گفت‌وگوی ویژه تلویزیونی رئیس جمهور درباره طرح هدفمندی یارانه ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:37 - چهارشنبه 22 مرداد 1399
کد خبر : ۴۸۲۳
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۱ - ۰۸:۴۵
در بحث تحول اقتصادی ما 7 طرح را اجرا کرده‌ایم اگر بخواهیم تورم امروز کشور را علت‌یابی کنیم بخشی از آن به خاطر افزایش قیمت ارز است. یک بخشی از آن به خاطر مشکلات بانکی و البته نوع مدیریتی که بر اقتصاد اعمال می‌شود.
گفت‌وگوی ویژه تلویزیونی رئیس جمهور درباره طرح هدفمندی یارانه ها
دکتراحمدی‌ نژاد درگفت‌ وگوی ویژه تلویزیونی با مردم سوالات مربوط به طرح هدفمندی یارانه ها را پاسخ داد و عملکرد دولت درباره این طرح را بیان کرد.
احمدی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر ،‌ آقای احمدی نژاد بااشاره به هفت طرح بزرگ تحول اقتصادی که در دولتهای نهم و دهم تهیه و برخی از آنها اجرا شده یا آماده اجراست افزود: علاوه بر اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها، اصلاح نظام بانکی، نظام توزیع، نظام گمرکی، نظام مالیاتی و نظام بهره وری و افزایش ارزش پول ملی و حذف صفرها از آن تحولاتی بود که در دستور کار دولتهای نهم و دهم قرار گرفت و امروز تعدادی از آنها آماده اجرا نیز هستند.
رئیس‌جمهور گفت: اولین بحث طرح تحول اقتصادی، هدفمند کردن یارانه‌ها بود. از طرف دیگر کارهای مربوط به اصلاح نظام بانکی نیز تمام شده است. اصلاح نظام توزیع نیز آغاز شده است. لایحه اصلاح نظام گمرکی را نیز به مجلس داده‌ایم و کارهای عملیاتی مربوط به آن در حال انجام است. در مورد اصلاح نظام مالیاتی نیز لایحه مرتبط با آن را به مجلس شورای اسلامی ارایه داده‌ایم.
وی همچنین به بحث تغییر پول ملی و ارتقای ارزش آن و حذف صفرها اشاره کرد و گفت: برای اجرای این امر نیز آمادگی داریم و منتظر هستیم که شرایط مناسب برای اجرای آن ایجاد شود.
احمدی‌نژاد با تاکید بر این‌که اقتصاد ما دارای بیماری‌های مزمن است، ادامه داد: با بررسی‌های کارشناسی که انجام شد طرح تحول اقتصادی آماده شد که همان‌طور که اشاره شد هدفمند کردن یارانه‌ها یکی از مهم‌ترین آنها بود.

رئیس‌جمهور با بیان این‌که دولت قصد داشت همه‌ی طرح را یکجا اجرا کند ولی با توجه به رفت و آمدهایی که انجام شد بخشی از طرح اجرا شد، افزود: قطعا نمی‌توان تمام اهداف این قانون را با اجرایی شدن بخشی از آن محقق کرد ولی حدود 30 درصد آن با قیمت‌های سال 89 اجرا شده است. گرچه اکنون شرایط عوض شده و با توجه به این مقدار ما دستاوردهای خوبی در اجرای این قانون داشته‌ایم.
احمدی‌نژاد با تاکید بر این‌که با اجرای این قانون، تولید ما نهادینه شده و شاهد رشد آن هستیم، گفت: رشد تولید ما از سال 89 به 90 رشد 5 و 2 دهم درصدی را شاهد بوده که در واقع رشد مثبتی بوده، گرچه برخی در آن زمان می‌گفتند با اجرای این قانون در دو سه سال اول رشد تولید منفی خواهد بود ولی ما می‌بینیم که 5/2 رشد مثبت صورت گرفته، تولیدات پایه کشور رشد کرده و این‌که برخی می‌گویند به تولید توجه نشده و ضعیف شده حرف درستی نیست.
وی با تاکید بر این‌که تولیدات پایه رشد کرده است، اظهار کرد: در مورد 45 کالای اساسی می‌توان گفت در ارتباط با 24 کالا رشد ما از یک درصد تا 92 درصد بوده، در مورد 20 درصد کاهش داشته‌ایم که البته این مربوط به کالاهایی بوده که با انرژی کار می‌کردند و بعضا دچار نوساناتی شدند و یک کالا نیز تغییری نکرده است.
رییس‌جمهور با بیان این‌که در بخش تولید ما موفق بوده‌ایم، به هدف دوم اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: هدف دوم، کنترل مصرف انرژی بوده است؛ چرا که مصرف انرژی در کشور ما قبل از اجرای این قانون به صورت سرکش و بدون مهار در حال اضافه شدن بود و اگر روند قبل از اجرای این قانون را ادامه می‌دادیم اکنون مصرف بنزین به 135 میلیون لیتر در روز می‌رسید و ما مجبور به واردات 20 میلیارد دلار بنزین می‌شدیم.
احمدی‌نژاد با بیان این‌که در این زمینه موفق به کنترل مصرف شدیم، افزود: در سال 90 نیز مصرف خانگی گاز و برق کاهش پیدا کرده، هم‌چنین مصرف تجاری. البته در بخش صنعت افزایش داشته‌ایم که این نشان‌دهنده‌ی توسعه‌ی صنعت و افزایش کارکرد آن است.

رئیس جمهور گفت: بهره وری پایین، تورم مستمر، واردات بالا و صادرات اندک معضلاتی بود که در گذشته با نوسانات مختلف در اقتصاد کشور وجود داشت و این دولت بنا را بر این گذاشت که با اجرای طرح تحول اقتصادی بر این موضوع غلبه پیدا کند.
آقای احمدی نژاد در ادامه با اشاره به نوسانات کالاهای تولیدی و اثر انرژی در آن گفت: هدفمندسازی یارانه ها در بخش تولید موفق عمل کرد به طوری که به کنترل مصرف انرژی در کشور که به صورت سرکش و بدون مهار ادامه داشت منجر شد.
رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینکه در سال گذشته و در پایان سال اول اجرای هدفمندسازی یارانه ها مصرف خانگی گاز، برق و همچنین انرژی بخش تجاری کاهش یافت گفت: مصرف انرژی در بخش صنعت طی دو سال گذشته افزایش یافت که این موضوع نشانه رشد این بخش است البته در سراسر کشور مصرف بی رویه بنزین، گاز و نفت کاملاً مهار شده است.

وی با بیان این‌ که مصرف بنزین و گاز کنترل شده، مصرف گازوئیل نیز تقریبا کنترل شده، به هدف سوم اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها یعنی موضوع عدالت اشاره کرد و گفت: هدف سوم این قانون، اجرای عدالت بود و تمام کسانی که با روش‌های گوناگون درآمد و هزینه‌های دهک‌ها را ارزیابی کرده‌اند مشخص شد که در سال 90 هفت دهک قدرت خریدش بالاتر رفته و درآمد دهک‌های پایین بهتر شده است. البته این در شهرها و روستاها متفاوت است. در روستاها وضع بهتر است و در شهرها پایین‌تر.
رئیس‌جمهور هم‌چنین گفت: نسبت درآمدی دهک بالا به دهک پایین بهبود پیدا کرده است.
وی ادامه داد: برای مثال در ده سال گذشته و به طور متوسط مصرف برق هر ساله رشد 7 و 4 دهم درصدی را شاهد بوده است اما این شاخص در سال 90 با رشد منفی دو دهم درصدی مواجه بود که نشانه کاهش مصرف انرژی برق در کشور است.
آقای احمدی نژاد با تأکید بر اینکه طی دو سال اجرای هدفمندسازی یارانه ها نسبت درآمد دهک بالای درآمدی جامعه به قشر کم درآمد جامعه خیلی بهتر شده است افزود: به طور مثال نسبت درآمد 10 درصد ثروتمند به 10 درصد فقیر جامعه در مناطق شهری 12.45 برابر بود که در سال 91 این شاخص به 10.30 برابر کاهش یافته است.
وی گفت: این شاخص در مناطق روستایی از 12.38 برابر به 10.38 برابر کاهش یافته است، البته شاخص ضریب جینی در سال 89 41 صدم بود که در سال 90 به 37 صدم رسیده که نشانه جهش در این بخش بوده و بیانگر بهبود وضعیت رفاهی مردم است.
رئیس جمهور همچنین با اشاره به بهبود شرایط رفاهی مردم در مناطق روستایی و شهری نیز گفت: شاخص ضریب جینی مردم کشورمان در نقاط شهری قبل از اجرای هدفمندسازی یارانه ها 38 صدم بوده که امروز به 35.6 رسیده است، البته این شاخص در مناطق روستایی 38 صدم بوده که امروز به 34 صدم رسیده است.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه تورم در کشور ما ساختاری است گفت: در 40، 50 سال اخیر همیشه در کشورمان تورم داشتیم، و در مدت 5 سال اگرچه با نوسان، تورم تقریبا متوسط و یکسانی حاکم بوده است.
آقای احمدی نژاد در ادامه این گفتگو افزود: اول دی 89 تورم 12 و 8 دهم درصد بود که این میزان در ماه مشابه سال 90 به 20 و 9 دهم درصد رسید یعنی 8 و 1 دهم درصد اضافه شد.
وی گفت: در دی سال 90 تورم نقطه به نقطه با متوسط سالانه یکی شد و تورم زایی طرح هدفمندی تخلیه شد.
رئیس جمهور افزود: در این فاصله افزایش قیمت های جهانی را نیز شاهد بودیم که اگر یکی به تورم جهانی اضافه شود در داخل 8 دهم افزوده می شود با این حال با عددی که گفته می شد، میزان تورم تفاوت بسیاری دارد، ضمن آنکه خودمان هم فکر می کردیم تورم به حدود 12 درصد برسد، با این حال اصلاح ساختار اقتصادی کشور مد نظر ما بود.
وی در پاسخ به این سوال که احساس عمومی مردم درباره آمارهای رسمی با آنچه در کشور اتفاق می افتاد متفاوت است، گفت: این احساس در سال 90 نبود و مردم هم راحت بودند اما باید مشخص شود سبدی که انتخاب می کنید ،چه است، و زمان آن چه موقع خواهد بود، حال آنکه تعداد اقلام کالایی ما 360 تا 370 قلم و تورم در دهک های مختلف متفاوت است.
رئیس جمهور با نتیجه گیری از سخناش که محاسبه تورم متوسط مجموع اقلام است افزود: ما لوازم خانگی، خدمات، حمل و نقل و مواد غذایی را در سبد کالایی داریم که سرجمع، میانگین 365 قلم با توجه به وزن آنها استخراج می شود.
آقای احمدی نژاد با یادآوری اینکه محاسبه تورم کشور طبق روش سی سال قبل و با مقایسه هر سال نسبت به سال قبلش صورت می گیرد، گفت: این معیار خوبی برای کار کردن در شرایط فعلی است.
وی همچنین درباره تورم کشور در سال 91 افزود: تاکنون میزان تورم 26 و یک دهم درصد و بالاتر از سال گذشته است که عمده آن از تغییر نرخ ارز نشات می گیرد اگر چه دولت در حال مدیریت است تا اثر افزایشی نرخ ارز بر کالاهای وارداتی کمتر شود.

وی با یادآوری مجدد این که تغییر قیمت ارز 8 دهم به یک درصد اثر می گذارد که به آنجا تا به حال نرسیدیم گفت: دولت با تلفیق، کنترل بخشی از کالاها و ارز مرجع در حال کنترل، مهار و مدیریت است تا اثری که افزایش نرخ ارز و به تبع کالاهای وارداتی در اقتصاد کشور به جای می گذارد، اتفاق نیفتد.
رئیس جمهور همچنین به ادعای غربی ها اشاره کرد و گفت: آنها خود گفتند تحریم های فلج کننده و هوشمند علیه ملت ایران اعمال می کنند که در واقع جنگی روزمره و لحظه ای است.
وی افزود: آنان خرید نفت را به شدت کاهش دادند و مانع جابجایی پول آن شدند که حتما در تجارتی که کاملا وابسته به ارز دولتی است با چالش جدی مواجه می شویم اما این چالش نه تنها طولانی مدت نیست بلکه میان مدت هم نخواهد بود.
رئیس جمهور گفت: خوشبختانه شدت اولیه این تحریم مهار شده و آنچه آنها می خواستند محقق نشده است ، البته به بخش وسیعی از مردم فشار سنگینی وارد کرده و دولت شبانه روز تلاش می کند تا از این فشار بکاهد اما آنها به آنچه می خواستند نرسیدند چرا که تصور می کردند با اقدامشان در سیستم اقتصادی، پولی و بانکی ایران از هم گسیختگی اتفاق می افتد اما با همکاری بخش های مختلف و عنایت امام عصر (عج) توطئه آنها مهار شد.
آقای احمدی نژاد گفت: البته آنها دنبال موج های بعدی هستند که ما هم قوی تر شدیم.
وی افزود: اینها دراز مدت نیست، ما طرح هایی آماده کردیم که ارزی که وارد بودجه دولت می شود و تجار را به آن وابسته می کند را از ارز دولتی تفکیک کنیم.
رئیس جمهور گفت: ما می توانیم عبور کنیم و اجازه نمی دهیم آنها از تحولات اقتصادی به عنوان یک اهرم علیه مردم کشور ما استفاده کنند.
رئیس جمهور گفت: دولت در 4 تا 5 سال اخیر در حال کاهش معوقات بانکی با برنامه ریزی بودکه آثار آن را در اقتصاد دیدیم.
در ادامه گفتگوی زنده تلویزیونی رئیس جمهور از شبکه یک سیما مجری شبکه پرسید: تورم ما ساختاری و کهنه است که موضوعاتی مانند اجرای هدفمندی یارانه ها و تغییر قیمت ارز آن را تشدید کرده است چه چشم اندازی می توان ترسیم کرد تا در آینده شاهد تورم تک رقمی باشیم؟
آقای احمدی نژاد گفت:‌ هفت طرح آماده کردیم که اگر بخواهیم تورم امروز را علت یابی کنیم بخش مهمی از آن به خاطر ماجرای ارز است اما بخشی از آن به نظام بانکی و نوع مدیریت ما بر اقتصاد بر می گردد.
وی افزود: معوقات بانکی یک مسئله است یعنی پول بلوکه شده در اختیار عده ای خاص و معنای آن یعنی تورم و بازی با بازار و تاثیرگذاری در محیط که وقتی این رقم بالا می رود دست کسانی که می خواهند اثر بگذارند باز و کنترل آن برای دولت سخت می شود.
رئیس جمهور در موضوع اضافه برداشت از بانک مرکزی گفت: سامانه بانک ها به بانک مرکزی متصل است که اگر در بازه زمانی چند ماهه بانک ها بدهی به بانک مرکزی را برنگردانند پایه پولی بالا می رود.
وی افزود: دولت در 4 تا 5 سال اخیر در حال کاهش معوقات بانکی با برنامه ریزی بودکه آثار آن را در اقتصاد دیدیم اما در خارج از دولت تصمیم گیری کردند که معوقات بانکی نباید تا 5 سال برگردد و پیام آن این است که هیچ کس پولهایش را نباید بدهد و این امر موجب شد معوقات بانکی بالاتر برود و روند منفی معوقات مثبت شود که در اقتصاد اثرگذار است.
رئیس جمهور گفت: بخش مهمی از تورم ساختاری است برای نمونه در ساختارهای تولید، قیمت تمام شده گران در می آید که باید در بازه زمانی اصلاح شود.
آقای احمدی نژاد با اشاره به اینکه هدفمندی یارانه ها تلنگر اساسی به تولید بود گفت: بسیاری از کشاورزان و تولید کنندگان پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به طور جدی به فکر اصلاح ساختار تولید افتادند و در صنعت نیز همه به دنبال اصلاح ساختار و جایگزینی سوخت و انرژی هستند که این آغاز مبارکی است.
وی با بیان اینکه اصلاح ساختارهای تولید در دنیا در دوره 15 تا 20 ساله کامل شده است افزود: بعضی ها انتظار دارند در همان سال اول اجرای هدفمندی یارانه ها همه چیز با 30 درصد اجرای قانون کامل شود بعد هم با خلط آمار شروع به تغییر قانون کردند به طوری که از سال اول اجرای این قانون تا سال دوم 11 اصلاحیه به این قانون اعمال شد.
رئیس جمهور گفت:‌ معتقدیم وقتی قانونی نوشته می شود باید اجازه دهیم این قانون اجرا شود تا ضعف های آن مشخص شود.
احمدی نژاد افزود: باید اقتصاد از یک نقطه مدیریت ‌و مرزبندی ها معلوم شود زیرا قانون نمی تواند آن قدر جزئی شود که جزئیات اجرا را مشخص کند در این صورت چنین قانونی مجری نمی خواهد و قانون انعطاف لازم را دارد.
وی گفت: باید مدیریت اجرا متمرکز و ثابت باشد و ناظر نیز باید کار خود را انجام دهد و با اسناد بالا دستی کنترل کند.
ئیس جمهور افزود: قانون را نمی شود هر روز عوض کرد و قانونی که بتوان هر روز آن را عوض کرد از ثبات برنامه برخوردار نیست.
وی گفت: در جلسه اخیر مجمع مطرح کردیم که در اجرای اصل 44 قانون اساسی کار را به مردم واگذار کنیم، حیطه دولت و مردم مشخص است و دولت پشتیبان، ‌هدایتگر و ناظر مردم است.
رئیس جمهور در ادامه گفت: اگر از تولید حمایت نمی شد پس رشد اقتصادی 5.2 درصدی از کجا نشأت می گیرد؟
اقای احمدی نژاد در پاسخ به این سؤال که نظر مجلس برای اعمال قانون هدفمندی یارانه ها در پنج سال بود، افزود: ما هم اول می خواستیم اجرای این قانون یک ساله باشد اما قانون تعیین کرد پنج ساله باشد.
وی با اشاره به اینکه سالی 20 درصد اقتصاد قابل اعمال نیست گفت: شما برای بنزین، نفت، برق و گازوئیل هر کدام یک فرمول برای اجرا دارند چون اینها جایگزین می شوند و مسائلی مانند قاچاق و محیط زیست و دهها مورد دیگر دارند.
رئیس جمهور افزود: این طور نیست که بگوییم هر کدام را سالانه 20 درصد ببریم بالا.
آقای احمدی نژاد اجرای این قانون را فرمول ساده ریاضی ندانست و گفت: اجرای این قانون یک مقدار پیچیده تر از آن است که برخی می گویند یک فرمول ساده ریاضی است.
وی افزود: بله اجرای این قانون برای پنج سال برای بعضی از موارد ممکن است و برای بعضی ممکن است چهار ساله و برای برخی دو ساله تمام شود.
رئیس جمهور گفت: شما گفتید 20 درصد درآمد ما هم رعایت کردیم.
آقای احمدی نژاد افزود: اگر حمایت از تولید نمی شد 43 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی از کجاست؟
وی با اشاره به جهشی که در این بخش در سال های قبل داشته ایم گفت: این رقم منهای میعانات گازی است که آن هم 10 میلیارد است و من در این رقم محاسبه نکردم.
رئیس جمهور افزود: اگر تولید نشود چطور صادر می شود، بخش هایی از تولید هم ممکن است دچار مشکل بشود برخی از این دوستان پیش بینی یک بحران اجتماعی را کرده بودندکه در آن همه صنعت بخوابد کارخانه‌ها تعطیل شود و کارگران به خیابان بیایند اما این نشد.
آقای احمدی نژاد گفت: حالا یک تعداد بنگاه هم اگر دچار مشکل شدند باید مشکلشان را حل کنیم نه اینکه قانون را تغییر دهیم.
وی افزود: پیش بینی این بود که اشکالات وسیع تری روی دهد اما خوشبختانه آن اتفاق نیفتاد.
رئیس جمهور گفت: آیا می خواهیم هر تولیدی را به هر قیمتی حفظ کنیم و دولت به همه تولید تا آخر یارانه بدهد؟
آقای احمدی نژاد افزود: بالأخره بعضی تولیدات هست که باید از دور خارج شوند مثل تولیداتی که 10 برابر متوسط دنیا انرژی مصرف می کنند.
وی گفت: باید این تولید را با کمک بانکی و تخفیفات مالیاتی حل و سیستم آن را درست کرد.
رئیس جمهور افزود: علاوه بر همه اینها ما هم کمک نقدی به تولید کردیم و هم به تولید و هم قیمت تبعیضی روی انرژی اعمال کردیم، آیا اینها یارانه نیست؟
آقای احمدی نژاد گفت: به خانه دار برق را می دهیم 120 تومان به کشاورز می دهیم 10 تومان و این یارانه است.
رئیس جمهور این روش را بهترین روش دادن یارانه دانست و گفت: بعضی می گویند باید یارانه را نقدی بگذاریم جایی و افراد هم مراجعه کنند، این بدترین شکل یارانه دادن است و حتماً از آن سوء استفاده خواهد شد.
آقای احمدی نژاد افزود: اگر قرار باشد با یک طرح این قانون اصلاح شود باید با تفاهم بنشینیم و ابهامات را رفع کنیم.
وی گفت: یک عده قلیلی نشسته اند از خارج از مراکز تصمیم گیری با نگاه سیاسی که دارند دائماً اطلاعات منفی منتشر می کنند.
رئیس جمهور افزود: خیلی از دوستان که دائماً دولت را متهم می کردند که به تولید نرسیده، وقتی که در موضع تصمیم گیری قرار گرفتند حمایت های دولت از تولید را کاهش دادند.
آقای احمدی نژاد گفت: من فکر می کنم این نگاه اولاً به خاطر اطلاعات نادرست است و بعد هم یک اقلیتی نگاه سیاسی به همه پدیده ها دارند.
وی با اشاره به اینکه کارگروه حمایت از تولید در دولت است افزود: در تمام استان ها هر کس مراجعه کند موردی کارش برای حمایت از تولید بررسی می شود.
رئیس جمهور در ادامه سخنان خود در گفتگوی زنده تلویزیونی گفت: بخشی از معوقات بانکی مربوط به تولید است یعنی طرف سرمایه گذاری کرده اما شرایط اقتصادی به گونه ای است که هم اکنون نمی تواند آن را برگرداند و کارخانه اش را توسعه دهد.
آقای احمدی نژاد افزود: اما کسی ممکن است تخلف بانکی کرده باشد و پول را برای سرمایه در گردش گرفته ، اما کارخانه را توسعه داده و اشتغال و تولید درست کرده است که باید با او همراهی کنیم و بانک ها هم همراهی می کنند.
وی گفت:‌ اما فرض کنیم کسی پول را گرفته و با آن کالا آورده و در بازار فروخته است اما وام خود را عقب انداخته است که این کار درستی نیست.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه بخش مهمی از این معوقات بانکی از این دسته هستند افزود: دولت در این زمینه داشت کار می کرد و امسال هم کمی سرعت را بالا بردیم و همه دانه درشت ها را به جدول آوردیم و از بزرگترین ها شروع کردیم اما در جایی دیگر تصمیماتی گرفته شد و فشار آوردند و آنها هم پس کشیدند.
وی تاکید کرد:‌دولت به هیچ وجه موافق نبود که بانک ها مکلف شوند 5 سال معوقات بانکی را عقب بیندازند.
رئیس جمهور گفت: برخی از دوستان تصور می کنند این به نفع تولید است اما این به ضرر آن است چرا که اگر بانک نتواندکار کند و پول بانک بلوکه شود تولید نمی تواند حمایت شود.
آقای احمدی نژاد افزود: وقتی همه را تکلیف می کنیم، با آن کسی که حقی دارد و کسی که حقی ندارد برخورد می شود و آن کسی هم که خوش حساب است دچار تناقض می شود و این کار را مشکل می کند.
وی با بیان اینکه این موضوع یک تصمیم مدیریتی است که چه کسانی و چند نفر را معوقه کنیم گفت: اینکه جزئیات اجرا تبدیل به قانون شود اشتباه است وشورای نگهبان باید این مرزها را مراقبت کند.
رئیس جمهور افزود: وقتی اجرای آن را مکلف به تصمیم هیئت مدیره می کنیم فشاری که به هیئت مدیره وارد می شود طاقت فرسا است و خیلی ها فشار می آورندو مدیرعامل را تهدید می کنندو به سادگی هیئت مدیره نمی تواند خود را کنار بکشد.
وی با تاکید بر اینکه اقتصاد باید از یک نقطه مدیریت شود گفت: قانون اگر ریز شود قانون نیست و تبدیل به آیین نامه می شود.
رئیس جمهور با بیان اینکه این حرفها دعوا و اختلاف نیست و اختلافی به معنای دعوا وجود ندارد افزود: اینها بحث هایی اساسی و مدیریتی است.
آقای احمدی نژاد گفت:‌ هر کدام از قوا هم اگر جایمان را عوض کنیم باید این مرزها را رعایت کنیم و ا ین منطق کار است.
وی با اشاره به اینکه معوقات و اضافه برداشت ها بر اقتصاد اثر دارد افزود: بخشی از ارزی که پارسال بانک مرکزی به موسسات مالی و بانک ها داد به بازار نیامد.
رئیس جمهور گفت: بانک مرکزی باید این ارزها و موسسات مالی را مدیریت کند و به آنها بگوید آن را تحویل دهندیا به مشتری بدهندو یا ما به التفاوت آن را پرداخت کنند.
وی با تاکید بر اینکه بانک ها نباید سرمایه راکد داشته باشند افزود: سرمایه بانک باید فعال و نقد و دائم در گردش باشد.
رئیس جمهور گفت: وقتی سرمایه در گردش نمی شود هم به تولید و هم به وارد کننده پول نمی رسد و بانک مرکزی باید اینها را اصلاح کند.
آقای احمدی نژاد، عامل دیگر موثر بر اقتصاد را تحریم ها دانست و افزود: البته سوء ‌استفاده ها و شبکه های دلالی وجود دارند که با هم هماهنگ هستند و ما هم آن را پیگیری می کنیم و قوه قضائیه و دیگران هم در این موضوع وارد شدند اما هنوز نتوانستیم آنها را مهار کنیم اما تا حدودی مهار شدند.
وی با بیان اینکه ثبات امنیت در فضای عمومی اقتصاد لازم است گفت: دولت تلاش کرده این ثبات را ایجاد کند.
رئیس جمهور افزود: اگر این تصور در فعال اقتصادی به وجود بیاید که اگر کمی بزرگتر شود با او برخورد می شود مشکل ساز می شود.
وی گفت: نهادهای امنیتی و کنترلی در اقتصاد خوب است اما آنها باید کنترل های خود را از طریق بخش اجرا اعمال کنند تا امنیت عمومی فضای اقتصاد حفظ شود.
رئیس جمهور تاکید کرد:‌وقتی شوک ارزی وارد شد همه باید فضا را آرام تر کنیم و نباید آن را امنیتی کنیم اما اگر کسی واقعا سوء‌استفاده و خیانت به ملت کرد در حد تخلفش باید با او برخورد شود.
وی ادامه داد: اما اگر جایی تخلف اداری انجام شد نباید آن را کیفری کنیم و بگوییم اختلاس شد و باید با همان تعدادی که تخلف کردند برخورد کنیم.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه فضای اقتصاد نباید امنیتی شود گفت: دولت تلاش کرد و مقام معظم رهبری هم تذکراتی دادند تا فضای اقتصاد، امنیتی نشود و تنها با کسی که تخلف کرد برخورد شود.
آقای احمدی نژاد با بیان اینکه برخوردها نباید به گونه ای باشد که همه بلرزند افزود: نمی گوییم به این شدت اتفاق افتاد اما آنی که اتفاق افتاد به ویژه در خصوص شرایط تحریم و فشار ارزی چیز خوبی نبود.
وی با اشاره به اینکه اینها به این معنی نیست که خباثت دشمن را کمرنگ کنیم گفت: دشمنان در ارز و نفت در حال فشار وارد کردن هستند.
رئیس جمهور در پاسخ به این سؤال که عده ای معتقدند قبل از اجرای لایحه هدفمندی نرخ ارز باید اصلاح می شد گفت: در اقتصاد وقتی می خواهید اصلاحاتی انجام دهید همه عوامل را نباید دستکاری کنید، دولت هم نرخ ارز را به عنوان کنترل نگه داشت، افزایش قیمت ارز هیچ ارتباطی با هدفمندی ندارد.
آقای احمدی نژاد در ادامه این گفتگو افزود: اینکه می گویند هدفمندی، نقدینگی را اضافه کرد حرف غلطی است، سال 89 میزان نقدینگی 25 درصد بود که در سال 90 به 19 درصد کاهش پیدا کرد، پس هدفمندی تأثیری در افزایش قیمت ارز و نقدینگی نداشته است.
وی گفت: البته اینکه بگوییم نقدینگی ظرفیت افزایش قیمت ارز را داشته است قابل بحث است اما در هر حال بانک مرکزی نقدینگی را کاهش داده است.
رئیس جمهور افزود: ایجاد تورم انتزاعی در بازار کار شبکه ای بود که دائماً تبلیغ منفی می کرد و دنبال این بود که قیمت ارز را بالا ببرد.
آقای احمدی نژاد گفت: ما در یک جنگ اقتصادی با دشمن هستیم که آنها هم بر نرخ ارز تمرکز کرده اند.
رئیس جمهور افزود: اینکه برخی نرخ ارز را 2700 تومان محاسبه می کنند حرف غلطی است چون پایه قیمت گذاری را غلط می گذارند، آنها با آمار بازی می کنند تا حرف خود را اثبات کنند.
آقای احمدی نژاد افزایش نرخ ارز را ناشی از دو عامل سوء استفاده های داخلی و فشار خارجی دانست و افزود: به دلیل شرایط موجود نمی توانیم بگوییم که دشمن چه فشاری را وارد می کند و ما چطور داریم اقتصاد را اداره می کنیم اما زمانی خواهد رسید که برای مردم این موضوع را توضیح دهیم.
وی در پاسخ به اینکه آیا قیمت حامل های انرژی با توجه به افزایش نرخ ارز تغییر خواهد کرد؟ گفت: ما اصرار داشتیم که هدفمندی را یکباره اجرا کنیم تا ثبات ایجاد شود و هر سال انتظار تورمی شکل نگیرد کاری که کشورهای دیگر هم آن را اجرا کردند و مشکلی پیش نیامد و مردم هم با تحولات اقتصادی ظرفیت وسیعی دارند و با تحولات اقتصادی همراهی می کنند.
رئیس جمهور افزود: هدفمندی اصلاحی ساختاری است تا سوء استفاده از بین برود و وابستگی به نفت کم شود و اقتصاد به تعادل برسد اما در حال حاضر دشمن ما را تحریم کرده و قیمت ارز را مصنوعی بالا برده است.
آقای احمدی نژاد با بیان اینکه تلاش دولت بر این است تا قیمت ارز را به زودی پایین بیاورد گفت: برای سال آینده قیمت ارز را خیلی پایین تر از قیمت مبادله ای در بودجه در نظر گرفته ایم و قطعاً قیمت را پایین خواهیم آورد اما اگر فرض هم کنیم که این موضوع یکی دو سالی طول بکشد می توانیم این تغییر قیمت را به عنصر مثبت در اقتصاد تبدیل کنیم و اهرم تحریم را خنثی کنیم.
وی با بیان اینکه یکی از راه ها برای این کار افزایش صادرات غیرنفتی است افزود: امسال صادرات غیرنفتی از 50 میلیارد دلار بالاتر رفته است و اگر یک گام دیگر برداریم به 100 میلیارد دلار خواهد رسید.
رئیس جمهور گفت: هدفمندسازی یک کار بنیادین بود که در این دولت انجام شد.
آقای احمدی نژاد در ادامه افزود: اکنون ما روزانه یک میلیون و 850 هزار بشکه نفت به شبکه داخلی می دهیم، سالانه 150 میلیارد مترمکعب هم گاز به شبکه می دهیم. این دو تا به قیمت امروز یعنی با دلار 2500 تومان 300 هزار میلیارد تومان می شود.
وی گفت: اکنون 30 هزار میلیارد یعنی 10 درصد را ما می گیریم و 40 هزار تومان به مردم می دهیم و 10 هزار میلیارد تومان نیز از قبل در بودجه بوده است که برای برق و نان در نظر گرفته بودیم که اینها را روی هم گذاشتیم و به مردم می دهیم.
رئیس جمهور افزود: در مجموع ما 270 هزار یا 300 هزار تا می گیریم که 30 درصد آن را دولت بردارد، ما چقدر پول می گیریم، ما چقدر از ارز برای بودجه پول می گیریم، حدود 60-70-90 هزار می گیریم که در مجموع 210 هزار تا باقی می ماند، 10 هزار تا هم در بودجه داریم که این را بین مردم تقسیم کنیم، با 40 هزار تای فعلی که به مردم می دهیم 5.25 می شود، کسی که این مبلغ را دریافت کند در مقابل نوسانات آسیب پذیر نخواهد بود.
آقای احمدی نژاد گفت: ما این را یک دفعه از روی دوش مردم برداریم و پول مردم را به دست خودشان بدهیم.
وی افزود: البته کنترل دوباره ای در مصرف ایجاد و تکنولوژی ما عوض می شود، با این پول خیلی کارها می شود کرد.
رئیس جمهور گفت: بعضی ها خیال می کنند این پول افزایش نقدینگی به وجود می آورد اما افزایش نقدینگی افزایش پایه پولی نیست و ما پایه پولی را نمی خواهیم افزایش دهیم بلکه این پول در خود جامعه می چرخد و آنکه بیشتر مصرف می کند بیشتر می پردازد و یک بار برای همیشه موضوع را تمام می کنیم.
آقای احمدی نژاد افزود: ما تضمین می دهیم که درست اجرا شود به شرطی که اجازه داده شود یک مدیریت اعمال شود و اگر چند مدیریتی شود مشخص نمی شود اشکال کار در کجا بوده است و همه شروع به متهم کردن همدیگر می کنند.
وی گفت: البته دوباره می گویم همه دلسوزند و اگر ما این کار را امسال انجام دهیم سال بعد حتماً به100 میلیارد خواهد رسید که 54 میلیارد آن صادرات بین نفتی بخش خصوصی است که سود آن به صادرات و تولید خواهد رسید.
رئیس جمهور افزود: همین امسال با توجه به تغییر قیمت ارز بیش از 90 هزار سفارش جدید خودرو از خارج به کارخانجات ما داده شده است که معنای آن این است خودرو را در اینجا به قیمت 12 میلیون تومان می فروشند، این را در خارج از کشور به قیمت 6 هزار دلار می فروشند و همان ارز را به داخل کشور آورده و 15 میلیون تومان به نفع ما می شود و صادرات بالا می رود و اشتغال درست می شود.
آقای احمدی نژاد گفت: ضمن اینکه ما شش هفت دهک را حمایت کرده ایم و منابع را در اختیارشان گذاشته ایم که آسیب نبینند و دچار مشکل نشوند.
در ادامه مجری برنامه از رئیس جمهور پرسید شما قبلاً گفتید بهترین راهکار مقابله با تحریم، اجرای هدفمندی است، آیا اکنون نیز این اعتقاد را دارید؟
رئیس جمهور گفت: من الآن این موضوع را تشریح کردم، وقتی دولت در هزینه های خود وابستگی به ارز نداشته باشد تحریم چه معنایی دارد؟ و به سرعت همه چیز را در داخل می سازند چون تولید می صرفد کما اینکه ما اکنون در داخل می سازیم.
همچنین در ادامه مجری برنامه از آقای احمدی نژاد پرسید چندین بار اعلام کردید دولت علاقه مند است پول بیشتری در جیب مردم بگذارد ولی عده ای مخالفند و اجازه نمی دهند، آنهایی که با این ایده مخالف هستند معتقدند در سال اول اجرای هدفمندی یارانه ها دولت 18 هزار میلیارد تومان بیش از درآمد حاصل از هدفمندی توزیع کرده است این پول را از کجا می خواهد بیاورد.
رئیس جمهور گفت: اصلاً این طور نیست ما حدود 30 هزار میلیارد تومان از انرژی می گیریم و حدود 10 هزار میلیارد تومان نیز از بودجه است که سالیان سال بوده، در واقع ما یارانه نان را از همین پول به مردم دادیم و چهار هزار میلیارد تومان متعلق به نان و نزدیک به سه و نیم تا چهار میلیارد تومان متعلق به برق است.

رئیس جمهور گفت: درآمد ناشی از هدفمندی یارانه ها صرف سرمایه گذاری در تولید و پرداخت به مردم می شود.
آقای احمدی نژاد افزود: ما شعاری و غیرواقعی نمی خواهیم کار کنیم بلکه تیم دولت در همین داستان هدفمندی خود بنده بیش از 1200 ساعت مستقیم وقت گذاشتم و گروه های مختلف کارشناسی دهها هزار ساعت وقت گذاشتند.
آقای احمدی نژاد گفت: هم اکنون در همین طرح بانکی شاید بیش از 150 ساعت مستقیم خودم با کارشناسان وقت گذاشتم و قرار است کارشناسان کشوری را نیز دعوت کنیم تا طرح را ارائه بدهیم و به سؤالات جواب بدهیم که باز خود بنده نیز در این جلسات باید حضور پیدا کنم.
وی افزود: ما نمی خواهیم تقصیرها را به گردن دیگران بیندازیم یا گلایه کنیم در حالی که اگر بنا بود گلایه کنیم بیش از دهها برابر دولت های دیگر باید گلایه می کرد.
رئیس جمهور در ادامه گفت: وقتی شرایط عادی است کسی معترض نیست ولی وقتی یا مشکلی پیش می آید و یا محدودیت منابع پیدا می شود همه به دنبال سهم بیشتر هستند و برای اینکه این سهم را بگیرند دیگران را نفی می کنند.
آقای احمدی نژاد گفت: کنترل صادرات این نیست که ما قلم به قلم حساب و کتاب کنیم بلکه باید بعضی کالاها که وارداتش ممنوع است نباید وارد شود.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه تجهیزات پزشکی همواره با ارز 1226 تومان وارد شده است گفت: تغییری در این ارز رخ نداده است که برخی بخواهند وجه اضافه اخذ کنند.
آقای احمدی نژاد در ادامه این گفتگو با اشاره به اینکه وزارت بهداشت ، درمان و اموزش پزشکی حتماً باید نظارت کند، گفت: از تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و داروخانه داران می خواهم تا شرایط فعلی را مدیریت کنند.
وی با بیان اینکه ممکن است چند نفر کوتاهی کرده باشند و دارو وارد نکنند افزود: دولت مسئول نیست که روزانه واردات 2400 قلم کالا را کنترل کند، مسئول، شبکه بهداشت، شرکت ها، تولید کنندگان و وارد کنندگان هستند، دولت ارز را به تمام شرکت های وارد کننده یا ترکیب کننده اختصاص داده، ترکیبش را هم دارم که پارسال و امسال برای مواد اولیه، تجهیزات و دارو چه میزان ارز اختصاص یافته است.
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه باید ببینیم اشکال کار کجاست افزود: بر همین اساس قرار شد رسیدگی شود و مشکل را حل کنند، بالأخره ارز را داده ایم، لازم باشد باز هم می دهیم، بیشتر هم اختصاص می دهیم، سلامت مردم بسیار مهم است، اگرچه کار پیچیده و سختی است، همکارانم در بانک مرکزی و وزارتخانه های اقتصاد و صنعت شبانه روزی تلاش می کنند و با پیگیری امور در صددند تا کشور آسیب نبیند.
آقای احمدی نژاد با تأکید بر اینکه اگر کسی روی ده اولویت کالاهای وارداتی بحثی دارد بیاید و بحث کند گفت: از اواسط مرداد، این اولویت بندی اعمال شده و ما هیچگاه نگفته ایم از اولویت سه تا ده، همگی در صف دریافت ارز باشند بلکه این اولویت بندی را قرار داده ایم تا در روز مبادا و شرایط سخت از اولویت های کم اهمیت تر حذف کنیم حال آنکه در حال حاضر هر کس برود می تواند از مرکز مبادلات ارزی ارز بگیرد.
وی افزود: مرکز مبادلات ارزی، نظام جدید ارزی است که به زودی وضع خیلی هم بهتر می شود و همه کسانی که ارز دارند، صادرکننده هستند اعم از افراد شخصی و بانک ها ارزشان را از این طریق عرضه کنند تا یک سیستم ارزی داشته باشیم.
وی گفت: باید به این سمت برویم تا قدم به قدم به جایی برسیم که هر ارزی جا به جا می شود ثبت شود.
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در همه دنیا نیز همین روش اعمال می شود گفت: این دخالت در زندگی مردم نیست، اصلاً ارز چیزی نیست که هر کسی با آن زندگی مردم را به هم بزند.
وی افزود: باید معلوم شود چه میزان ارز از کجا خارج شده، از کدام حساب رفته، به کجا وارد شده و برای واردات چه اقلامی اختصاص یافته، همکاری هم خوب است، بانک ها و صادر کنندگان هم به خوبی همکاری می کنند.
آقای احمدی نژاد در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه هدفمندی واقعاً به کام مردم شیرین بود، افزود: البته آن را با اطلاعات غلط مخلوط کردند در حالی که تغییر نرخ ارز تقریباً ارتباطی به موضوع هدفمندی نداشت.
وی گفت: راهش هم همین است، ما باید مابه التفاوت نرخ ارز را به همین مردم برگردانیم، از نظر من ارز 1226 تومان است، مردم نشان دادند که خوب می توانند آن را حفظ کنند، اصلاً بیت المال به این شکل را باید بین مردم تقسیم کنیم.
رئیس جمهور افزود: دولت به جای مردم نشسته و می گوید برای آموزش، بهداشت و فرهنگ شما من تصمیم می گیرم.
وی افزود: آن وقت مردم برای ثبت نام بچه هایشان در مدرسه با مشکل مواجه می شوند، در حالی که مدرسه باید دنبال بچه های مردم برود و از مردم خواهش کند تا فرزندانشان را در آن مدرسه ثبت نام کنند.
رئیس جمهور در ادامه گفتگوی زنده تلویزیونی خود با شبکه یک سیما به سه طرح مهم سهام عدالت، مهر ماندگار و مسکن مهر اشاره کرد.
آقای احمدی نژاد گفت:‌ براساس قانون باید به شش دهک جامعه یعنی 45 میلیون نفر سهام عدالت می دادیم که هم اکنون این تعداد از مرز 40 میلیون نفر عبور کرده است.
وی افزود: به کسانی که سهام عدالت دارند توصیه می کنم این سهام را پیش خود نگه دارند،‌ قرار بود هر سال بخش سود سهام عدالت را به مردم بدهیم که در سال نخست نیز مقداری از این سود را دادیم اما مجلس شورای اسلامی مصحلت دید ابتدا قسطها را کامل برداریم و پس از آنکه قسط به پایان رسید سود سهام را به مردم بدهیم که ما هم اکنون داریم قسطها را می دهیم.
رئیس جمهور گفت: هم اکنون ارزش سهام عدالت افزایش پیدا کرده و حدود دو و نیم برابر است و این سهام برای مال مردم است.
وی افزود: ساز وکارهای سهام عدالت پیش بینی شده و در آینده نزدیک مردم می توانند آن را وارد بازار، خرید و فروش و سرمایه گذاری کنند اما مقداری گیر حقوقی دارد که داریم آن را برطرف می کنیم.
رئیس جمهور گفت: البته دو دهک 50 درصد تخفیف دارند که اگر 50 درصد از اقساط آنها پرداخت شود سود آنها پرداخت خواهد شد، اما 4 دهک باقیمانده تخفیف ندارند و قسطهای آنها را ده ساله پرداخت می کنیم البته با توجه به اینکه امسال بازدهی بورس و سود آن افزایش یافته است امیدواریم در کمتر از ده سال پرداخت اقساط طول بکشد یعنی شش تا هفت سال مستهلک شود و سود این پول ها به جیب مردم برود.
آقای احمدی نژاد افزود: سود این سهام افزایش یافته که مال مردم است یعنی ما برای هر نفر حدود یک میلیون تومان دادیم که اکنون حدود دو و نیم میلیون تومان شده است.
وی گفت: در هدفمندی یارانه ها امیدواریم همه کمک و تفاهم کنند که در این شش تا هفت ماهی که به پایان دولت مانده هر بلایی که می خواهد سر ما بیاید اما بگذارید ما این کار را تمام کنیم و دولت بعدی راحت تر باشد و به کارهای دیگر برسد.
رئیس جمهور افزود: روند مسکن مهر خوب است البته تغییرات قیمت ها در مسکن مهر نیز اثرگذاشته است اما به سرعت تحویل می شود.
وی گفت: روند کار مسکن مهر تا پایان سال 92 بوده است و ما طبق برنامه پیش می رویم و هیچ مشکلی نداریم.
رئیس جمهور درباره طرح مهر ماندگار افزود: در این طرح بیش از 900 طرح بزرگ وجود دارد که توزیع عادلانه ای در کشور دارد و آن شامل نیروگاه، بندر، سد، شبکه آبیاری، راه آهن، بزرگراه ها و آزادراهها است که دولت همه امکانات خود را بسیج کرده است که این طرح ها تکمیل شود البته مشکل کوچکی به وجود آمد که برطرف شد و طبق برنامه پیش می رود.
آقای احمدی نژاد در پاسخ به پرسشی در این باره که دولت می خواهد منابع کاهش تخصیص بودجه دستگاهها را به افزایش ارقام یارانه نقدی یا به طرح های مهر ماندگار بپردازد گفت: مگر می شود دولت پولی را که مربوط به جایی است در جایی دیگر هز
{$sepehr_old_album_4823}

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمد
|
-
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۳
0
0
به این آقای رییس جمهور بگویید این هدفمندی با نرخ کدام ارز حساب می شود؟ آیا درآمد ما را هم با این دلار می دهید؟این دروغ ها و این هم وضع زندگی مردم!
ابوالفضل
|
-
|
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۳
0
0
به نظر من با پرداخت یارانه وضع مامردم 50درصد بهترشده خدا حفظش کند اگرقانون را عوض کنند که اقای احمدی نژاد دوره بعد رئیس جمهور بشه عالیه دمش گررررررررررررررررررم
محمدرضا
|
-
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۳
0
0
دکتر خدا حفظت کنه خیلی دوست دارم کاشکی دوره ی بعدی بودی
رضا
|
-
|
۰۰:۳۴ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۴
0
0
موضوع بالارفتن قیمت ارز علما هیچ ارتباطی به اجرای هدفمندی یارانه ها ندارد/ بااجرای هدفمندی یارانه ها تغیرات مثبتی راگه دشمن در روند اقتصاد عمومی ایران ملاحظه گرد/ تاب نیاورد و خواست گه بایگ تیر دوهدفرانشانه گیری گند گه همانابالارفتن نرخ گذائی ارز گه بابگار گیری مزدورانشن در داخل گه تعدادی از انها شناسائی و بازداشت شده اند وهمچنان سنگ اندازیهای دشمن در امور صادرات نفتی وایجاد موانع در بدست اوردن پول قیمت نفت گه انشاالله این دسایسن هم با تدابیریگه از جانب دولت اتخاذ میشودرفع خواهدشد و ره بجائی نخواهد برد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۹°