روی خط خبر- تسهیلات جدید وزارت جهاد کشاورزی در بخش گلخانه ای
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 04 مرداد 1400
کد خبر : ۲۲۱۰۶۶
تاریخ انتشار : شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۳
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تسهیلات جدید برای کشاورزان در بخش گلخانه ای گفت از حدود 3500 هکتار متقاضی طرح گلخانه ای حدود 2400 هکتار آن تا دو ماه آینده از این تسهیلات بهره مند می شوند.
روی خط خبر/ تسهیلات جدید وزارت جهاد کشاورزی در بخش گلخانه ای

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبرمحمد علی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در برنامه روی خط خبر گفت: این تسهیلات در قالب وام بسته به نوع طرحهای گلخانه ای از طریق بانک کشاورزی پرداخت می شود.

معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد: سیاست اصلی این وزارتخانه سرمایه گذاری در توسعه گلخانه ها برای کاهش مصرف آب وافزایش تولید است.

به گفته این مقام مسوول از نظر مصرف آب، کشور شکننده تر شده است. بنابراین طرح گلخانه ای به صورت طرحی منسجم تر مورد تایید قرار گرفت و از این پس محصولات به صورت گلخانه ای تولید می شود.

وی افزود: هدف اصلی محصولات گلخانه ای تولید محصولات یکنواخت با بهداشت بیشتراست که بیشترین محصولات گلخانه ای سبزیجات و صیفی جات است.

محمدعلی طهماسبی با بیان آنکه اولویت اصلی کشور توجه به منابع آبی و جلوگیری از هدررفت آن است، اظهار داشت: تولید محصول با کیفیت، تنظیم محصول براساس نیاز داخل و صادرات و صرفه جویی در مصرف آب از مزایای احداث گلخانه هاست.

وی احداث گلخانه را یک ضرورت در بخش کشاورزی دانست و اظهار داشت: در ایران ۸ هزار و ۸۰۰ هکتار گلخانه وجود دارد در حالی که در دنیا ۳٫۵ میلیون هکتار گلخانه داریم که ۲٫۵ میلیون هکتار آن در کشور چین متمرکز است و این آمار نشان دهنده این است که در مقایسه با دنیا عقب هستیم.

به گفته این مقام مسئول، در این راستا وزارتخانه عزم خود را جزم کرده تا گلخانه ها را براساس شرایط اقلیمی، تنوع محصول و انتخاب تکنولوژی برتر ساماندهی کند.

طهماسبی با اشاره به برقراری خط اعتباری یک هزار میلیارد تومانی در سال جاری در کشور گفت: این اعتبار شامل گلخانه ها نیز شده و روند توزیع تسهیلات برای احداث گلخانه ها از این خط اعتباری در سال آینده هم ادامه خواهد داشت.

وی افزود: هم اکنون ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تن گوجه فرنگی در کشور در فضای باز تولید می شود که با در نظر گرفتن میانگین مصرف ۱۲ تا ۱۶ هزار متر مکعب آب در هکتار، بالغ بر ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب مصرف آب را به دنبال دارد که میانگین عملکرد آن ۳۹ تن در هکتار است اما با انتقال کشت گوجه فرنگی از فضای باز به گلخانه ها، ضمن دستیابی به تولید ده برابری این محصول، که ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن در هر هکتار فضای گلخانه ای است، ۱۲۵ هزار هکتار زمین نیزآزاد می شود.

این مقام مسوول، با بیان اینکه بیشتر کشورها تنوع اقلیمی ندارند و تنها چند رقم میوه تولید می کنند، گفت: ایران از جمله کشورهایی است که دارای تنوع اقلیمی است و در چهار فصل، میوه های گرمسیری و سردسیری تولید می کند.

وی با اشاره به اینکه کشور ما در تولید چند میوه شامل مرکبات، انار، سیب و پسته صاحب نام و تولیدات قابل توجهی دارد، گفت: ایران در تولید برخی گیاهان مانند زعفران، زرشک و گیاهان دارویی دارای مزیت نسبی است.

معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی افزود: با توجه به اینکه کشاورزی از جمله مشاغل پرخطر است بیشتر کشورها با پرداخت یارانه، تعرفه، فنی و قرنطینه ای از بخش کشاورزی حمایت می کنند.

طهماسبی در خصوص واردات محصولات کشاورزی، گفت: واردات، تولیدات کشور را تهدید می کند زیرا واردات نه تنها تولیدکننده را نابود می کند بلکه سرمایه ملی کشور را نیز هدر می دهد.

طهماسبی با تاکید بر مدیریت بازار محصولات کشاورزی از جمله مرکبات، گفت: با توجه به مازاد تولید مرکبات کشور در حال حاضر، تنظیم بازار به معنای مدیریت بازار است و ربطی به کمبود یا بیشتر بودن محصول ندارد و مباحث مطرح شده مبنی بر کمبود مرکبات و نیاز به واردات بی پایه و اساس است.

معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه متاسفانه حلقه های اضافی (واسطه ها) سبب افزایش قیمت در بازار می شوند، گفت: ایجاد سامانه ای برای بخش کشاورزی سبب می شود تولیدکننده و مصرف کننده به منافع خود برسند.

وی یادآور شد: هیچ گونه واردات مرکبات برای شب عید در کشور صورت نمی گیرد و تولیدات داخل پاسخگوی نیاز کشور است.

طهماسبی به کاشت نهال در کشور اشاره کرد و افزود: به باغداران توصیه می شود نهال های شناسه دار را از مراکز تولید مجاز تهیه کنند و خوشبختانه به اندازه کافی نهالستان در کشور وجود دارد که این نهالستان ها مورد تایید سازمان حفظ نباتات است.

دانلود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °