رایزنی های ظریف در سرزمین آفتاب تابان

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:43 - يکشنبه 17 فروردين 1399
کد خبر : ۲۱۵۱۷۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۷
وزیر امور خارجه در نخستین رایزنی خود در توکیو در نشست مشترک تجاری با سازمان تجارت خارجی ژاپن «جترو» شرکت کرد.
رایزنی های ظریف در سرزمین آفتاب تابان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست که با حضور کارآفرینان، سرمایه گذاران ایرانی و سرمایه گذاران ژاپنی برگزار شد با اشاره به روابط رو به گسترش دو کشور در زمینه های سیاسی و اقتصادی گفت: ایران کشوری با ثبات و امن برای سرمایه گذاری شرکت های ژاپنی است.

ظریف افزود: در سال های اخیر کشورهای صادرکننده نفت با کاهش قیمت نفت با افت رشد اقتصادی مواجه شدند اما ایران تنها کشور صادرکننده نفت بود که کاهش قیمت نفت بر رشد اقتصادی آن تاثیر نگذاشت.
«ایشیگه» رئیس سازمان تجارت خارجی ژاپن نیز در دیدار با وزیر خارجه کشورمان گفت: با رفع تحریم ها زمینه برای افزایش فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری شرکت های ژاپنی در جمهوری اسلامی ایران فراهم شده است.
وی افزود: جترو از افزایش فعالیت های شرکت های ژاپنی در ایران حمایت می کند.
محمد جواد ظریف هم با تاکید بر نقش همکاری های بانکی در توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور گفت: ایران تمایل دارد که ژاپن نقش مثبتی در ایران داشته باشد.
در این نشست طرفین همچنین بر همکاری درخصوص محیط زیست، خودروسازی، دارو و افزایش فعالیت های جترو در تهران تاکید کردند.

ایران برای سرمایه گذاری امن و جذاب است
وزیر امور خارجه کشورمان در همایش تجاری ایران و ژاپن و در جمع تجار و بازرگانان ایرانی و ژاپنی در توکیو هم گفت:‌ ایران برای سرمایه گذاری امن و جذاب است.
وزیر خارجه کشورمان در ابتدای این جلسه که صبح امروز برگزار شد با اشاره به سابقه تجاری بین دو کشور گفت: موسسات تجاری ایران و ژاپن قرن ها موتور روابط دو کشور بوده اند.
وی برگزاری نشست مشترک بین بازرگانان دو طر ف را تاثیرگذار خواند و افزود: سابقه تجارت دو کشور به قرن های گذشته برمی گردد و به اعتقاد من ایران و ژاپن مشترکات زیادی دارند که آنها را قادر می سازد روابط فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی در سطح مناسبی داشته باشند.
ظریف با بیان اینکه زمینه های همکاری میان ایران و ژاپن بسیار فراوان هستند ،گفت: اگر ژاپن آمادگی داشته باشد که با ایران در تعامل باشد می توانیم این روابط را قوی تر کنیم چراکه چنین اراده ای از سوی ایران وجود دارد.
وی با بیان اینکه ایران امن ترین فرصت سرمایه گذاری را برای تجار ژاپنی فراهم می کند به تشریح دلایل امنیت بالای ایران برای سرمایه گذاری و تجارت پرداخت و پیشرفت های ایران در زمینه های علمی و فناوری از جمله نانو تکنولوژی را برای تجار ژاپنی تشریح کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به پیشرفت ها و رشد اقتصادی ایران در سال های اخیر گفت: روند پیشرفت های ایران در سال های پس از برداشته شدن تحریم ها به سبب توافق هسته ای تسریع شده است.
وی تاکید کرد: ایران کشوری است که به مردم خود برای امن بودن متکی است. در منطقه ای که با بی ثباتی و تروریسم و دیگر مسایل درگیر است مردم ایران آرامش را تجربه می کنند. ایران کشوری است که با وجود تضارب آرا در آن، مردم اختلافات خود را پای صندوق های رای حل می کنند.
ظریف با بیان اینکه ایران ارایه کننده بازاری معتبر، مستقل و راهی برای بازارهای منطقه ای است گفت: ایران کریدوری برای اتصال جنوب به شمال از بندرعباس تا کشورهای خلیج فارس یا از بندر چابهار به آسیای میانه و از آنجا به جمهوری آذربایجان و قفقاز است.

وزیر امور خارجه صبح امروز همچنین در نخستین رایزنی خود در توکیو با «کنتارو موسونوورا» وزیر مشاور در امور پارلمانی و وزارت امور خارجه دیدار کرد.
دو طرف در این دیدار بر گسترش همکاری های سیاسی،‌ اقتصادی و پارلمانی تاکید کردند.
تاکید بر حل بحران های منطقه ای از طریق صلح آمیز، همکاری درخصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر و سرمایه گذاری بیشتر در افغانستان برای برقراری ثبات و مبارزه با تروریسم از دیگر محورهای این گفتگو بود.

وزیر امور خارجه، در ادامه سفر دوره ای خود به شرق آسیا سه شنبه شب از چین به ژاپن رفت .
محمد جواد ظریف» در راس هیئت عالیرتبه سیاسی و اقتصادی و برای گفت وگو با مقامات ارشد کشور ژاپن چهارشنبه شب ( به وقت محلی ) وارد توکیو پایتخت این کشور شد.
وزیر امور خارجه قبل از عزیمت به ژاپن، به هند و چین رفت. سفر به ژاپن بخش پایانی سفر دوره ای رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان محسوب می شود.
محمد جواد ظریف در مدت حضور خود در ژاپن، با همتای ژاپنی و دیگر مقامات این کشور نیز گفت وگو خواهد کرد.
مسائل مرتبط با روابط دوجانبه در زمینه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و همچنین تحولات کنونی جامعه بین الملل از جمله موضوعات دیگر مورد بحث و تبادل نظر در دیدارهای «ظریف» با مقامات این کشور خواهد بود.
ملاقات با نخست وزیر ژاپن، وزرای خارجه، متی ( صنعت، تجارت و اقتصاد ژاپن) و رئیس سازمان تجارت خارجی ژاپن از جمله برنامه های سفر ظریف به ژاپن است.
همچنین وی در این سفر در موسسه مطالعات امور بین الملل ژاپن و سمینار اقتصادی که با حضور بازرگانان ایرانی و ژاپنی در جترو (سازمان تجارت خارجی ژاپن) برگزار می شود سخنرانی خواهد کرد.
محمد جواد ظریف در بدو ورود به فرودگاه بین المللی توکیو از سوی «اوئه مورا» مدیرکل خاورمیانه وزارت خارجه ژاپن و «کوبا یاشی» سفیر ژاپن در تهران ژاپن و «رضا نظرآهاری» سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور مورد استقبال قرار گرفت.
در این سفر رئیسان 38 شرکت عمده وابسته به اتاق بازرگانی، 15 شرکت دانش بنیان وابسته به ستاد همکاری های علمی و فناوری و 8 بانک تجاری به همراه دیگر مقام های صنعتی، بازرگانی و علمی وزیر امور خارجه کشورمان را همراهی می کنند.

دانلود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۸°