گفتگوی 18:30/ واردات و قاچاق پوشاک تهدیدی برای 850 هزار شغل
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:20 - شنبه 27 دی 1399
کد خبر : ۴۸۷۲۷۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۴
اتحادیه پوشاک با اشاره به حجم بالای پوشاک قاچاق از ترکیه گفت: 850 هزار شغل در صنعت تولید پوشاک در معرض خطر جدی واردات و قاچاق پوشاک قرار دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمدجواد صدق‌آمیز رییس مرکز پژوهش‌های اتحادیه پوشاک کشور با حضور در برنامه گفت: معمولا برای آنکه از میزان واردات پوشاک از یک کشوری به مقصد ایران مطلع شویم باید به آمار رسمی که آن کشور منتشر کرده مراجعه کنیم، بر اساس اعلام رئیس اتحادیه صادر کنندگان پوشاک ترکیه در سفر اخیر به ایران، این کشور سالیانه 5 میلیادر دلار به ایران پوشاک صادر می کند.

او افزود: وقتی درباره قاچاق صحبت می کنیم، عملا از داخل نمی توانیم آماری داشته باشیم اما آمارهای رسمی خارجی می تواند براوردی ازمیزان پوشاکی که به کشور مان وارد می شود ارائه دهد.

گفتگوی 18:30/ واردات و قاچاق پوشاک تهدیدی برای 850 هزار شغل 

به گفته صدق آمیز بر اساس آمار رسمی گمرک کشورمان، واردات پوشاک از همه کشورها به ایران به 70 میلیون دلار هم نمی رسد که حتی اگر این رقم را 100 میلیون دلار در نظر بگیریم نسبت 100 میلیون دلار به 5 میلیارد دلاری که ترکیه به کشورمان صادرات پوشاک دارد 2 درصد است.

مشاور اتحادیه صنف پوشاک گفت: اگر بخواهیم اعداد واردات را قابل درک تر کنیم، هر یک کانتینری که از ترکیه به ایران پوشاک حمل می کند ارزش بارش حداکثر100 هزار دلار است،‌ با این حساب اگر ما 2 و نیم میلیارد دلار واردات داشته باشیم، یعنی 250 هزار کانتینر پوشاک در سال از ترکیه پوشاک وارد کشور می شود.

رئیس مرکز پژوهش های اتحادیه پوشاک کشور گفت: هزینه نیروی کار در کشور ما 250 دلار است ولی در ترکیه 800 دلار است همچنین هزینه های لوجستیکی و برخی اشکالات زیرساختی در حوزه مواد اولیه وجود دارد و هزینه تهیه مواد اولیه به دلیل زیاد بودن تعرفه واردات برای تولید کنندگان داخلی گران است در صورتی که تعرفه واردات مواد اولیه در ترکیه 7 درصد است.

صدق آمیز در باره کاهش تعرفه های ترجیحی گفت: تعرفه ترجیحی قراردادی است بین ایران و ترکیه که در بخش های مختلفی وجود دارد، اصولا تعرفه های ترجیحی بین کشورهای مختلف یک راهکار خوب برای توسعه روابط بین کشورهاست، در تعرفه های ترجیحی باید هر کشوری بتواند در آن کالاهایی که مزیت صادراتی دارد ازگمرک طرف مقابل تخفیف در تعرفه بگیرد و برای کالاهایی که برای کشور خودش مزیت صادراتی دارد تخفیف بدهد، به شرط آنکه آن کالاها لطمه ای هم به فضای تولید خود ش نزند.

صدق آمیز تعرفه های ترجیحی را بر روی واردات پوشاک در شرایط موجود بی تاثیر دانست و گفت: به لحاظ یک کار کارشناسی در موضوع بحث آسیب شناسی و کارشناسی وقتی می گوییم بیش از 95 درصد واردات پوشاک قاچاق است یعنی تعرفه ای نمی دهد که حالا ترکیه بخواهد در تعرفه تخفیف بگیرد با نگیرد، بنابراین اینجا تعرفه ترجیحی هم فاقد اثر است . در بحث واردات قاچاق پوشاک به کشور خصوصا وقتی این تعرفه ها اجرا شد آن زمان تعرفه پوشاک 200 درصد بود، یعنی تعرفه رسمی پوشاک که 100 درصد بود به علت اینکه پوشاک در گروه 10 کالایی قرار داشت جزء کالاهای لوکس قرار گرفته و ضریب دو می گرفت و عملا تعرفه واردات آن 200 درصد می شد، اما با اجرای تعرفه ترجیحی با کاهش 40 درصدی از این تعرفه 200 درصدی تعرفه 120 درصدی اعمال شد ولی باز هم با این 120 درصد تعرفه ،‌واردات رسمی برای کسی توجیه اقتصادی نداشت.


 
 
گلنار نصراللهی مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در صنعت نساجی دیگر مهمان برنامه گفت: آمار دقیق تر واردات پوشاک به کشور  14 میلیون دلار است که بیشتر از ترکیه، چین و امارات عربی متحده بوده است.
 
م 

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در صنعت نساجی افزود: در آمار 10 ماهه امسال بیشتر از کشورهای چین، امارات و ترکیه، پوشاک به کشور وارد شده است.
نصراللهی، فرهنگ سازی خرید اجناس داخلی را از مهمترین موارد بهبود بازار پوشاک داخلی دانست و افزود: برخی مردم علاقه دارند از مارک های خارجی استفاده کنند. 
او افزود: اگر واردات را ساماندهی کنیم، حمایت از تولیدکنندگان پوشاک را فزایش دهیم و فرهنگ سازی نسبت به خرید کالاهای داخلی تقویت شود، رونق بازار تولیدکنندگان داخلی را در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود.
او گفت: ترکیه 15 میلیارد دلار صادرات پوشاک دارد و یکی از سیستم های تشویق کننده آنها پرداخت یارانه به صادرکنندگان است.
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در صنعت نساجی، گفت: بحث تعرفه های ترجیهی ترکیه ایجاد کرد باعث شد که وزارت به تقویت صنعت پوشاک اهتمام بورزد.
نصراللهی گفت: تمام واردات قاچاق از مبادی غیر رسمی نیست بلکه از راه های قانونی کشور هم ممکن است وارد شده باشد بعنوان مثال  کم اظهاری در گمرک از این قبیل است.
او گفت: کالاهای خارجی خارج از فصل وارد و در زمان فصل پوشاک به فروش می رسد و این مورد در ارزان تر بودن کالاهای خارجی موثر است و 30 تا 40 درصد از هزینه تولید پوشاک مربوط به تامین فضای کارگاه ها و مراکز تولیدی است.

او گفت: دستورالعمل ثبت برند ها، افزایش حساسیت گمرک، خارج شدن از بحث کیلویی خرید اجناس خارجی، کمک به افزایش سرمایه گذاری در تولید پوشاک از جمله اقداماتی است که  وزارت صنعت، معدن و تجارت در حمایت از صنعت پوشاک انجام داده است.
 

برچسب ها: پوشاک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۳°