ماهی قرمز آلرژی می‌آورد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:32 - شنبه 03 آبان 1399
کد خبر : ۴۵۸۹۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۹:۰۰
ماهی قرمز در صورتی که در ظروف نامناسب نگهداری شود و تغذیه نادرست و شرایط محیطی نامطلوب داشته باشد دچار بیماری می‌شود که این بیماری، قابل سرایت به محیط زندگی و افراد خانواده است.
ماهی قرمز آلرژی می‌آورد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عشرتی بیان کرد: آشنایی با بیماری‌های ماهی قرمز و راه‌های پیشگیری از بروز آن نه تنها عمر بیشتر این آبزی را به همراه دارد، بلکه از پراکندگی آلایندگی احتمالی محیطی میکروب‌ها و مخاطرات بهداشتی جلوگیری می‌کند.


وی افزود: دما و میزان اکسیژن آب، اسیدیته، غلظت آمونیاک به عنوان سمی‌ترین ترکیب موجود در آب، نیتریت‌ها و نیترات‌ها در زیست آبزیان نقش محوری دارد و در صورتیکه این ترکیبات نامناسب باشد ماهی قرمز بیمار و یا تلف می‌شود.


عشرتی تاکید کرد: یکی از شایع ترین بیماری‌های ناشی از تماس با ماهی قرمز بروز انواع آلرژی بویژه حساسیت های پوستی است.


وی افزود: برخی از ماهی‌های قرمز مبتلا به انواع بیماری‌های آبزیان نظیر وجود لکه و زخم در بدن، باله‌های تاخورده بی‌رنگی فلس‌ها و نارسایی در چشم‌ها هستند که در صورت بروز چنین علائمی باید از محیط زندگی دور شوند.


رئیس مرکز بهداشت استان مرکزی ادامه داد: توصیه مسوولان بهداشتی به مردم خودداری از خرید ماهی قرمز است اما در صورت تمایل باید این آبزی را از مکان هایی که تحت نظارت و تایید بهداشتی دامپزشکی است، تهیه کنند.


وی گفت: مردم باید بدانند که تعویض آب تنگ ماهی قرمز در ظرفشویی موجب آلودگی می‌شود و بهتر است برای این کار حتماً از دستکش استفاده شود و در محیط خارج از آشپزخانه صورت گیرد.


عشرتی، بیماری ماهیان قرمز را به ویروسی، باکتریایی، قارچی و انگلی دسته بندی و اظهار کرد: آبزیان آلوده به این عوامل با نارسایی‌هایی چون پوسیدگی دم و باله، آبله پوستی، تجمع مایعات در بدن یا آب آوردگی شکم، بیماری چشمی، بیماری چرخش، خونریزی پوست، ایجاد انحنا در دم، تغییر محوطه دهان، ایجاد لکه‌های سیاه در دم، شنای غیرطبیعی، کمرنگ شدن پوست، ریزش فلس ماهی و بلند شدن پوست، برآمدگی های غیر طبیعی در آبشش، خونریزی آبشش، کاهش وزن، کمی تحرک، تحلیل شکم و رنگ پریدگی و انحنا در قسمت قدامی ستون مهره‌ها، کدورت چشم، بیرون زدگی چشم‌ها و لکه‌های پوستی مبتلا هستند.


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک تاکید کرد: دسته دیگر بیماری‌های ماهی قرمز ناشی از عوامل محیطی است که مرتبط با کمبود اکسیژن آب، جیره غذایی نامتعادل و اسیدی یا قلیایی شدن محیط آب و انواع مسمومیت‌ها است که هر کدام باعث بروز نارسایی و بیماری در آبزی می‌شود و هرگونه تماس با آن ممکن است آلودگی را به بدن شخص منتقل کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۱°