تیتر امشب/ تعصب خیالی به پنجره واحد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:29 - شنبه 14 تير 1399
کد خبر : ۳۴۹۸۲۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۵
خیالی مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک معتقد است رصد پنجره واحد بر زنجیره واردات و صادرات با هدف جلوگیری از قاچاق کالا جامع و کامل است اما مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صنعت، معدن و تجارت می گویند گمرک بر تمامی فرایند تجارت کالا نظارت ندارد و بر اساس قانون باید سامانه جامع تجارت در کشور استفاده شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در پی بالاگرفتن اختلاف میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور اقتصادی و دارایی پس از راه اندازی دو سامانه جامع تجارت و پنجره واحد با هدف مبارزه با قاچاق کالا که موازی کاری محسوب می شود مسئولان گمرکی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا، وزارت صنعت، اتحادیه انبارداران با شرکت در تیتر امشب به بررسی این موضوع پرداختند که اختلاف میان طرفین در تیتر امشب هم نتیجه نداد.
تیتر امشب/ تعصب خیالی به پنجره واحد 
 خانم خیالی مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک در برنامه تیتر امشب گفت: با استقرار سامانه جامع گمرک و پنجره واحد تجارت فرامرزی، انجام تشریفات در واردات از 26 روز به 3 روز و در صادرات از 7 روز به 1 روز کاهش یافته است. در سامانه جامع گمرک و پنجره واحد تجارت فرایندهایی انجام می گیرد که از سال 92 مکانیزه شده است.
مدیرکل دفتر فناوری و اطلاعات گمرک کشور گفت: تمام اسناد در گمرک کنترل می شود و ثبت سفارش دلیل بر ورود کالا نیست و تنها گمرک تایید می کند که کالا وارد شده است یا خیر.
خیالی گفت: انجام مکانیزه فرآیندها و کنترل‌های لازم، پرداخت الکترونیک، با راه‌اندازی سامانه جامع گمرک و پنجره واحد تجارت فرامرزی به رشد فزاینده ای رسیده است.
خیالی در مورد مسیر تامین ارز گفت: از زمان ثبت سفارس تا تبدیل به واردات قانونی، گمرک موظف به کنترل اسناد است. فرایندهای گمرکی مکانیزه شده است و اسناد در اختیار بانک عامل قرار می گیرد.
او با اشاره به قوانین موجود در خصوص جلوگیری از قاچاق کالا و برخی از فعالیت های گمرک گفت: 18 قانون و مصوبه وجود دارد که یکی از آنها در مورد مبارزه با قاچاق کالاست که در سال 95 ابلاغ شده است و کلیه دستگاه ها موظف هستند که اسناد خود را در اختیار گمرک قرار دهند.
او گفت: سامانه جامع تجارت در صادرات و واردات فعالیت ویژه دارد. بر اساس بند ج ماده 38 گمرک، متصدی پنجره واحد تجارت فرامرزی است.
مدیرکل دفتر فناوری و اطلاعات گمرک کشور گفت: وظیفه گمرک شفاف سازی است. بحث سامانه انبارها پروسه ای جداست که کالا ها را ردیابی می کند که کالا از کدام منظر به انبار های ثبت شده ورود می کند.
 
این مسئول تاکید کرد: شماره ثبت انبار به معنی کنترل انبار نیست.
خیالی گفت: بر اساس واقعیت های موجود تصمیم بگیریم.
 تیتر امشب/ تعصب خیالی به پنجره واحد
 آقای دهقانی نیا مدیر کل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز دیگر مهمان برنامه نیز گفت: حمل کالا در خارج از کشور و تامین ارز توسط بازرگان بخشی از فرایند واردات کالاست که گمرک بر آن نظارتی ندارد و بر اساس قانون بازرگان باید با سامانه جامع تجارت کار کند.
وی افزود: سامانه جامع تجارت و پنجره واحد هردو زیرمجموعه سامانه مبارزه با قاچاق کالا است که البته همین سامانه زیر مجموعه های زیادی را شامل می شود.
دهقانی گفت: بازرگان ابتدا در مبدا تولید، کالای مورد نظر را ثبت می کند، زمانی که صلاحیت احراز می شود قراردادی با تولید کننده می بندد، بعد از ثبت سفارش برای دریافت ارز اقدام می کند، در نهایت بعد از تایید درخواست، از بانک مجوزهای لازم را برای واردات دریافت می کند.
او افزود: قانون به صراحت می گوید در لجستیک و حمل کالا عملا گمرک هیچ نقشی ندارد، در تامین ارز هم گمرک وظیفه خاصی ندارد، اگرچه گمرک در این زمینه پیشگام بوده اما همه  اینها جزو وظایف سامانه جامع تجارت است و همه دستگاه های فعال در این زمینه باید از طریق سامانه جامع تجارت با یکدیگر تبادل کالا و اطلاعات داشته باشند.
مدیر کل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: بعد از تشریفات گمرکی ما همچنان با بازرگان در ارتباط هستیم از مرحله ترخیص و سیکل اداری آن که نیازمند حمل داخلی است تا انبار کالا و حتی در معامله و تسویه حساب ما همراه بازرگان هستیم. صاحب سند در سفارشها، متولی مشخصی دارد و در این موارد در تبادلات مالی این بانکها هستند که در این موضوعات ورود می کنند و عملا گمرک وظیفه ای در این حوزه ندارد.
او گفت: قانون می گوید گمرک به جای تبادل اطلاعات با همه سازمانها در حوزه بازرگانی بهتر است که این تبادلات را فقط با سامانه تجارت داشته باشد.
مدیر کل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: الکترونیکی کردن اسناد بر اساس قانون بر عهده وزارت صنایع است، زمانی که دستگاه ها در کارهای یکدیگر ورود می کنند نتیجه ای جز تداخل کاری بین دستگاه ها ندارد.
او گفت: همه سامانه ها راه اندازی شده و حتی آموزشهای لازم هم به دستگاه های ذی ربط داده شده و اینکه ادعا می شود این سامانه ها راه اندازی نشده صحت ندارد زیرا دوستان در اداره و خود بنده در استان ها در محل آموزش حضور داشتیم و مراحل را از نزدیک رصد می کردیم.
او افزود: زمانی که کالا احصا می شود باید نوع کالا، محل کالا و مالکیت کالا مشخص باشد، این از جمله قوانین مبارزه با قاچاق کالاست و در حیطه وظایف گمرک نیست.
شیری کارشناس امور گمرک گفت: فرایند تجارت یک فرایند عریض و طویلی است؛ بازرگان با دستگاههای مختلفی از جمله اتاق بازرگانی،اخذ کارت بازرگانی، قرارداد های تجاری و پیش فاکتور، مجوزهای ورود مجوزهای ثبت سفارش  و تامین ارز و لجستیک بین المللی و بارنامه و تصویه حساب با شرکت های بین المللی در ارتباط است. وی افزود: بازرگان در تمام این زنجیره باید تبادل اطلاعات با دستگاههای مختلف داشته باشد. بعد از تشریفات گمرکی حمل بین شهری و انبار کالا را داریم که فرایند طولانی است که بازرگان باید با دستگاههای مختلف که حدود سی دستگاه است ارتباط داشته باشد. مواد 32 و 33 آیین نامه اجرایی مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مشخص کرده است که تنها درگاه ارتباطی بازرگان سامانه جامع تجارت است.
شیری در ادامه افزود: جایگاه سامانه ها در قانون به صورت شفاف مشخص شده است. سامانه جامع گمرک، بیمه، پورتال عرضی، حمل و نقل که سامانه های عملیاتی هستند که فعالیت های داخلی را مدیریت می کنند اما سامانه تجارت تنها درگاه تبادل ارتباطی بازرگان با دستگاههایدخیل در امر تجارت است. گمرک وظیفه خود را عمل کرده است و سامانه را راه اندازی کرده اند. گمرک تا قبل از این ارتباط مستقیم با دستگاهها داشت اما بعد از راه اندازی سامانه جامع تجارت گمرک موظف است از طریق این سامانه با دستگاههای مجوز دهنده در ارتباط باشد و خودش به تنهایی نمی تواند عمل کند.
کشاورز رئیس اداره انبارداران در ارتباط تلفنی گفت: سازمان صنعت وتجارت هنوز کدی برای شناسنه نداده است اما گمرک و نیروی انتظامی کد داده اند که کار سریع انجام شود. حال سوال این است وقتی کالا وارد می شود و قاچاق محسوب نمی شود برای ورود به انبار مشکل دارد.
وی گفت: قرار شده است که سازمان صنعت با  گمرک لینک شوند نه این که مردم را سردرگم کنند.
شکوهی مدیر کل فناوری اطلاعات وزارت صنعت و تجارت در ارتباط تلفنی گفت: وقتی قراردادی بسته می شود هنوز کالا حمل نشده است که گمرک در جریان خبر قرار گیرد. اما وقتی کالا حمل شد و در آبهای کشور وارد می شود و در گمرک ثبت می شود امکان فرایند گمرکی داریم. تلاش بر این است که بجای اینکه تمام کار در گمرک انجام شود کار را تقسیم کنیم. علاوه بر اینکه تمام انبارها در این سامانه رجیستری شود. 
 
برچسب ها: تیترامشب ، گمرک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°