کمیجانی: اسکناس های جدید از سال آینده چاپ شود

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:06 - دوشنبه 13 مرداد 1399
کد خبر : ۲۱۵۲۸۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۸
قائم مقام بانک مرکزی با اعلام این خبر، گفت: این کار ممکن است به برخی اصلاحات شکلی در چاپ پول منجر شود و به جای اسکناس 10 هزار ریالی اسکناس هزار تومانی منتشر شود.
کمیجانی: اسکناس های جدید از سال آینده چاپ شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، قائم مقام بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی در 10 سال اخیر مطالعات زیادی درباره اصلاح پولی و بانکداری انجام داده و خوشبختانه این مطالعات در قالب همکاری مشترک با وزارت امور اقتصادی و دارایی به صورت لوایح قانون بانک مرکزی و قانون بانکداری تقدیم هیئت دولت شده است.

او افزود: هیئت دولت در هفته جاری این لوایح را در دستور بررسی داشت و در یکی از موارد تصویب کرد که واحد پول کشور از ریال به تومان تبدیل شود، چون واحد پول کشور بر اساس قانون سال 1351 ریال و هر یک ریال مساوی 100 دینار است که در حال حاضر در دنیای واقعی نه فقط دینار نداریم بلکه در معاملات مردم هم به جای ریال از تومان استفاده می شود.

قائم مقام بانک مرکزی گفت: این کار به منظور همراه شدن با مردم و عرف جامعه است و در صورت تایید نهایی در مجلس شورای اسلامی، واحد پول کشور، تومان برابر 10 ریال تعیین خواهد شد.

کمیجانی گفت: این تصمیم نباید به معنی یک تغییر حادی تلقی شود و با استنباط اصلاح پولی همراه باشد.

او افزود: در باره اصلاح پولی و موضوع حذف صفر مطالعاتی در دست انجام است که با توجه به تصمیم جدید هیئت دولت مبنی بر تغییر واحد پولی به تومان باید مطالعات اصلاح پولی کشور هم با همه ابعاد حسابداری و اقتصادی به سرعت انجام شود.
قائم مقام بانک مرکزی گفت: تصویب تبدیل ریال به تومان در دولت باید در نهایت در قالب لوایح تقدیمی به مجلس شورای اسلامی ارائه شود و اینکه سر انجام ان چه خواهد شد باید منتظر تصمیم مجلس هم باشیم.
کمیجانی افزود: البته این کار ممکن است به برخی اصلاحات شکلی در چاپ پول منجر شود و به جای اسکناس 10 هزار ریالی اسکناس هزار تومانی منتشر شود و اسکناس های جدید از سال آینده چاپ شود که باید هماهنگی های لازم برای چاپ اسکناس جدید انجام شود هر چند مردم در معاملات خود در عمل از تومان به جای ریال استفاده می کنند.
او گفت: اما اصلاح پولی کشور به مطالعات جامع تر نیاز دارد که در بانک مرکزی در دست مطالعه است و امیدواریم سریع تر به نتیجه برسد .
قائم مقام بانک مرکزی افزود: این مطالعات پس از نهایی شدن در قالب لایحه اصلاح پولی کشور پس بررسی در هیئت دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.
کمیجانی درباره اینکه ایا چاپ اسکناس های جدید با تغییر شکلی همراه خواهد شد یا نه ؟ افزود: در این زمینه تغییرات جدی شاید نباشد اما هر تصمیم و تغییری حاصل شود بموقع برای مردم اطلاع رسانی خواهد شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °