نبض- تاثیر سریال پریا بر ایدز
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:03 - شنبه 08 آذر 1399
کد خبر : ۲۱۴۶۰۴
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۹
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: بعد از پخش سریال پریا، مراجعه مردم به مراکز مشاوره ای ایدز 8 برابر و آزمایشگاه های تست رایگان 4 برابر شد.
نبض/ تاثیر سریال پریا بر ایدز

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر؛ گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با حضور در استودیوی نبض گفت: حدود 8 هزار نفر تحت درمان و حدود 9 هزار نفر براثر بیماری ایدز جان خود را از دست داده اند. گویا افزود: آمار جنسیتی فوت شده های بیماران ایدز نشان می دهد 84 درصد مبتلایان به ایدز مردان و 16 درصد زنانند؛ 40 درصد از کسانی که در سال گذشته با ایدز آلوده شده بودند را بانوان تشکیل داده اند.

او افزود: کسانی که به این عفونت مبتلا شده اند از بیماری خود آگاه نیستند، براساس تحقیقات صورت گرفته بیش از 95 درصد از کسانی که به ایدز دچار شده اند رفتارهای پرخطر جنسی داشته اند که این آمار مربوط به کشورهای توسعه یافته است، سن ابتلا در سالهای آخیر کاهش یافته است که نگران کننده است.

او گفت: برنامه استراتژیک ایدز سال گذشته در مقابل وزیر بهداشت تصویب شد، براین اساس، تک تک وزارتخانه ها باید در این امر ورود کنند و باید نقش خود را به درستی ایفا کنند.

او افزود: ما تلاش نمی کنیم که فعالیت ما مانع فعالیت سازمان یا ارگان دیگری شود، کار ما با دیگران همسو است، وزارت آموزش و پرورش نقش آموزش را برای مربیان بهداشت، معلمان و دانش آموزان ایفا می کنند. پایان ایدز دیگر نباید یک فاجعه باشد بلکه باید یک مسئله باشد که تحت کنترل قرار گیرد. گویا گفت: ما باید 90 درصد از کسانی که به این ویروس مبتلا شده اند را تحت درمان قرار دهیم؛ اینها جزو اهداف 90-90-90 ماست، یعنی 90 درصد از افراد مبتلا شناسایی، تحت درمان و درمان موفق قرار بگیرند؛ این 90 درصد از اهدافی است که ما در این زمینه دنبال می کنیم.

او گفت: تست سریع تستی نیست که بتوان روی آن تکیه کرد و به دنبال آن تستهای بیشتری باید اخذ شود، تست سریع به ما نشان می دهد که آزمایش واکنش نشان داده اما به معنی بیماری فرد به ایدز نیست. "متقاعد کردن" روش مناسبی برای ترغیب افراد به تست ایدز است، در این روش فرد به این نتیجه می رسد که بهتر است خودش به مراکز تست مراجعه کنند.

مردانی متخصص بیماری های عفونی دیگر مهمان برنامه افزود: بسیاری از کشورها با سلاح موثر آموزش به جنگ ایدز رفتند و در کشور ما معلمین، پدر و مادر، اصحاب رسانه، مطبوعات، شهرداری و کلیه سازمانها و ارگانها باید دراین زمینه کوشا باشند.

راه های ابتلا به بیماری ایدز کاملا مشخص است، تزریق خون از اولین راه های انتقال بوده است، به دنبال آن استفاده از سرنگ مشترک برای استفاده از مواد مخدر و نیز روابط جنسی بدون محافظت، از جمله راه های انتقال این ویروس است که مورد آخر در کل دنیا بیشترین دلیل ابتلا به این بیماری شناخته شده است.

او گفت: بانوانی که در گذشته کمترین ابتلا را داشتند در حال حاضر آمار قابل توجهی را به خود اختصاص داده اند، جوانان باید بیشتر مراقب باشند تا به این بیماری مبتلا نشوند. مقاربتهای جنسی کنترل نشده در حال حاضر شایع ترین دلیل ابتلای جامعه به این بیماری است، مردم درک درستی از این بیماری ندارند و تصور می کنند اگر تنشان به تن یک بیمار بخورد بیمار شده اند که اشتباه است، این بیماری ما را انتخاب نمی کند بلکه این ما هستیم که با رفتار غلطتمان به سراغ آن می رویم.

او افزود: زمانی که جوانان ما از سلامت جنسی خود بی خبراند طبیعی است که به اینترنت، ماهواره و شبکه های مجازی پناه می برند و ما پایگاه مناسبی برای اطلاع رسانی در این زمینه نداریم، بسیاری از جوانان به دلیل عدم آگاهی در زمینه مسائل جنسی دچار گرفتاری و مشکلات می شوند، هنوز هم مسئله اعتیاد تزریقی وجود دارد، مسئله استفاده از روانگردانها و استفاده از شیشه در کشور روند رو به رشدی را نشان می دهد که این مسئله نگران کننده است. این مواد جدید هنجارهای اجتماعی را از بین می برد و موجب می شوند که فرد به بیماری های مقاربتی مبتلا شوند.

او گفت: بسیاری از کشورها با سلاحی موثر به جنگ ایدز رفتند و آن آموزش است، معلمین، پدر و مادر، اصحاب رسانه، مطبوعات، شهرداری و کلیه سازمانها و ارگانها باید در زمینه ابتلا به ایدز آموزشهای لازم را بدهند. از صدا و سیما می تواند برای آموزش مخاطبین استفاده کرد. رسانه ها نقش موثری در اطلاع رسانی دارند، بسیاری از افراد یا از بیماری خود بی اطلاع اند و یا آن را پنهان می کنند، تست ایدز کاملا رایگان است و اطلاعات بیماران محفوظ می ماند، با یک مشاوره ساده به راحتی می توان از ابتلا به این بیماری مصون ماند. چه اشکالی دارد که در تورهای گردشگری اطلاع رسانی های جنسی هم به درستی منتشر شود تا مسافران در صورتی که خواستند در طول سفر رابطه جنسی داشته باشند با راه و چاه آشنا شوند و به درستی عمل کنند.

او افزود: اجباری کردن آزمایش ایدز صحیح نیست و طرحی شکست خورده است، ولی فردی که شریک جنسی بیش از یک نفر دارد باید حتما آزمایش بدهد، تاکید ما بیشتر روی کسانی است که رابطه جنسی با شرکای جنسی مختلف دارند و یا معتاد تزریقی هستند که باید خود و خانواده اش این تست را بدهند.

دانلود

برچسب ها: نبض ، ایدز ، آموزش
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۸°