جهانگیری: تبعات ناشی از خشکسالی نباید بین مردم اختلاف ایجاد کند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:45 - سه‌شنبه 29 مرداد 1398
مشاور امنیت ملی عراق: تحریم‌های آمریکا علیه برخی عراقی‌ها تعرض به حاکمیت ملی و مردود است اتحادیه آفریقا حمله شبه‌نظامیان الشباب به نیروی صلح‌بانی مستقر در سومالی را محکوم کرد رئیس شورای نظامی سودان از مشارکت نظامیان این کشور در جنگ یمن حمایت کرد در پی کشته شدن ۵ دانش‌آموز سودانی، شورای نظامی سودان مدارس این کشور را تا اطلاع بعدی تعطیل کرد دانش‌آموزان سوداني در محكوميت كشتار دانش‌آموزان به دست نيروهاي امنيتي در خارطوم تظاهرات كردند تشدید درگیری‌ها در لیبی؛ رسانه‌ها از تعطیل شدن میدان نفتی شراره لیبی خبر دادند نخستین جلسه محاکمه «عمر البشیر»، رئیس جمهور سابق سودان امروز به اتهام فساد مالی برگزار می‌شود کره جنوبی: کره شمالی امروز ۲ موشک بالستیک با برد ۲۵۰ کیلومتر آزمایش کرد انفجار اتوبوس بر اثر برخورد با بمب کنار جاده‌ای در غرب افغانستان ۳۴ کشته و ۱۵ زخمی بر جا گذاشت ناکامی صدها آتش نشان فرانسوی در اطفای حریق جنگل‌های جنوب این کشور روسیه دعوت پرو را برای شرکت در نشستی درباره تحولات ونزوئلا رد کرد روسیه: شورای حکام درباره گزینه مدیرکل جدید آژانس به توافق جمعی رسیده است رویترز: رشد اقتصادی حوزه یورو در ماه‌های گذشته، روند کاهشی داشته است وزارت تجارت ترکیه: صادرات و واردات این کشور در ماه گذشته به صورت محسوسی کاهش یافته است دویچه‌وله: ۶۵۰ هزار نفر در آلمان سرپناه دائم ندارند؛ از این تعداد ۴۸ هزار نفر در خیابان‌ می‌خوابند گاردین: گرم شدن زمین موجب افزایش مرگ و میر و کاهش هوش، رشد و سوء تغذیه کودکان می‌شود
کد خبر : ۲۱۱۴۳۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۸
معاون اول رئیس جمهوری، به تبعات ناشی از خشکسالی و مشکلات گریبانگیر مردم اشاره کرد و گفت: این مساله با همراهی و صرفه جویی در منابع آبی قابل حل است و نباید به گونه ای بحث کرد که بین مردم ایجاد شکاف و اختلاف نماید.
جهانگیری: تبعات ناشی از خشکسالی نباید بین مردم اختلاف ایجاد کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از ایرنا، اسحاق جهانگیری عصر سه شنبه در جلسه اقتصاد مقاومتی چهارمحال و بختیاری در سالن شهید جعفرزاده شهرکرد، تاکید کرد: در برخی مناطق زمین به دلیل خشکسالی تا یک متر نشست کرده و برخی از قنات ها و چشمه ها خشک شده و در برخی از روستاها، خشکسالی و خشک شدن قنات ها و چشمه ها باعث حرکت شن ها به سمت خانه های مردم شده است.

وی یادآور شد: برخی از شهرها مانند اهواز ، خرمشهر ، آبادان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و شهرهای دیگر کشور با کمبود منابع آبی مواجه است که باید این مشکلات با تدبیر مدیریت شود.

جهانگیری گفت: هر تصمیمی در خصوص آب چهارمحال و بختیاری گرفته شود، بدون شک مصلحت مردم این استان در آن گنجانده می شود. به گفته وی،مگر می شود یک استان را برای تامین آب استان دیگر خشکاند؟ و اگر کسی به دنبال این مساله باشد باید به عقل آن مسئول شک کرد.

جهانگیری به خشکسالی های اخیر به عنوان یک مشکل کلی در کشور اشاره کرد و افزود: خشکسالی های اخیر بخش عمده ای از کشور را فرا گرفته است و کشور در تب خشکسالی می سوزد.

وی همچنین از اختصاص 500 میلیون دلار از محل منابع صندوق ملی توسعه برای آبرسانی مناطق روستایی کشور در سال جاری خبر داد. معاون اول رئیس جمهوری همچنین به شتاب طرح های گاز رسانی به روستاهای کشور در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: در بخش توسعه روستایی نیز با تصمیم وزیر نفت از محل فاینانس منابع بانکی و سرمایه گذاری بخش خصوصی، گاز رسانی به تمامی روستاهای فاقد گاز انجام می شود و تا سال 96 دیگر هیچ روستایی بدون گاز نخواهد بود.

جهانگیری گفت: در شورای عالی اقتصاد کشور نیز وزیر نفت اعلام کرده از محل صرفه جویی سوخت های گازوئیل و نفت سفید به همه واحدهای صنعتی گاز رسانی می شود.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: نباید امید مردم را ناامید کرد، چرا که هیچ سرمایه ای برای کشور مهمتر از سرمایه اجتماعی و امید به آینده نیست. جهانگیری گفت: دولت یازدهم با سیاست های اقتصادی خود تورم را از 40 درصد به 7 درصد کاهش داد، اما مهمتر از سیاست های دولت، همراهی و همدلی مردم با دولت بود که منجر شد این رکود به سرعت در کشور کاهش یابد.

معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد: مردم به آینده امیدوارند و می دانند مانند گذشته، دیگر دلار در ساعت 10 صبح یک قیمت و در ساعت 12 قیمت دیگری نخواهد داشت.

جهانگیری گفت: وقتی مردم به آینده امیدوار باشند، خودشان در بروز مشکلات یار و یاور دولت خواهند بود. وی افزود: طرح هایی که امروز در چهارمحال و بختیاری بهره برداری شد معنایش این است که این استان به سرعت در حال حرکت به سمت صنعتی شدن است.

جهانگیری گفت: ایرانیان به مردم چهارمحال و بختیاری افتخار می کنند چرا که این استان دارای جوانان با استعداد و تحصیلکرده است و مانند دیگر مردم استانهای ایران افتخار مسئولان هستند.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: باید حل مشکلات استانها در دستور کار جدی مسئولان باشد، از این رو مدیران استانی برای جذب سرمایه های بخش خصوصی و سرمایه گذاری بخش خصوصی از مدیران حمایت می شوند.

جهانگیری تاکید کرد: دولت یازدهم برای تحقق اقتصاد مقاومتی جدی است و مقام معظم رهبری به صورت جدی پشتیبان اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور است. وی گفت: اقتصاد مقاومتی به عنوان مجموعه ای از سیاست های اقتصادی است که برای نخستین بار در کشور مورد حمایت هر سه قوه و تمامی ارکان نظام قرار دارد.

جهانگیری تاکید کرد: دولت تنها مخاطب تحقق اقتصاد مقاومتی نیست بلکه همه دستگاه ها و نهادها باید در تحقق اقتصاد مقاومتی پاسخگو باشند. وی گفت: با تکیه بر اقتصاد مقاومتی و ظرفیت های درونی نظام می توان بسیاری از مشکلات موجود را برطرف کرد. معاون اول رئیس جمهوری افزود: ایران در بخش توسعه ای در ابعاد مختلف در حال پیشرفت است و کسی تصور نمی کرد ایران با 6 قدرت جهانی به توافق برسد و تحریم ها را یکی پس از دیگری لغو کند و با دنیا به تعامل برسد و در مسائل اقتصادی، فنی، مهندسی، صنعتی و فناوری و صادرات گامهای بلندی بردارد.

جهانگیری یادآور شد: در سال گذشته میزان صادرات کالا و تجارت خارجی از واردات پیشی گرفت و این تراز مثبت در 6 ماه نخست امسال نیز ادامه یافت. وی گفت: کشور با کمبود منابع روبرو است و به منابع جدیدی نیاز دارد چرا که حجم دولت بزرگ شده است و با تصمیمات غیرکارشناسانه یک دولت بزرگ پر حجم شکل گرفته است که تمام درآمد نفت باید صرف بودجه جاری کشور شود.

به گفته وی،هر چقدر نفت به فروش برسد و مالیات اخذ شود باید صرف هزینه های جاری شود و کمتر صرف بودجه های عمرانی و توسعه ای می شود.
وی افزود: کشور با یک محدودیت منابع مالی روبرو است و باید شرایطی را فراهم کرد تا منابع خارجی و بخش خصوصی در بخش سرمایه گذاری برای تولید و اشتغال ورود پیدا کنند.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: اقتصاد ایران اکنون گام های بلندی برداشته و به نقطه مطلوبی رسیده است اما متاسفانه عده ای تیتر می زنند که 'اقتصاد فقط روی کاغذ رشد داشته است'، که باید گفت برادر این خدمت به چه کسی است؟

وی افزود: این قدر دم از بحران و رکود نزنید چرا که حداقل در همین سه هفته اخیر می شد با همین طرح هایی که بهره برداری شده است، جشن ملی برپا کرد. جهانگیری گفت: در این چند هفته اخیر چندین طرح فولادی در کشور بهره برداری شده است.

وی به مباحث بین المللی نیز اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران با مسیر صحیحی که با هدایت مقام معظم رهبری در پیش گرفته است، مسائل را با دقت و حساسیت پیش می برد و در همه بخش ها موفقیت های خوبی را کسب کرده است. به گفته وی، ایران در منطقه پر آشوبی قرار دارد که از هر طرف این منطقه بوی باروت و خون به مشام می رسد و خیلی از گروه های تکفیری مانند داعش قبل از این که هدفشان به آشوب کشاندن منطقه باشد، هدفشان جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: با تدابیر خوب و قدرت نیروهای مسلح و نظامی و امنیتی کشور در حراست و صیانت از مرزها،اکنون ایران به عنوان کانون ثبات و امنیت در منطقه تبدیل شده است. جهانگیری گفت: این گروه های تکفیری دست بردار نیستند و نمی توانند تحمل کنند، از این رو هر از گاهی قصد نفوذ به مرزهای ایران را دارند که با صلابت جمهوری اسلامی ایران و اقتدار نظام و وحدت و یکپارچگی این حرکت ها، گروه های تروریستی دفع شده است.

به گفته وی، این هفته گروه های تروریستی در سامرا جمعی از زائران اربعین سید و سالار شهیدان را به شهادت رساندند که تعدادی از این زائران ایرانی بودند. معاون اول رئیس جمهوری گفت: هیچ مولفه ای به غیر از وحدت و یکپارچگی ملت نمی تواند توطئه های دشمنان جمهوری اسلامی ایران را خنثی کند.

جهانگیری افزود: هر فرد یا شخص با هر هدفی که بخواهد انسجام ملت ایران را برهم بزند به دشمن کمک کرده است و تردیدی در آن نیست.

در این نشست که با حضور وزیران صنعت،معدن و تجارت و نیرو برگزار شد، تعدادی از فعالان اقتصادی چهارمحال و بختیاری و نماینده مردم شهرسان های شهرکرد،بن و سامان دیدگاه های خود را پیرامون اقتصاد مقاومتی مطرح کردند.

با حضور معاون اول رئیس جمهوری سه طرح صنعتی در چهارمحال و بختیاری روز سه شنبه به بهره برداری رسید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۶°