گزارش حادثه پلاسکو در مجلس شورای اسلامی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:55 - شنبه 17 خرداد 1399
کد خبر : ۲۲۲۴۱۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۸
با حضور وزیر کشور در صحن علنی؛
وزیرکشور و شهردار تهران به اتفاق روسای سه کمیسیون تخصصی درباره حادثه پلاسکو به ارائه گزارش پرداختند.
گزارش حادثه پلاسکو در مجلس شورای اسلامی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، صد و هفتاد و هشتمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با اولین دستور جلسه مجلس در مورد اصلاح قانون انتخابات شوراها به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس تشکیل شد.
مجلس شورای اسلامی صبح امروز در خصوص حادثه ساختمان پلاسکو در روز 30 دی به بحث و بررسی حادثه پرداخت.

وزیر کشور در ارائه گزارش خود در خصوص حادثه پلاسکو مقررات قانونی در این زمینه را یادآور شد و گفت: به موجب قانون شهرداری‌ها، شهرداری موظف به رفع خطر بناها و تأمین ایمنی شهر است.
گزارش وزیر کشور درباره حادثه پلاسکو/ شهرداری موظف به رفع خطر و تأمین ایمنی بناهای شهر است

مصطفی رحمانی فضلی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در خصوص حادثه آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو گفت: ساختمان پلاسکو در سال 1337 پروانه صادر و در سال 1341 پایان و به بهره برداری رسید. از منظر شهرسازی در طرح تفصیلی جدید تهران موقعیت ملک در زیر پهنه گستره و محورهای تجاری، اداری و خدماتی و با عملکرد و مقیاس منطقه‌ای تعریف شده است.

اوگفت: به لحاظ تأسیساتی این ساختمان فاقد پارکینگ، سیستم گرمایش مرکزی و لوله‌کشی گاز می باشد و از نظر سیستم‌های ایمنی و آتش‌نشانی نیز فاقد سیستم‌های اعلام و اطفای حریق خودکار بوده اما مجهز به کپسول اطفای حریق و سیستم جعبه‌ای آب بوده که عملکرد آنها نیز در زمان وقوع حادثه باید مورد بررسی قرار گیرد.

رحمانی‌فضلی یادآور شد: قوانین و مقررات متناسب با دستگاه‌های مسئول که می‌بایست انجام وظیفه می‌کردند بدین شرح است، شهرداری تهران به استناد بند 14 ماده 55 قانون شهرداری‌ها وظیفه اتخاذ تدابیر موثر و اقدام لازم برای حفظ شهر از خطر سیل و حریق و همچنین رفع خطر از بناها، دیوارهای شکسته و خطرناک واقع در معابر عمومی و کوچه‌ها و اماکن عمومی و دالان‌های عمومی و خصوصی را به عهده دارد. در تبصره این ماده نیز آمده است شهرداری وظیفه دارد کلیه موارد مربوط به رفع خطر از بناها و رفع مزاحمت‌های مندرج در ماده خود را پس از کسب نظر مأمور فنی خود به مالکین یا صاحبان اماکن ابلاغ مهلت‌دار متناسب صادر و اگر دستور شهرداری در مهلت معین به اجرا گذاشته نشود شهرداری رأساً با مراقبت مأمورین خود اقدام به رفع خطر و مزاحمت نموده و هزینه مصروف را به ازای صدی 15 خسارت از طرف دریافت خواهد کرد.

وزیر کشور مقررات مربوط به سازمان آتش‌نشانی را یادآور شد و افزود: به موجب ماده 3 اساسنامه آتش‌نشانی وظیفه نجات جان انسان‌ها و مهار و اطفای حریق، مسئول نظارت و کنترل و تحقق شرایط ایمنی، ساختمان‌ها و استانداردهای و تجهیزات آنها در مقابل سوانح را دارد.

وی گفت: مطابق اعلام شهرداری تهران برای تحقق این مأموریت از طرف شهرداری و سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران تاکنون7 اخطار به هیأت مدیره ساختمان پلاسکو داده شده است. مطابق اخطارهای داده شده شهرداری تهران در سال جاری مانور عملیات امداد و نجات و اطفای حریق ساختمان را برگزار نموده، همچنین پس از بازدیدهای صورت گرفته از ساختمان دستور العمل ایمنی ساختمان نیز توسط آتش‌نشانی در شهریور 95 تهیه و به هیأت امنا ابلاغ شده است.

رحمانی فضلی افزود: پیش از اقدام عملی مناسب از سوی دستگاه‌های مرتبط با این موضوع باید دقیقاً بررسی شود که چگونه عمل کردند، شورای اسلامی شهر تهران نیز به استناد بند 19 ماده 71 قانون شوراها برای اتخاذ تدابیر احتیاطی جهت جلوگیری از خطر آتش‌سوزی مسئول بوده که تاکنون 4 مصوبه داشته است. نحوه اجرای مصوبات و کفایت آنها در حال بررسی می‌باشد.

وزیر کشور ادامه داد: کارفرمایان و مسئولان واحدهای تولیدی به موجب ماده 91 قانون کار مکلف هستند بر اساس مصوبات شورای عالی حفاظت فنی برای تأمین حفاظت، سلامتی و بهداشت کارگران در محیط کار وسایل و امکانات لازم را فراهم نموده و در اختیار آنها قرار دهند که این موضوع در دستور بررسی است، از جمله مقررات بهداشتی – ایمنی به سایر واحدهای صنفی که از طرف مراجع ذیربط وضع می‌شود از وظایف و اختیار مجامع صنفی است

رئیس کمیسیون شوراها نیز گفت: 231 ساختمان بلند مرتبه در کشور وجود دارد که بدون شناسنامه هستند.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس به تشریح گزارش این کمیسیون در مورد حادثه پلاسکو پرداخت و گفت: اقدامات مدیریت بحران در حادثه پلاسکو باید شفاف شود.

سلمان خدادادی در جریان ارائه گزارش کمیسیون عمران مجلس درخصوص حادثه ساختمان پلاسکو گفت: حادثه پلاسکو علامت سوالی در قلب شهر تهران و بسیاری از کلانشهرها ایجاد کرد، بنابراین هر چه زودتر بازسازی این سازه باید آغاز شود و نه تنها بازسازی فیزیکی بنا بلکه به مدیریت امنیت فضاهای شهری نیز باید پرداخته شود.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای ساماندهی حادثه مذکور پاسخ به چندین سوال مناسب ترین راهکار است، افزود: نخستین سوال آنکه این آسیب پذیری محصول کدام فرآیند و مدیریت بوده و عوامل موثر شناسایی شده باید مشخص شوند، زیرا برج های تجاری و مسکونی بسیاری در تهران به میزان پلاسکو آسیب پذیرند.

او افزود: چه عواملی سبب فروپاشی ساختمان پلاسکو شده است؟ مدیریت بحران در روز حادثه و روزهای پس از آن چه اقداماتی انجام داده است؟ البته اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت مدیریت بحران قبل و بعد از حادثه نیز باید شفاف شوند.

خدادادی در توضیح سومین سوال مطرح شده درخصوص حادثه پلاسکو گفت: ارزیابی همه جانبه این حادثه امری ضروری است زیرا باید مشخص شود کدام سیاست های غلط سبب فقدان پیگیری های به هنگام شده است، همچنین کدام بی تدبیری در اطلاع رسانی سبب بروز این حادثه شده است.رئیس کمیسیون اجتماعی گفت: بیمه ساختمان ها باید اجباری شود تا در صورت بروز حادثه مشکلات قابل توجه آنها بر طرف شود.

رئیس حقوق اصناف گفت: 585 واحد صنفی در حادثه پلاسکو دچار خسارت شده اند.

محمد باقر قالیباف نیز بعد گزارش رحمانی فضلی در مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارش حادثه پلاسکو پرداخت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۳°