ظریف در نیویورک تایمز: جهان از شر وهابیت خونریز خلاص شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 22 خرداد 1400
کد خبر : ۱۷۶۴۸۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۸
ظریف در یادداشتی که در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد، تاکید کرد: باید اقدامی هماهنگ در سازمان ملل برای قطع حمایت مالی از ایدئولوژی های مبتنی بر نفرت و افراط صورت گیرد.
ظریف در نیویورک تایمز: جهان از شر وهابیت خونریز خلاص شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، وزیرخارجه افزود: از حمله تروریستی 11 سپتامبر 2001 تاکنون، وهابیت جنگ طلب، چند بار تغییر چهره داده اما در ایدئولوژی و مشی بنیادی آن تغییری حاصل نشده است. اسناد موجود درخصوص سیاست های ویرانگر سعودی ها قابل دستکاری و حذف نیست.
ظریف می گوید: جدیدترین پروژه تبلیغاتی غرب این است که ما را متقاعد کنند، جبهه النصره از تروریست های القاعده جدا شده و «معتدل» گشته است!
چنانچه تا کنون ابهامی وجود داشت، صحنه های پخش شده از گردن زدن یک پسر بچه 12 ساله توسط این باصطلاح «معتدلین» نمایش دلهره آوری از واقعیت موجود است. خواه این گروه طالبان باشد یا شاخه‌ های بازتولید شده القاعده و یا عناصر به اصطلاح دولت اسلامی، که نه دولت است و نه اسلامی.
ظریف با تأکید براینکه بیشتر خشونت های اعمال شده با سوء استفاده از نام اسلام ریشه در وهابیت دارد، گفت: ما از حاکمان سعودی می خواهیم تبلیغات مبتنی بر اتهام و هراس را رها نموده و با سایر اعضای جامعه جهانی در از بین بردن آفت تروریزم و خشونت که همه ما را تهدید می کند، همکاری کنند.
وزیرخارجه کشورمان در این مقاله خود که در شماره دیروز، روزنامه نیویورک تایمز منتشر شده، آورده است: این روزها شرکت های روابط عمومی و تبلیغاتی غرب که ابایی از دریافت دلارهای نفتی ندارند، فرصت بی سابقه ای برای رسیدن به درآمدهای هنگفت یافته اند.

او می گوید: جدید ترین پروژه تبلیغاتی آنها این است که ما را متقاعد سازند که جبهه النصره، شاخه القاعده در سوریه، دیگر وجود ندارد و همان گونه که یکی از سخنگویان جبهه النصره در شبکه CNN، اعلام نموده است این گروهِ تغییر نام داده، از تروریست های القاعده جدا شده و «معتدل» گشته است!
این گونه تعصب و کوته فکری جاهلیت را به عنوان چشم انداز روشنی برای قرن 21 عرضه می دارند. لیکن مشکل مشتریان ثروتمند این مؤسسات تبلیغاتی، که غالبا سعودی هایی اند که جبهه النصره را حمایت گسترده مالی می کنند، این است که اسناد موجود درخصوص سیاست های ویرانگر آنان قابل اصلاح، دست کاری و حذف نیست. چنانچه تاکنون ابهامی وجود داشت، صحنه های پخش شده از گردن زدن یک پسر بچه 12 ساله توسط این به اصطلاح «معتدلین» نمایش دلهره آوری از واقعیت موجود است.
ظریف افزوده است: میلیون ها نفر که قساوت های جبهه النصره را تجربه کرده اند، داستان ساختگی جدایی جبهه النصره از القاعده را باور نخواهند کرد. سوابق نشان می دهد که تلاش برای تطهیر جبهه النصره با این هدف صورت می گیرد تا ارسال دلارهای نفتی به گروههای افراطی در سوریه که تا قبل از این با شیوه های پنهان صورت می گرفت، در آینده به طور علنی و آشکار انجام پذیرد و حتی برخی دولت های غربی را وسوسه نماید تا از این به اصطلاح «معتدلین» حمایت نمایند. حضور غالب النصره در اتحاد فعلی مخالفین دولت سوریه در حلب، واقعیتی است که تمامی این تبلیغات را مردود می سازد.
وزیر خارجه می گوید: تلاش عربستان سعودی برای متقاعد ساختن ولی نعمتان غربی اش به حمایت از سیاست های کوته بینانه اش برمبنایی باطل استوار شده که فروبردن جهان عرب در آشوب بیشتر به نحوی به جمهوری اسلامی ایران ضربه می زند. این توهم که بی ثباتی منطقه به «مهار» ایران کمک خواهد نمود و یا دشمنی ادعایی بین شیعه و سنی به درگیری در منطقه دامن زده است، با این واقعیت در تضادی آشکار است که هولناک ترین خونریزی ها در منطقه ما به دلیل کشتار برادران عرب و سنی توسط وهابی ها شکل گرفته است. درحالیکه افراطیون با حمایت اربابان ثروتمند خود به کشتار مسیحیان، یهودیان، یزیدیها، شیعیان و سایر «مرتدین» مشغولند، ولی در واقع این اعراب سنی کشورهای منطقه اند که بیشترین خسارات را از سوی این تفکر صادراتی نفرت تحمل کرده اند. در واقع امروز نه اختلاف موهوم تاریخی میان شیعیان و اهل سنت، بلکه مقابله وهابیت و شریعت راستین اسلام در جریان است؛ مقابله ای که نتایج و آثار عمیقی در منطقه و دیگر نقاط جهان بر جای خواهد گذاشت.
او افزوده است: تردیدی نیست که حمله به عراق به سرد مداری آمریکا در 2003 درگیری هایی را که امروز شاهد آن ایم به راه انداخت و تشدید نمود؛ لیکن عامل عمده خشونت، ایدئولوژی نفرت افکن وهابیت و مورد حمایت عربستان سعودی بوده است، گرچه این امر تا واقعه 11 سپتامبر 2001 از انظار غربی ها مغفول مانده بود.
شاه زادگان ریاض مستأصلانه می کوشند تا منطقه را به شرایط دوران حکومت صدام حسین در عراق بازگردانند؛ شرایطی که در آن یک سرکوب گر ظالم دست نشانده، با حمایت مالی اعراب منطقه و غربی های خوش خیال با تهدید موهوم ایرانی مقابله می کرد. اما آنها با یک مشکل اساسی روبرواند، صدام مدت هاست که مرده و ساعت زمان را نمی توان به عقب کشید. هرچه زودتر حاکمان سعودی با این واقعیت کنار بیایند، به نفع همه خواهد بود. واقعیات جدید منطقه ما حتی می تواند پذیرای ریاض باشد، چنانچه سعودیها مشی فعلی خود را تغییر دهند.
ظریف تاکیده کرده است: منظور از تغییر چیست؟ طی سه دهه گذشته ریاض ده ها میلیارد دلار برای صدور وهابیت از طریق هزاران مسجد و مدرسه دینی در سراسر جهان هزینه کرده است. از آسیا تا آفریقا و از اروپا تا آمریکا این عقیده منحرف ویرانی عظیمی بر جای گذشته است.

همان گونه که یکی از افراطیون سابق در کوزوو به نیویورک تایمز گفت، «سعودی ها با پولهایشان اسلام را در این منطقه (بالکان) کاملا تغییر داده اند».
وهابیت گرچه بخش بسیار ناچیزی از مسلمانان را جذب نموده، لیکن آثار بسیار ویران کننده ای برجای گذاشته است. تقریباً تمامی گروه های تروریستی که از نام اسلام سوء استفاده می کنند (از القاعده و انشعابات آن در سوریه تا بوکوحرام در نیجریه) متاثر از این فرقه مرگبار بوده اند.
وزیر خارجه می گوید: سعودی ها تا کنون توانسته اند با استفاده از «برگ ایران» متحدان خود را به همراهی با نابخردی خود در سوریه و یمن ترغیب کنند. این وضعیت بدون تردید تغییر خواهد کرد؛ چرا که امروز حمایت مستمر ریاض از افراطی گری جنگ طلب بطلان ادعای سعودی بعنوان نیروی ثبات آفرین را به اثبات رسانده است.
ظریف افزوده است: جهان دیگر نمی تواند نظاره گر کشتار نه تنها مسیحیان، یهودیان و شیعیان بلکه سنی ها توسط وهابی ها باشد. در شرایطی که آشوب بخش های زیادی از خاورمیانه را فراگرفته، این خطر بزرگ وجود دارد که چند نقطه با ثبات باقی مانده نیز در درگیری بین وهابیت و اهل سنت دچار بی ثباتی گردند.
او می گوید: لازم است اقدامی هماهنگ در سازمان ملل متحد با هدف قطع حمایت مالی از ایدئولوژی های مبتنی بر نفرت و افراط صورت گرفته و جامعه جهانی در رسیدگی به موضوع کانالهای ارسال پول و اسلحه به تروریست ها فعال تر عمل نماید.
در 2013 رئیس جمهوری ایران، دکتر حسن روحانی، پیشنهاد جهان عاری از خشونت و افراطی گری را ارائه نمود. ضروری است ملل متحد برآن ظریف می گوید: اساس، به برقراری گفتگوی گسترده تر بین ادیان و مذاهب بمنظور مقابله با این عصبیت خطرناک قرون وسطایی اقدام نماید.
حملات اخیر در شهرهای نیس، پاریس و بروکسل باید دنیای غرب را متقاعد ساخته باشد که تهدید سمی وهابیت را نباید مورد غفلت قرار داد. بعد از سالی که هر هفته اش مملو از اخبار فاجعه بار بود، لازم است جامعه جهانی دست به اقدامی فراتر از ابراز انزجار، ناراحتی و تسلیت بزند. آنچه امروز بدان نیازمندیم، اقدام عملی علیه افراطی گری است.
او افزوده است: گرچه بیشتر خشونت های اعمال شده با سوء استفاده از نام اسلام ریشه در وهابیت دارد، لیکن به هیچ عنوان پیشنهاد نمی کنم که عربستان سعودی نمی تواند بخشی از راه حل باشد. کاملا برعکس، ما از حاکمان سعودی می خواهیم تبلیغات مبتنی بر اتهام و هراس را رها نموده و با سایر اعضای جامعه جهانی در از بین بردن آفت تروریزم و خشونت که همه ما را تهدید می کند همکاری کنند.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
اکبر
|
-
|
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۴
0
0
جناب آقاى ظریف با سلام و تشکر إز این مقاله ارزنده.در هر فرصتى چهره کثیف ال سعودخبیث را بىشتر و بیشتر إفشاء نمایید اجرکم عندا....
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °