نشست مونیخ، تشریفاتی یا موثر؟
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:34 - جمعه 07 آذر 1399
کد خبر : ۴۲۳۳۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۸:۰۶
در پنجاهمین دورة نشست امنیتی مونیخ که روزهای یازدهم تا سیزدهم بهمن برگزار شد موضوعات مختلفی مطرح شد که «نبرد قدرت در اوکراین»، «جنگ داخلی سوریه»، «فعالیت‌های هسته‌ای ایران»، «صلح خاورمیانه»، «مسئلة امنیت اینترنتی» از جملة آنها بود.
نشست مونیخ، تشریفاتی یا موثر؟

کنفرانس مونیخ را نخستین بار «ادوارد هاینریش فن کلایسیت اشمنتسین، نظامی برجستة آلمانی» بنیان و نام آن را«کنفرانس امنیتی مونیخ» گزارد.این کنفرانس که بخش‌ خصوصی فعال درحوزة سیاست‌های امنیت جهانی آن رااداره می‌کند هرسال درماه فوریه در مونیخ آلمان برگزارمی‌شود که گرچه در آن تصمیم‌های لازم‌ الاجرایی گرفته نمی‌شود ولی با توجه به حضور کشورها و شرکت‌کنندگان در کنفرانس، که معمولاً سیاستمداران و کارشناسان امور امنیتی مانند وزیران امورخارجه و دفاع کشورها، نظامیان کارشناس امور بین‌المللی و برخی صاحبان کارخانه‌های تسلیحاتی و...) هستند درخصوص مسائل مهم سیاسی، امنیتی، منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو و رایزنی می‌شود که در رسانه‌ها و محافل سیاسی و امنیتی جهان بازتابی گسترده دارد.

در این کنفرانس که به یکی از مجامع مهم بین‌المللی در عرصة امنیت جهانی تبدیل شده است، ‌هر سال یکی از موضوع‌های مهم امنیت جهانی بررسی می‌شود. در پنجاهمین دورة کنفرانس امنیتی مونیخ که روزهای یازدهم تا سیزدهم بهمن برگزارشد موضوعات مختلفی مطرح شد که «نبرد قدرت در اوکراین»، «جنگ داخلی سوریه»، «فعالیت‌های هسته‌ای ایران»، «صلح خاورمیانه»، «مسئلة امنیت اینترنتی» از جملة آنها بود؛ در روز آخرکنفرانس، موضوع ایران دردستور کار نشست اختصاصی قرار گرفت؛ در این نشست شخصیت‌های برجسته‌ای مانند «محمدجواد ظریف، وزیرامورخارجة ایران»،«یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی»،«کارل بیلدت، وزیرامورخارجة سوئد»، «کریس مورفی، سناتور دموکرات امریکایی» و... حضور داشتند.
مونیخ
آمانو، نخستین سخنران این نشست تخصصی، از برگزاری دور تازة مذاکرات هسته‌ای ایران و آژانس در نوزدهم بهمن امسال خبر داد و گفت: ایران از بیستم ژانویه اجرای توافق ژنو را آغاز کرده است وهم‌اکنون نیز ادامه دارد. وی اقدامات ایران را دراجرای توافق ژنو امیدوارکننده و دلگرم‌کننده توصیف کرد وگفت: ایران و آژانس توافق کردند که به همة موضوعات باقی‌مانده بپردازند.

وزیر امور خارجة سوئد نیز در این نشست گفت: ما در گذشته فرصت‌های بسیاری را برای رسیدن به توافق ازدست دادیم ولی اکنون فرصت مناسبی برای دستیابی به راه‌حل جدید وجود دارد. «بیلدت» تصریح کرد که بدون شک، فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای، حق ایران است ولی طرف‌های دخیل در توافق ژنو بایستی به یکدیگر اعتماد کنند.وزیر امورخارجة جمهوری اسلامی ایران سومین سخنران نشست بود؛ دکتر ظریف، دولت امریکا را مسئول تأخیر دردستیابی به راه‌حل جامع درخصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران معرفی و تحریم‌های امریکا ضد ایران را اشتباه توصیف و تصریح کرد: نتیجة تحریم‌ها هجده هزار سانتریفیوژ جدید ایران و خشم مردم از امریکا بوده است. وی تأکید کرد: موضوع هسته‌ای ایران فقط با احترام متقابل و موضع برابر حل شدنی است.

وزیر امور خارجة ایران در این نشست همچنین با اشاره به دیدارهای اخیرش با مقامات کشورهای همسایه گفت: ایران دیپلماسی سازنده‌ای را آغاز و در دوستی به روی همسایگانش را دوباره باز کرده است.ظریف دربارة روابط ایران و عربستان نیز گفت: هیچ‌یک از دوکشور از رقابت با یکدیگر سودی نمی‌برند و به نفع دوطرف است که با یکدیگر همکاری کنند زیرا مشترکات آنها بسیار بیشتر از اختلاف‌هایشان است.

اظهارنظر مقامات و همراهان آنها و نیز کارشناسان شرکت‌کننده در چنین نشست‌هایی و حتی حاشیه‌های آن، در رسانه‌ها و محافل سیاسی و امنیتی جهان بازتابی فوری و گسترده دارد و بدیهی است که حضور در آن برای انعکاس جهانی دیدگاه‌ها و سیاست‌های هر کشوری بسیار حائز اهمیت است.در آن نشست بود که ظریف از وجود کارهای بسیار در ایران در زمینة حقوق بشر صحبت کرد؛ در آنجا بود که ظریف با «کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیة اروپا» دیدار و ضمن دعوت از وی برای سفر به ایران، قرار بعدی گفتگوهای ایران و گروه 1+5 را اعلام کرد.

هم در آنجا بود که وی درخصوص موضوعات و مسائل مختلفی ازجمله روابط تهران ـ ریاض و آمادگی ایران برای آغاز گفتگو با عربستان سخن گفت. همانجا بود که وزیر امور خارجة ایران با بسیاری از مقامات کشورها دیدار و دربارة موضوعات مختلف گفتگو و رایزنی کرد.در حاشیة نشست مونیخ بود که «بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد» به دیدار وزیر امور خارجة ایران رفت و دربارة گسترش همکاری تهران و این نهاد بین‌المللی حرف زد. برخی رسانه‌ها، پیشنهاد بان کی مون برای ملاقات با دکتر ظریف را نوعی عذرخواهی مؤدبانة آقای دبیرکل از تهران برای پس گرفتن دعوت از ایران به منظور شرکت در نشست ژنو 2 ارزیابی کردند.

در حاشیة همان نشست بود که «اخضر ابراهیمی، نمایندة ویژة سازمان ملل در امور سوریه» در دیدار با وزیر امور خارجة ایران بار دیگر بر نقش مؤثر تهران در حل بحران سوریه تأکید کرد و گفت که معلوم بود نشست ژنو 2 (دربارة سوریه) بدون حضور ایران ناکام خواهد ماند.گرچه در بسیاری از رسانه‌های خبری جهان، برخی از حاشیه‌های کنفرانس مونیخ مثلاً ملاقات وزیران امور خارجة ایران و امریکا، پررنگ‌تر از متن شد، در چنین نشست‌هایی این امکان وجود دارد که نمایندة جمهوری اسلامی ایران بتواند موضع قاطع و جدی و رسمی تهران را بدون واسطه و شفاف به طرف امریکایی‌ گوشزد کند.

به نظر می‌رسد حضور در کنفرانس‌های بین‌المللی مانند کنفرانس امینی مونیخ، دستاویز خوبی برای رسانیدن پیام‌ها و تبیین سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران به افکار عمومی و سران دنیاست؛ اینکه بالاترین مسئول سیاست‌ خارجی دولت در این کنفرانس‌ها و دیدار با مقامات کشورها فعالیت‌های هسته‌ای ایران را با ذکر جزئیات بیشتر و دقیق‌تر بازگو و از حقوق مردم خود دفاع کند، این عمل باعث جذب بیشتر شرکا و هم‌پیمانان خواهد شد و این به سود کشور است.

دانلود
در چنین کنفرانس‌هایی است که می‌توان ایران را بیشتر و بهتر به جهانیان معرفی کرد و توطئة دشمنان را درخصوص «ایران‌ستیزی» و «ایران‌هراسی» ناکام گذاشت و حقایق بیشتری را برملا کرد.همان‌گونه که وزیر امور خارجة ایران در نشست اختصاصی ایران در مونیخ بدان اشاره کرد، تهران در حال آغاز دیپلماسی سازنده با دیگرکشورهاست بنابراین برای اجرای دیپلماسی فراگیر و نقش‌آفرینی مؤثر در عرصة بین‌المللی، برقراری ارتباط با سایر کشورها و تعامل با آنها ضروری است البته هیچ‌یک از این موارد نافی اجرای صحیح مسئولیت‌های مقامات و آرمان‌های والای نظام جمهوری اسلامی ایران نخواهد بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۲°