اختصاص 300 میلیارد ریال برای مرمت قناتها

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:19 - پنجشنبه 01 اسفند 1398
کد خبر : ۲۲۲۵۵۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۳
معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: 300 میلیارد ریال اعتبار برای مرمت 11 قنات ثبت شده ایران در فهرست آثار جهانی یونسکو در سال آینده اختصاص می یابد.
اختصاص 300 میلیارد ریال برای مرمت قناتها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمدحسین طالبیان در حاشیه جشن ملی قنات قصبه در فهرست آثار جهانی یونسکو، در گناباد طی گفت و گو با خبرنگاران افزود: به دنبال ثبت جهانی قناتها استحکام بخشی آنها به عنوان یک اصل ضروری مورد توجه مسئولان و دست اندرکاران ذیربط در میراث فرهنگی، جهاد کشاورزی و شرکتهای آب منطقه ای قرار دارد و هر کدام از این نهادها باید با عمل به وظایف خود در حفظ این سرمایه ملی بکوشند.

وی ادامه داد: اعتبار در نظر گرفته شده با توجه به موقعیت و ظرفیت به هر کدام از قناتها به یک میزان خاص اختصاص می یابد.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: قنات قصبه گناباد با توجه به قدمت و شیوه اجرایی از جایگاه خاصی در بین قناتهای ایران برخوردار است و بر این اساس با پیگیری انجام شده امسال 11 قنات با محوریت این قنات در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید.

وی همچنین افزود: مطالعات اولیه برای ایجاد زیرساخت گردشگری قناتهای ایرانی به سازمان یونسکو ارسال ‌شده است. با توجه به عظمت مهندسی در قنات قصبه گناباد طی سه ماه آینده طرح مطالعاتی جامع برای این قنات نیز تهیه و برای یونسکو ارسال می‌شود.

طالبیان ادامه داد: قناتها و از جمله قنات قصبه گناباد با گذشت سالها تداوم پدیده خشکسالی نقش زیادی در تامین آب شرب منطقه و کشور داشته اند بگونه ای که در گناباد با وجود 18 سال خشکسالی و کمبود منابع آبی، تراز آب قنات تغییر نکرده است.

وی گفت: باید قناتهای کشور با محوریت قنات قصبه گناباد به عنوان یک مولفه مهم در تامین آب شرب منطقه در شرایط خشکسالی به مردم بیش از پیش شناسانده شود.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: از مجموع 37 هزار قنات در کشور تاکنون 120 قنات شناسایی شده و 11 قنات در فهرست جهانی به ثبت رسیده است.

تیر ماه امسال در چهلمین کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در استانبول قنات قصبه گناباد از استان خراسان رضوی به همراه قناتهای بلده خراسان جنوبی، زارچ و حسن آباد مشیر مهریز در یزد، جوپار کرمان، اکبرآباد و قاسم آباد بروات و ابراهیم آباد در استان مرکزی به ثبت جهانی رسید.

آیین جشن ملی ثبت قنات قصبه در فهرست آثار جهانی یونسکو روز پنج شنبه با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور در گناباد برگزار شد.

گناباد در فاصله 278 کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۸°