نشست خبری رئیس جمهور در پایان سفر به سه کشور آسیای مرکزی و قفقاز

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:36 - پنجشنبه 21 فروردين 1399
کد خبر : ۲۱۷۱۳۰
تاریخ انتشار : جمعه ۰۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۶
روحانی پس از باگشت از سفر منطقه خود به سه کشور آسیای مرکزی و قفقاز کنفرانس خبری برگزار کرد.
نشست خبری رئیس جمهور در پایان سفر به سه کشور آسیای مرکزی و قفقاز

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رئیس جمهور از برنامه ریزی و مذاکره با مقامات عالی رتبه قزاقستان و قرقیزستان برای حرکت به سمت لغو روادید با این دو کشور تا یک ماه آینده خبر داد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی پس از سفر دوره ای به سه کشور آسیای میانه در پاسخ به پرسش خبرنگار ما با تبیین نتایج این سفر گفت: کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز جزء مناطقی در همسایگی ما قرار دارند و از این بابت برای ما مهم هستند که اساسا یکی از اصول سیاست خارجی ما روابط صمیمانه و نزدیک با کشورهای همسایه است.

وی افزود: به ویژه در شرایط کنونی منطقه هر قدر روابط ما با کشورهای دوست و همسایه نزدیکتر، مشورت با آنان بیشتر و برنامه ریزی ها دقیقتر باشد بهتر می توانیم در برابر معضلات منطقه مانند ناامنی، بی ثباتی و تروریسم ایستادگی کنیم.

رئیس جمهور همچنین گفت: در پسا تحریم لازم بود روابطمان را با کشورهای دوست مرور کنیم زیرا کشورهای دوست علاقه مند هستند روابط اقتصادی بسیار نزدیکی با ما داشته باشند.

آقای روحانی افزود: تحریم ها ؛ مانعی بر سر راه دو طرف بود اما اکنون شرایط به نحوی است که آنان هم خوشحالند که در شرایط جدید می توانند روابط صمیمانه اقتصادی و سرمایه گذاری داشته باشند.

وی گفت: همچنین ما می توانیم خدمات فنی مهندسی به این کشورها ارائه دهیم که برای این کار لازم است تسهیلات لازم در پساتحریم آماده شود این تسهیلات از یک طرف در مساله روادید برای تجار ، کارآفرینان و سرمایه گذاران است و از طرف دیگر برای مسافران که در مجموع می توانند رفت و آمد آسانتری به این کشورها داشته باشند.

آقای روحانی افزود: به این علت یکی از موضوعاتی که در هر سه کشور مطرح شد موضوع تسهیلات در روادید بود؛ در ارمنستان که این هدف محقق شده است و در دو کشور قزاقستان و قرقیزستان هم برنامه ریزی کردیم تا یک ماه دیگر به این سمت حرکت کنیم که البته این کار چند مرحله دارد.

رئیس جمهور با اشاره به برقراری ارتباط بانک های مرکزی ایران و این سه کشور گفت: البته بانک های خصوصی شرایط خود را دارند اما در این سفر با مقامات هرسه کشور در زمینه روابط بانکی مذاکرات بسیاری صورت گرفت.

وی افزود: این موضوع ، هم برای تسهیلات اقتصادی و هم برای روابط تجاری ما با این کشورها لازم است که قدمهای خوبی در این سفر برداشته شد.

آقای روحانی موضوع خدمات فنی مهندسی در روابط با این کشورها را از دیگر محورهای مذاکرات با مقامات این کشورها برشمرد.

رئیس جمهور گفت: بر این اساس قرقیزستان از ما درخواست کرد که خدمات فنی مهندسی به ویژه در ساخت نیروگاه های برقآبی به این کشور ارائه دهیم و در دیگر خدمات مانند جاده سازی، سد سازی و اموری که شرکت های ایرانی به خوبی قادرند در این کشورها فعالیت کنند خدمات ارائه دهید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۸°