روی خط خبر - تلاش دولت برای تسهیل صادرات و واردات

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:39 - يکشنبه 11 خرداد 1399
کد خبر : ۲۲۳۲۳۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۶
معاون سازمان توسعه تجارت گفت: دولت در راستای تسهیل و توسعه تجارت کشور در حوزه ترخیص کالا از گمرک و کاهش پدیده قاچاق تعداد طبقات تعرفه‌ای از 14 به 8 کاهش داد.
روی خط خبر / تلاش دولت برای تسهیل صادرات و واردات

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمدرضا مودودی با حضور در برنامه گفتگوی 18:30 با اشاره به جلسه امروز هیأت وزیران از کاهش تعداد طبقات تعرفه‌ای جداول مقررات صادرات و واردات خبر داد وگفت: در اصل این موارد در سال 92 عملیاتی شده است و هر سال 2 طبقه کاهش دادیم و امسال به 8 طبقه کاهش یافت و بر اساس مصوبه هم قرار شد در همین 8 طبقه باقی بماند.

معاون سازمان توسعه تجارت گفت: دولت در راستای تسهیل و توسعه تجارت کشور در حوزه ترخیص کالا در گمرکات اجرایی و کاهش پدیده قاچاق از طریق سهولت محاسبات گمرکی برای کالاهای وارده به کشور و با توجه به اینکه تعداد طبقات تعرفه‌ای موجود، اهداف مذکور را به اندازه کفایت تأمین می‌کند، از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست تا ترتیبی اتخاذ کند که طی سال‌های 1393 تا 1395 تعداد طبقات تعرفه‌ای جداول منظم به کتاب مقررات صادرات و واردات، از 14 طبقه به 8 طبقه کاهش یابد.

مدودی افزود: در دنیا هم مرسوم نیست تعداد طبقات خیلی کم باشند و بر این اساس برای داشتن تجارت با دنیا باید این روند را در پیش گرفت و زیر ساخت های فیزیکی و نرم افزاری را مهیا کرد.
او با انتقاد از نگاه جزیره ای در حوزه اقتصادی کشور گفت: ما هنوز با نگاه جزیره ای مواجه ایم و باید به سمتی برویم که نگاه فرآیندی حاکم شود زیرا قوانین برای حل مشکلات و موانع موجود در بخش خصوصی وضع می شوند اما وضع قوانین در شرایطی که کل سیستم در نظر گرفته نمی شود می تواند مشکلات جدیدی را در کنار رفع مشکلات قبلی به وجود آورد.

معاون سازمان توسعه تجارت، وجود فرماندهی واحد در توسعه تجارت را مهمترین در این حوزه دانست و افزود: عدم وجود یک فرماندهی واحد و دخیل بودن دستگاهها و ضوابط و قوانین مختلف در این فرآیند باعث مشکلاتی شده اند که این ناهماهنگی با حذف برخی قواعد و شفاف سازی رویه ها برطرف خواهد شد.

محمدرضا مودودی با اشاره به موضوع پنجره واحد تجاری گفت: پنجره واحد تجاری به صورت قانونی به وزارت صنعت معدن و تجارت واگذار شده است اما با تفسیر اشتباه به گمرک ارجاع داده می شود و در حال حاضر سازمان توسعه و تجارت و گمرک هر دو مدعی اند در این زمینه که باعث ایجاد مزاحمت هایی برای بخش خصوصی شده است البته بحث بر سر عملکرد این دستگاهها نیست بلکه بحث بر سر شفافیت قوانین و تعیین تکلیف آن است.

محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران نیز گفت: بحث کاهش تعرفه تا ردیف 8 شفافیت در معاملات و تسهیل در تجارت را باعث خواهد شد.

لاهوتی گفت: میزان حجم تعرفه حدود 22 و نیم درصد است که برای کالاهای اساسی بالغ بر 40 درصد هم می رسد.

او در مورد بالا بودن تعرفه واردات و ایجاد بازار قاچاق کالا گفت: کاهش طبقات تعرفه به جای خود اما بالا بودن تعرفه های کالاهای وارداتی به بازار قاچاق کالا دامن می زند. اگر قرار باشد به تجارت جهانی بپیوندیم و به استانداردهای جهانی برسیم باید تعرفه های واردات کالا نیزمعقول و منطقی باشد.

لاهوتی افزود: برای سال آینده نیازی به کاهش طبقات نخواهد بود و کاهش طبقات از 14 به 8 طبقه کافی است.

محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: تصمیم گیری های امروز بر بخش خصوصی بسیار تاثیر گذار است.

دانلود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۶°