سیف: کارت های اعتباری را نقد نکنید

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:06 - جمعه 16 خرداد 1399
کد خبر : ۱۷۸۱۲۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۴
رئیس کل بانک مرکزی با هشدار درباره نقد کردن کارت های اعتباری گفت: کارت های متخلفان تمدید نخواهد شد.
سیف: کارت های اعتباری را نقد نکنید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، ولی الله سیف امروز در مراسم رونمایی از کارت های اعتباری مرابحه در بانک ملی افزود: اگر مواردی در خصوص نقد کردن کارت اعتباری مشاهده شود این امر برای دارنده کارت سابقه سوء محسوب می شود و مشکلاتی نیز برای وی ایجاد می کند.

سیف در پاسخ به اینکه یکی از قابلیت های کارت های اعتباری عام خرید هر نوع کالایی است که از مبادی رسمی کشور وارد شده باشند، بنابراین هدف بانک مرکزی مبنی بر تقویت بخش تولید داخلی کجاست؟ گفت: باید رقابت را تقویت کنیم و این ابزار امتیاز خاصی ندارد که محدودیتی را ایجاد کند.

رئیس کل بانک مرکزی با ابراز خرسندی از عرضه محصول جدید نظام بانکی و رونمایی آن گفت: وام های تامین مالی خرد در گذشته وجود داشت و برگه های فروش و خرید صوری صادر می شد که با ارائه کارت ها این مشکل رفع می شود.


وی گفت: دارنده کارت می تواند به راحتی به فروشگاه مراجعه و از موجودی خود استفاده و پس از اتمام آن از موجودی کارت اعتباری استفاده کند.

سیف افزود: بانک ملی صدور کارت اعتباری را پیش از این آِغاز کرده بود و 200 هزار کارت برای مشتریان صادر کرده است و بانک های دیگر نیز کارهای خود را آغاز کرده اند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانکها متناسب با اعتبارسنجی مشتریان این کارت ها را توزیع می کنند و این کارت ها به تدریج جایگزین وام خرد خواهد شد و اگر فردی به دلیل شرایط خاص نتواند از کارت ها استفاده کند بانک بر اساس اعتبار سنجی می تواند تسهیلات خرد را ارائه کند.

وی افزود: باید به سمت تامین مالی خریدهای مصرفی مردم حرکت کنیم و نیاز مصرف کننده برای تامین اعتبار برطرف شود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: پول در جا به حساب فروشنده ریخته می شود و صنوف هم اطمینان خاطر داشته باشند و کارت های خرید قبلی هم تا پایان سال اعتبار دارد.

رئیس شورای پول و اعتبار تصریح کرد: اعتبار کارت های خرید کالاهای ایرانی به اتمام نرسیده و اعتبار این کارت ها تا پایان سال تمدید شده است.

رئیس کل بانک مرکزی درباره روش استفاده از کارت‌های اعتباری گفت : دارنده کارت می‌تواند در حساب آن موجودی داشته باشد و اگر از موجودی خودش استفاده می‌کند، نیاز به استفاده از این تسهیلات نیست اما اگر موجودی نداشته باشد و خرید کند، در واقع فرد از تسهیلات این کارت استفاده کرده است که باید با مکانیزم خاصی نسبت به تامین سود آن اقدام و تسویه حساب کند.

وی افزود: این کارت‌ها در سه سقف 10 میلیون، 30 میلیون و 50 میلیون تومان است که با بررسی اعتبار متقاضی این کار انجام می‌شود، خوشبختانه بانک ملی به صدور کارت اقدام کرده است .

سیف گفت: ممکن است فردی شرایط دریافت این کارت‌ها را نداشته باشد و به همین دلیل ممکن است بانک تشخیص دهد که تسهیلات به روش فعلی به او پرداخت شود اما این کارت‌های اعتباری به دلیل سهولت استفاده، به تدریج جایگزین تسهیلات فعلی می‌شود و هیچ محدودیتی برای بانک‌‌ها در ارائه تسیهلات در قالب کارت اعتباری مرابحه وجود ندارد.

وی افزود: وقتی نیاز مصرف کننده را تامین می‌کنیم، به طور طبیعی بنگاه‌ تولیدی منتفع می‌شود و تسهیلات باید به بنگاه‌هایی اختصاص یابد که بازار فروش مناسب داشته باشد تا این تسهیلات به گردش در بیاید.

ولی اله سیف درباره اینکه چرا با وجود تخلف در دریافتی مدیران عامل بانک‌ها مجموعه کارکنان شبکه بانکی تحت فشار قرار گرفته و حتی دریافتی کارکنان جز شبکه بانکی نیز محدود شده است؟ گفت: کارکنان شبکه بانکی اقشار زحمت کش و پرتلاش هستند اما درباره تعادلی که باید در پرداخت‌ها وجود داشته باشد ما تمام تلاش خود را انجام دادیم تا با توجه به نوع فعالیت و تلاشی که همکاران ما در نظام بانکی انجام می‌دهند و ریسک‌هایی که متحمل می‌شوند، شرایط قابل قبولی را ایجاد کنیم.

سیف افزود: حداکثر تسهیلات‌دهی به کارکنان بانک‌ها در همین حد (250 میلیون تومان) بود و بیش از این امکان آن وجود نداشت چرا که وزارت اقتصاد و بانک مرکزی به شرایطی بهتر از این نرسیدند و امیدواریم در آینده فرصت‌هایی ایجاد شود که شرایط موجود را ترمیم کنیم .

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۷°