بدافزارهای جاسوسی در محل مذاکرات هسته ای

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:27 - يکشنبه 04 اسفند 1398
کد خبر : ۲۰۹۸۳۲
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۶
مقامات قضایی سوئیس اعلام کردند مشخص شده است تعدادی از رایانه ها در هتلی پنج ستاره که میزبان مذاکراتی حساس از جمله مذاکرات هسته ای ایران بوده است، به بد افزاری آلوده بودند که از آن برای جاسوسی استفاده می شود.
بدافزارهای جاسوسی در محل مذاکرات هسته ای

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، یک سخنگوی دادستانی سوئیس گفت: درعین حال، این پرونده باید مختومه شود زیرا مشخص نشده چه کسی در این حمله سایبری دست داشته است.
این هتل که تصور می شود هتل «پرزیدنت ویلسون» باشد، به سبب داشتن یک واحد 1680 متری که مخصوص اقامت روسای جمهور است، شهرت دارد.
دفتر دادستانی سوئیس قبلا اعلام کرده بود به ظن فعالیت نهادهای اطلاعاتی غیر قانونی در سوئیس تحقیقاتی را آغاز کرده است و نیروهای امنیتی دوازده مه به این هتل حمله کردند.
دادستان کل سوئیس با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «بررسی ها نشان داد تعداد قابل توجهی از رایانه ها در هتلی در ژنو به نوعی بد افزار آلوده بوده اند.

این بد افزار برای اهداف جاسوسی ساخته شده است و اساساً برای جمع آوری اطلاعات از رایانه های آلوده شده استفاده می شود.»
آندره مارتی سخنگوی دادستانی سوئیس به روزنامه نویه زورچر تسایتونگ گفت، اگر شواهد تازه ای بدست بیاید، بررسی ها از سر گرفته می شود.
در وین که مذاکرات هسته ای ایران،ژوئیه 2015 در آنجا پایان یافت، دادستانی کل دو بررسی جداگانه در خصوص جاسوسی احتمالی انجام داد.
یک سخنگوی وزارت دادگستری اتریش به گاردین گفت دو بررسی فعلی، بر جاسوسی احتمالی در هتل پَلِه کوبورگ متمرکز شده اند.
این مذاکرات هسته ای طولانی، توجه نهادهای اطلاعاتی جهان را جلب کرد و این نهادهای اطلاعاتی درصدد برآمدند درباره برنامه هسته ای ایران و مواضع شش کشور شرکت کننده در مذاکرات اطلاعات بیشتری بدست آورند.
زمانی که مذاکرات به هتلی مجلل در وین منتقل شد، تشعشعات مربوط به فعالیت های سازمان های جاسوسی رقیب به اندازه ای شدید بود که دیپلمات ها برای استفاده از تلفن های همراه خود مجبور بودند به مکانی دورتر از محل برگزاری مذاکرات بروند.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا بیرون از هتل با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پیاده روی کرد که این اقدام موجب تعجب شد ولی این کار نیز شیوه ای عملی برای مقابله با وسایل جاسوسی الکترونیکی بود.
دیپلمات های حاضر در مذاکرات در لوزان زمانی که می خواستند با پایتخت های خود تماس بگیرند، در محوطه اطراف محل برگزاری مذاکرات که آنهم هتلی پنج ستاره بود قدم می زدند و از داخل اتاقهایشان تماس نمی گرفتند.
یک شرکت امنیتی مستقر در مسکو اعلام کرده است ویروسی رایانه ای که تصور می شود جاسوس های اسرائیلی از آن استفاده می کنند در زمان این مذاکرات برای شنود استفاده می شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۶°