گفتگوی 18:30- صادرات یک و 8 دهم میلیارد دلاری خشکبار ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 10 مرداد 1400
کد خبر : ۲۱۹۳۴۷
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۰
عضو اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران با اشاره به افزایش تقاضا برای خشکبار کشور گفت: تولیدات خشکبار ایران به 60 کشور دنیا صادر می شود.
گفتگوی 18:30/ صادرات یک و 8 دهم میلیارد دلاری خشکبار ایران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، اسدالله عسگراولادی با حضور در برنامه گفتگوی 18:30، مجموع درآمد حاصل از 10 قلم خشکبار را 1 میلیارد و 800 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: بیش از 60 کشور دنیا خریدار محصولات خشکبار با کیفیت کشورمان هستند و در میان محصولات صادراتی ایران، پسته به 5 منطقه دنیا در خاورمیانه، اروپا، اروپای غربی، آفریقا و آمریکای جنوبی صادر می شود.

او افزود: امسال حتی به نسبت سال گذشته برای پاسخ دادن به نیاز صادرات دچار کمبود محصول شدیم، زیرا کشورهای مختلف کیفیت محصولاتمان را قبول دارند و درخواستشان بیشتر از گذشته شده است.

عسگر اولادی عضو اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران

عسگراولادی گفت: ما در کشور 10 قلم بار بزرگ خشکبار داریم که 4 قلم اصلی آن صادر می شود و مابقی آن بیشتر صرف تامین نیاز داخل می شوند و سهم کم تری در صادرات دارند.

او افزود: اولین قلم خشکبار صادراتی کشورمان پسته است که سالانه 160 هزار تن یعنی 85 درصد تولید آنرا صادر می کنیم و 15 درصد باقی مانده آن هم صرف نیاز داخلی کشور می شود.

عضو اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران با اشاره به تولید یک میلیون تن خرما در کشور گفت: دومین قلم اصلی در صادرات خشکبار، خرما است که بیشتریم مصرف آن در مراسم های مذهبی، ترحیم و مناسبت های مختلف در کشور است.

او افزود: انگور و انجیر هم دو محصول مهم دیگرند که در صادرات خشکبار کشور سهم زیادی را به خود اختصاص داده اند. همچنین دیگر خشکبار ما مانند: مغر گردو، بادام و فندق هستند که بیشتر صرف تامین نیاز داخل کشور می شود و سهم ناچیزی در صادرات دارند.

عسگراولادی گفت: بعد از پیروزی انقلاب برخی باغداران کشورمان ساقه های پسته را به آمریکا بردند و در آنجا با بکارگیری روش های نوین و روزآمد در کشاورزی کشت کردند.

او افزود: با اینکه تولید پسته آمریکا بیشتر از کشورمان است در صادرات ما از آنها پیش هستیم و زمانی که پسته ایران وارد بازار می شود کشورها به سمت خرید محصول ما می آیند و سراغ پسته تولید آمریکا نمی روند. در صورتی که آنها تبلیغات بسیاری در زمینه خشکبار دارند و ما از این تبلیغات بی بهره ایم و بستری برای تبلیغ محصولاتمان فراهم نیست.

عضو اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران با اشاره به علت پایین بودن برداشت پسته در کشور افزود: علت اینکه ما در کشور یک سوم آمریکا پسته برداشت می کنیم این است که باغات خود را به روز نکردیم. کرمان که مرکز اصلی پسته است دچار کم آبی شده به همین علت برداشت از هکتار در محصول پسته کاهش یافته است.

عسگر اولادی با اشاره به وجود این مشکل در کشت انگور هم گفت: در تاکستان های دنیا ساقه های انگور را به صورت ایستاده پرورش می دهند ولی در ایران با وجود برخی اصلاحات انجام شده هنوز هم 80 در صد باغ های انگور به شکل زمینی و خوابیده کشت انگور را انجام می دهند که باید اصلاح شوند.

او افزود: مشکل ما در بخش برداشت محصول و فرآوری آن است که باید در آن مراحل رویه ها و روش ها را اصلاح کنیم تا به تولیداتمان افزوده شود و بتوانیم سهم صادرات کشور را در این حوزه بیشتر کنیم.

عضو اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران گفت: صادرکنندگان بیشتر با مشکلات مالی و بانکی برای صادرات محصولاتشان به کشورهای مختلف رو به رو هستند زیرا آنها حاضر نمی شوند محصولشان را به چینی ها بدهند تا آنها با هر قیمتی می خواهند آنها بفروشند و پول صادرکننده را چند ماه بعد بپردازند.

مودودی معاون کل سازمان توسعه تجارت

محمد رضا مودودی معاون کل سازمان توسعه و تجارت درباره مشکلات فراوری و برندسازی خشکبار ایران گفت: تجارتی مثل خشکبار که یکی از قدیمی ترین فعالیت های ما محسوب می شد و هنوز هم هست، در معرض خطر بوده و هست. از سال 2004 تا 2012 ایران اولین صادرکننده پسته در دنیا بود اما در حال حاضر امریکا گوی سبقت را از ما ربوده است، البته زیاد بازار را از دست نداده ایم ولی همین میزان هم نیاز به تجدید نظری دارد که رویکردهای خودمان را در حوزه تجارت خارجی داشته باشیم.

وی افزود: نکته مهمی که فراموش شده است این است که نتوانستیم ظرفیت سازی لازم را در حوزه برند به طور جدی دنبال کنیم. ما باغات زیاد و سطح زیر کشت فراوانی در حوزه خشکبار داریم که مشغول فعالیت هستند اما نیاز به همگرایی در بخش تجار خارجی است تا بتوانیم در مسیر مشخصی هدایت کنیم تا رقابت های منفی بین خود تولید کنندگان و صادرکنندگان را به حداقل برسانیم و بیشتر به فعالیت و رقابت در سطح بین الملل توجه داشته باشیم.

معاون کل سازمان توسعه و تجارت گفت: یکی از مشکلات اساسی ما در حوزه تولید بعضی محصولات مثل انگور و حتی پسته بهره وری پایین بسیاری از باغات ماست که باید در این بخش برنامه ریزی های لازم صورت گیرد و از تکنولوژی و فناوری های روز استفاده کنیم تا از رقبایی که از کنار کشت از مابه التفاوت بهره وری که دارند سود می برند بتوانیم این سهم را حداقل جبران کنیم.

مودودی گفت: در حوزه برند می توانیم با اسامی مختلف محصولات را صادر کنیم اما باید برند شناخته شده ایران را تقویت کنیم. درست است که به لحاظ بهره وری در سطح پایین تر هستیم اما از نظر کیفیت و طعم هنوز محصولات خشکبار ایران حرف اول را در دنیا می زند.

معاون کل سازمان توسعه و تجارت درباره برنامه ریزی های انجام شده برای افزایش صادرات خشکبار گفت: امریکا با این تنوع افراد و تنوع باغات مواجه نیست. در کشور امریکا در سال های گذشته برای فرار از مالیات شروع به کشت پسته کردند و زمانی که این قانون در امریکا برداشته شد، دولت باغ های زیادی را خریداری کرد و این تولید را با مدیریت روانه بازار کرد.

وی افزود: ما در این بخش هنوز مدیریت واحد نداریم و همچون امریکا به یکپارچگی در این زمینه نرسیده ایم اما برای ترویج و توسعه بازارها باید برنامه ریزی کنیم و این فعالیت ها را با شرکت موثر در نمایشگاههای بین المللی مورد حمایت قرار دهیم.

وی افزود: دولت فعالیت هایی در تولید مراکز در کشورهای دیگر دارد چرا که صادرات خشکبار برای کشور ما مهم است.

مودودی در ادامه گفت: در چین پاویونی طراحی شده است. در منطقه آزاد شانگهای 16 کشور اروپایی برای ارائه محصولات خود به صورت دائمی پاویون زده اند. ایران نیز در این پاویون بخش تخصصی دارد که این کمک زیادی به بخش صادرات خشکبار ما در کشور چین خواهد کرد. حتما لازم است که حضور موثری را در حوزه خشکبار داشته باشیم تا سهم خود را در بازار چین افزایش دهیم.

مودودی درباره ابزارهای صادرات گفت: برای این پاویون، 2700 متر مربع در چین اختصاص داده ایم که چیزی حدود 5 تا 6 میلیون دلار هزینه سالانه آن می باشد که چون بسته حمایت از صادرات محقق نشد و سازمان توسعه تجارت نتوانست این هزینه را تضمین کند بنابراین با شرکت چینی مصاحبه کرده است که این شرکت تمام هزینه این فضا را تقبل کرده است و قرار است که کل محصول ایران را خرید و عرضه کند. بنابراین برندهای خوب و خوشنام ما خیلی راحت می توانند به این بازار ورود کنند و در توسعه آن کمک کنند چون شرکت چینی نیاز به مشارکت و همفکری در این زمینه دارد.

معاون کل سازمان توسعه و تجارت گفت: به دلیل شرایط خاصی که در دنیا داریم و هنوز روابط بانکی ما با بانک های دنیا به صورت کامل وجدی برقرار نشده است نیاز به فعال سازی خطوط اعتباری در کشور داریم که این امر در بسته حمایتی نیز عنوان شده است.

صندوق توسعه ملی این قول را داده بود که یک تا دو میلیارد دلار را در اختیار کشورهای هدفی که بازار اصلی ما را تشکیل می دهند قرار دهد اما متاسفانه در این بخش هنوز بسته حمایتی محقق نشده است. ما به طور جدی به دنبال بسته حمایتی هستیم تا هم در اختیار صادرکنندگان اصلی وهم صندوق توسعه ملی قرار گیرد. امیدواریم بسته حمایتی زودتر محقق شود چون اگر نتوانیم عوامل انگیزشی را ایجاد کنیم برنامه هدف گذاری شده محقق نخواهد شد.

دانلود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °