اختصاص 3 درصد قراردادهای نفتی به محیط زیست

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:25 - يکشنبه 17 آذر 1398
رئیس ستاد انتخابات کشور: ۱۶ هزار و ۱۴۵ داوطلب در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نام‌نویسی کردند عرف: نام‌نویسی ۱۵ هزار و ۶۱۸ داوطلب در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی قطعی شده است به علت ازدحام جمعیت، برخی فرم‌ها به صورت دستی پر شده بود و هنوز در سامانه ثبت نشده است عرف: ۸۸ درصد ثبت‌نام کنندگان آقا و ۱۲ درصد خانم هستند سه هزار و ۲۰۹ داوطلب ۳۶ تا ۴۰ ساله، ۲ هزار و ۸۳۷ داوطلب ۴۱ تا ۴۵ ساله و ۶۱ داوطلب هم ۷۱ تا ۷۵ ساله هستند ۱۲ هزار نفر از ثبت‌نام کنندگان مدرک کارشناسی ارشد و ۶۸۰ نفر تحصیلات حوزوی دارند کارمندان با بیش از ۵۴۰۰ نفر بیشترین گروه شغلی و کمترین گروه نظامیان با ۹۰ نفر هستند رئیس ستاد انتخابات کشور: شمار ایثارگران نیز ۴ هزار و ۱۰۱ نفر معادل با ۲۶ درصد است عرف: ۲۴۸ نفر از نمایندگان فعلی مجلس نیز در یازدهمین دوره انتخابات مجلس ثبت‌نام کرده‌اند تعداد نمایندگان ادوار مجلس هم ۶۳۳ داوطلب است تعداد افرادی که قبلاً داوطلب شده بودند ۳ هزار و ۵۳۳ نفر است براساس آمار، تمام حوزه‌های انتخابیه بیش از ظرفیت صندلی‌ها داوطلب دارد عرف: در تهران برای صندلی‌های ۳۰ گانه بالغ بر حدود ۵ هزار نفر ثبت‌نام کردند رئیس ستاد انتخابات کشور: همه افرادی که ثبت‌نام کردند وارد گردونه رقابت نمی‌شوند عرف: از امروز احراز صلاحیت‌ها پس از استعلام نهادهای چهارگانه به هیئت‌های اجرایی ارسال می‌شود هیئت‌های اجرایی شامل ۸ نفر از معتمدان، فرماندار، دادستان و رئیس ثبت احوال هستند درباره اعتراض‌ها و کسانی که به بررسی صلاحیت‌ها اعتراض دارند هیئت‌های نظارت تشکیل می‌شود اعتراض‌ها در دو دوره ۲۰ روزه بررسی‌ می‌شود که در مجوع حدود ۵۰ روز طول خواهد کشید رئیس ستاد انتخابات استان تهران: در حوزه تهران ۳ هزار و ۶۸۰ داوطلب نام‌نویسی کردند حسن بیگی: از این تعداد ۸۳ درصد آقا و ۱۷ درصد خانم هستند یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دوم اسفند برای انتخاب ۲۹۰ نماینده برگزار می‌شود تاکنون ۸۱ نفر برای انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان نام‌نویسی کرده‌اند ۵۷ داوطلب نمایندگی میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان تا پایان دومین روز نام‌نویسی کرده‌اند انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان در تهران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، قم و فارس برگزار می‌شود نام‌نویسی از داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان تا ۲۱ آذر ادامه خواهد داشت
کد خبر : ۴۸۷۴۲۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۸
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست از اختصاص سه درصد تمام قراردادهای نفتی به موضوع رفع معضلات محیط زیستی خبر داد و گفت: این طرح می تواند در مناظق نفت خیز از جمله خوزستان، عسلویه وماهشهر به منظور رفع معضلات زیست محیطی موثر باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ، معصومه ابتکار در پنجمین سمپوزیوم بین المللی ایران 1404 با محوریت راهبرد مقررات ایمنی و کاهش آلاینده های محیط زیست براساس توافق نامه پاریس که با حضور سفرای تعدادی ازکشورها برگزار شد، با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم از طریق این نشست‌ها و گردهمایی ها به اجماع نظری دست پیداکنیم ، گفت: باید در ادامه بتوانیم به یک همکاری و همفکری خوب در حوزه محیط زیست برسیم. برای دستیابی به همگرایی فکری نیازمند حل مشکلات و طراحی چشم انداز افق آینده هستیم.

وی با بیان اینکه امسال به نام اقدام و عمل نامگذاری شده است، اظهار کرد: باید به نتایج این همگرایی ها و همکاری ها فکر کنیم و  علاوه بر اینکه در سطح ملی به هم فکری‌ها نیازمندیم باید این همگرایی ها در سطح بین المللی نیز صورت گیرد. چون مسئله محیط زیست مسئله کره زمین است، تا از این طریق بتوانیم توسعه را با شاخص های پایدار و شاخص های محیط زیست به طور همگام تعریف کنیم. در نتیجه توسعه پایدار ارتقای شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی برای کشور صورت می‌گیرد که میتواند تحول بزرگی برای ایران منطقه وجهان به دنبال داشته باشد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن گرامیداشت یاد مرحوم ایت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان یکی از شرکت کنندگان در دوره های قبلی این سمپوزیوم اظهار کرد: آیت  الله هاشمی رفسنجانی از روزهای اول شکل گیری نهضت انقلاب اسلامی در کنار مردم و امام بودند در ادامه نیز همراهی ایشان با مقام معظم رهبری و مردم صورت گرفت . ایشان در شکل گیری سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست که سال گذشته توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد نقش عظیمی داشتند.

ابتکار افزود: سیاست های کلی محیط زیست پشتوانه مهمی برای حرکت توسعه پایدار و حرکت زیست محیطی جامعه ایران است که به واسطه آن راهبرد کلی کشور در حوزه محیط زیست مشخص شد. این سیاست ها رو به آینده است وچشم اندازهای آینده را مدنظر دارد.

وی با تاکید براینکه خوشبختم با دولتی همکاری می‌کنم که رییس جمهور آن بارها دولت خود را دولت محیط زیستی خوانده است افزود: عنوان محیط زیستی بودن دولت به عنوان یک شعار مطرح نمی‌شود بلکه در طی این مدت به عنوان راهبرد و نقشه راه دولت بوده است. این در شرایطی است که دولت یازدهم در آغاز کار خود بیشترین بحران های اقتصادی را  داشت.

رییس سازمان حفاظت محیط ریست اظهار  کرد: در شرایطی که بسیاری از مشکلات از جمله رکود تورم واشتغال در ایران ازدغدغه های اصلی دولت محسوب می شود و مسائل اجتماعی و فرهنگی بسیاری درکشور وجود دارد ودولت تلاش های بسیاری برای حل و فصل مناسبات بین المللی داشته است که برجام به منظور رفع تحریم های ظالمانه از جمله این تحرکات است؛ در چنین شرایطی درکنار همه این موضوعات محیط زیست از محوریترین بحث های دولت بوده که همواره پیگیری شده است.

وی تاکید کرد: اگر چه محیط زیست موضوعی است که نتایج آن در بلند مدت قابل احصاء است ولی به دلیل شکل گیری همکاری های فرابخش در دولت درهمین مدت سه سال نتایج خوبی به دست آورده ایم. کاهش آلاینده ها طی  چند سال اخیر از جمله این نمونه ها است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست  با اشاره به اینکه در سال 92 سی و پنج میلیون شهروند ایرانی در معرض تهدیدات ناشی از آلاینده ها قرار داشتند گفت: هزینه اسیبهای بهداشتی واقتصادی ناشی از آلاینده ها در سال 81 ، نه میلیارد تومان برآورد شد. در سه سال اخیر در 40 زمینه کارگروه های علمی شکل گرفت و اقدامات موثری از جمله حذف بنزین پتروشیمی، ارتقا کیفیت بنزین به یورو 4 و ارتقای کیفیت خودروها به یورو 4 انجام شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه این اقدامات باید در سال 86 صورت میگرفت اظهار کرد: این فعالیت ها در دوره قبل انجام نشد ولی درسال 93 با اراده  دولت یازدهم محقق شد. حذف مازاد مازوت در نیروگاه ها از جمله اقدامات موثر در دولت یازدهم است. امسال مصرف مازوت در نیروگاه ها به زیر 8 درصد رسید همچنین سامانه یکپارچه معاینه فنی راه اندازی شد. افزون بر این از رده خارج کردن 900 هزار خودروی فرسوده از دیگر گامهای موثر دولت طی سه سال گذشته است.

ابتکار با تاکید بر اینکه سلامت و محیط زیست مردم برای دولت اهمیت دارد ،گفت: امسال  شیراز اصلا هوای ناسالم نداشته است و در اصفهان نیز تعداد روزهای سالم و پاک نسبت به سال 92 سه برابر شده است. و در تهران در سال 92 تا تاریخ 16 اسفند 196 روز پاک وسالم وجود داشته اما امسال تا همین تاریخ در تهران 266 روز سالم و پاک داشته ایم. بنابراین امسال هفتاد روز هوای بهتر نسبت سال 92 در تهران تجربه کردیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه برنامه های کاهش آلودگی باید با قوت و همکاری قوی بین بخشی  ادامه یابد، گفت: در زمینه ارتقا فناوری های داخلی به منظور بهبود کیفیت هوا و برای ایفای همکاری های بین المللی در قالب توافق پاریس گامهای خوبی برداشته ایم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در سال 94 برنامه اقتصاد کم کربن کشور در دولت تصویب شد اظهار کرد: در حقیقت یک سال قبل از توافق نامه پاریس کشور ما برنامه اقتصاد کم کربن خود را تصویب کرد که بر اساس اعلام داوطلبانه کشور ما به INDC، چهار درصد کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به طور غیر مشروط و هشت درصد مشروط به رفع کلیه تحریم‌ها و انتقال تکنولوژی‌ها تعهد کردیم.

وی با اشاره به اینکه توافق نامه پاریس در دولت و مجلس شورای اسلامی کشور تصویب شده است افزود: امیدواریم بعد از تصویب شورای نگهبان الحاق کامل ایران به این توافقنامه صورت گیرد تا بتوانیم از همکاری‌های فنی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای بهره مند شویم.

ابتکار با اشاره به اینکه 20 تفاهم نامه همکاری دو جانبه و چند جانبه بین المللی طی سه سال اخیر داشته‌ایم گفت: بسیاری از این توافق‌ها با محوریت کاهش آلاینده‌ها است. بسیاری از این توافقنامه‌ها نیز عملیاتی و اجرایی شده است. بیشترین کارگاه‌های فنی با کمک کشورهای مختلف دنیا در این دوره به منظور تبادل تجربیات صورت گرفته است.

زمینه برای انتقال فناوری‌ها فراهم شده

ابتکار در ادامه با اشاره به شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست که هفته گذشته با حضور کشورهای خارجی برگزار شد اظهار کرد: در جریان این نمایشگاه اریک سولهایم رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل و معاون دبیرکل سازمان ملل حضور داشت که ایشان تاکید کردند در شرایط حاضر زمینه برای همکاری‌های بین المللی به منظور انتقال فناوری‌ها فراهم شده است.

وی با بیان اینکه کارهای ارزشمندی در بخش نفت به منظور کاهش آلاینده‌ها و فلرها صورت گرفته است گفت: اخیرا در اهواز تفاهم نامه‌ای به منظور کاهش فلرها منعقد شد. علاوه بر این من در جریان اقدامات وزارت نفت به منظور کاهش آلاینده‌ها هستم. پالایشگاه تبریز در شرایط حاضر با مکانیسم سی دی ام فعالیت می‌کرد. همچنین 28 پروژه با مکانیزم سی دی ام تایید و 18 پروژه ثبت شده که تولید معادل 11 میلیون تن CO2 را کاهش می‌دهند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به افتتاح پتروشیمی شیراز با طرح سی دی ام اظهار کرد: CO2 خروجی این پتروشیمی تا 450 هزار تن کاهش می‌یابد.

ابتکار در ادامه با تاکید بر اینکه در دولت یازدهم هیچ طرح بزرگ عمرانی اعم از سدسازی، شهرک‌های صنعتی، فرودگاه‌ها، جاده‌های بزرگ و پتروشیمی‌ها بدون انجام فرآیند ارزیابی زیست محیطی اجرا نشده است گفت: 67 طرح از دوران قبل داریم که بدون انجام ارزیابی زیست محیطی شروع شده‌اند ولی ما در حال روشن کردن تکلیف آنها هستیم.

ابتکار با بیان اینکه قبل از الحاق ما به معاهده پاریس بحث بهینه سازی مصرف انرژی در کشور ما وجود داشت اظهار کرد: در دوره‌ای به خاطر مجانی بودن انرژی پنج برابر الگوی جهانی مصرف انرژی داشتیم. برای همین سیاست‌های اصلاح الگوی مصرف انرژی در سال 86 توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد. این سیاست‌ها با تعهدات جهانی ما در توافقنامه پاریس هم خوانی دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه ایران از ناحیه تغییر اقلیم نیز آسیب می بیند گفت: کاهش بارندگی و افزایش دما را طی 30 سال گذشته تجربه کردیم که این موضوع روی کشاورزی و وضعیت تالاب‌ها و رودخانه‌ها تاثیر گذاشته است که روش‌های غلط کشاورزی در برخی از مناطق این مسائل را تشدید می کند. برای مثال در استان فارس برداشت‌های بی رویه از آب‌های زیرزمینی و کشاورزی سنتی باعث کاهش عمق منابع آب‌های زیرزمینی است.

ابتکار با بیان اینکه تالاب بختگان حدود 20 درصد آبگیری شده است افزود: در حال حاضر مهارلو تا 70 درصد آبگیری شده است ولی بقیه تالاب‌ها در شرایط بحرانی و نامطلوب قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس توافق پاریس علاوه بر بحث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، موضوع سازگاری و تاب آوری و اصلاح سیاست‌های ملی نیز اهمیت دارد گفت: دولت یازدهم در هم راستایی با اقتصاد مقاومتی، اقتصاد سبز را در دستور کار خود قرار داد. لایحه ارزش افزوده که یک فصل آن به مالیات سبز می‌پردازد. برای اولین بار در دولت یازدهم تصویب شد تا کالاهای آلاینده بخشی از هزینه‌هایی که به جامعه تحمیل می‌کنند را در قیمت خود پیش بینی کنند. امیدواریم این لایحه به سرعت در مجلس نیز تصویب شود.

اختصاص سه درصد قراردادهای نفتی به رفع معضلات محیط زیست

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به لایحه هوای پاک اظهار کرد: این لایحه نیز در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد که ساز و کار اقتصاد سبز نیز در آن لحاظ شده است. افزود: افزون بر اینها هفته گذشته در بودجه سال 96 گام مهمی برای حوزه محیط زیست برداشته شد و آن این بود که سه درصد تمام قراردادهای نفتی باید به موضوع رفع معضلات محیط زیستی اختصاص داده شود. این موضوع می‌تواند در مناطق نفت خیز از جمله خوزستان عسلویه و ماهشهر به منظور تامین منابع مالی در جهت رفع معضلات موثر باشد.

همدان پیشگام انرژی‌های نو

وی با اشاره به اینکه در دولت یازدهم صندوق ملی محیط زیست به عنوان شتاب دهنده فناوری‌های سبز راه اندازی شده است اظهار کرد: قرار است در این صندوق با همکاری‌های بین المللی برای حل معضلات زیست محیطی گام‌های موثری برداشته شود. همچنین در زمینه انرژی‌های نو استان‌هایی مثل همدان پیشگام هستند که نیروگاه انرژی خورشیدی همدان 21 مگاوات تولید انرژی دارد.

ابتکار با بیان اینکه در کشور برخی در موضوع مدیریت پسماند بلافاصله به بحث پسماند سوزی توجه می‌کنند گفت: پسماند چند بخش دارد. اولین بخش آن کاهش تولید پسماند است، بعد از آن بحث استفاده مجدد و بازیافت مطرح می‌شود و سپس در مرحله بعدی زباله‌ها می‌توانند در زباله سوز مدیریت شوند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه بحث محیط زیست و آب از محورهای اصلی است اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه و بودجه سال 96 به موضوع محیط زیست توجه شده است. در حال حاضر نیز همگرایی خوبی در دولت برای رفع مشکلات محیط زیستی شکل گرفته است. اخیرا کارنامه دو ساله عملکرد محیط زیستی دولت یازدهم را از طریق گزارش گیری از همه دستگاه‌ها منتشر کردیم که کارنامه چهار ساله دولت نیز در آینده منتشر خواهد شد.

ابتکار در پایان تاکید کرد: آینده طبیعت، آب، کشاورزی و منابع طبیعی ایران با توسعه پایدار گره خورده است و امیدواریم بتوانیم به چشم انداز برنامه ششم توسعه در حوزه محیط زیست دست یابیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °