تیترامشب- دسترسی نهادهای برنامه ریزی به اطلاعات آماری مردم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 06 آذر 1400
کد خبر : ۱۷۸۷۰۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۱
رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه اطلاعات دریافت شده از خانوارها محرمانه است و در اختیارهیچ دستگاهی قرار نمی گیرد، تاکید کرد: تنها نهادهای برنامه ریزی به این اطلاعات دسترسی خواهند داشت و نهادهای قضایی هیچگونه دسترسی به این اطلاعات آماری ندارند.
تیترامشب/ دسترسی نهادهای برنامه ریزی به اطلاعات آماری مردم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، امیدعلی پارسا رئیس مرکز آمار ایران با حضور در برنامه تیترامشب و ارائه آماری از میزان استقبال ایرانیان از ثبت اطلاعات آماری خود از طریق سامانه اینترنتی این مرکز اظهار کرد: براساس آخرین آمارها 436 هزار خانوار ایرانی، معادل 1.8 درصد کل کشور تا کنون به صورت اینترنتی در این طرح شرکت کرده اند؛ ما پیش بینی کرده بودیم که 36 درصد از خانوارهای ایرانی در این طرح به صورت اینترنتی شرکت کنند، اما با این وضعیت به نظر می رسد که تنها به نیمی از چشم انداز خود دست می یابیم، به نظر می رسد علت این کندی روند ثبت نام، مشکلات اینترنتی روزهای نخست سایت بوده باشد و البته ممکن است برخی از خانواده ها، شرکت در سرشماری اینترنتی را به روزهای آخر یعنی 24 مهرماه موکول کرده اند، ثبت نام اینترنتی غیرقابل تمدید است و از 25 مهرماه سرشماری ها به صورت میدانی خواهد بود.

امید علی پارسا - رئیس مرکز آمار ایران

پارسا ادامه داد: ثبت نام اینترنتی بسیار آسان و سریع است، خاواده ها بهتر است راه آسان را بجای راه دشوار انتخاب کنند از سوی دیگر ارتقای جایگاه کشور در سرشماری ها براساس رتبه بندی های جهانی است، براساس آمار، خانواده های ایرانی تا 45 درصد از اینترنت استفاده می کنند که مبنای چشم انداز 36 درصدی ما هم برهمین اساس بوده است.

او یادآور شد: برای آن دسته از کسانی که به صورت اینترنتی در طرح سرشماری نفوس و مسکن 95 شرکت کرده اند به قید قرعه به 50 نفر، 1 میلیون تومان هدیه داده ایم که خانوارها با مراجعه به سایت می توانند به لیست اسامی دست یابند، در بین شهرستانها استان سمنان و کهگیلویه و بویراحمد بالاترین مشارکت را در این طرح داشته اند و استان کرمانشاه، همدان، گلستان، قزوین، خوزستان و البرز کمترین مشارکت را در این طرح داشته است.

او تاکید کرد: خواهش من از مردم این است که مردم مراجعه به سایت را به روزهای آخر موکول نکنند و هرچه سریعتر در این طرح سرشماری نفوس و مسکن شرکت کنند، تمامی کارمندان آمار جزو نخستین کسانی بودند که در این طرح شرکت کردند. گذار از سنتی و رسیدن به مدرن نیازمند فرهنگسازی است، براساس مذاکرات صورت گرفته، صدا و سیما از فردا آگاه سازی های رسانه ای در این زمینه را در تمامی شبکه های سیما دنبال می کند.

رئیس مرکز آمار ایران تصریح کرد: این سرشماری 135 میلیارد تومان برای مرکز هزینه داشته و هدف از سرشماری به دست آوردن اطلاعات پایه مملکت در مورد جابه جایی ها، میزان فرزند آوری، خانه داشتن یا نداشتن و میزان سواداست، این اطلاعات محرمانه بوده و در اختیار هیچ دستگاهی قرار نمی گیرد، ما اطلاعات را به صورت کلی کسب می کنیم و به جزئیات کاری نداریم؛ جامعه آماری ما به 2 دسته تقسیم می شوند، یا فعالند یا غیرفعال و زنان خانه دار به عنوان پتانسیل های غیر فعال طبقه بندی می شوند و فعالین کسانی هستند که به دنبال کاراند؛ در کشور ما 40 درصد فعال و 60 درصد غیرفعال اند، این اطلاعات در اختیار نهادهای برنامه ریزی قرار می گیرد و نهادهای قضایی هیچگونه دسترسی به این اطلاعات آماری ندارند.

او یادآور شد: سرشماری ها همیشه هستند اما روشها تغییر می کنند و مثلا امسال به صورت سنتی-مدرن خواهد بود، ما به دنبال آمار به روز و به هنگام هستیم و براساس همین آمارها می توانیم برای آینده کشور برنامه ریزی مناسبی داشته باشیم. نتیاج نخست این آمار تا دی ماه اطلاع رسانی شده و نتیجه نهایی در مردادماه 95 ارائه می شود.

دانلود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸.۵۹°    ۱۰.۹۹°