کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها ضروری است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 10 مرداد 1400
کد خبر : ۱۷۸۶۱۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۸
دادستان عمومی و انقلاب تهران با جامع خواندن دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، گفت: اجرایی کردن این دستورالعمل امری ضروری و از اولویت‌‌ های قوه قضائیه و دادستانی تهران است.
کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها ضروری است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت آبادی در سیزدهمین نشست دادستان تهران در خصوص نظارت بر زندان‌ها با بیان اینکه این دستورالعمل پیش از تصویب در جلسات متعدد مسئولان عالی قوه قضائیه بحث و بررسی شده است گفت: دادستانی تهران پیش از تصویب دستورالعمل نیز فعالیت‌ها و برنامه‌های گسترده‌ای در بازدید از زندان‌ها و برای کاهش جمیت کیفری زندان‌ها صورت داده است.

جعفری دولت‌آبادی از تجربه‌ موفق تدوین و اجرایی کردن دستورالعمل حل اختلاف پرونده‌ ها در نواحی دادسرای تهران هم یاد کرد و افزود: فرآیندسازی و تعیین شاخص برای بررسی مسائل و مشکلات پیش روی دادسرای تهران مانند اطاله دادرسی، پرونده‌های مهم، سرقت‌ها و جرایم مرتبط با آن ضروری است و ‌باید روی این موضوعات تمرکز و با تهیه دستورالعمل، آن‌ها را به صورت نظام‌ مند تبیین و راهکار ارائه‌ کرد.

دادستان تهران، بازدید جمعی معاونان و سرپرستان نواحی دادسرای تهران از زندان‌ ها را منشا آثار بسیاری دانست و گفت : تمرکز روی وعده‌های داده شده و رفع مشکلات از پیامدهای مثبت این بازدیدهاست که در مرحله‌ بعد ‌باید اجرایی شود ، به نحوی که مشخص شود این بازدیدها، اقدامی تبلیغاتی و تشریفاتی نبوده است.

جعفری دولت‌آبادی تعداد جلسات برگزار شده با مسئولان زندان‌ ها و معاونان دادستان در امسال را 9 جلسه دانست و افزود : فضای امروز زندان‌های استان تهران‌ با سال قبل و حتی اوایل سال متفاوت است؛ چرا که دادسرای تهران اقداماتی جدی در این زمینه انجام داده است.
وی ادامه داد : بخش‌های متعددی در پیگیری امور زندان‌ها فعال شده و بازدید قضات و مقامات دادسرا از زندان‌ها افزایش یافته است.
دادستان تهران تاکید کرد : هر چند ممکن است تحقق سیاست کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، ملموس نباشد، اما اقدامات صورت گرفته در این راستا بسیار موثر بوده است.
وی ضمن تاکید بر معرفی نکردن معتادان به زندان‌ها، بازدید مدیران قضایی و سرپرستان دادسراها از زندان‌ها را در امر کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها موثر دانست.

نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها و موسسات مالی تشدید شود
دادستان عمومی و انقلاب تهران در ادامه این نشست بر ضرورت تشدید نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها و رصد فعالیت‌های موسسات مالی و اعتباری جهت جلوگیری از جرایم اقتصادی تاکید کرد.
جعفری دولت آبادی به موضوعاتی چون معوقات کلان بانکی، پرونده‌ های بانک ‌های تجارت کرمان، گروه امیرمنصور امیرآریا، بانک سرمایه، بابک زنجانی، موسسه‌ی ثامن‌الحجج اشاره کرد که در دادسرای تهران تحت رسیدگی بوده و یا در جریان اجراست.
وی تشکیل دادسرای ویژه‌ مبارزه با جرایم بانکی را اقدامی موثر دانست و با ضمن تاکید بر موضوع پیشگیری از وقوع جرایم اقتصادی اظهار داشت: بخشی از فعالیت‌ها و اقدامات این دادسرا باید به موضوع پیشگیری از وقوع مفاسد اقتصادی و جرایم پولی، بانکی اختصاص یابد.
دادستان تهران هم‌چنین از رئیس کل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌ها خواست تا در بخش پیشگیری از وقوع جرم، ضمن همکاری با دادستانی تهران، فرآیندها و تدابیری را اتخاذ کند تا از تحقق چنین مفاسد و جرایمی پیشگیری به عمل آید.

بازداشت چهار نفر مرتبط با پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان
جعفری دولت آبادی در ادامه از بازداشت چهار نفر مرتبط با پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد.
وی در ادامه به صدور کیفرخواست در بخش اول پرونده بانک تجارت کرمان اشاره و با تشکر از بازپرس شعبه‌ هفتم دادسرای کارکنان دولت در روند رسیدگی به پرونده‌‌ بانک تجارت‌ کرمان و خانم دکتر شکری معاون دادستان در اظهارنظر نسبت به این پرونده در بیش از دویست صفحه، اعلام کرد : بخش نخست پرونده در چند اتهام اخلال در نظام اقتصادی ، پول‌شویی، اختلاس، جعل راجع به متهم ردیف اول پرونده منجر به نتیجه شده و کیفرخواست صادر شده که در شرف ارسال به دادگاه است.
دادستان تهران گردش مالی چک‌های فاقد پشتوانه‌ بین بانکی در این پرونده را 12 هزار میلیارد تومان و رقم ضمانت‌نامه‌های فاقد مصوبه و بدون قرارداد را بالغ بر 5 هزار میلیارد تومان اعلام کرد که بخش عمده‌ای از آن‌ها در نتیجه‌ی اقدامات مجرمانه‌ی متهم ردیف اول پرونده صورت گرفته است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °