سامانه چکاوک ، بستری امن برای انتقال اطلاعات مالی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:46 - پنجشنبه 21 فروردين 1399
کد خبر : ۲۱۵۸۰۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۹
رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: سامانه چکاوک ، بستری امن برای انتقال اطلاعات مالی و ساماندهی پرداخت های چکی است.
سامانه چکاوک ، بستری امن برای انتقال اطلاعات مالی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ولی الله سیف گفت : نقش اساسی چک به عنوان یکی از ابزارهای مهم پرداخت در تسهیل مبادلات در کشور و لزوم توجه به آمار چک های برگشتی و تصمیم گیری برای اصلاح روند آن؛ از مواردی بود که از ابتدای شروع فعالیتم در بانک مرکزی، به آن پرداختم.
وی افزود : سامانه مدیریت چک (چکاوک) که با تلاش بانک مرکزی و شبکه بانکی به صورت آزمایشی در چند استان راه اندازی شد و در نهایت از اوایل تابستان سال گذشته گستره و پوشش کشوری پیدا کرد، کارانتظام بخشی این مهم را از طریق انتقال تصویر چک و تسریع در فرآیند تسویه چک های بین بانکی به عهده گرفت.

سیف گفت: این طرح یکی از بزرگترین طرح های حوزه فناوریهای نوین بانک مرکزی است که توانسته با ایجاد بستری امن برای انتقال اطلاعات چک، زمان تسویه چک های بین بانکی را به کمتر از 24 ساعت کاهش دهد.

وی افزود: این طرح ارزشمند علاوه بر تسریع در فرایند تسویه چک، امکان رهگیری آنی وضعیت چک های اشخاص، اتصال برخط به اطلاعات و سوابق مشتریان، ابلاغ سریع چک های برگشتی و شفاف سازی و امکان نظارت متمرکز وموثر بانک مرکزی بر نحوه و حجم تبادل چک های اشخاص را به ارمغان آورد.

سیف گفت: همچنین از رفت و آمدهای غیر ضروری و مخاطرات معاملات مبتنی بر چک و هدر رفت منابع، کاسته شد و افزایش انضباط مالی در بانکها و کاهش اضافه برداشت آنها از منابع بانک مرکزی را نیز به ارمغان اورد.

وی افزود: آنچه که روزهای اخیر در برخی محافل رسانه ای تحت عنوان افزایش چک های برگشتی در کشور عنوان می شود ، مقایسه نادرست تعداد چک های برگشتی در سامانه چکاوک نسبت به شیوه سنتی پردازش چک در اتاق پایاپای بانکی است.

رئیس بانک مرکزی گفت : تعداد و مبلغ چک های برگشتی به شرایط رونق و رکود اقتصاد و افت و خیزهای فصلی ناشی از آن بستگی دارد و افزایش تعداد و مبلغ چک های برگشتی با افزایش تعداد و مبلغ مبادلات در اقتصاد امری طبیعی و پذیرفته است و اگر بخواهیم قضاوتی درست و قابل اتکا داشته باشیم، باید به نسبت (تعداد و مبلغ) چک های برگشتی به کل چکهای تبادل شده نگاه و توجه کنیم.

وی تصریح کرد: آمارها نشان می دهد روند نسبت چکهای برگشتی به کل چک ها در دوره پیش از راه اندازی چکاوک و پس از آن تفاوت چندانی ندارد و حتی در برخی دوره ها کاهش نیز یافته است.
برای نمونه نسبت چکهای برگشتی به کل چکهای مبادله شده در مهر ماه سال جاری نسبت به فروردین ماه از نظر تعداد 0.2 درصد و از نظر مبلغ 3 درصد کاهش یافته است.

سیف افزود: این در حالی است که از ابتدای سال جاری تاپایان مهرماه حدود 64 میلیون قطعه چک به ارزش بیش از 3 میلیون میلیارد ریال در سامانه چکاوک تبادل شده است.
وی گفت : توسعه و به روزرسانی سامانه چکاوک که در بیش از یکسال از شروع فعالیت آن به شدت مورد استقبال مردم قرار گرفته؛ در قالب نسخه دوم آن مد نظر است.

وی گفت: این نسخه دوم تمام مبادلات چک اعم از درون بانکی و بین بانکی را در یک سامانه متمرکز قابل رصد و پایش خواهد کرد و نیز استاندارد سازی دسته چکها در قالب سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک «صیاد»، که تمامی چک ها با ظاهری یکسان و امنیت بالاترعرضه و با ایجاد محدودیت صدور دسته چک جدید برای کسانی که ازچک استفاده صحیح نکرده و چک برگشتی رفع سوءاثر نشده دارند؛ دو طرح مهمی است که با جدیت در بانک مرکزی دنبال می شود و امیدواریم با ارتقای کیفیت و توسعه و تعمیق خدمات این سامانه ها و اعتماد واعتبار بیشتر چک در کشور را باعث شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۸°