پایان نشست آستانه و خشم ناامیدانه امریکا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:45 - شنبه 15 آذر 1399
کد خبر : ۲۲۱۵۶۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۲
برگزاری نشست آستانه و توافق بر سر تمدید آتش بس میان گروه های مسلح و دولت سوریه، خشم و ناامیدی حامیان غربی-عربی تروریست ها به ویژه امریکا را در پی داشته است.
پایان نشست آستانه و خشم ناامیدانه امریکا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مذاکرات صلح سوریه در حالی در آستانه برگزار شد که باوجود اصرار و پافشاری های فراوان، امریکا، مدعی پرتمطراق تمام اتفاقات مهم بین المللی نتوانست نقشی در آن داشته باشد و همین امر، حتی پس از پایان مذاکرات نیز خشم و ناامیدی مقامات و رسانه های حامی تروریست ها را به دنبال داشته است.

تظاهر غربی ها به آرامش و بی قراری اعراب

تحلیلگران و رسانه های امریکایی تلاش می کنند یاس و عصبانیت خود را پنهان کرده و با کشف و خلق بهانه هایی، وانمود کنند که با استدلال و کارشناسی از بی نتیجه بودن نشست سخن می گویند، اما مقامات کشورهای عربی حامی تروریست ها طبق سیاست بدوی خود آشکارا خشمشان را بروز داده و علاوه بر تکفیر و ملامت گروه های مسلح سوری، ترکیه را نیز دشنام می دهند.

امروز سفر عربستان در ترکیه تصریح کرد که اقدام آنکارا در برپایی نشست آستانه، خیانت به متحدان و خنجر زدن به اعراب است!

عادل بن سراج، در گفتگو با روزنامه زمان ترکیه، چرخش موضع آنکارا در قبال سوریه را خیانت به کشورهای عربی خواند و گفت: دست برداشتن ترکیه از سیاست "سقوط دولت بشار اسد" ، تجاوز از خطوط قرمزی است که پیش از این مسئولان ترکیه اعلام می کردند.

دست های خالی بهانه جویان:

تاکید بر اینکه توافق برسر تمدید آتش بس به معنای صلح کامل نیست و مذاکره با گروه های مسلح مخالف دولت سوریه، به آنها اعتبار داده است و یا اینکه منافع و اهداف ایران، روسیه و ترکیه پیرامون این نشست یکسان نیست و ممکن است در آینده هریک از آنها تصمیم دیگری برگزینند، از جمله مهمترین بهانه های تحلیلگران خشمگین از توفیق محور مقاومت است که دیروز و امروز در رسانه هایشان منتشر شده و مدام بر آنها پافشاری می شود.

این بهانه ها و تحلیل ها که آشکارا خشم ناامیدانه رسانه های مطیع امریکا و متحدان غربی و عربی اش را نشان می دهد، در شرایطی مطرح شده است که از ابتدا نیز کسی، حتی خوشبین ترین عضو جبهه مقاومت و یا سایر هفت گروه حاضر در نشست ادعایی نداشتند که این نشست منجر به پایان بحران 5 ساله خواهد شد و از همان ابتدا، تثبیت آتش بس و باز شدن مسیر گفتگو به عنوان اهداف نشست آستانه مورد تاکید قرار می گرفت.

ضمن اینکه دعوت از گروه های مسلح، بیش از آنکه به آنها اعتبار داده باشد، باعث ایجاد شکافی بزرگ میان جبهه مخالفان دولت سوریه شده و بخش موثری از گروه های چندصدگانه مخالفان را از عرصه جنگ با دولت خارج کرده است.

از سوی دیگر حضور همین گروه ها در نشست آستانه، به معنای این است که آنها بطور مستقیم یا غیر مستقیم از شعارهای اساسی ابتدایی خود دست کشیده و همچون ترکیه، دیگر نه تنها از سرنگونی دولت قانونی سوریه سخن نمی گویند، بلکه به حاکمیت این دولت تن داده و وارد مذاکره با نمایندگان آن شده اند.

تفاوت منافع و اهداف سه کشور ناظر در این نشست نیز علاوه بر این مذاکرات، در کل موضوع سوریه امری آنچنان بدیهی است که نیازی به گفتگوی افزون درباره آن نیست. حتی وجود اختلاف نظر میان متحدانی چون ایران و روسیه بر سر برخی از مسائل در این نشست هم به معنی بی نتیجه بودن مذاکرات قلمداد نمی شود.

به گفته سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، در تبیین خشم امریکا از برپایی این نشست، همین بس که خود امریکایی ها اذعان کرده اند، همین که وزیران ایران و روسیه بنشینند و درباره دعوت و یا عدم دعوت امریکا به مذاکرات تصمیم بگیرند، به معنی زبونی و حقارت امریکا در این عرصه است.

به هر روی نشست دو روزه نمایندگان 14 گروه عمده مسلح مخالف دولت سوریه با نمایندگان دولت این کشور با نظارت ایران، روسیه و ترکیه پایان یافت و مسیر به بن کشیده شده ی مذاکرات باز شد.

در خاتمه این نشست، بیانیه مشترکی منتشر شد که مفاد آن هرگز به کام جنگ افروزان و دوستداران ادامه بحران سوریه خوش نخواهد بود.

در این بیانیه که غیرت عبدالرحمانف، وزیر خارجه قزاقستان آن را قرائت کرد، بر حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه تاکید و تصریح شده است که بحران سوریه از طریق نظامی قابل حل نیست و تنها باید از طریق فرایند سیاسی حل و فصل شود.

متن بیانیه مشترک نشست آستانه:

در بیانیه مشترک نشست آستانه آمده است: هیأت‌های جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه در راستای بیانیۀ مشترک وزرای خارجۀ خود در مسکو مورخ 20 دسامبر 2016 و قطعنامۀ 2336 شورای امنیت ملل متحد، از آغاز مذاکرات میان دولت جمهوری عربی سوریه و گروه‌های معارض مسلح در شهر آستانه، در تاریخ 23 و 24 ژانویه 2017، حمایت کرده و از حضور نمایندۀ ویژۀ دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه و تسهیل گفت‌وگوها قدردانی می‌کنند.

بار دیگر بر تعهد خود نسبت به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه به‌عنوان کشوری دموکراتیک، چند قومی، چند مذهبی و غیر فرقه‌ای که در شورای امنیت ملل متحد نیز مورد تأیید قرار گرفته است، تأکید می‌کنیم.

سه کشور بر این باورند که منازعۀ سوریه از طریق راهکار نظامی قابل‌حل نیست و تنها با فرایند سیاسی مبتنی بر اجرای کامل قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌تواند حل‌وفصل شود.

ضمن اتخاذ اقداماتی واقعی و اعمال‌نفوذ برطرف‌ها، به دنبال تحکیم رژیم آتش‌بس حاصله بر اساس ترتیبات امضاشده در تاریخ 29 دسامبر 2016 که در قطعنامه (2016) 2336 شورای امنیت سازمان ملل متحد موردحمایت قرار گرفته است، کمک به حداقل رساندن موارد نقض آتش‌بس، کاهش خشونت‌ها، اعتمادسازی، تضمین دسترسی کمک‌های بشردوستانه بدون هیچ‌گونه مانع با سرعت و مداوم در راستای قطعنامۀ (2014) 2165 شورای امنیت سازمان ملل متحد و حفاظت و تردد آزادانۀ غیرنظامیان در سوریه خواهند بود.

همچنین برای ایجاد سازوکاری سه‌جانبه با هدف نظارت و تضمین پایبندی نسبت به آتش‌بس، ممانعت از بروز هرگونه اقدام تحریک‌آمیز و تعیین کلیه مدالیته‌های آتش‌بس تصمیم گرفته شد.

بار دیگر بر ارادۀ خود نسبت به مبارزۀ مشترک علیه داعش و جبهةالنصره و جداسازی گروه‌های معارض مسلح از آن‌ها تأکید می‌کنیم.

بر این باوریم ضرورتی فوری برای سرعت بخشیدن به تلاش‌ها جهت احیای فرایند مذاکرات مطابق با قطعنامۀ 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد وجود دارد.

تأکید داریم نشست بین‌المللی سوریه در آستانه مبنایی مؤثر برای گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت و معارضین، همان‌طور که در قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد ایجاب شده، است.

از تمایل گروه‌های معارض مسلح برای مشارکت در دور آینده مذاکرات میان دولت و معارضین تحت نظارت سازمان ملل متحد در ژنو تاریخ 8 فوریه 2017 حمایت می‌کنیم.

از تمامی اعضای جامعه بین‌الملل مصرانه می‌خواهیم از این فرایند سیاسی با رویکرد اجرای سریع تمامی گام‌های موردتوافق در قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت کنند.

در پایان ضمن سپاسگزاری برای میزبانی قزاقستان از این مذاکرات، تأکید شده است که تصمیم گرفته شد با همکاری فعال بر اساس مبنای آستانه در مورد برخی از موضوعات خاص فرایند سیاسی تحت تملک و هدایت سوری‌ها تسهیل شده توسط سازمان ملل متحد به تلاش‌های جهانی نسبت به اجرای قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان متحد کمک کنند.

مذاکره کنندگان ایرانی در نشست آستانه

پس از خاتمه گفتگوها و صدور بیانیه، نشست خبری برگزار شد و نمایندگان گروه ها به بیان دیدگاه های خود درباره مذاکرات پرداختند.

نماینده پوتین: مذاکرات ادامه می یابد

الکساندر لاورنتیف، نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه و سرپرست هیئت نمایندگی این کشور در مذاکرات آستانه تاکید کرد: روسیه، ایران و ترکیه درک کاملا یکسانی از مسائل در جریان مذاکرات مربوط به حل و فصل مناقشه در سوریه داشتند.

لاورنتیف افزود: برای ادامه کار در صورت ضرورت کاشناسان روسیه، ایران و ترکیه می توانند نمایندگان دولت سوریه و یا مخالفان مسلح را دعوت کرده و جزئیات برنامه گروه کاری در عرصه نظامی را مشخص کنند.

وی در ادامه بیان داشت: گروه‌های نظامی مکانیسم‌های آتش بس را طبق توافق میان سه کشور نظارت خواهند کرد.

لاورنتینف گفت: هر کسی که آتش بس را نقض کند، مجازات خواهیم کرد.

نماینده روسیه افزود: کارشناسان روسیه پیش نویس قانون اساسی جدید سوریه را آماده و به معارضان سوریه ارائه دادند و منتظر پاسخ آنها هستیم.

استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل نیز با انتشار بیانیه‌ای از سه کشور به خاطر برگزاری گفت‌وگوهای آستانه و عزم راسخ این کشورها در حفظ و ادامه آتش بس سوریه و فراهم کردن زمینه مذاکرات صلح ژنو قدردانی کرد.

نماینده سوریه: نقش مثبت ایران در برقراری صلح انکار شدنی نیست

بشار الجعفری رئیس هیئت دولت سوریه در مذاکرات آستانه گفت این اولین باری نیست که با گروه های مسلح دیدار می کنیم و هر کاری برای توقف جنگ در سوریه خواهیم کرد.

نماینده دولت سوریه تاکید کرد: انتظاراتی که از این نشست وجود داشت برآورده شده است.

بشار جعفری گفت: در دو روز گذشته شبانه روز برای موفقیت نشست تلاش کردیم و مذاکرات زیادی انجام شد. ما معتقدیم هدف از نشست آستانه توقف درگیری‌ها در مدتی معین بود تا زمینه برای مذاکرات سیاسی فراهم شود که در رسیدن به این هدف نشست آستانه موفق بود.

او ادامه داد: من به نام دولت سوریه از گروه‌های مخالفی که در نشست آستانه شرکت نداشتند می‌خواهم تا در مذاکرات آتی شرکت کنند و برای توقف درگیری‌ها در کشورشان تلاش کنند.

او همچنین خطاب به "کشورهای منطقه‌ای حامی تروریسم" نیز خواست تا دست از حمایت تروریست‌ها در سوریه بردارند "اموالشان را برای رفاه ملت‌هایشان و نه دادن به تروریست‌ها" هزینه کنند.

بشار جعفری در آستانه

وی افزود: ایران یکی از کشورهای ضامن آتش بس است و این کشور نقش مثبتی در رسیدن به متن نهائی بیانیه پایانی نشست آستانه ایفا کرد.

جعفری با انتقاد از عملکرد ترکیه اظهار داشت: کشورهایی را که در ریختن خون سوری ها دست داشتند به تغییر سیاستهای خود و دست کشیدن از بازی با آتش دعوت می کنیم. مذاکرات آستانه هدف مشخصی دارد و آن حمایت از آتش بس و نگاهی گروهی به سازوکار و چگونگی اجرای این هدف است.

او تصریح کرد: نقش ترکیه نقشی منفی است و شش سال است که درخواست می کنیم مرز ترکیه بسته شود. اما ما نماینده دولت هستیم و برای نجات کشورمان با دشمنان خود تعامل می کنیم.

نماینده دولت سوریه گفت: خوشحالیم که گروه های مسلح تروریستی تصمیم گرفتند در مسیر مشخصی که به فعالیتهای تروریستی شان پایان می دهد گام بردارند.

بشار جعفری تصریح کرد: دی میتسورا مشورتهایی را در خصوص اینکه چه کسانی به کنفرانس ژنو دعوت شوند انجام خواهد داد.

نماینده گروه های مسلح: کشورهای قدرتمند و سازمان های بین المللی باید وارد ماجرا شوند و نقش خود را ایفا کنند

محمد علوش که به عنوان نماینده 14 گروه مسلح معرفی و در مذاکرات حاضر شده است، بار دیگر دست به دامان حامیان غربی-عربی گروه های تروریستی به ویژه امریکا شد و گفت: محافل بین المللی باید برای بیرون راندن همه شبه نظامیان خارجی از سوریه تلاش کنند و برای تثبیت آتش بس در سوریه ضمانت هایی وجود داشته باشد.

او با اعلام پایبندی بر توافقات نشست آستانه قول داد؛ «برای پایان دادن به رنج مردم سوریه وقت کشی نخواهیم کرد.»

علوش بار دیگر خواهان ورود امریکا و سایر حامیان غربی و عربی گروه های تروریستی به اینگونه مذاکرات شد و گفت: «از طرف های بین المللی می خواهیم به مسئولیت های خود در قبال مردم سوریه عمل کنند.»

نماینده گروه های مسلح که 4 سال است با تحریک و تشویق کشورهای بیگانه، به جنگ مسلحانه با دولت قانونی کشورشان پرداخته اند، بر پایبندی بر آتش بس تاکید کرد و گفت: ما هم به دنبال راه حل سیاسی هستیم.

علوش گفت: مسکو با درخواست ما برای آزادی تمامی بازداشت شدگان موافقت کرد اما ما از بیانیه پایانی به علت نادیده گرفتن نقش نظامی ایران، ناراضی هستیم.

دومین روز مذاکرات صلح سوریه در آستانه

جزئیات و حاشیه ها:
مدیریت این مذاکرات را استفان دی میستورا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه بر عهده داشت و غیرت عبدالرحمن اف، وزیر خارجه قزاقستان به عنوان نماینده کشور میزبان و سفیر امریکا در قزاقستان به عنوان مهمان بدون حق سخنرانی، در نشست حضور یافتند.

گفتگوهای اصلی طرفین در این مذاکرات محرمانه و پشت درهای بسته انجام شد، اما مراسم افتتاحیه و بخش های غیرمحرمانه از طریق ویدئو کنفرانس برای خبرنگاران و رسانه ها پخش شد.

هتل ریکسوس شهر آستانه میزبان این مذاکرات دو روزه بود، اما برخی از نشست های دوجانبه، نظیر جلسه ایران و ترکیه در هتل ماریوت برگزار شد.

نشست آستانه با هدف شکستن بن بست از سرگیری مذاکرات صلح سوری در ژنو برنامه ریزی شده که از هفت ماه پیش با کارشکنی گروههای مسلح تحت الحمایه گروه کشورهای ضدسوری از جمله عربستان سعودی متوقف شده است.
همچنین وزارت خارجه روسیه اعلام کرده است که نشست آستانه مقدمه ای برای از سرگیری مذاکرات متوقف شده صلح در ژنو است که هشتم فوریه (20 بهمن) با نظارت سازمان ملل متحد در ژنو آغاز خواهد شد.
ایران، روسیه و ترکیه سه کشور مبتکر آتس بس سوریه برقرار شده از 10 دی ماه و همچنین برگزاری مذاکرات آستانه بودند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۸°