مشروح نخستین نشست خبری دکتر حسن روحانی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:50 - جمعه 07 آذر 1399
کد خبر : ۱۹۲۳۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۶:۰۸
نخستین نشست خبری دکتر حسن روحانی بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، عصر دوشنبه 27 خرداد برگزار شد و رئیس جمهور آینده ایران به پرسش های خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد.
مشروح نخستین نشست خبری دکتر حسن روحانی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در ابتدای نشست خبری حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، نواخته شد و آیاتی از کلام الله مجید تلاوت گردید.

در ادامه، دکتر روحانی سخنان خود را این گونه آغاز کرد:
بسم الله الرحمن الرحیم. با تبریک اعیاد شعبانیه و با خیر مقدم و خوش آمد به شما عزیزان، اصحاب رسانه. این جلسه، تعلق به شما دارد و لذا من بسیار کوتاه نکاتی رو عرض می کنم و بعد به پاسخ سوالاتی که مورد نظر شماست، خواهم پرداخت.
به خاطر خلق این روزهای به یاد ماندنی در تاریخ این کشور، از مردم تشکر کرده و تشکر و سپاسم رو تقدیم می کنم.
آنچه گذشت، تنها یک انتخابات نبود، تنها یک حضور نبود، اعلام اعتماد بود؛ مشارکت فعال بود؛ آغاز فصل نو بود؛ گویی همه می گفتند غصه ها سرآمده. مردم شرایط نوینی را خق کردند و لذا پس از اعلام نتیجه انتخابات، همه جشن گرفتند، چون همه پیروز بودند. ملت پیروز بود. به ویژه جوانان عزیز چه کردند، خیابان ها، مجالس... چه غوغایی کردند. درود بر جوانان پرشور وطن؛ سپاس می گویم به همه آنهایی که میانه روی را برگزیدند، اعتدال را برگزیدند. آنهایی که اهداف انقلاب ملی را از مسیر اعتدال و عدل، و نه افراط و تفریط برگزیدند و آنهایی که اخلاق را برگزیدند.

نخستین مصاحبه مطبوعاتی دکتر حسن روحانی رئیس جمهور منتخب

من می خواهم بگویم؛ ملت بزرگ ایران! وعده های انتخاباتی را فراموش نخواهم کرد. از خدا می خواهم به من توفیق دهد تا به همه آنها عمل کنم. البته ملت توجه دارد که همه کارها بر مبنای زمان و مرهون به زمان و طبق اولویت ها دنبال خواهد شد. من خدا را گواه می گیرم که در ایام انتخابات، کمتر به فکر رقابت بودم و بیشتر تمرکزم روی مسائل کشور و سخنان زیبای ملت که در کوی و برزن می شنیدم، بود.

کشور نیاز به همدلی دارد؛ نیاز به وحدت و اتحاد دارد. طعنه ها، توهین ها و تخریب ها را برای همیشه فراموش کنیم؛ مثل جوانان باشیم و از آنها یاد بگیریم؛ با صداقت و پاکی و پاکدلی، به فکر کشور و آینده باشیم؛ کمتر به گذشته نگاه کنیم. فقط تجربه اندوخته گذشته و بیشتر به راه آینده و راه نجات کشور توجه کنیم.
دولت شما، یعنی دولت «تدبیر و امید»، طبق وعده در راه نجات اقتصاد کشور، احیای اخلاق و تعامل سازنده با جهان با مشی اعتدالی اهداف ملی را دنبال خواهد کرد.

جا دارد به همه سپاس بگویم و از عزیزانی که در این ایام، ابراز محبت کردند و به بنده و ملت تبریک گفتند، سپاس گزاری کنم. از رهبر معظم انقلاب، تا فرهیختگان، روحانیون عزیز، تا احزاب و اندیشمندان و تک تک ملت ایران از زن و مرد و پیر و جوان، از همه تشکر می کنم و امیدوارم به کمک یکدیگر با برادری و وحدت، دست به دست یکدیگر داده و راه عزت و سربلندی کشور را در پیش گیریم.

پس از سخنان دکتر روحانی، خبرنگاران، سوال های خود را مطرح کردند.

* واحد مرکزی خبر: انتخاب شما رو تبریک می گم. جناب عالی با شعار اعتدال تونستید رای مردم رو جلب کنید. می خوام بدونم که مصداق های اعتدال در عرصه های سیاسی و اقتصادی چه خواهد بود؟

دکتر روحانی: اعتدال، همان مشی و شیوه ای است که چه در زمینه اقتصادی و چه در زمینه سیاسی، و چه در زمینه فرهنگی، راه تندروی و شعار و افراط و تند محوری و خود شیفتگی رو نمی پاید. عقلانیت اعتدال به خرد جمعی، مشورت و برآورد هزینه ها و فایده ها متکی است و متکی است به اینکه در مسیر افراط و تندروی و یا افراط قرار نگیره. البته در مصداق هر موردی در جایش بنده توضیح خواهم داد که چگونه ما میتونیم با مشی اعتدال، به اهدافمون دست یابیم
به عنوان مثال، به جای اینکه در امور فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی؛ دولت مستقیما دخالت کنه، بیشتر از انجمن ها و تشکل های صنفی و تخصصی بهره خواهم برد و با استفاده از مشورت مردم و کمک اونها، تصمیمی خواهم گرفت و در مقام عمل هم تا جایی که امکان پذیر است، کار به خود مردم واگذار خواهد شد.

خبرنگاران در مصاحبه مطبوعاتی دکتر حسن روحانی

مجید اخوان، خبرنگار شبکه خبر: با توجه به اینکه دولت شما، دولت «تدبیر و امید» نامیده شده، مهم ترین برنامه شما در حوزه اقتصاد و بهبود معیشت مردم چیست؟ دولت شما از موفقیت به وجود آمده در عرصه بین الملل، به چه شکل استفاده خواهد کرد؟

دکتر روحانی: در مرحله اول باید به فکر نیازهای فوری، مثل کالاهای اساسی، آن هم در مقطعی که نزدیک ماه مبارک هستیم، باشیم. البته با یاری و کمک دولت فعلی، چون دولت آینده، تا مراحل قانونی را طی کند، این فاصله چهل و چند روزه طول می کشد و باید با همکاری دولت فعلی، انجام گیرد. دوستان من، با دولت در تماس هستند؛ کمیته های مشترکی تشکیل خواهد شد تا به نیازهای فوری رسیدگی شود.

مرحله دوم، برنامه ریزی برای ماه های آتی، و آرامش یافتن و ثبات یافتن اقتصاد در کشور و در سایر زمینه هاست. در این زمینه هم توجه خواهد شد، برای اینکه هم ظرفیت های موجود اقتصادی فعال شود و هم نواقص و بخش هایی که فعال نیست، با برنامه ریزی فوری فعال شوند. نقدینگی باید به سرعت کنترل شود و به سمت تولید هدایت شود. اگر این کار، سامان پیدا کند، اولین قدم ها برداشته خواهد شد و آثارش در همان ماه های اولیه در بازار خود را نشان خواهد داد. همه بازارها به تعادل خواهد رسید و آثارش، هم در بحث گرانی و تورم و هم در بحث بیکاری و اشتغال دیده خواهد شد.

در پاسخ به سوال دوم، دولت جدید احساس می کند فرصت جدیدی برای تعامل با سطح دنیا به وجود آمده و این فرصت را مردم آفریدند. این فرصت، حضور فعال و مشارکت مردم بود. من امیدوارم همه از این فرصت استفاده کنند چون منتج می شود به منافع متقابل. در شرایط دنیای امروز که هم از نظر اقتصادی و هم سیاسی تنش های زیادی وجود دارد، قطعا تعامل با ایران، نه تنها به نفع کشور ایران خواهد بود که به نفع منطقه و جهان نیز خواهد بود.

خبرنگار الجزیره:
مقامات عربستان سعودی از اولین کسانی بودند که تبریک گفتن. می خوام بدونم در زمان ریاست جمهوری جناب عالی، نوع رابطه شما با کشورهای حوزه خلیج فارس چگونه خواهد بود؟ می خوام نظرتونو رو درباره بحران سوریه بدونم

دکتر روحانی : درباره سوال اول: اولویت دولت در سیاست خارجی، روابط دوستانه و نزدیک با همه همسایگان خواهد بود. یعنی با 15 کشور همسایه، رابطه بسیار نزدیک با حسن همجواری و با دوستی و روابط متقابل بر اساس احترام و منابع متقابل خواهد بود. در حوزه خلیج فارس که فرمودید، ویژگی های خاص خودشونو دارن. به دلیل اهمیت استراتژیک خلیج فارس، ما با کشورهای جنوب خلیج فارس، نه تنها همسایه ایم، بلکه برادر هستیم و با عربستان سعودی، نه تنها همسایه و برادر، که قبله گاه مسلمانان در آنجاست. صدها هزار نفر از مردم کشور ما، در سال، برای زیارت خانه خدا به اون کشور سفر می کنن. تعداد زیادی از اعراب سعودی، به کشور ما سفر می کنن. زمینه تقابل فرهنگی، سیاسی، اقتصادی دو کشور بسیار فراهم و آماده است و من خوشحالم که اولین تفاهم نامه امنیتی بین عربستان و ایران در سال 1377 از سوی بنده بود و امیدوارم ان شاء الله در دولت آینده، روابط خوب با عربستان سعودی داشته باشیم.

مسائل سوریه حلش به عهده ی مردم سوریه است. تصمیم گر نهایی نسبت به سرنوشت سوریه، مردم سوریه هستن. البته ما با تروریسم مخالفیم با جنگ داخلی مخالفیم با دخالت های کشورهای دیگر که می خوان در امر سوریه مداخله کنن، مخالفیم. ما امیدواریم با کمک همه کشورهای جهان، هر چه زودتر، صلح و آرامش به کشور سوریه برگرده و اونچه نظر مردم سوریه است، همون به وقوع بپیونده.

خبرنگار فارس:

شما بر این موضوع تاکید کردید که جشن پیروزی خود را زمانی می گیرید که جوانان، شاغل شده باشند و بیکاری رخت بر بسته باشد. در شرایطی که بیکاری، معضل مهم کشور ماست، شما فکر می کنید چه زمانی جشن پیروزی بر این معضل برپا خواهد شد؟

دکتر روحانی: موضوع اشتغال خیلی مهم است؛ دغدغه اکثریت خانواده های ایرانی عزیز است و حتی آنهایی که فارغ التحصیل مراکز آموزش عالی هستند، آنها هم همین مشکل را دارند. حل اساسی مسئله اشتغال، با « رونق اقتصادی » است؛ یعنی آن زمانی که رونق اقتصادی باشد، اشتغال نیز حل خواهد شد. البته وقتی ما می گوییم مسئله اشتغال حل می شود؛ یعنی مشکل بیکاری، قدم به قدم کاسته می شود و به عدد یک رقمی و قابل قبول می رسد. اولین اقدام این است که قانونی که مجلس تصویب کرده، دولت آئین نامه اجرایی آن را تهیه و ابلاغ کند. البته مشکلاتی هم وجود دارد که دولت برنامه ریزی می کند که قدم به قدم حل کند و ان شاء الله در همان سال اول، شاهد موفقیت خواهیم بود و هر زمان که به حل مشکل برسیم، جشن کوچکی خواهیم گرفت و اگر به طور کلی ریشه کن شود، جشن بزرگی می گیریم.

دکتر حسن روحانی در نخستین مصاحبه مطبوعاتی

خبرنگار مهر: تبریک عرض می کنم خدمت شما. در شعارهای انتخاباتی، فرموده بودید که تحریم ها را کم می کنید و آقای نوبخت هم در برنامه پایش هم اشاره کرد که تحریم ها کم می شود. چه طور و در چه مدت زمانی، این اتفاق می افتد؟

دکتر روحانی: مسئله «تحریم»، معضلی است که با آن مواجهیم و می دانیم که این تحریم، ظالمانه است. کاری که در خصوص انرژی هسته ای انجام شده است، قانونی و در چارچوب قوانین بین المللی بوده. اساسا می خواهم بگویم، استفاده از ابزار تحریم، یک ابزار ارتجاعی است و دوره اش گذشته است، مخصوصا که جهان امروز، حتی غرب، با معضلات اقتصادی مواجه است و این به ضرر خود غرب است؛ این تحریم، اگر سودی داشته باشد، فقط برای اسرائیل است و اساسا تحریم نمی تواند مبنای درستی داشته باشد
دو راهکار برای این مسئله وجود دارد: یک، قدم گذاشتن در مسیر شفافیت بیشتر شود. البته برنامه های هسته ای ما، کاملا شفاف است؛ اما ما حاضریم شفافیت بیشتری نشان بدهیم و روشن کنیم برای همه دنیا که اقدامات جمهوری اسلامی ایران، کاملا در چارچوب های بین المللی است. ثانیا، اعتماد متقابل بین ایران و سایر کشورها رو ما ارتقا می دهیم و هر جا که این اعتماد بخواهد به آن خدشه وارد شه، ما کاری می کنیم اعتماد سرجایش برگردد. راه حل، اعتماد متقابل و شفافیت در چارچوب موازین و مقررات بین المللی است.

رادیو سراسری: در برخی کشورها روسای جمهور به طور برنامه ریزی شده و ثابت از طریق رادیو با مردم صحبت می کنند. شما قصد دارید چنین برنامه ای داشته باشید؟

دکتر روحانی: اصل صحبت با مردم که قطعا باعث افتخار است. ولی اینکه ثابت باشد جای بحث دارد اما اگر منظم باشد طبیعی است که بهتر است. اصل این ارتباط مورد تایید است و بنده مایلم از طریق رادیو با مردم صحبت کنم.

* ایرنا: مهمترین اقدام اقتصادی شما با توجه به قول هایی که دادید چیست و اولین اقدام عملی شما چیست؟
گفته بودید بحث پروژه مسکن مهر و یارانه ها را دنبال خواهید کرد. به چه شکل عمل خواهید کرد؟


روحانی: در زمینه اقتصادی عرض کردم که راه حل اساسی اقتصاد، رونق تولید و هدایت پس اندازهای مردم و نقدینگی به سمت تولید است. چون پس انداز نسبت خوبی در ایران دارد. حدود 34 درصد است. بانک ها باید به صورت بنگاه هایی که بتوانند سرمایه لازم را برای تولید مهیا کنند فعالیت کنند. باید تحرکاتی در بانک ها بوجود آید و مشوق های تولیدی وجود داشته باشد. این اولین قدم است برای این حرکت. ظرفیت هایی که الان وجود دارد و خالی است باید پر شود. یعنی بحث سرمایه از یک طرف و بهره وری از طرف دیگر.
البته این که می گویم تولید، مقصود من تنها صنعت و کشاورزی نیست بلکه صنعت توریسم نیز شامل آنهاست.

درباره مسکن مهر، این مقداری که فعلا ناقص است باید تکمیل شود. اشکالات باید مرتفع شود. از نظر مکان یابی و خدمات جانبی. بعضی جاها به صورت خوابگاه در آمده که باید تبدیل به شهرک شوند.

یارانه نقدی فعلی ادامه خواهد یافت. برای ادامه مسیر من از فردا مصمم هستم یک کمیته مشترک با برخی نمایندگان مجلس تشکیل دهیم برای مراحل بعدی بحث یارانه.

خبرنگار فرانس 24: از رئیس جمهور منتخب به خاطر این فرصت، تشکر می کنم. آیا شما تصمیم دارید که غنی سازی اورانیم را تعلیق کنید، همان طور که جامعه بین المللی خواسته است؟

دکتر روحانی: من لازم است به شما بگویم ما با آقای شیراک در مذاکرات سال 2005 به توافق نهایی رسیدیم که چگونه اعتماد بین المللی برای همه جلب شود و در ایران، غنی سازی ادامه پیدا کند. که آلمان ها با آن موافقت کردند، متاسفانه انگلیسی ها با فشار آمریکایی ها موافقیت نکردند. بنابراین راه حل های بسیاری برای این مسئله وجود دارد. همین توافق با آقای شیراک می تواند یکی از این راهکارها باشد.

دکتر حسن روحانی در نخستین مصاحبه مطبوعاتی

خبرنگار ایسنا: تبریک می گم پیروزی تونو.. نماد تبلیغاتی شما کلید بود. می خواهم بدانم اولین قفلی که کلید روحانی باز می کند چیست؟

دکتر روحانی: اولین قفل باز شد. (تشویق حضار). اولین مسئله، مسئله سرمایه اجتماعی بود که با حضور و مشارکت مردم ارتقا یافت و بعد از پیروزی این شادمانی در سراسر کشور نشان داد که اعتماد مشارکت و نشاط مردم نشان داد ایران باز هم برترین است.


روزنامه شرق: امیدواریم در دولت شما، شاهد بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران باشیم. با توجه به حمایت آقای هاشمی و آقای خاتمی از شما و رای اصلاح طلبان به شما، پیگیری مطالبات اصلاح طلبان در دولت شما به چه شکل خواهد بود و آیا احزاب اصلاح طلب مجوز فعالیت خواهند داشت؟

دکتر روحانی: من از همه کسانی که حمایت کردند سپاس گزارم. اما یادمان باشد که از امروز من رئیس جمهور همه مردم ایران هستم و آنچه وظیفه من است، این است که به خواست همه ملت ایران توجه کنم و از خدا توفیق می خواهم که به مطالبات بحق مردم و با کمک مردم پاسخ دهم. دولت ما دولت امید خواهد بود، اما باید این امید را به دست خود بسازیم و ان شاء الله خواهیم ساخت.
همه مطالبات قانونی احزاب و جناح ها مد نظر خواهد بود. بنده اجرای قانون اساسی، وظیفه ام است و به این عهد، پایبند خواهم بود. برای اجرای تمام اصول قانون اساسی، مخصوصا فصل سوم قانون اساسی.

خبرنگار کیهان ورزشی: خسته نباشید، مشکل اصلی ما در ورزش، اقدام سیستم در حوزه ورزش است و برای ایجاد سیستم نشان می دهد ایجاد نظام باشگاه داری می تواند فقدان سیستم را حل کند. راه حل شما برای این مسئله چیست؟


دکتر روحانی: اینجا که اسم ورزش برده شد، می خواهم آرزوی موفقیت و پیروزی برای تیم ملی داشته باشم. جوانان ما علاقه مند به ورزش هستند. نواقص زیادی در بخش ورزش داریم؛ در برنامه ای که اعلام شد، یک فصل راجع به بخش ورزش بود؛ من اینجا قول می دهم که بحث ورزش، به عنوان سلامت جامعه، به عنوان عامل نشاط جامعه، و حتی به عنوان غرور ملی، مورد توجه دولت خواهد بود. ان شاء الله.

خبرنگار تسنیم: اگر از پنج به علاوه یک، پیشنهاد تعلیق غنی سازی یا بخشی از غنی سازی، مطرح بشود، قبول می کنید؟ نظرتان درباره پیشنهاد آلماتی درباره فردو چیست؟
دکتر روحانی: این سوال های کلی باید در جای خود مطرح شود. درباره پنج به علاوه یک، ما مذاکرات را فعال تر خواهیم کرد و معتقدیم موضوع هسته ای، صرفا و صرفا راه های مذاکراتی دارد و بس، و تهدید موثر نیست. راه حل اعتماد متقابل، موثر است. قبلا تجربه شده و از تجربیات قبلی استفاده خواهد شد. آنچه مسلم است، حقوق ملت ایران، مد نظر دولت خواهد بود و همواره تلاش خواهد کرد تحریم ظالمانه را قدم به قدم رفع کند و روابط بهتری با کشورهای دیگر به خصوص همسایگان برقرار شود.

ان اچ کی ژاپن: آقای رییس جمهور، شما تصمیم گرفته اید که سوریه را تسلیح کنید، نظر شما در این خصوص چیست؟

دکتر روحانی: سوریه با رای مردم سوریه و با نظر مردم سوریه حل و فصل خواهد شد در سوریه آنچه که موجب نگرانی مردم ما است مداخلات خارجی و جنگ داخلی است که باید پایان بپذیرد. دولت سوریه تا انتخابات بعدی باید مورد حمایت و تایید همه ی کشور های جهان باشد تا انتخابات بعدی سوریه صورت بگیرد.

روزنامه ایران سپید: یک سوال دوبخشی و یک خواهش از رییس جمهور منتخب دارم؛
ده ها سال است که معلولین و نابینایان به صورت سمبلیک مورد عنایت قرار گرفتند؛ آیا تصمیم ویژه ای برای حل مشکلات این عزیزان دارید؟
بخش دوم : من یک احمدی نژادی هستم و به خاطر حفظ نظام و حفظ ایران پا به رکاب دولت شما تلاش خواهم کرد آیا شما می خواهید درو کنید مدیران شایسته ی دولت دهم را یا می خواهید از آنها استفاده کنید؟ ما تک تک ایرانیان به عنوان سلول های بدن ایران هستیم و از شما می خواهیم چه در زمینه داخلی و چه در زمینه خارجی ایران رو سربلند کنید.

دکتر روحانی: همه ی آن عزیزانی که در این هشت سال تلاش کردند و کار کردند در برابر آنها من تواضع می کنم و احترم می کنم. البته اگر کسی اتورویستی آمده باشه و بی بلیط آمده باشد حالا خودش بلیط نگرفته است دیگه.انشالله امیدوارم که در دولت آینده از همه ی مدیران شایسته و متعهد بهره برداری و استفاده شود و به همه ی آنها احترام خواهد شد. من به سهم خودم اجازه نخواهم داد در دولت آینده به کسی توهین شود یا تهمت زده شود. انشالله با برادری و محبت و اخلاق میتوانیم ایران را پیش ببریم.
اینکه فرمودید باید با همه دشمنان بجنگیم و ایران سربلند باشد، البته در داخل باید اول تلاش کنیم اگرکسی فاصله گرفته است جذبش کنیم. مردم ما خیلی خوب هستند. حالا ممکن است یک استثتاهایی هم باشد. خیلی زود نباید مردم را دشمن کنیم بصرف داشتن یک نفد.
ملت عزیر ما دوست کشور و نظامند و زیر خیمه ای ایرانیت اسلامیت و ولایت هستن و اگر کسی گله ای داره باید جذبش کنیم
درمورد خارجی ها حداکثر تلاش ما اینه که به دشمن بفهمانیم که ناچار است در برابر ملت بزرگ ایران سرفرود بیاورد نه اینکه دشنه ی خود را نشان دهد و ملت ما در همین اولین قدم نشون داد با این حضور.بیش از 72 درصد حضور. روزهای قبل انتخابات چه خبر بود واقعا. نشان می دهد مردم عاشق کشوراشن هستند و عاشق توسعه و سربلندی هستند و دشمن این قدرت را دید و حتمن اگر دشمنی هست این را دید. و شرایط کاملا عوض شده است.
اما نکته اول بحث روشندلان و معلولان رسیدگی به وضعیت آنها در اولیت کار آنها خواهد بود.

ای آر دی آلمان:
جامعه بین الملل خیلی به دولت جنابعالی امید دارد و آیا سیاست های شما به سیاست های قبل از 2005 بازمیگردد؟
دکتر روحانی: اساس سیاست تعامل سازنده با دنیا است و حتما با این انتخابات و حضور مردم اساسا نگاه مردم جهان عوض شده است. و این جو فعلی و جدید حتمن تبدیل می شود به فرصت نو و امیدوارم که روابط ما با دنیا روابط بهتری باشد.

روزنامه بهار: در این 8 سال به ملت ایران و جامعه روزنامه نگای خیلی سخت گذشت؛
در انجمن روزنامه نگاری تا به امروز قفل است. شما امید را به ایران برگرداندید تنها خواسته ما این است که امید را به جامعه روزنامه نگاران برگردانید.

دکتر روحانی: امید را من برنگرداندم مردم برگرداندند هرچه داریم از مردم است. نه تنها آن انجمن بلکه هرانجمن را طبق قانون باید فعال کنیم چون معتقدم این انجمن ها بهترین راه برای اداره ی جامعه است و بنابراین من تلاشم را در این راه خواهم کرد.

بی بی سی:
با توجه به این که که یکی از برنامه های شما تعامل جهانی است و با توجه به این که سطح روابط با انگلیس به حداقل رسیده، آیا برنامه ای برای بهبود رابطه با انگلیس دارید؟

دکتر روحانی: من همانطور که گفتم با همه کشورهایی که مشکلاتی داریم، مبنای دولت، حل این مشکلات است، اما قرار ما این است که مبنای ما احترام متقابل باشد و حقوق حقه ملت ایران مد نظر باشد. منافع متقابل مد نظر باشد و با منطق و عقلانیت و اعتدال بتوانیم مشکلات را حل و فصل کنیم. بنابر این دولت انگلیس هم از این اصل کلی مستثنی نیست.

* عصر اقتصاد و اتاق بازرگانی:
در گذشته با تعطیلی شورای گفتگو و اجرای سلیقه ای اصل 44 شرایط برای خیزش اقتصادی مهیا نبود. آیا در زمینه تصمیم گیری ها تغییراتی دارید و قانون کسب و کار اجرا خواهد شد یا نه؟

دکتر روحانی: قبلا هم عرض کردم که قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار را دولت دنبال می کند تا آئین نامه ها نوشته شود و اجرایی شود. اصل 44 به خوبی و به دقت اجرا نشده باید همه آن سیاست ها دقیقا اجرا شود. رهبر انقلاب درباره اصل 44 فرمودند انقلاب اقتصادی، اما مسیری که فعلا می رویم معلوم نیست انقلابی باشد و باید تغییراتی ایجاد شود.

در باره برنامه بودجه که تازه تصویب شده، دولت ملزم به اجرای قانون است اما اگر اشکالی باشد به صورت لایحه تقدیم مجلس خواهد کرد و من مطمئنم نمایندگان عزیز هم با دولت آینده همکاری خواهند کرد.
اصل سازمان برنامه احیا خواهد شد اما مواردی است که قدم به قدم باید پیش برویم.

* هیسپان تی.وی:
جایگاه کشورهای امریکای لاتین در برنامه توسعه روابط بین المللی دولت شما چیست؟
دکتر روحانی: امریکای لاتین هم جزو کشورهایی هستند که ما دنبال توسعه روابط با آنها خواهیم بود. در قدم اول دنبال توسعه روابط با کشورهای غیر متعهد خواهیم بود و امریکای لاتین هم جزو برنامه ما است.

پرس تی.وی:
آیا شما دولت وحدت ملی تشکیل می دهید؟ از اصول گرایان استفاده می کنید؟
دکتر روحانی: من قبلا هم عرض کردم که دولت آینده دولت فراجناحی خواهد بود. یعنی همه نیروهای شایسته از اعتدال گرایان، اصلاح طلبان و اصول گرایان در آن حضور خواهند داشت. من تعبیر ائتلافی را نمی پسندم دولت من شایسته سالار خواهد بود.

* ان بی سی: آمریکا خواستار تعامل مستقیم و مذاکرات مستقیم با ایران است. آیا شما می پذیرید؟
دکتر روحانی: مسئله رابطه آمریکا و ایران مسئله پیچیده و دشواریست ، به هرحال یک زخم قدیمی وجود دارد و باید تدبیری باشد برای اینکه این زخم مداوا شود و ما دنبال افزایش تنش نخواهیم بود و عقل سلیم هم حکم می کند که دو ملت و دو کشور بیشتر به فکر آینده باشند و گذشته ها را ترمیم کنند اما هرگونه سخن گفتن با امریکا علاوه براینکه باید برمینای احترام متقابل باشد حتمنا دارای شرایطی است که آن شرایط باید عمل شود.

همان طور که دربیانیه الجزایر قید شده است باید تصریح کنند درامور داخلی ایران دخالتی نخواهند کرد. ثانیا حقوق ملت ایران و حقوق هسته ای را به رسمت بشناسند و ثالثا سیاست های یک جانبه ای و زور مدارانه رو نسبت به ایران کنار بگذارند و البته با این شرایط زمینه آماده می شوه اگر احساس شود حسن نیتی وجود دارد روابط متقابل خواهد بود اما همه باید بدانند که دولت ایران از حقوق هسته ای ایران کوتاه نخواهد آمد و بر این مبنا ما آماده ایم تنش ها کاهش پیدا کند و اگر حسن نیت بود در چارچوب جمهوری اسلامی می شود کار کرد.

روزنامه اعتماد:
شما بارها در طول کمپین انتخاباتی گفتید که هدفتان این است که فضای امنیتی کشور را از بین ببرید. برای رفع محدودیت از بعضی چهره های سیاسی که از سران انقلابی بودند چه برنامه هایی دارید؟

دکتر روحانی: فضا را خود مردم عوض کردند. قرار بود که دولت فضا را خودش تغییر بدهد الحمدلله مردم خودشان این کار را کردند. البته درخیلی از امور ما نباید عجله کنیم و باید به زمان خودش واگذار کنیم و کار سه قوه باهم هست و باید باهم کار و تلاش کنند. ولی من کاملا امیدوارم که فضا تغییر خواهد کرد و خواسته هایی که هست زمینه تحققش به وجود می آید.

ایلنا:
با توجه به سقوط ارزش پول ملی، کارگران وضعیت معیشتی سختی دارند. برنامه فوری شما برای افزایش مزد کارگرها چیست:
دکتر روحانی: این تنها قول بنده نیست. قانون این را می گوید. طبق قانون افزایش حقوق باید با نرخ تورم برابر باشد. این کاهش باید رفع شود و دولت تلاش خواهد کرد قانون را عملیاتی و اجرا کند.

آفتاب یزد:
بعد از انتخاب شما پیام های زیاد مردمی داشتیم که درخواست داشتند که شما حتما از آقای عارف به عنوان معاون استفاده کنید. آیا استفاده می کنید؟
دکتر روحانی: فقط به آفتاب یزد گفتند یا به بقیه هم گفتند (خنده). بنده به همه عزیزانی که نامزد انتخاباتی و به قول مردم، رقیب بودند و بعد هم همه لطف کردند و تبریک گفتند، من به همه آنها گفته ام که از برنامه و نظرات و افرادشان بهره برداری خواهد شد. ما از همه نیروهای لایق دعوت به همکاری می کنیم. از آقای دکتر عارف هم دعوت خواهیم کرد و به هر حال وابسته به میل ایشان هست.
من دعوت می کنم. وابسته به میل خودشان است .ممکن است کسی بگوید نمی خواهم، به زور که نمی توانید کسی را نگه دارید.

* سی سی تی وی از چین: (تلویزیون ملی چین)
رابطه آینده ایران و چین را چگونه می بینید و چه اقداماتی برای بهبود این روابط دارید؟

دکتر روحانی: بین و ایران و چین همیشه رابطه خوبی بوده و این رابطه خوب ادامه خواهد یافت. البته دولت جدید ممکن است نکاتی را مد نظر داشته باشد که دارد و با مقامات چینی مذاکره خواهد کرد، اما در کلیت مطلب، ما یک رابطه خوب با چین را می خواهیم.


خبرگزاری آنا:
برنامه دولت شما برای دانشگاه ها و تخصیص دادن بودجه های علمی و تحقیقات چه هست؟
دکتر روحانی: نسبت به دانشگاه ها تلاش براین است که کیفیت دانشگاه های دولتی بالاتر رود و برخی از دانشگاه ها به سمت کاربردی پیش رود و رابطه دانشگاه با صنعت را تقویت کنیم و همچنین برای سایر بخش های تولید برای اینکه دانشجوان بتوانند در پایان تحصیلات رودتر به شغل دست پیدا کنند برنامه داشته باشیم.

نخستین نشست خبری دکتر حسن روحانی، به عنوان پیروز انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران سات 17 و 30 دقیقه خاتمه یافت.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
علیرضا
|
-
|
۰۱:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۸
0
0
عالی بود به شرط اینکه عملی باشند...انشا ا...
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۲°