گفتگوی 18:30- ذخایر معدنی ایران در پرتگاه سوء مدیریت ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:51 - چهارشنبه 12 آذر 1399
کد خبر : ۲۱۴۲۵۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۴
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ذخیره بیش از 70 ماده کمیاب معدنی در معادن کشور گفت: خام فروشی، تکیه بردرآمدهای نفتی، بازدهی دیر هنگام معادن و خصولتی سازی ها، همه از سوء مدیریت در این بخش حکایت دارد که نیازمند حمایت جدی دولت است.
گفتگوی 18:30/ ذخایر معدنی ایران در پرتگاه سوء مدیریت ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بخش معدن باید تسهیلات خاصی دریافت کند زیرا این بخش، بخش اساسی در اقتصاد مقاومتی است، موضوع نقدینگی مشکل همه دستگاه هاست، در سال 2015 همه موارد موجود در صنعت معدن افت قیمت شدید پیدا کرد که موجب شده معادن کوچک و متوسط با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کنند.

او افزود: خام فروشی مشکل ملی در کشور ماست، معادن ما بیشتر در استان های محروم هستند، خوشبختانه دولت در حوزه سنگ آهنگ اقدامات مطلوبی انجام داده و کارخانجات زیادی هم افتتاح کرده که در ماه های آینده نیز افتتاح چند کارخانه دیگر در دستور کار است، مشکل اصلی ما درحال حاضر، معادن کوچک و متوسط هستند که باید بخش دولتی از آنها حمایت کنند. این معادن باید به حالت کنسرسیون درآیند، البته این امر جزو دستور کار قرار گرفته که اگر دولت حمایت نکند عملا اقدامی هم صورت نمی گیرد.

او گفت: بحث اقتصاد مقاومتی به عنوان محوری ترین بحث اقتصاد کشور بیان می کند که باید از ضرفیت های داخلی نهایت استفاده را کرد. ما باید حداقل برای یک دوره هم شده، تسهیلاتی برای تولید کنندگان داشته باشیم، در حمایت های دولتی بخش معدن دیگرتراز بخش صنعت دیده شده، ایران ذخایر خوبی دارد و نزدیک به 70 ماده معدنی در ایران یافت می شود که در این مورد جزو نوادر دنیا هستیم، اما وجود درآمدهای نفتی موجب شده تا به این بخش توجه کمتری کنیم، این بخش نیازمند سرمایه گذاری است و زودبازده هم نیست، ما باید در این بخش 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری کنیم که این موضوع در برنامه ششم توسعه دیده شده است.

او افزود: ظرف دو سال اخیر ذخایر جدیدی یافته ایم، در حال حاضر اموال دولت واگذار شده اند و متاسفانه دولت دیگر نظارتی هم نمی تواند روی این بخش ها داشته باشد زیرا عملا اهرمی روی این بخش ها ندارد، از جمله بانک ها که خودشان کارهای اقتصادی می کنند و عملا به دولت کاری ندارند. بخش خصوصی می تواند به اقتصاد کشور کمک کند، اما متاسفانه در حال حاضر اموال دولت تحت دیون واگذار شده اند، عمده معادن ما متوسط و کوچک هستند که اکثر آنها واگذار شده اند و عملا همه امور به دست بخش خصوصی سپرده شده است، ما باید به زیرساخت ها و حوزه اکتشاف توجه بیشتری کنیم. در یک جمع بندی کلی، ما در طول سه سال گذشته، تلاش کردیم طرح های نیمه تمام را به اتمام برسانیم.

شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران دیگر مهمان برنامه افزود: بخش معدن دارای پتانسیل خوبی است و آینده دنیا، به معادن گره خورده است، دولت باید از بخش معدن به شدت حمایت کند، معدن کار دشواری است که متاسفانه با ورود خام فروشی، این بخش آسیب جدی دیده است این در حالیست که اگر خام فروشی از این بخش حذف شود می تواند هزینه های جاری در سایر صنایع را جبران کند که متاسفانه مورد بی مهری واقع شده است.

او گفت: سنگ آهن با سرمایه گذاری های زیادی در حال کار است تا کنستانتره شود، ما بورس کالا را مطرح کرده ایم تا در این بخش محصولات معدنی وارد بورس شوند، این امر موجب می شود که نظام پرداختی ها حتما صورت پذیرد و اگر هم کسی خرید نکند در نهایت صادر می شود، این امر نیازمند استراتژی صنعتی در کشور است و باید مشکلات این بخش حل و فصل شود، صنایع ما با بهره بانکی بیش از 30 درصد چطور می تواند با رقیب خارجی آن هم با بهره 3 درصد رقابت کند؟ مالیاتهای بالا، نرخ بالا و مشکلات دیگر موجب شده تا عملا تولید صرفه اقتصادی نداشته باشد و فضا دو دستی به رغیب خارجی واگذار شود.

او افزود: اساسا بخش خصوصی در کشور ما دیده نمی شود زیرا مالکیت بخش های اقتصادی در دست دولت است، از سال 84 به بعد کل واگذاری ها حدود 130 هزار میلیارد دلار بوده و جالب آنکه با وجود تمام واگذاری ها، درآمدهای دولتی رشد محسوسی داشته که معنای آن این است که دولت بجای کوچک شدن، بزرگتر شده، شرکتهای که با نام خصوصی اداره می شوند اما در مجموع زیر مجموعه دولت ها هستند.

او گفت: مشکل ما در حال حاضر بحث مالکیت ها نیست بلکه مشکل اصلی مدیریت است که باید به درستی انجام شود.

دانلود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۳°