ناگفته های توافقنامه ژنو
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:28 - شنبه 10 آبان 1399
کد خبر : ۳۵۹۶۴
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۲ - ۱۸:۲۰
در توافقنامه مبتنی بر بازی برد-برد، دو طرف گاهی با تلقی توام با احساس پیروزی، احساس شکست نیز دارند.واقعیت این است که در مدل برد- برد هر دو طرف امتیازاتی را می‌دهند که برایشان اهمیت کمتری دارد و امتیازاتی را بدست می‌آورند که برایشان اهمیت بیشتری دارد.
ناگفته های توافقنامه ژنو

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به نقل از پرس تی وی، علیرغم گذشت حدود ۲ هفته از توافق نامه ایران و کشورهای۱+5 در خصوص فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران، همچنان در این کشور و کشورهای مقابل عده‌ای از درک صحیح ابعاد مهم این توافق ناتوان هستند و در یک انحراف بزرگ، تحلیل و ارزیابی متن توافق نامه را بر جنبه فرامتنی ارجح دانسته و به عبارتی حاشیه را بر متن ترجیح می‌دهند.

متن و فرامتن توافقنامه ژنو

در توافق اخیر آنچه که برای ایران متن تلقی می‌شود متن چهار صفحه‌ای توافق نامه است که ازقضا مخالفان موافقت نامه تمام هم و غم و توان تحلیلی خود را بر روی آن متمرکز کرده‌اند در حالی که فرامتن بدست آمده برای جمهوری اسلامی ایران به مراتب مهم‌ تر از این متن حقوقی و فنی است.

به همین ترتیب متن توافقنامه برای طرف‌های ایران یعنی کشورهای ۵+۱ اهمیت بیشتری از فرامتن دارد از این رو آنها نیز احساس پیروزی می‌کنند. اما برای روشن‌تر شدن بحث باید منظور از متن و فرامتن را بیان کرد.

۱- متن: در متن توافقنامه اجمالا مقرر شده در ۶ ماه طرفین برای جلب کامل اعتماد متقابل همکاری کنند. برای کشورهای ۵+۱ بویژه امریکا مهم این است که تضمین‌های جدی مبنی بر عدم انحراف فعالیت‌های هسته‌ای ایران به سوی نظامی گری وجود داشته باشد و هر آنچه که این تضمین را بیشتر کند برای آنها امتیاز تلقی می‌شود.

بنا براین برای جمهوری اسلامی ایران که بارها اعلام کرده به دنبال انرژِی صلح امیز هسته‌ای است و قصد و نیتی برای دستیابی به بمب اتمی ندارد، دادن این تضمین‌ها بسیار آسان و سهل است و امتیاز دادن راهبردی محسوب نمی‌شود چنانچه در سال‌های گذشته نیز همکاری خوبی بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان نهاد مرجع و قانونی این مساله وجود داشته و دارد.

پس کسانی که در ایران نگران این هستند که مبادا با اجرای این توافق نامه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران آسیب پذیرد دچار اشتباه هستند.

زیرا به عنوان مثال ایران هیچ وقت به غنی سازی ۲۰ درصد نیازی نداشته ولی دستیابی به این توان در واقع هم قدرت علمی کشور را به رخ رقیبان کشیده و هم توان چانه زنی دیپلماسی کشور را در مذاکرات بالا برده است و حال می‌توان با اطمینان این غنی سازی را تا ۵ درصد کاهش داد و هروقت نیاز شد مجددا افزایش داد.

۲- فرامتن: اما منظور از فرامتن که دستاوردهای ایران در مذاکرات اخیر در این بخش است و متاسفانه کمتر به آن توجه شده است چیست. می‌توان گفت بیش از ۸۰ درصد اهمیت این مذاکرات به این فرامتن بستگی دارد اما به همین میزان به این وجه مساله توجه نشده و بیش از ۸۰ درصد توجهات و تحلیل‌ها ناظر به متنی بوده که فی الواقع ۲۰ درصد بیشتر اهمیت ندارد.

اما مهمترین دستاوردهای ایران در این توافق نامه که نگارنده آن را فرامتن می‌نامد عبارت است از:

۱- در این توافقنامه برای اولین بار در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم قدرت‌های بزرگ و قلدر جهان یک طرف میز نشستند و یک کشور قدرتمند منطقه‌ای طرف دیگر میز و نتیجه مذاکرات لزوما و تنها به نفع قدرت‌های جهانی نبود بلکه یک توافق نامه برد - برد نتیجه مذاکرات بود. از نظر دیپلماسی این دستاورد می‌تواند منبع پرستیژ بین المللی یک کشور باشد که در اینجا جمهوری اسلامی ایران است.

۲- کشورهای متخاصم جمهوری اسلامی ایران بویژه امریکا و انگلستان برای نخستین بار در یک توافق نامه حقوقی حاکمیت ملی نظام جمهوری اسلامی را به رسمیت شناختند و ضمن اذعان به بی نتیجه بودن خصومت‌های گذشته، بطور ضمنی راه جدید تعامل با ایران را گشودند. این دستاورد یعنی مهر تاییدی به قدرت تاثیر گذار ایران در سطح منطقه‌ای که از بعد سیاسی بسیار مهم و تعیین کننده است .

۳- هرچند فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای حق ذاتی همه ملت‌هاست و نیازی نیست توسط دیگران به رسمیت شناخته شود اما کشورهای قدرتمند جهان به دلایل سیاسی در ۱۰ سال اخیر از به رسمیت شناختن همین حق بدیهی برای ایران امتناع می‌کردند و از کارشکنی هم دریغ نمی‌نمودند اما در این توافقنامه و موضع گیری‌های قبل و بعد از آن این حق را به رسمیت شناختند و مسیر فعالیت‌های هسته‌ای ایران راهی بی برگشت شناخته شد.

۴- بزرگترین دشمن جمهوری اسلامی ایران یعنی اسرائیل در مذاکرات اخیر و توافق اخیر به شکل بی سابقه‌ای تنها ماند و منزوی شد.

هیچ کشوری حتی امریکا در عمل به خواسته‌های تل آویو اعتنایی نکرد و برخی موضع گیری‌ها نیز بیشتر وجه دلداری دادن به صهیونیستهاست.

امروز مقامات صهیونیستی روز ها و شب‌های خوبی را سپری نمی‌کنند زیرا دیگر ادعاهای واهی آنها در مورد ایران خریدار ندارد.

۵- در جریان این مذاکرات مشخص شد که بین طرف‌های مقابل ایران وحدت نظر دائم و پایداری وجود ندارد و روابط و همکاری‌های آنها به شدت شکننده است.

نمونه بارز آن اختلاف فرانسه و امریکا در دور قبلی مذاکرات بود که منجر به عدم دستیابی آنها به نتیجه شد. بروز شکاف بین ۶ کشور طرف ایران موجب شده است که هر کدام برای دستیابی به سهم بیشتر از فرصت‌های همکاری با ایران تلاش مستقلی را توام با همکاری ۶ جانبه به پیش برند.

مقامات 5+1

این اختلاف و رقابت برای ایران فرصت بیشتری را به منظور پیشبرد سیاست‌های خود فراهم می‌سازد.

۶- بدون تردید این توافق نامه به معنای به رسمیت شناختن جایگاه ایران به عنوان قدرت برتر منطقه‌ای است. اعترافی که چندان خوشایند برخی کشورهای عربی مثل عربستان سعودی نشد و منجر به موضع گیری سرد آل سعود درباره این مذاکرات شد.

این جایگاه تاکنون همراه با کارشکنی و مزاحمت امریکا بوده است و می‌تواند از این پس با همکاری و همراهی امریکا وجه سازنده و راهبردی پیدا کند؛ امری که هم به نفع امنیت ملی ایران و امنیت منطقه‌ای است و هم مشکلات حضور امریکا را در منطقه کاهش می‌دهد البته حضوری که مداخله جویانه و نافی استقلال کشورهای حاشیه خلیج فارس نباشد.

5+1 بعد از توافقنامه ژنو

۷- همانطور که حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد این توافق نامه مهمترین ابزار فشار غرب علیه ایران یعنی تحریم‌ها را کُند و کم اثر می‌کند و نشان می‌دهد برخلاف ادعای تبلیغاتی غربی‌ها مبنی براینکه اعمال تحریم‌ها ایران را به پای میز مذاکرات کشاند برعکس بی‌اثر شدن تدریجی تحریم‌ها غربی‌ها را به سوی رسیدن به توافق با ایران سوق داد.

نقش فشارهای شرکت‌های اقتصادی در غرب به دولت‌های متبوع خود را نمی‌توان نادیده گرفت.

بدیهی است فرصت‌های بی بدیل سرمایه گذاری در ایران بویژه در حوزه انرژی و صنایع موجی از تعامل با ایران را ایجاد خواهد کرد که رژیم تحریم‌های ظالمانه دچار شکست و شکاف عمیق خواهد شد و در ابتدا کم اثر و در میان مدت بی اثر می‌شود.

با بررسی گزاره‌های فوق می‌توان دریافت که تا کنون در بررسی دستاوردها و نتایج توافق نامه اخیر به غلط بیشتر به متن توافق نامه توجه شده است در حالی که ۷ دستاورد فرامتنی مورد اشاره به مراتب مهمتر و قابل تامل‌تر هستند.

بعد از توافقنامه مذاکرات 5+1 با ایران در ژنو

از این رو می‌توان بطور مستدل و قاطع از پیروزی ایران در این دیپلماسی سخن گفت.

اما سخن آخر این است در سیاست هیچ پیروزی‌ای نهایی و هیچ شکستی جاودان و پایدار نیست.

بنابراین آنچه مهم است برداشتن گام‌های بعدی با هوشیاری و اقتدار برای دستیابی به پیروزی‌های بعدی است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۳°