جودو، و نتیجه ای غیر قابل توجیه!
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:13 - يکشنبه 26 مرداد 1399
کد خبر : ۲۷۰۴۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۲ - ۲۱:۲۷
جودوی ایران در عرصه جهانی موفق به کسب پنج نشان شده است که چهار نشان (2 طلا و 2 برنز) متعلق به مرد استثنایی جودو کشورمان آرش میراسماعیلی است و یک نشان (برنز) به محمود میران تعلق دارد.
جودو، و نتیجه ای غیر قابل توجیه!

بیست و یکمین دوره مسابقات جهانی جودو با کسب عنوان بیست و ششمی تیم ملی ایران به پایان رسید.

این رقابت ها که در شهرریودوژانیرو دربرزیل برگزارشد، درحالی به پایان رسید که تیم ملی کشورمان با پنج جودو کار جزء تیم های حاضر در این عرصه جهانی بود. اما فقط حاضر بود...!

مسابقات قهرمانی جودو در تالار "مارکانای" شهر ریودو ژانیرو و با شرکت 678 ورزشکار دنیا برگزار شد.تیم ایران که در سنوات گذشته در میادین بین المللی جودو حرفی برای گفتن داشت این بار با عملکرد بسیار ضعیف و بادستانی خالی از این رقابتها بازگشت.

در پایان ژاپن توانست با کسب 3 مدال طلا و یک برنز قهرمان این رقابتها باشد و تیم های فرانسه (با کسب 2 طلا، یک نقره و یک برنز) و آذربایجان (با دریافت یک طلا و یک برنز) به ترتیب دوم و سوم شدند. تیم کوبا هم توانست با کسب یک طلای با ارزش جایگاه چهارم را به خود اختصاص دهد.

تیم ملی جودو کشورمان متشکل ازسعید ملایی،الیاس علی اکبری(دروزن 73- کیلوگرم)، سعید مرادی ،امیرقاسمی نژاد ( دروزن 81- کیلوگرم) وجواد محجوب (در وزن 100- کیلوگرم) در این رقابتها حاضرشد که متاسفانه هیچ دست آوردی به همراه نداشت.

برزیل، سرزمین قهوه،برای جودوکاران کشورمان خاطرات خوبی را رقم نزد، جودو کاران برخلاف انتظارظاهر شدند ونتایج غیرقابل قبول این رقابتها وایستادن درجایگاه باور نکردنی بیست و ششم را پذیرفتند و با قبول این ناکامی به میهن بازگشتند.

این در حالی است که آرش میر اسماعیلی نایب رئیس فدراسیون جودو و قهرمان اسبق کشورمان پیش از این نسبت به حضور جواد محجوب ابراز امیدواری کرده و از نقش پررنگ او در این رقابتها نوید داده بود.

جایگاه واقعی جودو ایران کجا بود؟

شاید نگاهی به گذشته ومروری بررقابت های جهانی و آسیایی پاسخ مناسبی برای این سوال باشد که آیا جایگاه بیست وششمی دررشته رزمی جودو جایگاهی درخور و شایسته برای ایران است؟

روزی رشته جودو در کشورمان با حضورمرد استثنایی به اسم آرش میراسماعیلی جز رشته های خوش نام و یکی ازامیدهای ایرانیان برای کسب نشان های جهانی ومطرح شدن در سطوح بین المللی بشمار می رفت.

تا جایی که حتی کسب مقام در مسابقات المپیک هم نه تنها خواسته ای دور از دسترس به نظر نمی رسید، بلکه حتی انتظاری به جا هم محسوب می شد و این نوید را می داد تا شاید بتوان با ساخت میر اسماعیلی ها و طی کردن سیر صعودی بار دیگر با درخشش در یک رشته ورزشی پرچم کشورمان را در خارج از مرزها و در میادین بین المللی به احتزاز درآوریم و جایگاه ایران را در رنک المپیک بالاتر ببریم.

جودوی ایران پیش از این درعرصه جهانی موفق به کسب پنج مدال شده است که چهار مدال آن (2 طلا و 2 برنز) متعلق مرد استثنایی جودو کشورمان آرش میراسماعیلی می باشد و یک مدال (برنز) به محمود میران تعلق دارد.

همچنین درسال های گذشته و در رقابتهای جهانی جودو می‌توان به کسب مقام پنجمی وحید سرلک در مسابقات جهانی –آمستردام- هلند در سال 2009 و همینطور جایگاه پنجمی محمدرضا رودکی در مسابقات جهانی 2011 –فرانسه- نیز اشاره کرد.

این که چه بودیم و چه شدیم شاید برای درس گرفتن از گذشته نگاهی کارشناسانه و مدبرانه باشد، اما با یاد گذشته ها نمی توان به موفقیت های آینده دلخوش بود. به همین دلیل از مسئولان فدراسیون جودو که خودشان هم روزی دستی در این رشته داشته اند و پیراهن مقدس تیم ملی را به تن کرده اند انتظار می‌رود بیش از پیش دلسوز این رشته باشند و با دوری از حاشیه ها و تمرکز بیشتر بر روی رده های پایه و برنامه‌ریزی بهتر در رده‌های ملی، شاید بتوانند موجبات درخشش نام ایران را بر فراز قله های افتخار فراهم سازند.

میدان جهانی جودو سخت تر از دیگر میادین بین المللی؛

به هر روی کسب آنچه قبلا موفق به بدست آوردن آن شده‌ایم نکته‌ای راضی کننده نخواهد بود، هر چند که ما از رسیدن به همان مقام‌های پیشین هم باز مانده‌ایم.

البته اگر منصفانه‌تر نگاه کنیم نمی‌توانیم تمام زحمات مسئولین و ورزشکاران را کتمان کنیم، اینکه آوردگاه جهانی رقابتهای جودو با دیگر رشته‌های رزمی و انفرادی متفاوت است و با اقبال و سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به دیگر رشته‌ها در صحنه‌های جهانی مواجه می‌شود نشان از رشد و پیشرفت این ورزش در سطح دنیا دارد که این امر بر هیچ کس پوشیده نیست، زیرا حضور 678 ورزشکار از 123 کشور جهان در هر رشته ورزشی انفرادی دیگری که اتفاق بیفتد بی‌شک کار را دشوار خواهد ساخت. به طور مثال کره جنوبی که خود دو مدال طلای المپیک 2012 و دو مدال از مسابقات جهانی سال گذشته را در کارنامه خود دارد در این رقابتها فقط موفق به کسب یک مدال نقره شد که این خود گویای دشواری این میدان جهانی بود. اما آنچه انتظار ملی‌پوشان جودو را بالا می‌برد نگاه به گذشته با رویکرد پیشرفت و دیدن مسئولان در راس کار فدراسیون جودو است که خود از جنس همین رشته‌اند. شاید همین مسائل توقعات را بیش از پیش بالا می‌برد اما برای کشور صاحب نامی چون ایران در رشته رزمی جودو اگر کسب مقام اول تا سوم را طلب نکنیم، حضور در میان ده کشور نخست دنیا که پیش از این نیز موفق به کسب آن شدیم توقع زیادی نیست.

و اما انتظار از مسئولان؛

آنچه امروز در جودو نیاز آن بسیار احساس می‌شود حضور یک سرمربی خارجی با دانش روز دنیا است که مسوولان قولش را از مسابقات المپیک 2012 تاکنون داده‌اند، اما خبری نشد. تیم ملی جودو ایران پیش از حضور در این عرصه جهانی مسابقات تدارکاتی و اردوهای آماده‌سازی در کشورهای گرجستان و روسیه پشت سر گذاشته بود. و با آن همه تلاش و هزینه که شاید برای کسب مقام کافی نبود حذف پیاپی ملی‌پوشان در این مسابقات و کسب مقام بیست و ششمی هم نتیجه‌ای غیر قابل قبول است، از نظر کارشناسان این رشته شاید وقتش رسیده امروز جودو از حضور یک مربی خوش سابقه بین‌المللی در بهره ببرد تا هم سطح دانش مربیان داخلی ارتقا یافته و هم اشکالات کار نمایان شود. زیرا به نظر می‌آید مربیان داخلی تمام زحمات خود را کشیدند و تاکنون هر چه در چنته داشته‌اند روی دایره ریخته‌اند و از هیچ کمکی مضایقه نکرده‌اند اما از داشتن یک آنالیزور خوب که از بیرون گود با نگاهی کارشناسانه ایرادات نخ‌نما شده را گوش زد کند تا تلاشهای بیهوده و تمریناتی که فقط حاصلش خستگی باشد را به همراه نداشته باشد، محروم بوده است.

با همه این اوصاف فدراسیون نیز باید با سرمایه‌گذاری بر روی استعدادها و قوی کردن زیرساخت‌ها در این رشته مدال‌آور پشتوانه سازی کند تا ضمن داشتن قهرمانانی چون میراسماعیلی شاهد حرکت رو به رشدی برای حضور موفق تیم ملی در بازیهای آسیایی اینچوان کره جنوبی باشیم. چرا که دیگر از رشته های مدال آوری نظیر جودو در این رویداد های آسیایی ناکامی پذیرفته نیست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۷°