رژیم صهیونیستی از تمدید تحریم های ایران ذوق زده شد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:52 - سه‌شنبه 06 اسفند 1398
کد خبر : ۲۱۲۶۵۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۶
روزنامه هاآرتص نوشت: مجلس نمایندگان آمریکا طرح تمدید قانون تحریم های ایران را تمدید کرد، اقدامی که راه را برای دونالد ترامپ به منظور کناره گیری از توافق هسته ای و عمل به وعده انتخاباتی اش، هموار می کند.
رژیم صهیونیستی از تمدید تحریم های ایران ذوق زده شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، روزنامه هاآرتص نوشت: مجلس نمایندگان آمریکا طرح تمدید تحریم های ایران، از جمله تحریم هایی که در بخشی از توافق هسته ای تعلیق شده اند، را برای ده سال دیگر تمدید کرد، اقدامی که می تواند راه را برای دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب به منظور کنار رفتن از توافق هسته ای، هموار کند.

مجلس نمایندگان در ساعات پایانی سه شنبه لایحه تمدید قانون تحریم های موجود علیه ایران را برای یک دهه و تا پایان سال 2026 تصویب کرد. اعتبار این قانون سی و یکم دسامبر 2016 پایان می یابد.

کمیته امور عمومی آمریکا و اسرائیل در بیانیه ای از مجلس سنای آمریکا خواست تا طرحی هم تراز با طرح مجلس نمایندگان را تصویب کند. البته کنگره روزهای پایانی اش را می گذراند و بنابراین روزهای کاری زیادی پیش از پایان اعتبار قانون تحریم های ایران در اختیار ندارد. رئیس جمهور باراک اوباما که وی نیز روزهای پایانی کاریش را می گذراند، گفته است که با تمدید این قانون، مخالفت نمی کند.

کمیته روابط عمومی آمریکا- اسرائیل در بیانیه ای با تشکر از تصویب طرح تمدید قانون تحریم های ایران نوشت: قانون تحریم های ایران «ساختار کلی تحریم های آمریکا را علیه برنامه هسته ای ایران و دیگر رفتارهای خطرناک این کشور از جمله حمایتش از تروریسم، تجارت غیرقانونی سلاح و برنامه غیرقانونی موشک های بالستیک آن را تشکیل می دهد.» ایپک آشکارا با توافق هسته ای مخالفاست و سال گذشته هرچند ناموفق بود، اما بسیار تلاش کرد کنگره را وادار کند، توافق هسته ای را از بین ببرد.

تمدید تحریم ها می تواند کناره گیری آمریکا را از توافق هسته ای تسهیل کند. تنها کاری که ترامپ پس از روی کار آمدن برای کناره گیری آمریکا از توافق، باید انجام دهد، این است که روند تعلیق تحریم های کنونی را متوقف کند.

بدون تمدید قانون تحریم های ایران، خروج آمریکا از توافق پیچیده تر می شود و ترامپ باید فرمان اجرایی صادر کند. تا همین اواخر، دموکرات ها خواستار این موضوع بودند که قانون تحریم های ایران بدون هیچ گونه تغییری، همانند طرحی که روز سه شنبه در مجلس نمایندگان تصویب شد، تمدید شود؛ اما جمهوری خواهان امیدوار بودند مفادی را به این قانون اضافه کنند که حتی بدون دخالت رئیس جمهور، آمریکا را به کناره گیری از توافق هسته ای وادار کند. این اختلاف نظر باعث شده است اقدامات درباره تحریم های ایران به تاخیر بیفتد.

جمهوری خواهان تصور می کردند با پیروزی هیلاری کلینتون رقیب دموکرات دونالد ترامپ، که گفته بود توافق هسته ای را حفظ خواهد کرد، استراتژی ایجاد محدودیت های بیشتر در تحریم های موجود علیه ایران در پیش گرفته می شود. با انتخاب ترامپ تصویب مفاد بیشتر از تحریم های موجود، ضرورت خود را برای مخالفان توافق هسته ای، از دست داده است، زیرا ترامپ گفته است که می خواهد اگر دستور کناره گیری کامل از توافق را صادر نکرد، درباره آن دوباره مذاکره کند.

این که پس از کناره گیری کامل آمریکا از توافق هسته ای، چه اتفاقی رخ می دهد، هنوز مشخص نیست. ایران توافق هسته ای را با شش قدرت بزرگ دنیا امضا کرده است و اگر آمریکا از آن کناره گیری کند، همچنان پنج قدرت دیگر می توانند به آن پایبند بمانند.

طرف های سومی که پس از اجرایی شدن توافق هسته ای ایران در اوایل امسال، تجارت با تهران را آغاز کرده اند، اکنون با مطرح شدن موضوع کناره گیری آمریکا از توافق که باعث می شود پس از توقف تعلیق تحریم های آمریکا، مجازات خواهند شد، سردرگم شده اند. دولت ترامپ باید درباره این که آیا باید نهادهای آمریکایی را وادار کند با طرف های سوم تجارت نکنند، تصمیم بگیرد؛ این موضوع زمانی حساسیت پیدا می کند که این طرف های سوم در کشورهایی قرار داشته باشند که با آمریکا متحدند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹°    ۱۱°