تاکید بر وحدت اسلامی در کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:36 - پنجشنبه 08 خرداد 1399
کد خبر : ۳۵۰۰۰۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۳
محور سخنرانی شرکت کنندگان در کنفرانس بین ‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین، در روز نخست ضرورت ادامه مقابله با اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی بود. این کنفرانس امروز هم ادامه خواهد داشت. بیش از600 نفر از علما، اندیشمندان و شخصیتهای برتر سیاسی ، فرهنگی و مذهبی از 80 کشور در این کنفرانس حضور دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دومین روز ششمین کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین، کمیته مقاومت به ریاست شیخ نعیم قاسم، کمیته پارلمانی به ریاست علاءالدین بروجردی،کمیته جوانان به ریاست عابدالعزیز غبغان، کمیته NGO ها به ریاست پیروز سوبرولا و  کمیته تدوین بیانیه پایانی کنفرانس نیز به ریاست کاظم جلالی برگزار می شود. 
 
در نخستین روز این اجلاس، رئیسان مجلس کشورهای شرکت کننده در کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه، در سخنان خود بر ادامه حمایت از ملت و کشور فلسطین تاکید کردند.
 
رئیس پارلمان اردن گفت: به دلیل هرج و مرجی که در منطقه به وجود آمده اهمیت موضوع فلسطین کاهش یافته است.
 
سیدعاطف الطراونه افزود: ملک عبدالله دوم همواره به تشریح ظلم و نابرابری علیه مردم فلسطین که در طول سال های گذشته پرداخته و تلاش می کند بحران های فلسطین را پیگیری کند. اردن همواره بر روی موضوع قدس و مقدسات اسلامی و مسیحی تاکید دارد و اقدامات تندروانه را محکوم می کند.
 
رئیس پارلمان اردن گفت: اردن در کنار جبهه حق در کنار فلسطین ایستاده و از هیچ تلاشی فروگذار نمی کند زیرا ملت فلسطین صاحب این سرزمین پاک هستند همچنین از طرف مجلس نمایندگان اردن هشدار می دهیم که انتقال سفارتخانه از تل آویو به قدس سبب افزایش تندروی ها می شود.
 
*رئیس پارلمان مالزی هم با بیان اینکه مالزی همچنان از مردم فلسطین حمایت می کند گفت: در این زمینه چندین بار تلاش کردیم در شورای امنیت قطعنامه هایی علیه اسرائیل تصویب کنیم اما چین، آمریکا، روسیه و فرانسه پیش قطعنامه های ما را برای اسرائیل وتو کردند.
 
 امین مولیا افزود: در قرن 21 شاهد تصرف و تسخیر فلسطین توسط اسرائیل هستیم با این حال صلح و آشتی همچنان باید در میان کشورها پابرجا باشد.
رئیس پارلمان مالزی گفت: تغییرات در رهبری کشورها باعث ضربه خوردن ملت فلسطین شده است اما باید به آرمان های خود معتقد بوده و به دور از مسائل فرقه ای به مسیر اصلی بازگردیم و همه فعالیت های خود رابر روی مسائل مسلحانه متمرکز نکنیم.
 
*رئیس مجلس عمان هم گفت: معتقد است رفتار اسرائیل موجب تهدید امنیت جهانی است و حمایت از آرمان های فلسطین برای ایجاد کشوری با پایتختی قدس واجب است.
خالد هلال بن ناصر المعولی با بیان اینکه امروز مسیر فلسطین در راه دشواری قرار گرفته افزود: ملت فلسطین مورد تجاوز قرار گرفته و کانون اشغالگر در قدس به دنبال نادیده گرفتن حقوق این ملت است در حالی که فلسطینی ها تنها از سرزمین خود دفاع می کنند، تروریست شناخته می شوند اما این درست نیست چون آنها صرفا به دنبال دفاع هستند.
وی افزود: برخی کشورهای اسلامی باید از پراکندگی دور شوند و با شتاب به رویدادهای پیش آمده فکر کنند چون اهداف صهیونیست ها ادامه فعالیت شهرک سازی هاست لذا باید برای کاهش رنج فلسطین و مقدسات مسجدالاقصی تلاش کنیم.
 
* رئیس مجلس سوریه نیز با اشاره به رویکرد حمایتی سوریه از مبارزه مردم فلسطین گفت: بحران امروز سوریه نشأت گرفته از حمایت از فلسطین است.
هدیه عباس افزود: در اینجا باید از فرمایشات رهبر معظم انقلاب تقدیر و تشکر کنم وامیدوارم سخنرانی ایشان برنامه کاری اجلاس برای آینده باشد.
رئیس مجلس سوریه گفت: از طرفی دیگر بشاراسد رئیس جمهور سوریه آرزو دارد که اهداف اجلاس حمایت از انتفاضه مردم فلسطین برای بازپس گیری حقوق مشروع مردم فلسطین اثربخش باشد.
وی افزود: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران از آغاز انقلاب تاکنون از هرگونه کمک به ملت فلسطین برای استیفای حقوقشان کوتاهی نکرده است در شرایط کنونی مسئله فلسطین با چالش های زیادی روبرو می باشد از این رو امیدوارم به مکانیزم و برنامه بسیار خوبی برسیم تا از طریق برگزاری این اجلاس برای برخورد با رژیم صهیونیستی وتشکیل کشور فلسطین به پایتخت قدس شریف اقدام شود.
وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی پشتوانه محکمی برای گروه های تروریستی است افزود: کشورهای حامی تروریست با حمایت از تروریست های در سوریه خدمت قابل توجهی به رژیم صهیونیستی کرده اند و امروز کشورهای فرامنطقه ای حمایت های مادی و معنوی بسیاری از تروریسم می کنند.
 
رئیس مجلس سوریه بابیان اینکه تروریسم چهره دیگر رژیم صهیونیستی است گفت: قطعا از بین بردن تروریسم تنها راه یاری رساندن به ملت فلسطین است و برای برخورد با این چالش راهی به جز انسجام ملت ها نیست در غیر این صورت امنیت دنیا با این روند به خطر می افتد.
 
*  رئیس پارلمان تانزانیا نیز گفت: کشور تانزانیا از مذاکرات پایدار برای تحقق صلح منطقه ای استقبال می کند.
ران دوگای افزود: قطعا افتخاری بود که امروز من به سخنرانی رهبر معظم انقلاب گوش دادم از طرف دیگر کشور تانزانیا از ابتکار سال 1993 که در مورد سرنوشت مردم فلسطین و توقف شهرکسازی یهودی بود استقبال می کند.
وی افزود: پارلمان تانزانیا عضو سازمان های بین المللی است و در این عرصه به ویژه حمایت از فلسطین نقش بسیار مهمی ایفا می کند البته قطعا تحقق صلح به اجبار نیست و باید برای تفاهم تلاش کرد.
 
* رئیس مجلس اوگاندا نیز گفت: اتحادیه آفریقا و جنبش عدم تعهد از آرمان های به حق مردم فلسطین حمایت می کند.
ربکا کادابا افزود: قطعا اتحادیه آفریقا  و جنبش عدم تعهد از آرمان های به حق مردم فلسطین حمایت می کند امیدوارم که بتوانیم روابط کشورمان با فلسطین را توسعه بخشیم وخیلی زود سفارتخانه های دو کشور ایجاد شود.
رئیس مجلس اوگاندا گفت: امیدوارم هر چه سریعتر مردم فلسطین به حقوق حقه خود دست پیدا کنند به ویژه ایجاد امکانات و شرایط مناسب برای کودکان و زنان بسیار ضروری است. قطعا دفاع از مردم بی دفاع فلسطین  مسئولیتی است که بر دوش تمام کشورها و مسئولان است و در این عرصه مردم فلسطین به ویژه کودکان حق بازی کردن، زندگی کردن و تحصیل دارند و باید از این مسائل حمایت کنیم و در شرایط کنونی کمبود امکانات رفاهی یک معضل بزرگ در فلسطین است که باید با تلاش کشورها این مشکلات رفع شود.
 
* رئیس سابق سازمان آزادی بخش فلسطین نیز بر تاسیس دولت فلسطین با پایتختی قدس شریف تاکید کرد و گفت:  فلسطین از سوی بسیاری از کشورها محاصره شده حتی این محاصره به صورت داخلی نیز وجود دارد اما ما همچنان به انقلاب خود ادامه می دهیم و سال هاست که آن را زنده نگه داشته ایم.
 
فاروق قدومی  افزود:  انقلاب ما امروز به لبنان و از آن به سوریه و بعد به تونس منتقل شده است.
وی در ادامه با تشکر از جمهوری اسلامی برای دعوت از کشورها به منظور میزبانی کنفرانس حمایت از فلسطین گفت: جمهوری اسلامی با حمایت از فلسطین و موضع گیری های خوب وثابت همواره از انقلابیون پشتیبانی کرده است همچنین تاسیس اولین سفارت فلسطین به جای سفارت اسرائیل غاصب از مهم ترین کارهای ایران بوده است.
قدومی افزود: هدف باید فلسطین و آزادی قدس شریف به عنوان اولین قبله مسلمانان جایی که تولد حضرت عیسی مسیح بود باشد لذا از دکتر لاریجانی برای برگزاری این همایش گسترده تشکر می کنیم چنانچه همواره مسئولان ایران کشورها را نسبت به وضعیت فلسطین آگاه کرده اند.

* رئیس پارلمان مالی هم گفت: معتقد است برای حل بحران فلسطین باید از مردم فلسطین حمایت و میان دولت ها ایجاد همبستگی شود.
ایساکا سیدیبه افزود: یکی از بزرگترین مشکلات جهان امروز بحران فلسطین و مشکلات غزه است و تلاش های بین المللی مانع پیدا شدن راه حل سیاسی می شود. سیاست ساخت شهرک ها از سوی رژیم صهیونیستی بسیار زیاد است که مانع تحقق تلاش ها برای صلح در فلسطین می شود.
وی در ادامه با ابراز نگرانی از قصورها در خصوص فلسطین افزود: لازم است از برادران فلسطینی حمایت شده وتلاش ها برای ایجاد همبستگی میان دولت ها مضاعف شود چنانچه کمیته هفتم فلسطین در آفریقا بر اطلاع رسانی صحیح در خصوص فلسطین تاکید داشته و معتقد است باید افکار  عمومی با برنامه های آموزشی آگاه شود.
 
*  رئیس پارلمان ماداگاسکار نیز گفت: معتقد است عدم درک متقابل در منطقه باعث اوج گیری خشونت ها شده است لذا باید برای حل بحران فلسطین به دنبال راه حل بین المللی باشیم.
 
راکوت ناکاتو مانانا گفت: از نطق تاریخی آیت الله خامنه ای و همچنین از پارلمان جمهوری اسلامی برای برگزاری این کنفرانس تشکر می کنم. متاسفانه شاهد گسترش خشونت ها وعدم درک متقابل دولت ها از یکدیگر در منطقه هستیم که اوج گیری آن باعث تخریب وضعیت خاورمیانه می شود لذا باید تمام طرف ها را به یکدیگر نزدیک کنیم و به دنبال راه حل بین المللی برای حل بحران فلسطین باشیم.
 
*  معاون رئیس مجلس مغرب هم گفت: پارلمان ها باید از تمام اختیارات خود برای دفاع از آرمان فلسطین استفاده کنند. این اجلاس باید نقشه راهی را در مورد مسائل فلسطین و حل مشکلات بیاندیشد، از این رو باید از رویکرد و اهتمام جمهوری اسلامی برای حمایت مردم فلسطین تشکر کنم.
 
الهشری  افزود: همواره قدس شریف مسئله نخست کشور مغرب بوده است از این رو پارلمان ها باید از تمام اختیارات خود برای دفاع از آرمان فلسطین استفاده کنند.
وی با اشاره به نقش پارلمان ها و کنفرانس های بین المللی در دفاع از حق مردم فلسطین گفت:  قطعا رویکرد رژیم صهیونیستی برای ادامه شهرک سازی ها؛ دست درازی به مسجد الاقصی و یهودی سازی قدس بسیار خطرناک است و این رویکرد در جهت تحقق اهداف این رژیم است که این رویکرد مخالف با قوانین بین المللی است و به طور حتم این سیاست منطقه را دچار تنش می کند و به سمت تندروی سوق می دهد.
الهشری افزود:‌ جامعه بین الملل باید از خواب بیدار شود و سازمان ملل نیز باید قطعنامه های علیه رژیم صهیونیستی را اجرایی کند.
 
* رئیس مجمع عالی خلق کره شمالی نیز گفت: معتقد است با ایجاد ممانعت برای حضور آمریکا در منطقه ثبات در خاورمیانه ایجاد می شود.
چائو تائی بوک افزود: سلام نظامی خود را به تمام مردم فلسطین که سعی کردند کشور مستقلی داشته باشند ابلاغ می کنم. مردم فلسطین تلاش کردند تا پرچم ملی خود را در مقر سازمان ملل به اهتزار آورند که این پیروزی برای مردم فلسطین وکشورهای پیرو حق است.
* معاون پارلمان روسیه هم گفت: در اینجا باید از رهبر ایران و مردم این کشور و همچنین قهرمانان ایران که امروز در کنار نیروهای روسیه برای عدالت با تروریسم می جنگند؛ تشکر کنم.
سرگئی بابورین افزود: روس ها همواره آزادی خواه بودند و ما همواره از حق مبارزه ملت فلسطین حمایت می کنیم، از طرف دیگر قطعا باید منطقه قدس باید پایتخت کشور فلسطین باشد.
بابورین با اشاره به اقدامات رژیم صهیونیستی در منطقه قدس، گفت: تمام کشورها و مذاهب نباید به این رژیم اجازه دهند تا مکان مقدس قدس را تخریب کند، از این رو قطعا تحقق صلح و ثبات در منطقه تنها با پذیرش موجودیت فلسطین محقق می شود.
وی افزود:قطعا اشغال قدس از سوی رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت امریکا به منطقه بیت المقدس فاحش ترین اقدام برای نقض قوانین بین المللی است.

* معاون رئیس مجلس الجزایر هم گفت: رژیم صهیونیستی در تلاش است تا یأس، ناامیدی و میل به سازش را افزایش دهد و جنگ بین فلسطین و اسرائیل عادی شود.
زبیر توافیشی افزود: خوشحالم که در سرزمین کشور برادرم هستم و ایران پذیرنده این کنفرانس است همچنین از دکتر علی لاریجانی به خاطر میزبانی و استقبال تشکر می کنم.
معاون رئیس مجلس الجزایر گفت: مشکل فلسطین حاصل اختلافات بلندمدتی است و به رغم محکومیت اقداماتی که علیه مردم فلسطین انجام می شود اما این بحران اعتبار خود را در جهان به دست آورده و زنان و کودکان فلسطینی که کشته می شوند حاصل عملکرد رژیم صهیونیستی است.
وی افزود: رژیم صهیونیستی در تلاش است تا یأس، ناامیدی  و میل به سازش را افزایش دهد و جنگ بین فلسطین و اسرائیل عادی شود.
* معاون رئیس مجلس اندونزی گفت: کشور اندونزی خود را متعهد به آموزش فنی و تخصصی به ملت فلسطین می داند به طوری که اقدامات خوبی در نوار غزه برای آموزش ها و عملیات های درمانی و پزشکی صورت گرفته است.
ماگوست هرمان افزود: دولت و پارلمان اندونزی همواره حمایت بی دریغ خود از آرمان فلسطین را در مجامع بین المللی اعلام کرده اند به طوری که در سال 2016 دولت اندونزی اولین کنسول افتخاری خود را به فلسطین فرستاد امروز همکاری های خوبی میان دو طرف ایجاد شده است.
وی با اشاره به قطعنامه های شورای امنیت درباره عملکرد رژیم صهیونیستی در حوزه شهرک سازی افزود: متاسفانه تاکنون فشارها بر روی این رژیم برای احترام به قطعنامه های سازمان ملل موفق نیست و مجلس اندونزی در این عرصه از قطعنامه ها حمایت می کند.
هرمان گفت: کشور اندونزی سال 2017 را سال اتمام اشغال فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی اعلام کرده است و قطعا اتحاد و همبستگی ما می تواند به تحقق آرمان فلسطین کمک کند.
 
* معاون دبیرکل حزب الله لبنان معتقد است فلسطین محور تکفیر را مورد شناسایی قرار داد و امروز مقاومت با پرچم این کشور در منطقه فعالیت می کند.
 شیخ نعیم قاسم گفت: متاسفانه راه حل بین المللی براساس مشروعیت اشغالگران قدس صورت گرفته و فرصت را به آنها داده اند تا خواسته های خود را دیکته کرده و مرزها را آنچنان که می خواهند تعیین کنند.
معاون دبیرکل حزب الله لبنان افزود: ترامپ هیچگونه مسئله جدیدی به دشمنی های قبلی اضافه نکرده و به دنبال تقویت اسرائیل است در حالی که تنها راه حل بحران فلسطین مقاومت است و ما چیزی جز پیروزی یاشهادت را نمی پذیریم.
شیخ نعیم قاسم گفت: هدف ما تشکیل کشور فلسطینی بدون کم و کاست و به صورت کامل بین دو رودخانه است و به دنبال حفظ یک فلسطین واحد با پایتختی قدس شریف هستیم و چیزی به جز آن را به رسمیت نمی شناسیم.
وی افزود: مقاومت حملات اسرائیل را خنثی کرد وامید آزادی به منطقه بخشید و فلسطین و لبنان در 15 سال گذشته آزادی را برای منطقه به ارمغان آوردند که یکی از آنها در سال 2004 بود که برای لبنان و غزه رقم خورد.
معاون دبیرکل حزب الله در ادامه با بیان اینکه مقاومت می تواند آزادی های متوالی را برای منطقه رقم بزند گفت: ایران مسئله فلسطین را زنده کرد و در زمان کمپ دیوید تلاش های بسیاری شد تا اسرائیل در امنیت قرار گیرد لذا نباید تمام فشارهایی را که این کشور تحمل کرده است فراموش کنیم.
وی افزود: امروز امام خامنه ای نقشه مشخصی را مطرح کردند لذا جمهوری اسلامی همواره برای ما محور مقاومت را رسم کرده است تا  مقاومت در نقاط مختلف فلسطین حضور داشته باشد.
شیخ نعیم قاسم گفت: اسرائیل جرثومه و غده ای برای از بین بردن وحدت مسلمانان است که روز به روز نفوذ آن افزایش می یابد لذا مسلمانان باید برای مقابله با آن متحد باشند و در مقابل طرح های اسرائیل در منطقه موانعی ایجاد کنند.
معاون دبیرکل حزب الله لبنان افزود: امام خامنه ای فرمودند فلسطین برای جمهوری اسلامی صرفا یک مسئله تاکتیکی، سیاسی و راهبردی نبوده بلکه مسئله ای عقیدتی است که ایران همواره با قدرت بر آرمان های آن ایستاده است.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه امروز حزب الله نمونه ای از مقاومت بوده که به عنوان بازوی قوی در لبنان و سطح منطقه فعالیت دارد گفت: در این میان فلسطین پرچم اصلی ما است.  فلسطین همواره رأس کار بوده و ملت مجاهد فلسطین باید بداند مقدمه جبهه است  و ما پشت سر آنها حرکت می کنیم تا در نهایت این کشور به دست مجاهدان شریف گام به گام آزاد شود چنانکه فلسطین بود که محور تکفیر را مورد شناسایی قرار داد.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۴°