گفتگوی 18:30/ 38 سال تهاجم به بهانه حقوق بشر
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:00 - پنجشنبه 02 بهمن 1399
کد خبر : ۴۸۶۰۴۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۲
معاون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: تهاجم کشورهای غربی به ایران سابقه ای 38 ساله دارد و در تمام این سال ها هدف اصلی تهاجم دشمن، استقلال ما و اسلام بوده است.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، خسرو حکیمی معاون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با حضور در برنامه گفت: تعریف حقوق بشر از دیدگاه اسلام و غرب با یکدیگر تفاوت دارد و برداشت های غلط غربی ها از حقوق بشر باعث اعمال این فشارها بر کشورمان می شود.
 
او با اشاره به تهاجم کشورهای غربی به بهانه ها و ادعاهای واهی در زمینه حقوق بشر علیه ایران پس از انقلاب اسلامی افزود:  در این راستا ستاد حقوق بشر وظیفه دارد پاسخی دقیق و صریح به ادعاها و گزارش های غربی ها بدهد.
 
گفتگوی 18:30/ 38 سال تهاجم به بهانه حقوق بشر 
حکیمی گفت: ما از سال 88 تا 95 بیش از 80 سند را پاسخ دادیم و اعلام می کنیم کشور ایران باکی از پاسخ دادن به گزارش ها و بیانه های حقوق بشری ندارد. او افزود: نشست حقوق بشر در سال 3 مرتبه که مهمترین آنها در اسفند ماه هر سال برگزار می شود و اهمیت نشست اسفند ماه به این دلیل است که قطعنامه ها و دستورات مهم  بررسی می شوند و یک هیئت از کشورمان هم در آن حضور دارند.
 
معاون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با اشاره به وظایف این ستاد گفت: وظایف ستاد حقوق بشر قوه قضائیه مبتنی بر مصوبه 435 شورای عالی امنیت ملی است و طراحی، هدایت و پیگیری کلیه مسائل حقوق بین الملل، توسعه گفتگو ها  با کشورهای خارجی، همکاری با سازمان های دولتی و غیر دولتی و رسیدگی به شکایات هموطنان در داخل و خارج از کشور را پیگیری می کند.
 
حکیمی در مورد گزارشگران ویژه حقوق بشر گفت: 90 درصد موضوعات گزارشگران ویژه به موضوعات قضایی مربوط می شود و 10 درصد هم با مسائل سیاسی در ارتباط است که در این بین شاهد برخی اعمال نفوذ کشورها با دادن وجوهی به گزارشگران خصوصا در مورد کشور ایران بوده ایم که امیدواریم دیگر این اتفاق تکرار نشود.
 
او افزود: اخیرا تصویب شد در یک سطحی، مقامات کشورمان با گزارشگران ویژه تعامل داشته باشند که در آخرین تعامل مقامات کشورمان با گزارشگر ویژه پاسخ بسیاری از سوالات آنها داده شد و آنها هم در گزارش های خود به مستندات و استدلال های ما اشاره کردند.
 
حکیمی در خصوص درخواست عفو در برخی محاکم قضایی کشورمان گفت: در بعضی از احکام مانند مواد مخدر، قاضی با در نظر گرفتن برخی شرایط از قبیل سن متهم یا سابقه فرد در جرم می تواند تا 2 درجه پیشنهاد تخفیف بدهد و به درخواست های عفو صادر شده رسیدگی خواهد شد.
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۶°