گفتگوی 18:30/ لایحه حمایت از محیط‌ بانان و جنگل‌بان ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:18 - پنجشنبه 02 بهمن 1399
کد خبر : ۳۹۳۷۰۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۶
لایحه حمایت از محیط بانان و جنگلبانان با توجه به وجود آسیب ها و تهدیدات در این حوزه و ضرورت تقویت قوانین و مقررات موجود در این زمینه تنظیم شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، نوراله کوچ‌پیده مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ارتباط  تلفنی گفت: مهمترین بخش در لایحه دولت برای حمایت از محیط‌بانان و جنگل‌بانان مربوط به مسئولیت جزائی و مدنی این عزیزان می باشد که در این طرح دیده شده است.
گفتگوی 18:30/ لایحه حمایتی دولت برای محیط‌ بانان و جنگل‌بان ها 

کوچ‌پیده افزود: تبصره 3 این لایحه به امکانات و اعتبارات لازم که باید در اختیار سازمان محیط زیست قرار گیرد و برطرف کردن نیاز مالی و نیروی انسانی آنها اشاره دارد که امیدواریم با تصویب مجلس شورای اسلامی بتوان گامی موثر در این حوزه برداریم.

 کوچ‌پیده افزود: با توجه به گستردگی منابع طبیعی کشور که 135 میلیون هکتار است و وظیقه حفظ، بهره برداری و احیای آن به سازمان جنگل ها و مراتع واگذار شده است با استانداردها فاصله زیادی داریم زیرا بر اساس استاندارد به ازای هر 2 هزار هکتار از جنگل های شمال به یک نفر  نیاز است در صورتی که به ازای 10 هزار هکتار یک نیرو استفاده شده است و این کار را برای جمگل بان ها و محیط بانان سخت و دشوار می کند. 

او گفت: متاسفانه تعداد زیادی از همکاران محیط بان و جنگل بان در راستای انجام وظایف جانشان را نثار کردند و برخی هم مجروح و معلول داریم که در پرداخت هزینه های درمان آنها هم با مشکل مواجه هستیم حتی تا زمان تشکیل پرونده و تعیین تکلیف خانواده هایشان از حقوق و مزایایی برخوردار نیستند.

گفتگوی 18:30/ لایحه حمایتی دولت برای محیط‌ بانان و جنگل‌بان ها 

 سیدمحمد مجابی معاون حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با حضور در برنامه گفت: یکی از مسئولیت های محیط بانان برخورد با تخلف است، پیشنویس ماده واحده ای توسط محیط زیست تنظیم شده که چند موضوع را پیگیری می کند، مسئولیت ناشی از حمل سلاح و بکارگیری آن تابع نیروهای مصلح خواهد بود که مسئولیت اینها به دستگاهها باز می گردد و خود دستگاه مربوطه مسئول خواهد بود، زمانی که فرد در این شرایط قرار می گیرد از لحظه پیگرد دستگاه پاسخگو خواهد بود و دستگیر نمی شود و به زندان منتقل نمی شود و عملا مورد حمایت قانون قرار می گیرد.

مجابی افزود: در شرایطی که محیط بان مورد تهدید و حمله قرار گیرد دستگاه قضا خارج از نوبت به موضوع رسیدگی می کند، همچنین براساس قانون زمانی که فرد سلاحی در اختیار دارد می تواند با رعایت اصول از آن استفاده کند.

او گفت: مسئله بیمه موضوعی است که در این لایحه دیده شده که در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی به قانون تبدیل می شود و عملا محیط بانان ما تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

مجابی افزود: 25 درصد از نیروها تاکنون تبدیل وضعیت شده اند و ضریب سختی کار از 900 امتیار به 3000 امتیاز افزایش یافته است، همچنین بحث بیمه درمانی و آسیب دیدگی از اهداف آینده ماست.

او گفت: طی تفاهم نامه امضا شده با وزارت دفاع، برنامه و بودجه و محیط زیست قرار ب این شد، حمایت ها انجام شود تا بتوانیم تجهیزات لازم برای محیط بانی را تامین کنیم و امیدواریم تا سال 96 این اقدامات انجام شود تا تخلفات کاهش یابد.

گفتگوی 18:30/ لایحه حمایت از محیط‌ بانان و جنگل‌بان ها 
پاپی زاده رئیس کمیسیون کشاورزی و منبع طبیعی مجلس شورای اسلامی در ارتباط تلفنی با برنامه گفت: موضوع محیط بانان و جنگل بانان از موضوعات مهم کمیسیون کشاورزی مجلس است و با توجه به گستردگی مناطق محیط زیست و حفظ جنگل ها ضرورت دارد به لحاظ کمی و کیفی حمایت های لازم از سازمان جنگل ها به لحاظ نیروی انسانی و منابع مالی صورت گیرد اما متاسفانه تاکنون اینگونه نبوده است و منابع موجود پاسخگوی نیاز این سازمان نیست. 
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۶°