تاکید وزرای راه ایران و چین بر راه اندازی جاده جدید ابریشم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:22 - يکشنبه 28 دی 1399
کد خبر : ۲۱۲۱۵۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۷
وزیر راه و شهرسازی ایران در دیدار با همتای چینی بر گسترش همکاری‌ حمل و نقلی و احیای جاده ابریشم نوین تاکیدکرد.
تاکید وزرای راه ایران و چین بر راه اندازی جاده جدید ابریشم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی که در به چین سفر کرده، در دیدار با «لی‌شیائو پینگ» (LI XIAOPENG) وزیر حمل و نقل چین بر گسترش همکاریها و توسعه مناسبات در حوزه زیرساختی و حمل نقل اعم از ریلی و جاده ای تاکید کرد.

اواظهار داشت: ایران وچین در زمینه های مختلف حمل و نقل از جمله درزمینه ریلی و جاده سازی با یکدیگر همکاری دارند وامیدواریم شاهد بیشتر شدن این همکاریها باشیم.
آخوندی در این باره به همکاری دو کشوردرساخت خط آهن سریع السیرتهران و اصفهان به طول 400 کیلومترو برقی کردن خط آهن تهران - مشهد به طول حدود یک هزار کیلومتر اشاره کرد که قرارداد اجرای آن به امضا رسیده است.
آخوندی همچنین ابراز امیدواری کرد: ایران وچین به عنوان دو قطب تمدنی منطقه، علاوه همکاری در بخش‌های مختلف دراحیای دوباره جاده ابریشم نوین نیز همکاری‌های خود را گسترش دهند.
او اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران تاکنون بر مسائل مربوط به زیرساخت ها تمرکزداشت اما در یک سال اخیر در خصوص تجهیز ناوگان ریلی وارد بحث جدی با کشورهای مختلف شده و مایل است طرف چینی نیز درتامین مالی و کمک در ساخت و اجرای پروژه ها مشارکت داشته باشد.
وزیرراه و شهرسازی کشورمان همچنین از مناقصه بین المللی پروژه فازسه بندر شهیدرجایی به عنوان بزرگترین بندرایران وتوسعه فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) در تهران خبر داد و از طرف چینی خواست در صورت تمایل دراین فراخوان شرکت داشته باشد.
او همچنین از علاقه مندی خود برای گفتگووهمکاری میان کریدورهای بین ایران و چین خبر داد و تاکید کرد: این راهگذرها به نحوی بازتعریف جاده ابریشم در دوره مدرن خواهد بود.
«لی شیائو پینگ» (LI XIAOPENG) هم گفت: ایران و چین دو ملت متمدن هستند که در طول چند هزار سال از طریق جاده ابریشم با یکدیگر پیوند خورده و روابط دوستانه ای تا به امروز داشته اند.
اوافزود: این روابط باعث دوستی عمیق تا عصر حاضرنیز شده و اوج این روابط دوستانه را می توان به سفر مقامات طرفین به کشورهای یکدیگر دانست.
او دراین رابطه به سفر سال گذشته «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین به تهران اشاره کرد که در این سفر دو کشور سند جامع راهبردی را به منظور توسعه هر چه بهتر و بیشتر روابط امضا کردند.
وزیرحمل و نقل چین یادآور شد دو کشور تا به امروز همکاری خوبی در زمینه حمل و نقل داشته اند و پکن امیداربه توسعه این همکاری و اجرای مفاد تفاهم نامه های امضا شده میان سران دو کشور است..
در ادامه دیدار وزیر راه و شهرسازی کشورمان در چین وی قرار است با معاون نخست وزیر، وزیر مسکن و توسعه مناطق شهری و روستایی، مسئولان ارشد اگزیم بانک، بانک توسعه و بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا (AIIB) دیدار داشته باشد.
آخوندی همچنین قراراست فردا سه شنبه درمحل سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن، در همایشی که با حضورمدیران ارشد شرکت های چینی مرتبط حمل و نقلی و تجار وبازرگانان ایرانی مقیم این شهر برگزار می شود، شرکت و سخنرانی کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۱°