آمار هولناک پلیس راهور ناجا از تصادفات رانندگی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:30 - جمعه 07 آذر 1399
کد خبر : ۲۲۰۱۰۲
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۶
رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به آمار 8 ماهه تصادف رانندگی در کشور گفت: در سال جاری هر ساعت، 1.9 تن در تصادفات رانندگی کشته و 40 تن مجروح شدند.
آمار هولناک پلیس راهور ناجا از تصادفات رانندگی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از سایت راهور، سردار تقی مهر در همایش جامعه اندیشمندان ترافیک کشور با اشاره به اینکه جایگاه کشور در زمینه تحقیق و توسعه آن چیزی که باید باشد نیست ولی جهتگیری‌ها خوب است افزود: ارتقای جایگاه تحقیق و توسعه از مطالبات رهبر معظم انقلاب از مسئولان مربوطه است.

وی با اشاره به اینکه در تئوری همه قبول داریم که باید به تحقیق و پژوهش اهمیت داد افزود: این درحالیست که در عمل مشاهده می کنیم در این زمینه ضعف وجود دارد و این را می‌توان در تخصیص پایین اعتبارات پژوهشی مشاهده کرد.

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به اینکه ترافیک امروز در دنیا یک چالش اصلی است و سازمان بهداشت جهانی بر این اساس دهه 2010 تا 2020 میلادی را دهه ایمنی نامگذاری کرده است افزود: کشورها در این دهه پیشنهادات سازمان بهداشت جهانی را در کشورهای خود اجرایی می کنند که در کشور ما همه پیشنهادات به جز اجباری شدن صندلی کودک تاکنون اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه سالانه یک میلیون و 200 هزار نفر در تصادفات رانندگی کشته و 55 میلیون نفر مجروح می‌شوند تصریح کرد: در کشور ما شمار کشته‌های تصادفات رانندگی از 27 هزار و 760 کشته در سال 84 به 16 هزار و 586 کشته در پایان سال 94 رسید که این امر نشان از کاهش 11 هزار نفری کشته‌های سالانه تصادفات رانندگی طی این یک دهه حکایت دارد.

رئیس پلیس راهور ناجا به آمار 8 ماهه امسال تصادفات رانندگی در کشور اشاره کرد و گفت: در این مدت 11 هزار 624 نفر در تصادفات رانندگی کشته شدن که به دین ترتیب هر روز 47 نفر و هر ساعت 1.9 نفر در تصادفات رانندگی کشور کشته شدند.

وی افزود: همچنین در 8 ماهه امسال 237 هزار و 534 نفر بر اثر تصادفات رانندگی مجروح شدند که بدین ترتیب هر روز 565 نفر و هر ساعت 40 نفر در حوادث ترافیکی مجروح شدند.

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به اینکه ترافیک و آلودگی هوا مسائل بسیار مهمی است افزود: برابر آمارهای موجود 51 درصد کشته های تصادفات بین 20 تا 50 ساله هستند و نیروی کار به حساب می‌آیند از سوی دیگر براساس تحقیقی 6 تا 7 درصد تولید ناخالص ملی کشور در تصادفات رانندگی ازبین می‌رود و می‌طلبد به این معقوله نگاه ویژه‌ای شود.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه کاهش تصادفات در کشور نیازمند هم‌اندیشی اندیشمندان این حوزه هستیم افزود: در عین حال جامعه اندیشمندان ترافیک کشور در مدت فعالیت خود پیشنهادات خوبی در زمینه استانداردسازی خودروها، ارتقای ایمنی وسایل نقلیه، مدیریت سوانح ترافیکی، صنعت بیمه و ... ارائه کردند که خوشبختانه اکثر آنها مصوب و اجرایی شده است.

رئیس پلیس راهور ناجا با تاکید بر اینکه بیش از 90 درصد حمل و نقل در کشور زمینی است افزود: باید برای افق‌های آینده باید سهم سایر سیستم های حمل و نقل افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه در 8 ماهه امسال 236 نفر کمتر در تصادفات رانندگی کشته شدند افزود: این درحالیست که در 9 ماهه امسال حدود یک میلیون دستگاه خودرو، 400 هزار دستگاه موتورسیکلت و بیش از یک میلیون راننده جدید وارد چرخه حمل و نقل کشور شدند.

سرهنگ بصیرت - رئیس مرکز تحقیقات کاربردی پلیس راهور ناجا نیز در این همایش از انجام 42 طرح پژوهشی، 11 عنوان تالیف و 108 فعالیت پژوهشی در سال پژوهشی 95 در پلیس راهور ناجا خبر داد.

سرهنگ شیرزاد - رئیس پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا نیز در این همایش با اشاره به اینکه سهم اعتبارات پژوهشی در کشور حدود یک درصد است گفت: این در حالیست که همان یک درصد هم عملا در تخصیص محقق نمی شود.

وی با اشاره به شمار زیاد مرگ و میر روزانه در تصادفات رانندگی گفت: متاسفانه جامعه حسی از این مرگ و میر ندارد و باید با اقداماتی که انجام می‌دهیم جامعه را به این سمت ببریم که این تعداد مرگ و میر احساس شود.

شیرزاد از آمادگی پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا برای اجرای یک پژوه کلان تحقیقاتی در این حوزه خبر داد و گفت: آمادگی داریم پژوهشگران طرح های پیشنهادی خود را در این خصوص ارائه کنند.

دکتر صفارزاده - نائب رئیس جامعه اندیشمندان ترافیک کشور نیز با اشاره به اینکه در سال 2016 میلادی 2.6 تریلیون دلار در جهان صرف تحقیق و توسعه شده است افزود: پیش‌بینی می شود سرمایه‌گذاری در این حوزه طی سال‌های آتی افزایش یابد.

به گزارش سایت راهور، در این مراسم از 10 عنوان کتاب و 8 عنوان پژوهش انجام شده در سال پژوهشی 95 در مرکز تحقیقات کاربردی پلیس راهور ناجا با حضور سردار مهری رونمایی شد.

در پایان این مراسم از برترین های پژوهش راهور ناجا در سال 95 تقدیر شد و بر این اساس دکتر حمید سوری به عنوان مترجم برتر، دکتر محمدرضا احدی به عنوان مولف برتر، دکتر داوود دعاگویان به عنوان محقق برتر، دکتر اصحاب حبیب زاده به عنوان داور برتر، دکتر مهدی شفیعیان به عنوان ناظر برتر، دکتر همایون صادقی بازرگانی به عنوان پژوهشگر برتر، دکتر امین جعفرپور به عنوان مدیر گروه برتر، سرهنگ حمیدرضا حیدری برای نگارش پایان‌نامه کارشناسی ارشد برتر، سرهنگ کرمی اسد برای سامانه بهبود کیفیت دوربین‌های ثبت تخلف و سردار حمیدی برای سامانه تشخیص خواب آلودگی راننده لوح تقدیر و هدایای خود را از دست رییس پلیس راهور ناجا دریافت کردند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۲°