تیتر امشب- خانواده خاکریز اول فرهنگ سازی در کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 30 خرداد 1400
کد خبر : ۲۱۴۸۹۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۷
داریوش ارجمند، پیشکسوت سینما و تئاتر گفت: تغییر سبک زندگی در جامعه امروز ما که هیچ گونه همخوانی با فرهنگ کشورمان ندارد ریشه اصلی آسیب های اجتماعی است.
تیتر امشب/ خانواده خاکریز اول فرهنگ سازی در کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، این پیشکسوت سینما و تئاتر با حضوردر تیترامشب گفت: حضورما هنرمندان در برنامه های اجتماعی نظیر مبارزه با اعتیاد و آسیب های اجتماعی، به علت جایگاه ما در بین اقشار مختلف مردم است. او با اشاره به حرف شنوی مردم کشورمان از هنرمندان گفت: متاسفانه جامعه ما از نظر اخلاق دچار مشکل شده و فرهنگ به دست فراموشی سپرده شده است.

داریوش ارجمند گفت: اعتیاد در ابتدا یک مقوله فرهنگی است و بعد به یک بیماری و معضل اجتماعی تبدیل می شود، امروز تغییر سبک زندگی که با فرهنگ اصیل ما همخوانی ندارد، به این مشکلات دچار شده ایم.

او افزود: با نجات خانواده و بازگرداندن جایگاه پدر به او در خانواده می توانیم جامعه را از این آسیب ها نجات دهیم، ملت و جامعه ما تا دارای یک آرمان جمعی نشود نمی تواند هیچ مشکلی را ریشه کن کند. همانطور که ما در زمان جنگ تحمیلی دارای یک آرمان جمعی بوده ایم و توانستیم دشمنان را شکست دهیم امروز برای از بین بردن این بلای خانمان سوز نیاز به یک آرمان جمعی در جامعه احساس می شود.

داریوش ارجمند از خانواده به عنوان خاکریز اول و آموزش و پرورش به عنوان خاکریز دوم برای تربیت فرزندان و فرهنگ سازی یاد کرد و گفت: خانواده مهمترین نقش را در تربیت فرزندان دارد و جامعه از تربیت آنها تاثیر می پذیرد.

او در مورد فعالیت های هنرمندان و نقش آنها در حوزه اعتیاد گفت: اهل هنر امروز بیشتر مشغول خنداندن مردم در سینماها هستند و کمتر برای پرداختن به فرهنگ سازی درست و کاهش آسیب های اجتماعی زمان صرف می کنند، سینما گران بایستی فیلمی بسازند که بتوانیم در مدارس آنرا نمایش دهیم و بواسطه آن با شناساندن عوارض اعتیاد، آسیب های اجتماعی آن را کاهش دهیم.

منصوری جامعه شناس

هادی منصوری جامعه شناس گفت: یکی از مهمترین دغدغه های خانواده ایرانی بحث اعتیاد است. وقتی آسیب اجتماعی رخ می دهد متغیرهایی مثل فقر، بیکاری و غیره نیز بیشتر رخ می دهد. وی گفت: ما ناگزیر از این هستیم که گاهی اوقات واقعیات جامعه را تحلیل کنیم. وی افزود: بیکاری یکی از مهمترین مشکلات جامعه است، شبکه های اجتماعی نیز در ذهن و فکر مردم دگردیسی ایجاد کرده است. اشتغال عامل دور نگه داشتن خانواده از آسیب های اجتماعی و محیط اجتماعی نیز بستر آسیب اجتماعی را ایجاد می کند.

منصوری در ادامه افزود: مهمترین اثر آموزش را در دوره ابتدایی داریم. در این دوره بهتر است برنامه هایی باشد که بچه ها را به مراکز ترک اعتیاد ببرند تا موضوع را درک کنند و مشکل اعتیاد در ذهن بچه ها نقش ببندد. وی افزود: در آموزش سه عامل مهم است: نخست داده اطلاعات که 10 درصد کمک می کند، دوم تغییر انگیزش و سوم تغییر کنش است که اگر این سه عامل انجام شود موفق خواهیم شد.

علی مویدی قائم مقام دبیر ستاد کل مبارزه با مواد مخدر گفت: امروز شاهد اجتماع عظیم از اقشار و نخبگان مختلف جامعه در راستای کاهش آسیب های اجتماعی اعتیاد بودیم و از نظرات همگان بهره بردیم، بحث اعتیاد پیچیده و چند بعدی است در جامعه و از این نظر مستلزم به بررسی لایه های مختلف این جرم یا آسیب اجتماعی هستیم.

مویدی قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر

مویدی با اشاره به اینکه ما در حال گذار از بخش دولتی به بخش خصوصی و اجتماعی در حوزه اعتیاد هستیم،افزود: رویکرد ما در سه دهه گذشته کاملا دولتی بوده است و امروز شاهد استفاده از ظرفیت های اجتماعی و مشارکت مردم در کاهش عرضه و تقاضای مواد مخدر و آسیب های آن هستیم و اگر بخواهیم برنامه ریزی ها و اهداف مشخص شده در برنامه ششم توسعه محقق شود بایستی از قابلیت ها و توانمندی هایی که در جامعه وجود دارد بهره لازم را ببریم.

یک معتاد بهبود یافته در ارتباط تلفنی با برنامه درباره اعتیاد و ترک اعتیاد گفت: ناآگاهی خانواده ها، پرخاشگری، خانواده های بدسرپرست، بی سرپرست و خانواده هایی که پدر و مادر از هم جدا شده اند بیشتر در خط اعتیاد گرفتار شده اند. وی گفت: پیشگیری از اعتیاد مهمتر از درمان است که در کشور ما در این زمینه کار زیادی انجام نشده است. وی گفت: به نظر من از افرادی که پاک شده اند بهتر است در جلسات خانوادگی استفاده کرد و از تجربیات آنها در این زمینه کمک گرفت. مراکز بهبود مقاومتی بهترین جا برای ترک اعتیاد بوده است، باید این مراکز حمایت شوند تا در جهت رفع اعتیاد و در راستای بهبودی افراد معتاد، قدم های مثبتی برداشته شود. امروز دروازه اعتیاد سفره خانه ها است که باید کنترل شود. وی در ادامه افزود: حمایت اجتماعی بسیار مهم است مثلا، وقتی کسی مریض می شود همه حمایت می کنند، به ملاقات او می روند اما فرد معتاد را ازجامعه ترد می کنند که این درست نیست بلکه باید زمانی هم که ترک اعتیاد می کند او را حمایت کنیم تا دوباره به سمت اعتیاد کشیده نشود.

این معتاد بهبود یافته در پایان گفت: درخواست حمایت داریم و اینکه مراکز بهبود مقاومتی را نیز حمایت کنید. همچنین برای آگاهی بیشتر مردم بهتر است، در مدارس نیز جلساتی در زمینه بیان مشکلات اعتیاد گذاشته شود تا خانواده ها بیشتر در این زمینه آگاهی یابند.

دانلود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °