بررسی آیین‌نامه کنترل ساختمان در کمیسیون زیربنایی دولت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:33 - يکشنبه 19 مرداد 1399
کد خبر : ۴۸۷۷۴۷
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۵
وزير راه و شهرسازي از بررسي آيين‌نامه كنترل ساختمان در كميسيون زيربنايي دولت خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر؛ عباس آخوندي با تاكيد برآنكه وزارت راه و شهرسازي در پي اصلاح بنيادين در حوزه ساختمان است، گفت: آيين‌نامه كنترل ساختمان بيش از 6 ماه است كه در امور زيربنايي دولت در حال بررسي است تا مهندسان پاسخگويي روشني در برابر صاحب‌‌كار و مسئوليت طراحي و اجرا داشته باشند.
وي در حاشيه بازديد از برگزاري آزمون ورود به حرفه صلاحيت مهندسان در پرديس دانشكده هنرهاي زيبا در گفتگو با خبرنگاران اهداف برگزاري آزمون و اثراتي را كه برگزاري آزمون‌هاي حرفه‌اي مهندسي در افزايش كمي و كيفي ساخت و ساز و پروژه‌هاي عمراني دارد ، تشريح كرد.
آخوندي گفت: مردم عزيز مي‌دانند كه بزرگ‌ترين سازمان حرفه‌اي ايران سازمان نظام مهندسي ساختمان است و فارغ‌التحصيلان اين رشته پس از آنكه از دانشگاه فارغ‌التحصيل مي‌شوند براي آنكه بتوانند ورود به حرفه پيدا كنند بايد از روابط، مقررات و همچنين مسائل حقوقي و مسئوليت‌هايي كه در ارتباط با شهرداري، دولت يا كارفرمايان خود دارند آشنا شوند.
وزير راه و شهرسازي ادامه داد: فارغ‌التحصيلان دانشگاهي رشته‌هاي مهندسي بايد حتما آزمون حرفه‌اي بدهند تا مطمئن شويم كه مي‌توانند در كار حرفه‌اي يك كار نهايي و كامل را به مردم و جامعه ارائه كنند به همين دليل نيز همه‌ساله آزمون‌هاي حرفه‌اي مهندسي برگزار مي‌شود.
وي با اشاره به اينكه 130 هزار مهندس در آزمون ورود به صلاحيت حرفه‌اي شركت كرده‌اند گفت: تنها 24 هزار نفر در تهران شركت كردند و در تمامي استان‌هاي كشور اين آزمون در 5 رشته مهندسي ساختمان و در 11 گرايش در حال برگزاري است.
آخوندي تصريح كرد: اين آزمون يكي از مهم‌ترين آزمون‌هايي است كه در سطح حرفه‌اي در كشور برگزار مي‌شود.
اين مقام مسئول با تاكيد براينكه اين وزارتخانه در پي اصلاح بنيادين در حوزه ساختمان است گفت: بحث آيين‌نامه كنترل ساختمان يكي از مباحث جدي است كه در وزارت راه و شهرسازي مورد توجه و در حال پيگيري است. قاعدتا مردم در رسانه‌ها مباحثي همچون عدم شفافيت و مباحثي از جمله امضا‌فروشي را شنيده‌اند و اينكه رابطه شهرداري با مهندسان، رابطه بين مالك و مهندسان در چه وضعيتي است و تاچه حد حقوق مهندسان تامين مي‌شود و همچنين چگونه ماموريت مهندسان در برابر جامعه تامين خواهد شد. به همين دليل آيين‌نامه كنترل ساختمان در وزارت راه و شهرسازي تهيه شده كه آن را تقديم هيئت وزيران كرده‌ايم.
آخوندي ادامه داد: كاري كه انجام مي‌دهيم اين است كه رابطه بسيار شفافي را طراحي كنيم تا مهندسان در برابر صاحب‌كار پاسخگويي روشني داشته باشند و مسئوليت آنچه را كه طراحي يا اجرا مي‌كنند بپذيرند و بتوانند مسئوليت پذيرفته‌شده را در برابر بهره‌بردار و جامعه بيمه كنند.
سياست‌گذار ارشد حوزه راه و شهرسازي تصريح كرد: رابطه مهندس با دولت، رابطه مهندس با شهرداري بايد كاملا روشن باشد و آيين‌نامه كنترل ساختمان كه طراحي شده است در پي پاسخگويي و شفافيت در تمامي موارد ذكر شده است.
آخوندي اظهار اميدواري كرد تا اين آيين‌نامه بتواند مراحل تصويب را به زودي در شوراي وزيران بگذراند و از برخي ابهامات و عدم شفافيت‌هايي كه در حال حاضر در بازار مهندسي ساختمان مشهود است جلوگيري كند.
وي گفت: اميدواريم بتوانيم رويداد خوبي را در بازار فعاليت‌هاي مهندسي كشور رقم بزنيم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۴°