قلب اقتصاد جهان در آسیا خواهد تپید

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:30 - دوشنبه 11 فروردين 1399
کد خبر : ۴۸۶۱۱۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۴
رئیس جمهوری کشورمان در سخنرانی خود در اجلاس اکو که در اسلام آباد پاکستان در حال برگزاری است گفت: قلب اقتصاد جهان از نیمه قرن حاضر به بعد در قاره آسیا خواهد تپید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دکتر حسن روحانی افزود:  اقتصادهای نوظهور آسیایی، جریان اقتصاد جهانی را از غرب به سوی شرق تغییر خواهد داد و این تغییر  قرن بیست و یکم را به دوران پیشتازی آسیا بدل خواهد کرد. رئیس جمهوری کشورمان گفت: برآوردهای اقتصادی نشان می‌دهد که با تغییر جایگاه اقتصادی برخی اعضای موثر اکو در دهه آینده، سازمان ما در آسیای آینده بار دیگر کلید تعامل شرق و غرب خواهد شد ، آینده ای که از امروز آغاز می شود و به جهانیان نشان می دهد که نه تنها اکو فلسفه وجودی خود را از دست نداده ، بلکه اهمیتی مضاعف در آینده منطقه خواهد داشت.

دکتر روحانی ادامه داد: اقتصادهای نوظهور آسیایی، جریان اقتصاد جهانی را از غرب به سوی شرق تغییر خواهد داد و این تغییر  قرن بیست و یکم را به دوران پیشتازی آسیا بدل خواهد کرد. برآوردهای اقتصادی نشان می‌دهد که با تغییر جایگاه اقتصادی برخی اعضای موثر اکو در دهه آینده ، سازمان ما در آسیای آینده بار دیگر کلید تعامل شرق و غرب خواهد شد ، آینده ای که از امروز آغاز می شود و به جهانیان نشان می دهد که نه تنها اکو فلسفه وجودی خود را از دست نداده ، بلکه اهمیتی مضاعف در آینده منطقه خواهد داشت.

دکتر روحانی در ابتدای سخنان خود گفت: شرکت در سیزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو اکو در کشور برادر و دوست پاکستان، مایه خوشوقتی است. لازم می‌دانم تا از جناب آقای نوازشریف به خاطر میهمان نوازی گرم دولت پاکستان و میزبانی شایسته این اجلاس سپاسگزاری کنم. همچنین از جمهوری آذربایجان که در دوره ریاست خود منشأ تاثیرات مثبتی در این سازمان بوده قدردانی می‌نمایم. اطمینان دارم با هم فکری و تبادل نظر در این اجلاس و تفاهم بین سران کشورهای عضو خواهیم توانست گام های بلندی در پیشبرد برنامه ها و فعالیت هایمان در سازمان همکاری اقتصادی برداریم.

رئیس جمهوری ادامه داد: «موقعیت بی نظیر کشورهای ما در حوزه‌ های حمل و نقل، انرژی و تجارت ، سازمان اکو را در وضعیتی ایده‌آل قرار داده است. اکو می تواند و باید در ساختن آینده اقتصاد منطقه نقش آفرینی کند. برای تحقق این امر ، اکو نیاز به بازسازی دارد ، بازسازی با نگاه به واقعیت های جدید و فرصت های تازه.
اشراف بر چند آبراه استراتژیک جهان و همسایگی با پنج دریای مهم ، شرایط ژئوپولیتیک و سرزمینی یگانه‌ای را برای سازمان ما به وجود آورده است ، هیچ مسیری از اروپا به آسیا برای تجارت و حمل و نقل با صرفه تر و کوتاه تر از منطقه اکو شناخته نمی شود. اکو همچنین از منظر تأمین و انتقال انرژی حائز اهمیت فراوانی برای جهان است. ما در سال 2013 تصمیم گرفتیم تا سال 2023 میلادی را به عنوان دهه بهبود و توسعه همکاری های انرژی اکو اعلام نماییم و امسال در میانه این راه قرار داریم، با این حال متأسفانه هنوز همکاری و تجارتِ درون منطقه ای ما در حوزه انرژی در سطح پائینی قرار دارد و لازم است تا از ظرفیت اکو برای رونق همکاری های کشورهای عضو در حوزه تولید و تجارت انرژی بیش از گذشته بهره ببریم. ما با پیوند دادن امکاناتمان، می توانیم رشد افزون تر و پرشتاب تر را برای کشورهایمان سامان دهیم.

پیوند اقتصادهای اکو در گرو پیوند نزدیکتر مردم کشورهای ما است. باید موانع ارتباطات مردمی ، سفر و دیدار و همکاری مردممان را از سر راه برداریم. مشترکات فرهنگی ما سرمایه بی بدیلی برای پیوند اقتصادی ما در اختیارمان گذاشته است. باید موانع روادید ، موانع تعرفه ای ، موانع حمل و نقل و موانع سرمایه گذاری را برداریم تا امکان پرواز مشترک به افق های بلندتر برای بخش های خصوصی و فعالان اقتصادی کشورهایمان فراهم تر شود. پیام این اجلاس به کارآفرینان کشورهای عضو ، باید افق بلندمدت تر ، نگاه یکپارچه تر ، و پیوند نزدیک تر باشد. پیوند جاده ای ، پیوند راه آهن ، پیوند شبکه های برق و پیوند شبکه های ارتباطی و مخابراتی ، بهترین فرصت ها را در اختیار کشورهای ما می گذارد تا  منافع مشترک برای اقتصادهای مان تجلی یابد. » 

 امنیت راه توسعه و شکوفایی
رئیس جمهوری کشورمان در ادامه تاکید کرد: «تا زمانی که امنیت در مخاطره باشد ، چشم انداز روشنی برای توسعه و شکوفایی وجود نخواهد داشت. تروریسم و تفکرات تکفیری ، تهدید مشترکی  را فراروی جهانیان قرار داده و هماهنگی و همکاری در مقابله با این پدیده شوم، به یک ضرورت تبدیل شده است. »
دکتر روحانی ادامه داد:« در افغانستان ، عراق ، سوریه و یمن صدها هزار نفر جان باخته و میلیون ها نفر آواره شده‌اند. نتیجه این رنج ها و دردها ، آسیب پذیر شدن منطقه در برابر تنازع های داخلی و دخالت‌های خارجی است. غلبه بر این مشکلات در گرو دوری از  برتری جویی و  همیاری در ساختن منطقه‌ای قوی‌تر است . من عمیقاً بر این باورم که ما می توانیم از این وادی سخت به سلامت عبور کنیم ، مشروط بر آن‌که به‌جای رقابت های ویرانگر، به توانایی خود در حل مشکلاتمان ایمان آورده و اراده‌هایمان را برای بازگشت به جایگاه تاریخی خود یعنی شاهراه تمدن ، فرهنگ و تجارت بسیج کنیم. سازمان همکاری اقتصادی بستری مناسب برای ساختن منطقه‌ای ایمن‌تر برای ملت های ما است. در پرتو امنیت جمعی است که دیگران نیز با اذعان به ظرفیت‌های این منطقه در ساختن آینده شکوفای کشورهای ما مشارکت خواهند کرد.»

تاکید بر تعمیق همکاری های ایران با کشورهای عضو سازمان اکو
رئیس جمهوری اسلامی ایران در ادامه سخنان خود در اجلاس سران عضو اکو گفت: « جمهوری اسلامی ایران با داشتن ‌مرز مشترک با شش کشور عضو اکو ، عمیقا منافع مشترک و پیوند با همسایگان را ارج می‌نهد. ما نه تنها هیچ مانعی را پیش روی تعمیق همکاری های خود با کشورهای عضو سازمان اکو  نمی بینیم بلکه آماده ایم به مشارکت گسترده‌تر با سایر اعضا بپردازیم. تجربه موفق برجام که با رویکرد برد- برد حاصل شد، زمینه جهش در همکاری های منطقه ای با کشورهای اکو را با همین رویکرد پربار و امید بخش می سازد. پایان بحران ساختگی بر سر برنامه صلح آمیز هسته ای ایران و دستیابی به توافقی بین‌المللی که به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است ، دستاورد بزرگی نه فقط برای ایران و اکو بلکه برای همه جهان می‌باشد.
دولت من  در این فضای جدید از گسترش همکاری در حوزه های ترانزیت و حمل و نقل به ویژه مسیر ترانزیت جنوب – شمال از سرخس تا بندر عباس و اینچه برون تا چابهار همچنین حوزه‌های مالی و بانکی، علم و فناوری، کشاورزی و امنیت غذایی، فرهنگی و گردشگری زیست محیطی و مقابله با بلایای طبیعی، استقبال می کند. ایران با داشتن بزرگترین ذخائر نفت و گاز جهان ، نقطه کانونی ارتباطات منطقه ای، سرمایه انسانی جوان و متخصص ، توانمندی علمی در حوزه های نوین دانش و فناوری ، کارنامه پرشتاب رشد و اشتغال زایی و ثبات اقتصادی آمادگی دارد که به عنوان یکی از بنیانگذاران این سازمان، نقش خود را در تحکیم پیوند بین اعضاء و توانمندسازی اکو ایفاء نماید.  خوشبختانه اکو نیز با تأسیس مؤسسات و نهادهای تخصصی که جمهوری اسلامی ایران نقش فعالی در پیشبرد آنها داشته، چارچوب‌های مناسبی برای تحقق این اهداف فراهم کرده است.»

 آینده منطقه با تصمیمات امروز رقم می خورد
رئیس جمهور در پایان گفت: « آینده منطقه با تصمیمات امروز رقم می خورد و شکوفائی فردا در گرو پیوند امروز ماست. برای تقویت پیوندها بر نقاط مشترک تأکید کنیم و تفاوت ها را با گفتگو به نقطه قوت تبدیل نمائیم .
باور کنیم که قدرت ما در پیوند ماست. پیوندهایمان را پایدارتر کنیم.»
 

سيزدهمين اجلاس سران سازمان همكاري هاي اقتصادي اكو با حضور سران و مقامات عالي رتبه كشورهاي عضو در اسلام آباد پاكستان و با سخنرانی رئیس جمهوری کشورمان آغاز شد.

 در آغاز اين اجلاس كه با شعار «گسترش همكاري هاي منطقه اي براي پويايي و رفاه منطقه» برگزار مي شود رئيس جمهور آذربايجان به عنوان رئيس دوره قبل اين اجلاس، رياست دوره جديد را به «نوازشريف» نخست وزير پاكستان واگذار كرد.


 

در اين اجلاس سران كشورهاي مختلف از جمله روساي جمهور ايران، تركيه، تاجيكستان، تركمنستان و جمهوري  آذربايجان، نخست وزيران پاكستان و قرقيزستان، معاون نخست وزيران ازبكستان و قزاقستان، نماينده افغانستان و نمايندگاني از چين حضور دارند.

آقاي روحاني رئيس جمهور كشورمان  به عنوان سومين سخنران در اين اجلاس سخنراني كرد .

موضوع اصلي اجلاس سيزدهم سران اكو ارتباطات براي پويايي و رفاه منطقه اي است كه در آن به طور ويژه به طرح كريدور اقتصادي مشترك پاكستان و چين به عنوان يك طرح مهم در ارتباطات منطقه اي مورد بررسي قرار خواهد گرفت. در اين اجلاس كشورهاي عضو به همكاري هاي منطقه اي و فرامنطقه اي در زمينه هاي مختلف از جمله انرژي، زيرساخت، حمل و نقل و تجارت مي پردازند.

در پايان اين اجلاس قرار است بيانيه مشتركي با عنوان بيانيه اسلام آباد و چشم انداز 2025 كه در نشست شوراي وزراي امور خارجي كشورهاي عضو روز گذشته نهايي شد، توسط سران كشورهاي عضو به تصويب برسد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۵°