درمان پدیده اعتیاد با الگویی جدید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:58 - سه‌شنبه 08 مهر 1399
کد خبر : ۴۸۷۷۸۷
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۳
روشن پژوه با انتقاد از روش های برخورد با پدیده اعتیاد در کشور گفت: نحوه مواجهه مناسب با پدیده اعتیاد بسیار مهم است زیرا نمی شود با اعتیاد یک برخورد مقطعی، تهاجمی و ضربتی داشت و در عین حال بایستی با یک برنامه همه جانبه با آن مواجه شویم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به نداشتن سامانه ثبت هوشمند اطلاعات و همچنین نبود آماری دقیق از معتادان متجاهر در سراسر کشور گفت: براورد هایی که در اخبار منتشر می شود به روش های مختلف به دست آمده اند ولی حدود 30 تا 50 هزار معتاد در سراسر کشور و تعداد 3 الی 6 هزار معتاد متجاهر هم در تهران داریم.
او افزود: ما اعتقاد داریم این طرح باید جامع و مستمر باشد و دسترسی آسان، پروتکل های درمان و حمایت های بیمه ای هم باید در آن در نظر گرفته شوند در صورتی که در سال های قبل این چنین طرح هایی هر چند وقت یکبار انجام می شده و تعداد زیادی از این افراد جمع آوری می شدند اما این چرخه بازگشت آنها با دامان اعتیاد همچنان وجود دارد. 
  معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با شاره به ظرفیت 50 هزار نفری سازمان بهزیستی در کشور گفت: ما مراکز اقامتی در سراسر کشور داریم که قانونگذار با ما این اجازه را داده است با توجه به شرایط معتادان متجاهر و داوطلب بودنشان یا تحت درمان بودن آنها بتوانیم این افراد را در مراکز ماده 15 برای درمان منتقل کنیم.
او افزود: ما در این طرح بنا داریم فرم مقطعی و ضربتی را کاهش دهیم و افرادی که شناسایی می شوند بر اساس داشتن خانواده، هویت، شرایط بالینی و اعتیاد غربالگری شوند زیرا در میان این افراد هستند کسانی که دارای معلولیت اند یا از خانه ترد شده اند که نباید با این افراد در یک گروه قرار گیرند بلکه به دیگر دستگاهای متولی منتقل شوند و خدمت بگیرند.
 
 بر اساس قانون مبارزه با مواد مخدر و بندهایی از این قانون که بر درمان اعتیاد تاکید دارند آمده است: « مصرف اعتیاد در کشور ما جرم محسوب می شود و چنانچه فردی به صورت داوطلبانه به مراکز ماده 15 این قانون مراجعه کنند دیگر مجرم طلقی نمی شوند ولی افرادی که دارای اعتیادند و به صورت داوطلبانه به مراکز مراجعه نمی کنند و دارای رفتارهای پر خطر هم هستند معتادان متجاهر نامیده می شوند.
او افزود: دولت در مقابل افرادی که به صورت داوطلبانه برای درمان اعتیادشان مراجعه نمی کنند موظف است هزینه های درمان آنها را تامین کند.
آغاز طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر و خرده‌فروشان مواد مخدر در 12 استان از 20 اسفند 

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: اگر بخواهیم دیگر در کشور شاهد چهره معتادان متجاهر در کشور نباشیم باید الگوی برخورد با این افراد در کشور تغییر کند و  بر این اساس برخی ویژگی ها مانند: ویژگی مذهبی، توریستی و مرکزیت را در نظر گرفتیم و قرار شده در 12 استان این طرح اجرایی شود که تهران، البرز، قم، خوزستان و مشهد جزء آن هستند.
 روشن پژوه علت تمرکز مسئولیت طرح در سازمان بهزیستی را رصد اجرای درست الگوهای پیشنهادی اعلام کرد و گفت: تمرکز وقتی در یک سازمان باشد و دیگر دستگاهها هم کمک کنند رصد کارها و اقدامات انجام شده به درستی انجام خواهد شد و از موازی کاری جلوگیری خواهد شد و ما دیگر شاهد جمع آوری تعداد زیادی از افراد متجاهر نیستیم زیرا در الگوی پیشنهادی ما آمده است که مصاحبه، شناسایی و غربالگری این افراد در روز زمان می برد.
سردار هادی نژاد در ارتباط تلفنی با برنامه گفت: از روز شنبه 20 اسفند طبق قانون با معتادین متجاهر برخورد خواهد شد و آنها را از سطح شهر جمع آوری خواهیم کرد.
آغاز طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر و خرده‌فروشان مواد مخدر در 12 استان از 20 اسفند
معاون ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: چنانچه سایت جامع راه اندازی شود افراد معتاد متجاهر و خرده فروش شناسای و مشخصات آنها ثبت خواهد شد و اگر در دوره بعدی به همین جرم دستگیر شوند، مجازات آنان بیشتر خواهد بود.
هادی نژاد گفت: جمع‌آوری معتادان متجاهر و همچنین جمع‌آوری خرده فروشان از فردا ۲۰ اسفند  تا آخر خرداد ۹۶ در ۱۲ استان کشور به اجرا گذاشته خواهد شد. 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۰°