سیف: مبادلات مردم با حذف "ریال" به "تومان" تسهیل می شود

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:36 - شنبه 14 تير 1399
کد خبر : ۲۱۵۲۷۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۶
رئیس کل بانک مرکزی گفت: ریال در عمل از مبادلات اقتصادی روزمره حذف و تومان جایگزین آن شده است.
سیف: مبادلات مردم با حذف

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ولی الله سیف درباره مصوبه اخیر هیئت دولت درباره تغییررسمی واحد پول ایران از "ریال" به "تومان" و برابری هر تومان با 10 ریال گفت: در جریان بررسی لایحه "قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران" در هیئت دولت، یکی از موارد، به واحد پول ملی مرتبط بوده است.

او افزود: هرچند که در متن تنظیمی بانک مرکزی که در معرض قضاوت عموم قرار گرفت واحد پول ملی همچنان "ریال" بوده است، لیکن در جریان بررسی لایحه در جلسه هیئت محترم دولت در تاریخ 1395/09/17، موضوع تغییر واحد پول ایران از "ریال" به "تومان" بررسی و تصویب شده است.

سیف گفت: البته پس از تقدیم لایحه دولت به مجلس شورای اسلامی، بررسی و تصمیم گیری نهایی با نمایندگان خواهد بود.

او افزود: از زمان معرفی ریال در قانون پولی و بانکی کشور به ویژه در طول چند دهه گذشته به دلیل تورم انباشته، «ریال» در عمل از مبادلات اقتصادی روزمره حذف و «تومان» جایگزین آن شده است.

سیف گفت: بنابراین مصوبه دولت در زمینه تغییررسمی واحد پول ملی از «ریال» به «تومان» اقدامی برای تسهیل نسبی مبادلات اقتصادی آحاد جامعه، رسمیت بخشیدن به عرف مورد قبول مردم کشور و در انطباق با واقعیت‌های موجود کشور قابل تفسیر است.

او افزود: رفرم یا اصلاح پولی به معنای حذف چند صفر و تغییر واحد پول در صورت لزوم فرآیندی است که در اولویت های بانک قرار دارد و در این زمینه مطالعات جامعی در بانک مرکزی و پژوهشکده پولی و بانکی صورت گرفته و پیش نیازهای آن به طور کامل شناسایی شده است.

رئیس بانک مرکزی گفت: اجرایی کردن آن مستلزم دستیابی به شرایط مناسب اقتصادی از جمله تورم تک رقمی پایدار و ثبات اقتصادی است و مصوبه اخیر با موضوع فوق متمایز بوده و نباید با آن خلط شود.

او افزود: در مجموع مصوبه اخیر دولت به عنوان بخشی از لایحه قانون بانک مرکزی، با هدف رسمیت بخشیدن به عرف متداول و مرسوم در جامعه تسهیل مبادلات و منطبق با واقعیات اقتصادی کشورو همخوانی با فرهنگ عمومی مردم تنظیم شده و فاقد آثار روانی و تورمی است و با توجه به وجود بستر فناوری اطلاعاتی مناسب و گسترش و نفوذ مناسب بانکداری الکترونیکی در کشور، با کمترین هزینه و زمان، قابلیت اجرا دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°