روی خط خبر- چالش ها و فرصت های پیش روی نظام کارآفرینی کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 09 آذر 1400
کد خبر : ۲۱۴۴۰۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۳
مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اکوسیستم کارآفرینی در ایران بخاطر عدم تعادل بین تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی و نهادهای اجتماعی مرتبط کارآیی لازم را ندارد.
روی خط خبر/ چالش ها و فرصت های پیش روی نظام کارآفرینی کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دکتر پریسا ریاحی با حضور در برنامه ی روی خط خبر شبکه خبر با اشاره به جایگاه چهاردهم ایران در بین 15 کشور منطقه ی خاورمیانه و افریقا در بحث کارآفرینی که در گزارش پایش و بهبود نظام کارآفرینی بر مبنای چارچوب g.e.i و توسط معاونت توسعه و کارآفرینی وزارت کار تدوین شده است گفت: این گزارش اولین گزارش کارآفرینی است که در آن بحث فردی و انگیزشی در جامعه تا زمان شروع بکار و رشد فعالیت های کارآفرینی در ایران مورد بررسی قرار گرفته است.

پریسا ریاحی

او گفت: شاخص کارآفرینی جهانی g.e.i که شاخص نو ظهوری است نسبت به سایر شاخص های حوزه ی کارآفرینی که در سطح فردی، کارآفرینی را مورد ارزیابی قرار می دادند از دو منظر فردی و محیطی - اجتماعی به بررسی کارآفرینی می پردازد.

او با اشاره به رتبه ی پنجم ایران در جهان به لحاظ فارغ التحصیلان مهندسی در سال گفت: این فارغ التحصیلان بیشتر به دنبال جذب در بازار کار هستند تا کارآفرینی و این مساله باعث ضعف در ایجاد کارآفرینی در جامعه است.

ریاحی افزود: کارآفرینی، مستقیما به ایجاد شغل مربوط نمی شود بلکه با توجه به نوآوری، در بلند مدت به ایجاد مشاغل پایدار و بهره وری بیشتر منجر می شود.

او گفت: از بین بیش از یک میلیون کارگاه که بیمه ی اجباری دارند تنها 6 دهم درصد پر رشد هستند و حدود 40 درصد مشاغل جدید را ایجاد کرده اند که بطور غیر مستقیم به کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال کمک می کنند.

ریاحی با بیان اینکه ایران تنها 60 قلم کالای صادراتی دارای مزیت نسبی دارد که آنها هم بدلیل پیچیدگی پایین فن آوری جزو کالاهای اولیه بشمار میروند گفت: مهمترین مانع در کارآفرینی بحث بین المللی سازی است. صادرات و ارتباط با سایر کشورها و فن آوری های نوین وارداتی و ارتباط با کشورهای پیشرفته صنعتی در ایران ضعیف است که کارآفرینان باید با ایجاد دانش انباشته به کسب و کارهای جدید دست پیدا کنند.

او افزود: پذیرش ریسک به دلیل رکود اقتصادی کشور و پشتیبانی فرهنگی هم از دیگر عوامل ضعف کارآفرینی در کشور هستند.

با توجه به شرایط مختلف منطقه ای در کشور، باید شناخت دقیق تری از وضعیت کارآفرینی در مناطق مختلف داشته باشیم و سیاست هایمان متناسب با همان وضعیت ها باید تدوین شود.

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ارتباط نهادهای مرتبط با بخش خصوصی و رسیدن به اجماع از مهمترین راهکارهای دست یابی به کارآفرینی موفق در جامعه است.


دانلود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶.۵۹°    ۱۷.۹۹°