مقاومت عامل بازدارنده است- اتحادیه و جهان عرب کجاست؟

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:35 - پنجشنبه 19 تير 1399
کد خبر : ۲۳۷۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۳
سید حسن نصرالله:
دبیر کل حزب الله لبنان تاکید کرد کنارگذاشتن مقاومت جنون و خودکشی است ما به نقطه‌ای رسیده ایم که دشمن به واقعیت بازدارندگی مقاومت در لبنان اعتراف می‌کند.
مقاومت عامل بازدارنده است/ اتحادیه و جهان عرب کجاست؟

سید حسن نصرالله، با انتقاد از فشارها و اتهامات بی اساس برخی گروه های داخلی به جنبش حزب الله تصریح کرد: آنها می خواهند حزب الله را از گفتگوهای ملی دور کنند.

سخنرانی نصرالله  به مناسبت روز شهید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دبیرکل حزب الله لبنان دوشنبه شب طی سخنانی در مراسم سالروز شهادت ˈاحمد قصیرˈ که در لبنان روز شهید نام گرفته، گفت: عملیات شهادت طلبانه ای را که شهید قصیر در سال 1982 میلادی در جنوب لبنان انجام داد، همچنان بزرگترین عملیات در تاریخ نبرد بارژیم صهیونیستی است.

«احمد قصیر» 11 نوا مبر را به روز سیاه در طول تاریخ رژیم صهیونیستی تبدیل کرد و اولین و مهم‌ترین عملیات شهادت طلبانه را علیه رژیم صهیونیستی انجام داد. این عملیات سرآغاز عملیات‌های شهادت‌طلبانه علیه رژیم صهیونیستی بود که به عنوان روز شهید نام گذاری شد و مقدمات پیروزی های مقاومت اسلامی در سالهای 2000 و 2006 را رقم زد.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه مقاومت اسلامی در روز شهید امسال به سی سالگی خود رسیده، اظهار داشت: حزب الله 30 سال فعالیت، شب زنده داری، تلاش، کوشش، سختی، خطرات، چالش ها، موفقیت ها و پیروزی ها را پشت سر گذاشته است.

نصرالله ، تاکید کرد که این عملیات توازن مبارزه علیه اسرائیل و چهره سران صهیونیست را تغییر داد و زمان شکست های اسرائیل و پیروزی های مقاومت اسلامی را آغاز کرد.

وی همچنین با اشاره به 30 سالگی حزب الله لبنان تاکید کرد که حزب الله از تجربیات این سالها و اتفاقات و تحولات آنها استفاده می کند چرا که تجربیات گذشته است که آینده را می سازد و منبع الهام آن می‌شود. البته برخی سعی دارند که حزب الله این گذشته را فراموش کند، اما حزب الله آنرا همواره به خاطر خواهد داشت.

وی تصریح کرد که مقاومت همواره در نسل های متعدد تجدید می شود و این علت قدرت و سرزندگی آن است، البته برخی می خواهند ما گذشته خود را فراموش کنیم و لبنانی ها و عرب ها نیز آن را به فراموشی بسپارند، آنها ما را در مقابل کودتایی با تمام معیارهای خود قرار داده بودند تا نیروهای مقاومت را به مزدور تبدیل کنند.

نصرالله ابراز داشت: آنها امروز از ما می خواهند که برای افراد مقاومی که از لبنان و کرامت این کشور دفاع می کنند، گواهی های ملی را از کسانی بگیریم که از سال 1982 و قبل از آن با اسرائیل همکاری می‌کردند و زندانبانان اسرائیلی ها بودند، این مایه تاسف است که وضعیت کشور به این صورت باشد. این برای ما سخت است که از سالها پیش از ما خواسته می‌شود تا دور میز بنشینیم و با دیگران استراتژی دفاعی و نحوه دفاع از ملت و کشور و تمامیت ارضی کشور را بررسی کنیم.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: هنگامی که ما می‌خواهیم امروز را بررسی کنیم، باید گذشته را در مقابل خود ببینیم، ما نمی‌خواهیم در گذشته ساکن و راکد باشیم و از سویی هم نمی‌خواهیم کشور را به خاطر گذشته به خرابی بکشیم، اما اجازه نداریم که از گذشته غفلت کنیم و باید بدانیم که لبنان از طریق تحولاتی که در منطقه وجود دارد، می‌خواهد به کجا برسد، اگر ما از گذشته غفلت کنیم در اتخاذ موضع گیری‌ها اشتباه خواهیم کرد.

نصرالله تصریح کرد: من می خواهم به نقشه مقاومت وارد شوم که پروژه شهدا است، من می خواهم تاکید کنم که ما به فعالیت خود در مقاومت و آمادگی برای دفاع از کشور و توسعه توانمندی های خود در تمامی زمینه‌ها ادامه می دهیم و در این راه هیچ توقفی نمی‌کنیم، کسی گمان نکند که اتفاقات منطقه یا اظهارنظرها در مورد آن می تواند اراده ما را ضعیف کند، ما امید زیادی به آینده داریم و به نقطه‌ای رسیده ایم که دشمن به واقعیت بازدارندگی مقاومت در لبنان اعتراف می‌کند.

وی افزود: برای من اهمیتی ندارد که بعضی از لبنانی‌ها به بازدارندگی حزب الله اعتراف بکنند یا نه، اما اعتراف دشمن برای ما بعد از جنگ تموز(جنگ 33 روزه) مهم است، چرا که اسرائیل بعد از این جنگ و تحولات بعد از آن و از طریق معادلات جدیدی که برای اسرائیل مطرح شده است، امروز در مورد بازدارندگی مقاومت تسلیم شده است و این چیزی است که تمامی سران سیاسی و نظامی و امنیتی و کارشناسان و افکار عمومی در اسرائیل به آن اعتراف دارند و کسی در سرزمین‌های اشغالی نیست که بگوید مقاومت بازدارندگی ندارد.

دبیر کل حزب‌الله لبنان افزود: استراتژی جدید در معادله جدید این است که مقاومت توانست معادله بازدارندگی جدیدی بوجود آورد و این معادله با مثلث ارتش، ملت و مقاومت تقویت می‌شود و در همین راستا پهپاد ایوب اقدامی پیشرفته و عزم جدید در این زمینه بود.

وی افزود: همگان از اهمیت اطلاعات در هر نبرد نظامی آگاه هستند و می‌دانند که ساده‌ترین مسائل در هر نبردی این است که هر کسی که جنگ می‌کند اطلاعات درست در اختیار داشته باشد، امروز مقاومت گام‌های قدرتمندی به سمت جلو برمی‌دارد و دشمن این را می‌فهمد و می‌داند که اگر مقاومت اطلاعاتی از این دست در اختیار داشته باشد این به چه معناست و همین امر خدعه و نیرنگ آن را بیشتر می‌کند، ورود پهپاد ایوب به عرصه بازدارندگی زمانی است که ما توان موشکی داشته باشیم و بگوییم که ما به عنوان مقاومت می‌توانیم اهداف و نقاطی را هدف قرار دهیم و اسرائیل می‌داند که اگر ما موشک داشته باشیم اما اطلاعات نداشته باشیم این یک فریب است و این امر نیز جزئی از سیستم کامل بازدارندگی علیه دشمن است.

نصرالله اظهار داشت: رژیم صهیونیستی موضوع پهپاد ایوب را حادثه‌ای واقعا خطرناک دانست و گفت که به عاملان ارسال آن پاسخ خواهند داد؛ آنها منتظر بودند که پی ببرند این هواپیما از کجا آمده است و در وهله اول فرض را بر این گذاشتند که از غزه یا از سینا است و بعد نتانیاهو گفت ارسال هواپیما کار حزب‌الله است اما اطلاعاتی در دست نداشت و بعد هم ما اعلام کردیم که مسئول ارسال این هواپیما هستیم و رژیم صهیونیستی نیز کاری انجام نداد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان همچنین گفت: واقعیت متفاوتی در لبنان به نام «بازدارندگی» وجود دارد و برای آنها ساده نیست که به لبنان هجوم آورده و آن را تخریب کند و حتی تحلیل‌های رژیم صهیونیستی در رابطه با ارزیابی این واقعیت این بود که آنها از شکست و ناکامی این رژیم سخن به میان آوردند.

وی با انتقاد شدید از موضع گیری جریان 14 مارس در قبال ارسال پهپاد حزب الله افزود: گروه 14 مارس شروع به گریه و زاری کرد و یک هفته و چهل روز برای اسرائیل تلاش کرد و دست آخر هم گفتند که این کار حزب‌الله نقض تعهدات است و این حق را به اسرائیل می‌دهد که اقدام به جنگ علیه لبنان بکند.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود به مناسبت مراسم روز شهید در مجتمع سید الشهدا (ع) در منطقه ضاحیه در جنوب شهر بیروت با تاکید بر اینکه تنها خود لبنانی ها هستند که می توانند از لبنان دفاع کنند به ضرب المثلی در این زمینه اشاره کرد و گفت: نتیجه‌ای که می‌توانم به لبنانی‌ها بگویم آن است که «کَس نخارد پشت من جز ناخن‌ انگشت من».

وی افزود: هیچ کس از سرزمین، حاکمیت و تمامیت ارضی لبنان به جز خود لبنانی‌ها چه مقاومت، چه ارتش و چه ملت، حمایت نخواهد کرد. هیچ کس از لبنان و لبنانی (جز خود مردم آن) پشتیبانی نمی‌کند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان افزود: به همین دلیل گزینه مقاومت و پایبندی به آن و به سلاحش گزینه‌ای انسانی و اخلاقی بوده و کنار گذاشتن این گزینه جنون و خودکشی و کنار گذاشتن ارزش‌های انسانی و واجبات به شمار می‌آید.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنانش گفت: آمریکایی‌ها از مردم و واکنش ملت‌ها هراس دارند اما هیچوقت از دولت‌ها هراسی نداشته است. اتحادیه عرب چه اقدامی برای غزه یا سودان یا میانمار انجام داد؟
وی گفت: اجازه دهید مثال دیگری را مطرح کنم، زمانی که دشمن اسرائیلی به خارطوم حمله کرد اتحادیه عرب و شورای امنیت کجا بودند؟ واکنش آنها چه بوده است؟ هر روز درباره جنایت‌های که علیه مسلمانان در میانمار انجام می‌شود می‌شنویم اما آیا به جز صدور بیانیه، اقدام دیگری انجام شد؟جهان و عرب و اسلام کجاست؟

دبیر کل حزب‌الله لبنان ادامه داد: نتیجه نخستی که می‌توانم به تمام لبنانی‌ها بگویم آن است که رویدادهای 30 سال گذشته را در برابر دیدگان خود قرار دهید و ببینید تا به امروز چه چیزی باعث عقب نشینی اسرائیل شده است این تجربه‌ای است که ما لبنانی‌ها آن را تجربه کردیم.

وی گفت: ببینید چه اتفاقاتی هم اکنون در حال روی دادن است، غزه هر روز بمباران می‌شود و ده‌ها مجروح و شهید بر جای می‌گذارد. اتحادیه عرب (برای واکنش به این رویدادها) کجاست؟ اگر در انتظار اتحادیه عرب بودیم هم اکنون باید شاهد ساخت و سازهای اسرائیل در لبنان می‌بودیم. سازمان همکاری اسلامی و کشورهای عربی کجا هستند؟


وی افزود: چیزی که هم اکنون در غزه روی می‌دهد آزمونی سخت برای کشورهای بهار عربی به شمار می‌آید که چگونه این کشورها و دولت‌ها با موضوع غزه برخورد می‌کنند و این آزمونی سخت به شمار می آید.
دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: پیشرفت حزب‌الله لبنان برای برخی گروه‌ها در لبنان غم انگیز بوده است. بخشی از این گروه اصلا به مقاومت ایمان ندارند و بخش دیگری که روزی هم پیمان سوریه بودند اما امروز به 14 مارس پیوسته نیز به مقاومت ایمان ندارند اما هر روز رنگ خود را عوض می‌کنند و این گروه به مذاکره با اسرائیل و پذیرفتن شرط‌های اسرائیل اعتقاد دارد. مواضع 30 سال گذشته این موضوع را تایید می‌کند.

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه سخنرانی خود به مناسبت روز شهید گفت که موضوع دیگری که در بررسی سی سال گذشته مطرح است، این است که امروز میز گفت‌وگوها وجود داد که استراتژی دفاعی را بررسی می کند، همه می‌دانیم که شرایط مشخصی تشکیل هیئت گفت‌وگوهای اولیه و کنونی را تحمیل کرده است، با این حال برخی افراد در این جلسات نشسته‌اند و میخواهند استراتژی دفاعی را برسی کنند که گذشته آنها را بیان کردم، آیا این افراد می خواهند نحوه حمایت از کشور در برابر اسرائیل را بررسی کنند؟ تمامی این شرایط نشان می دهد که مقاومت بر اساس کرامت نفس خود و تمایل به ایجاد نشدن مشکل و چالش های جدید حتی با این افراد که تاریخ مشخصی دارند نیز بر میز گفت‌وگوها نشسته است.

وی ادامه داد: اما من امروز به آنهایی که گفت‌وگوها را تحریم کرده‌اند و شرایطی را برای آن قرار داده اند، می‌گویم که این از روی بزرگواری ما بود که با شما بر میز مذاکره می نشستیم، این از کرامت ما بود که اجازه می دادیم استراتژی دفاعی را با شما بررسی کنیم و ما همچنان بر سر این اخلاق هستیم، هنگامی که شما خواستید به میز مذاکرات بازگردید ما به شما خوش آمد می گوییم، اما تا زمانی که تحریم های شما ادامه دارد، ما نیز مشکلی نداریم، تصور نکنید که کسی به علت این کار شما شب‌ها خوابش نمی برد و این موضوع فشارهای برای او باشد.

وی افزود: آیا این منصفانه است که این افراد در میز مذاکرات بنشینند و گروه های مقاومت و کسانی که با صهیونیست ها جنگیده‌اند دور این میز نباشند؟ اولویت‌دارترین افراد که باید دور میز بررسی استراتژی دفاعی بنشینند کسانی هستند که در طول 30 سال گذشته با رژیم صهیونیستی جنگیده اند، چرا نباید حزب لیبرال لبنان در میز مذاکرات برای بررسی استراتژی دفاعی لبنان باشد. جماعت اسلامی نیز باید در این میز حضور داشته باشد، حرکت التوحید الاسلامی نیز حق دارد در این میز حضور داشته باشد، جریان تنظیم الشعبی الناصری نیز باید در این میز باشد، چرا که با اسرائیل مبارزه کرده است.
نصرالله گفت: جریان های زیادی وجود دارند که مبارزه کرده‌اند و شهید داده‌اند، آیا انصاف است که آنها در میز مذاکرات استراتژی دفاعی حضور نداشته باشند؟ همان طور که دیگران حق دارند شرایطی را برای بازگشت به میز مذاکرات مطرح کنند، آیا ما این حق را نداریم؟
دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه با اشاره به اینکه لبنان همواره در بحران ملی زیسته است و اتفاقات سالهای گذشته توالی بحران بوده است، به جنایت انفجار در اشرفیه اشاره کرد که به کشته شدن وسام الحسن منتهی شد و گفت که این انفجار لبنان را در عرصه ای جدید و بحرانی مستمر و پابرجا قرار داد.

نصرالله تاکید کرد که همه سران سیاسی باید با مسئولیت ملی خود رفتار کنند، چرا که هر اقدام اشتباه کشور را به حالت انفجار می‌رساند، چیزی که باید همه متوجه آن باشند ،این است که همسایه‌های ما همگی دچار چالش هستند، در سوریه جنگ خونینی ایجاد شده است و تمام منطقه دچار بحران است، امروز هر اتفاقی که بیفتد اگر ما مسئولانه عمل نکنیم، کشور دچار انفجار می‌شود، ما بیشتر از همه گروه‌ها بر ثبات کشور اصرار داریم و این می‌طلبد که به دنبال فرصت طلبی و سوء استفاده از اتفاقات نباشیم اما متاسفانه یک گروه لبنانی است که اینگونه عمل می کند.

وی ادامه داد: تیم مقابل بعد از ترور وسام الحسن اتهاماتی را مطرح کردند، برخی از آنها طبق عادت قبلی سوریه را در این زمینه بدون داشتن دلیلی متهم کردند، برخی دیگر سعی کردند اوضاع را به سمت داخل بکشانند و حزب‌الله را متهم کردند، آنها موضوع را اینگونه بیان کردند که بزرگترین افسر سنی لبنان در دولت به دست شیعیان به قتل رسیده است. این چیزی که در اولین ساعت‌ها مطرح شد، به کجا می خواست برسد؟

سید «حسن نصرالله» در ادامه سخنان خود گفت: اگر منطق و عقلی هست باید با تحلیل گفت که چندین فرضیه وجود دارد: یک فرضیه اینکه کار حزب‌الله است، فرضیه دیگر کار اسرائیل است، فرضیه دیگر کار سازمان‌های اطلاعاتی خارجی است و فرضیه دیگری نیز این است که کسی در جهان می‌خواهد شیعه و سنی را وارد درگیری کند و یک فرضیه دیگری نیز مربوط به القاعده است، چندین فرضیه وجود دارد و ما نیز قبول می‌کنیم اما عجیب این است که از همان زمان نخست گفتند که کار اسرائیل نیست و اینها به دفاع از اسرائیل متعهد هستند، اما بر چه اساسی ما را متهم می‌کنید؟ برخی‌ها می‌گویند که اقامه دعوی کنیم اما مشکل این است که اگر منتظر دستگاه قضایی بمانیم باید 50 سال صبر کنیم.

وی افزود: از همان زمان نخست موضوع را به اتهام سیاسی تبدیل کردند و برخی‌ها گفتند که افرادی وجود دارند پس اگر چنین است تصاویر آنها را برای تحقیق ارائه کنید، آنها نخست‌وزیر و دولت را متهم کردند، گفت‌وگوی ملی و مجلس نمایندگان را تحریم کردند و این یک امر فرصت‌طلبانه است؛ آنها از زمان نخست تشکیل دولت با آن به جنگ برخاستند و جامعه جهانی را علیه آن تحریک کردند اما هیچ کس قانع نشد که این دولت حزب‌الله است و شما نیز قانع نیستید.

نصرالله تصریح کرد: فرق زیادی بین دولت کنونی و قبلی وجود دارد گفتند ما مجلس را تعطیل کردیم و شما نیز همین کار را کردید؛ خطرناک‌ترین مسئله ورود به بازی خیابانی است، افراد مسلح به خیابان‌ها آمده و راه‌ها را بستند، درست نیست بگوییم اهل سنت راه‌ها را بستند، شما می‌خواهید کشور را به کجا برسانید؟ جنگ در طرابلس را آغاز کردید اما به نفع چه کسی این کار را می‌کنید؟ بسیاری از مردم لبنان در تجمعی که قرار بود مراسم تشییع جنازه یک شهید باشد و به یورش تبدیل شد، شرکت نکردند اما نظم و انضباط زیادی در خیابان دیگری حاکم بود و من به آگاهی بالای بسیاری از مردم که جلوی فرصت انفجار کشور را گرفتند، اشاره می‌کنم این آگاهی نه تنها در میان رهبران سیاسی و بلکه در میان مردم وجود دارد، برخی‌ها در گروه 14 مارس منتظر بودند که اوضاع منفجر شود اما با آگاهی این فرصت از آنها گرفته شد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان اظهار داشت: همه وقایع و حوادث نشان می‌دهد که برخی طرف‌های سیاسی در لبنان با طرف‌های خارجی همدست شده و می‌خواهند کشور را به سمت انفجار سوق دهند، نه سوریه و نه 8 مارس بلکه گروه دیگری می‌خواهد کشور را به سمت انفجار پیش ببرد اما آمریکا و غرب انفجار اوضاع را نمی‌خواهند زیرا این امر را به نفع نظام سوریه می‌دانند اما برخی‌ها در لبنان این محاسبه را ندارند.
دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه تاکید کرد: برخی‌ها می‌خواهند انفجار شیعی و سنی رخ دهد، برخی‌ها می‌خواهند این انفجار رخ دهد و مشخصا مسیحیان 14 مارس و برخی از افراد جریان المستقبل و به همین دلیل است که تحریکات مذهبی و طایفه‌ای زیاد شده است و برخی از مردم از هر حادثه‌ای در راستای این نبرد بهره‌برداری می‌کنند.

نصرالله اظهار داشت: آنچه دیروز در صیدا رخ داد واقعا تاسف‌برانگیز است، صیدا مرکز جنوب لبنان است و مرکز مقاومت باقی خواهد ماند، صیدا مرکز زندگی واحد بین مسیحیان و مسلمانان است، صیدا قضیه فلسطین و ملت فلسطین را به آغوش کشیده و همچنان در آغوش خود نگه خواهد داشت، برخی‌ها می‌خواهند صیدا را وارد فتنه کنند اما به نفع چه کسی؟ هر روز تقریبا نبرد و شعاری ایجاد می‌شود در حالی که دولت تقریبا از مسئولیت خود شانه خالی می‌کند.

وی گفت: این مرحله حساس است و به سطح عالی آگاهی و هوشیاری نیاز دارد نباید کسی با تعصب‌گرایی، تحریک و شایعات بر شما تاثیر بگذارد زمانی که حادثه‌ای رخ می‌دهد من به شیعیان و اهل سنت و همه لبنانی‌ها می‌گویم که دقت کنید واز کل حادثه اطمینان حاصل کنید و به شایعات احدی توجه نکنید به دروغ‌پردازی‌ها توجه نکنید، همه باید با یکدیگر در تماس باشید، خویشتنداری کنید و تحمل داشته باشید هر چند اگر اتفاقی افتاده باشد باید صبر و تحمل کنید و باید با یکدیگر تماس داشته باشید و دولت نیز به مسئولیت خود عمل کند و هر راه بسته‌ای را باز کند و بر آن پیروز شود.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنرانی خود به مناسبت روز شهید در مجتمع سید الشهدا (ع) در منطقه ضاحیه در جنوب شهر بیروت گفت عهد خود را با شهدا تجدید می‌کنیم و همچنان بر عهد خود در مقاومت، صبر، ثبات و تاکید بر وحدت تا رسیدن به پیروزی یا شهادت پایبند هستیم.

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: در بحرین زمانی که بمبی منفجر شد حزب‌الله را متهم کردند آیا اثر انگشت ما به آنجا می‌رسد؟ حاکمیت (بحرین) به دنبال دستاویزی برای کشتار و بازداشت و ضرب و جرح مخالفان مسالمت آمیز است و امروز شاهد آن هستیم که حکومت بحرین تابعیت تعدادی از بحرینی‌ها را لغو کرده است.

وی افزود: ما مردم لبنان و منطقه را فرا می‌خوانیم که در قبال رویدادهایی که در لبنان، غزه و سوریه روی می‌دهد با بصیرت و آرامش بیشتری برخورد کنند و باید بدانیم که هم اکنون با دوران فتنه‌هایی که در پس و پیشمان قرار دارد، مواجه هستیم. در زمان فتنه‌ها باید چشم‌ها و گوش هایمان را باز کنیم تا بتوانیم خوب و بد را تشخیص دهیم.

وی گفت: درباره موضوع سوریه تاکید می‌کنم که همچنان بر راه حل سیاسی و توقف کشتارها تاکید می‌کنیم و این به نفع سوریه و ملتش است. در مقابل، دیگران وضع را به کجا هدایت می‌کنند؟ همه مخالفان را در دوحه [پایتخت قطر] گرد هم آوردند تا چارچوب جدیدی را بر اساس آن چیزی که کلینتون (وزیر امور خارجه آمریکا) خواسته بود فراهم کنند اما موضوع خطرناکتر آن است که تمامی گروه‌های مخالف در دوحه گفت‌وگوها را رد کرده و خواستار ادامه کشتارها و ویرانی‌ها بودند. سید حسن نصرالله گفت: آیا برگزاری گفت‌وگو به نفع ملت سوریه است یا ادامه کشتارها؟

وی در ادامه سخنان خود به دولت لبنان اشاره کرد و گفت دولت کنونی لبنان حضور دارد و به کار و وظایف خود ادامه می‌دهد و سخن گفتن درباره دولتی بی طرف معنی ندارد چون در لبنان بی طرف وجود ندارد و تمام لبنان سیاسی است. دولت تکنوکرات (تخصص گرا) معنایی در لبنان ندارد چون تمام این کشور سیاسی است. برخی نیز درباره دولت وحدت ملی سخن می‌گوید پس ما از آنها دعوت می‌کنیم که بر میز مذاکره حاضر شده تا درباره آن مذاکره کنیم.

سید حسن نصرالله ادامه داد: در لبنان نخست وزیری وجود داشته که یک میلیون تظاهرات کننده از وی می‌خواهند که دولت را رها کند اما وی هیچ اهمیتی به خواسته تظاهرات کنندگان نمی‌دهد اما در مقابل نخست وزیر دیگری (نجیب میقانی) وجود دارد که رویدادی در لبنان رخ می‌دهد و می‌بیند افرادی در این کشور غمگین شده‌اند و اعلام می‌کند که به پست خود وابسته نیست. این یک رویکرد است و دومی رویکرد دیگری است و کشور باید هر رویکردی را که می‌خواهد انتخاب کند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان در ادامه گفت: به صورت مختصر به شما می‌گویم که در لبنان دو رویکرد وجود دارد که اولی خواستار مشارکت ملی بوده اما رویکرد دیگر انحصار طلب است.
وی در پایان تصریح کرد که گروه 14 مارس به طور کامل با گفت‌وگو و مذاکره مخالف است و این موضوع را چه زمانی که دولت در اختیار آنها بود و چه هم اکنون که در صف مخالفان قرار دارند نشان داده‌اند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۸°