گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره معتقد بوده بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و باید از طریق راه حل مسالمت آمیز خاتمه یابد.

وی افزود: در این میان هر راه حل و توافقی از سوی بازیگران منطقه ای و بین المللی جایگزین تعیین آینده سوریه از سوی ملت آن نمی شود.معاون عربی، آفریقایی وزارت امور خارجه ادامه داد: باید هر توافق و راه حلی مقدمه ساز و تسهیل کننده رجوع به ملت سوریه به عنوان حکم و فیصله بخش مساله و بحران به عنوان تعیین کننده آینده آن کشور باشد.

وی تاکید کرد: اعلام نظر جزیی تر در رابطه با این توافق منوط به رایزنی با متحدان و دوستان و دریافت اطلاعات مشخص تر از تفاسیر و مباحث این توافق است و در این قالب کلی موضع جمهوری اسلامی ایران شکل می گیرد.

جابر انصاری افزود: مجموعه رایزنیهای مستمر را با ترکیه از ابتدای بحران سوریه داشته ایم، دولت ترکیه همسایه بزرگ و مهم ما است و مرزهای طولانی با سوریه دارد لذا موضع آن کشور بر تحولات سوریه اثرگذار است.

وی ادامه داد: در واقع جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به عنوان دو دولت مهم اسلامی در منطقه همواره روابطی در مسیر شکوفایی و گسترش داشته اند اما در بحث بحران سوریه رویکردها و تفسیرهای دو کشور از تحولات آن دارای تفاوتهای واضح و آشکاری بوده است.

معاون عربی، آفریقایی وزارت امور خارجه گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران سوریه بر ایجاد و فراهم کردن زمینه های هم افزایی بین ایران و ترکیه در زمینه حل بحران مبتنی بوده است.وی افزود: اما روند حوادث بگونه ای بوده که امکان بروز و تحقق این سیاست و رویکرد جمهوری اسلامی کمتر فراهم شده است.

جابر انصاری ابراز امیدواری کرد بعد از پنج سال از بروز بحران در سوریه و روشنی موضوع جمهوری اسلامی ایران در زمینه عدم حل نظامی بحران آن کشور بر بسیاری از بازیگران و کشورهای منطقه، زمینه های حرکت بازیگران مختلف منطقه ای و بین المللی برای حل سیاسی این بحران فراهم شود.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران این سیاست را در گفت و گوهای فشرده با دولت ترکیه طی ماهها و روزهای اخیر دنبال کرده ا و ناامید هم نیستیم.معاون عربی، آفریقایی وزارت امور خارجه گفت: امید است امکان مفاهمه بیشتر بین بازیگران منطقه ای و بین المللی در چارچوب حل سه بعد مختلف بحران سوریه فراهم شود بگونه ای که هم فاجعه انسانی آن مهار شود و مسائل اساسی سیاسی و امنیتی سوریه مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: در این مسیر گفت و گوها و رایزنیهای فشرده ای با ترکیه و بازیگران منطقه ای و بین المللی در دستور کار است و به همکاریهای دو جانبه با ترکیه ادامه داده و تلاش می کنیم در زمینه مسائل منطقه ای به ویژه سوریه امکان مفاهمه در چارچوب اصول کلی فراهم شود.

جابر انصاری همچنین در پاسخ به این پرسش که دولتهای دیگر چه میزان در حل بحران سوریه با جمهوری اسلامی ایران همراهی داشته اند گفت: یک منازعه و رویارویی سنگین طی سالهای گذشته در سطح منطقه و مبارزه ملتهای منطقه برای در اختیار گرفتن سرنوشت و مقدرات خود در جریان است.

وی افزود: در مقابل رویارویی که از سوی برخی بازیگران منطقه ای و بین المللی برای بازگرداندن وضعیت منطقه به گذشته شکل گرفته این شرایط را پیچیده نموده است.معاون عربی، آفریقایی وزارت امور خارجه ادامه داد: نمی توان حین این رویارویی حکم به آینده آن داد اما به قولی 'جوجه را باید آخر پاییز شمرد.

وی گفت: هیچ تردیدی نداریم که در رویارویی جاری در منطقه نیروهایی شکست را پذیرفته و در برابر واقعیتها تسلیم می شوند که در برابر اراده ملت خود برای اصلاح و به دست گرفتن سرنوشت ایستاده و می خواهند عقربه های زمان را به گذشته بازگردانند.

جابر انصاری افزود: زمان رو به پیش است و به گذشته باز نمی گردد و مناسبات و وضعیت منطقه به سمت و سوی جدیدی در حال حرکت است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۳°