طرح آزادسازی سهام عدالت ارائه شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:34 - پنجشنبه 13 آذر 1399
کد خبر : ۲۱۵۱۳۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۷
وزیر امور اقتصادی و دارایی از ارائه طرح آزادسازی سهام عدالت خبر داد.
طرح آزادسازی سهام عدالت ارائه شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، علی طیب نیا در حاشیه مراسم افتتاح بیستمین مجمع عمومی شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه در جمع خبرنگاران گفت: ما طرح‌مان را در زمینه آزادسازی سهام عدالت ارائه داده‌ایم که باید در مجلس مصوب شود.

وی در ادامه در پاسخ این پرسش که آیا این طرح به امضای رئیس جمهوری خواهد رسید، گفت: این امر بستگی به نظر مقام معظم رهبری خواهد داشت.

طیب نیا در این مراسم اظهار داشت: سازمان ها و نهادهای اقتصادی ایران از جمله بازار بورس برای توسعه همکاری های متقابل با نهادهای اقتصادی دنیا آمادگی دارند.

وی تاکید کرد: نهادهای اقتصادی ایران از طرح های اقتصادی کشورها برای توسعه بیشتر همکاری ها استقبال می کنند و آماده همکاری با جهانیان هستیم.

وزیر اقتصاد در این مراسم در خصوص چشم انداز های اقتصاد ایران پس از برجام گفت: در اقتصاد کلان، در حالی که رشد اقتصادی سال 91 ایران برابر منفی 5.8 درصد و سال 92 برابر منفی 2.2 درصد بوده است، پس از برجام تولید ناخالص داخلی کشور در 3ماهه اول 95 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ، 4.4 درصد رشد را نشان می دهد که سرآغازی برای بهار اقتصادی ایران است.

وزیر اقتصاد افزود: در زمینه تورم، در حالی نرخ تورم کشور در 12 ماهه منتهی به مهرماه 95 به 7.9 درصد رسیده است که در دوره مشابه سال قبل برابر 13.3 درصد و سال پیش از آن برابر 36.2 درصد بوده است.این نشان از تغییرات شگرف در ساختار کلان اقتصادی ایران بوده که زمینه را برای امنیت بیشتر سرمایه گذاران خارجی و تولید کنندگان داخلی فراهم آورده است.

وی گفت: در زمینه نرخ ارز، از مرداد ماه سال 92 که مصادف با آغاز به کار دولت فعلی است تا آبان ماه 95 ، ارز رسمی کشور بسیار با ثبات عمل کرده و با تغییر اندکی از 2480 تومان به 3175 تومان رسیده است که خود بیانگر آرامش و ثبات کافی در بازار ارز ایران است. مورد بسیار مهمی که همه سرمایه گذاران و تحلیلگران بدان واقفند.

طیب‌نیا افزود: اما در رابطه با موقعیت ممتاز ایران در منطقه توجه شما را به آمار و ارقامی پیرامون جایگاه کشور ایران در منطقه خاورمیانه جلب می کنم.

وزیر اقتصاد گفت: ایران دارای رتبه اول ذخایر گازی خاورمیانه و رتبه دوم ذخایر نفتی است، صاحب رتبه اول ذخایر معدنی است و از لحاظ GDP رتبه سوم منطقه و از حیث جمعیت رتبه دوم را داراست. جمعیت جوان و تحصیل کرده ایرانی درصد بالایی از جمعیت کشور را تشکیل داده‌اند که خود نشان از آماده بودن زیر ساخت لازم در بسیاری از موارد است.

وی افزود: امروز ایران به بزرگترین بازار نوظهورِ نه تنها خاورمیانه، بلکه جهان تبدیل شده است که علاوه بر دارا بودن منابع طبیعی و ذخایر ذکر شده، به لحاظ منابع انسانی و نیروی تحصیل کرده و متخصص نیز سرآمد است. پس از برجام ایران به کشوری با کمترین ریسک‌های سیاسی و کشوری تبدیل شده است که موید تبدیل آن به قدرت اقتصادی نوظهور است.

وی در خصوص پتانسیل های غنی کشور گفت: صنعت نفت،گاز و پتروشیمی، ایران دارای 9درصد از ذخایر نفت جهان و 18 درصد از ذخایر گازی دنیاست که از این حیث یکی از بزرگترین بازیگران انرژی جهان است، از حیث ذخایر گازی ایران رتبه دوم دنیا و به لحاظ ذخایر نفتی رتبه سوم را داراست که نشان از عظمت و ظرفیت این صنعت استراتژیک در ایران است.پتروشیمی‌های ما ظرفیت تولید سالانه 60 میلیون تن محصولات پتروشیمی را دارا هستند که نیاز بسیاری از بازارهای جهانی را تامین می‌کنند.

طیب‌نیا گفت: در صنعت خودروسازی، ایران با تولید بیش از 1.2 درصد از کل خودروهای دنیا رتبه 18 ام را از حیث تعداد تولیدات داراست .این صنعت به تنهایی بیش از 3 درصد از GDP کشور را میسازد.

وزیر اقتصاد افزود: در صنعت فلزات اساسی و معادن، کشور ما دارای ذخایر تخمین زده شده ای بالغ بر 43 میلیارد تن و 700 میلیارد دلار است،نیروی کاری موجود در این صنعت بالغ بر 600 هزار نفر محاسبه شده‌اند ،رتبه دوم جهان به لحاظ ذخایر مس و دهم دنیا به لحاظ سنگ آهن هستیم که منابع استراتژیک دنیای امروز محسوب می‌شوند.

وی در ادامه افزود: در صنعت سیمان با تولید بیش از 1.8 درصد از کل تولیدات دنیا رتبه چهارم را در اختیار داریم، صنعت داروسازی ایران با دارا بودن طیف وسیعی از مواد اولیه ، محصولات متنوع و سابقه 70 ساله در تولید دارو امروز به عنوان یکی از قطب‌های دارویی منطقه و جهان مشغول به فعالیت است.

وی گفت: به گوشه‌ای از سیاست‌های تشویقی درنظر گرفته شده جمهوری اسلامی ایران برای سرمایه گذاران خارجی اشاره می کنم که شامل مشوق های قانونی، مالیاتی و منطقه ای است.

طیب‌نیا گفت: فرایند کوتاه و سریع درخواست پذیرش و تصویب سرمایه‌های خارجی و تصمیم گیـری نسبت به درخــواست‌های سرمایه گـــذاران خــارجی. به طور مثال در سرمایه گذاری در سبد سهام برای پذیرش سرمایه گذار خارجی حداکثر 7 روز کاری لازم است.

وزیر اقتصاد افزود: برخورداری سرمایه‌گذاران خارجی از رفتار مشابه و برابر با سرمایه‌گذاران داخلی و برخورداری سرمایه گذاران خارجی از حقوق، حمایت ها و تسهیلات یکسان با سرمایه گذاران داخلی که در قوانین و استانداردهای بین المللی تحت عنوان «رفتار عادلانه» عنوان شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۱°