گفتگوی 18:30/ تمهیدات ویژه برای تامین نیاز بازار شب عید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:22 - شنبه 04 بهمن 1399
کد خبر : ۳۵۰۳۵۶
تاریخ انتشار : شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۵
روسای اتحادیه های آجیل و خشکبار، مرغداران گوشتی و اتحادیه میوه و سبزی در گفتگوی 18:30 اعلام کردند: هموطنان عزیز نگران شب عید نباشند زیرا تمهیدات لازم برای تامین نیاز بازار اتخاذ شده است.
 مصطفی احمدی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار دیگر مهمان برنامه گفت: امسال در تامین آجیل و خشکبار شب عید به دلیل بارش های خوب و حجم محصولات به دست آمده هیچ مشکلی وجود ندارد.
احمدی افزود: امسال 210 هزار تن تولید پسته داشتیم که علاوه بر رفع نیاز داخل توان صادر کردن 170 هزار تن آن وجود دارد و در در مورد تخمه هم امسال حدود 270 هزار تن تولید داشتیم و برای ارائه محصولات به بازار شب عید مشکلی نداریم.
 رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار با اشاره به کیفیت اجناس امسال گفت: ما در نمایشگاه امسال کیفیت محصولات را فدای قیمت نکرده ایم بلکه قیمت ها نسبت به سال گذشته 10 درصد کاهش هم داشته اند.
گفتگوی 18:30/ تامین نیاز بازار شب عید با تولید داخل 
 رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار افزود: نمایشگاه بهاره از تاریخ 11 الی 20 اسفند در پنچ نقطه تهران از جمله حکیمیه تهرانپارس، پارک ارم،‌خاوران،‌ بوستان ولایت و مصلی با حضور اصناف مختلف برگزار خواهد شد.
 او افزود: غرفه تنها به 115 نفر از اعضای مجوز دار صنف خشکبار و آجیل  واگذار شده است تا به فروش محصولات خود با درصدی پایین تر از نرخ شهر اقدام کنند.
او افزود: در این نمایشگاه از عرضه محصولات بی کیفیت جلوگیری خواهد شد و قیمت ها نیز نسبت به قیمت شهر حدود 5 ،6 و نهایت 7 درصد پایین تر تعیین شده است.
حسین مهاجران رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در ارتباط تلفنی با برنامه گفت: پرتقال شرق مازندران به دلیل سرمازدگی قابلیت ذخیره سازی نداشت اما پرتقال غرب مازندران و جنوب کرمان سلامت اند و برای شب عید می توان از آنها استفاده کرد.
گفتگوی 18:30/ تامین نیاز بازار شب عید با تولید داخل 
او افزود: برای تنظیم بازار شب عید ما واردات هم داشتیم که از سوی وزارت جهاد کشاورزی انجام شده و بخش خصوصی هم در تدارک آن است اما باید واردات مدیریت شوند تا به تولید داخل ضربه وارد نشود.
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی گفت: بیشترین تقاضاها برای سیب، پرتقال، خیار و موز است و در مواقعی هم تقاضا برای کیوی افزایش پیدا می کند.
 
محمد یوسفی رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی کشور با حضور در برنامه گفتگوی 18:30 درباره تامین و تنظیم بازار مرغ شب عید گفت: وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت تامین مرغ را بر عهده دارد.
یوسفی افزود: از دو سال قبل برای تولید مرغ برنامه ریزی شد اما مصرف مرغ در کشور در مناسبت ها و زمان هایی مانند: شب عید و ماه رمضان متغیر است، لذا باید ذخیره سازی صورت گیرد و شرکتها ملزم به پشتیبانی هستند تا در زمان پیک مصرف به بازار عرضه شود.
رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی کشور گفت: این درحالیست که ذائقه مردم به مصرف مرغ تازه و گرم است و از مصرف مرغ منجمد استقبال نمی کنند لذا تا حد ممکن برای جوجه ریزی برنامه ریزی می کنیم و امسال نیز همین سیاست را داریم و اکنون نیز قیمت جوجه یکباره برای دی ماه دو برابر شد و قیمت تمام شده را بالا برد.
او افزود: اصولا قیمت گذاری مصوبی برای مرغ، ذرت، سویا و جوجه یک روزه نداریم. فقط باید یک قیمت برای خریداری و ذخیره سازی مرغ تعیین شود.
گفتگوی 18:30/
او گفت: به هر صورت ما امسال هیچ کمبودی برای عرضه مرغ نداریم ولی شرکت پشتیبانی امور دام باید یارانه ای پرداخت کند تا مردم مرغ ارزان دریافت کنند و باید دولت نیز یارانه را هدفمند کند و سعی شود این یارانه به اقشار نیازمند تعلق بگیرد.

یوسفی ادامه داد: تولید کننده به امید سود بهتر تولید می کند و اگر مرغدار بخواهد یک روز در هفته مرغ مصرف کند باید هشت کیلو مرغ تحویل بدهد تا بتواند یک کیلو گوشت مصرف کند.
یوسفی افزود: تنظیم بازار و قیمت ها بخشی از وظیفه معاونت امور تولید دامی است. افزایش قیمت هم دلیل بر گرانی و گرانفروشی نیست.
مرغ یک قیمت تمام شده دارد، اگر یک ماه قبل همه زیان می دادند اما اکنون اینگونه نیست. اما تعادل بازار و افزایش قیمت قطعا به ضرر مصرف کننده است زیرا قیمت ها بالا می رود و مصرف کنندگان هم روز به روز قدرت خرید کمتری دارند.
پس باید کاری کرد که هم مصرف کننده تامین شود هم تولید کننده در این میان تنها دولت است که باید با پرداخت یارانه از مصرف کننده حمایت کند. 
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۵°    ۳°